:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,290
Активни 405
Страници 16,220
За един ден 1,302,066

Фоторобот на една неродена партия

Преходът наложи един усреднен образ на българския политик - има цена, но не и достойнство и очаква същия мироглед и от своите избиратели
Ясен Бориславов
Възможно ли е образът на една потенциална екологична партия да бъде фалшифициран, преди тя да се е появила? И какъв ще е резултатът? Такива въпроси пораждат публикациите за новата бизнес партия с маскировъчно име "Зелена България", която на местните избори ще се опита да оседлае едно обществено настроение и да го трансформира във власт. Експериментът е интересен, очертава се като една от интригите на тези избори и заслужава внимание.

Още през лятото беше ясно, че екопротестите в защита на Иракли, парка "Странджа", "Натура 2000" и други мишени на управленски и инвеститорски примитивизъм логично могат да кристализират в политическа партия. Публикации в такава насока се появиха скоро, след като самоорганизирани екоактивисти блокираха Орлов мост и принудиха държавната администрация да прояви чевръста разумност там, където с години е властвала преднамерена леност. Ако в България имаше развито гражданско общество, ползите от една екологична активност вероятно биха били възможни и без политическо представителство. У нас обаче всеки голям проект (социален, икономически, криминален) е възможен, ако зад него стои политическа сила. Някои анализатори се опитаха да привидят еколозите като новите десни, без да си дават сметка, че естествената логика на тези движения ги поставя по-скоро в левия спектър. Но това не е странно. У нас лявото и дясното са традиционно объркани от самото начало на прехода. Лявата партия бранеше статуквото, а дясната искаше промяна; лявото откърми индустриалци, а дясното воюваше с църквата.

Политическата логика на една екопартия се простира отвъд чисто екологичните проблеми. Те са по-скоро следствие от обществени нагласи, които подобни формации се стремят да коригират. Нека се опитаме да го обясним.



Българската посттоталитарна политическа система беше зачената



и развита в условия на динамичен инцест между изпълнителна, законодателна и съдебна власт под насърчителното воайорство на бизнеса. Логично тази система произведе една класа, която обслужва само себе си и от година на година това занимание става все по-комично. Ето един пример - борбата с престъпността. За всеки умерено интелигентен човек е ясно, че организатори на организираната престъпност в България са хора с организационен опит и ресурс. Къде се трупа такъв опит и откъде произтича организационният ресурс, също е ясно. Колкото по-усърдно се крие едно нещо, толкова по-видимо става. И по-смешно.

Тази политическа система остави значителни социални слоеве и интереси без представителство. Политическата игра произведе сериозни обществени дефицити, а всеки голям обществен дефицит лесно може да се превърне в политически ресурс. (Впрочем това е валидно и в бизнеса. Общинската фирма "Паркинги и гаражи" процъфтява заради липсата на паркинги и гаражи.) Дефицитът на справедливост, на ясна представа за социалния мащаб на губещите от прехода роди "Атака". (Отделна тема е дали тази формация го запълни.) Дефицитът на държавност, на ясен и обществено приемлив хоризонт за развитието на страната роди местните бизнес партии, които по същество са гротескни подобия на националните партии. Цялата идеология на тези сезонни политически формации се съдържа в един графит върху жилищен блок в софийския квартал "Изток" - All we need is kinti. С част от очакваните кинти тези партии си купуват избиратели. Но не само те го правят.

Всяка нова избирателна кампания все по-ясно очертава деградацията на политическите партии.



Техните елити приличат на някаква каста от професионални тарикати.



За да съществува, тя трябва постоянно и все по-убедително да склонява своите избиратели към глупост или да ги третира като евтини хора, чиято цена е готова да плати. Ефектът от тези парично-политически операции е деградиращ. Самите политици, бидейки представители на евтин електорат, няма как да не изглеждат като евтини хора. Впрочем годините на прехода наложиха един усреднен образ на българския политик като интелектуално посредствен, богат или заможен и в същото време евтин човек. Той има цена, но не и достойнство, поради което същия мироглед очаква и от своите избиратели. Следствие от деградирането на политическите партии е галопиращата карнавализация на изборите. Пъстрото множество от бизнесмени, спортисти, журналисти, попфолк певици, попфолк депутати, криминални деятели, шоумени, шоуменки и всякакви подобни типажи, които се готвят да щурмуват местната власт, показва не само демократични принципи, но и едно крайно инфантилно разбиране за политиката. Изборите приличат на карнавал, а циганите ги имат за нещо като байрам.

Както отделният човек не може да бъде безнаказано глупав, така и едно общество не може да бъде безнаказано глупаво прекалено дълго време. Нормално е, дори и бавно, то да прояви някакъв защитен рефлекс.

Моралната деградация на партиите очерта



поредния дефицит, който може да се превърне в ресурс



Това е дефицитът на чест, достойнство, приличие и етични стандарти - все неща, около които гравитира общественото доверие, а без доверие политика не може да се прави. Огромната кухина, родена от този дефицит, има свой вътрешен релеф и този релеф очертава физиономията на една бъдеща екопартия, както и профила на нейния електорат. Впрочем ироничните коментари в медиите по адрес на прибързаните зелени мюрета показват, че образът на очаквания оригинал вече има разпознаваеми контури. Ще се опитам и аз да го очертая.

Това са предимно млади, образовани, информирани и динамични хора, търсещи житейски хоризонт в страната. Тяхната обществена активност не е мотивирана от социалния им статус или от материални амбиции, а по-скоро от етични и естетически нагласи. Това са хората, които не искат да бъдат богати в бедна и мизерстваща страна, а сигурни и спокойни в една приятна или поне поносима за живеене среда. Тяхното интелектуално ниво ги сближава с разбирането, че парите, имотите, безсмислено скъпите коли, луксозните жени (или мъже), яхти и нека да не изброявам ... всичко това, превърнато в житейска цел, представлява богатството на евтиния човек. Това са хора, за които превръщането на парите в смисъл, в някакво общо благо (а не в други пари) е източник на интелектуална и духовна наслада. Те могат да носят дрехи second hand, но са готови да платят цената на едно хубаво вино, познават вкуса на истинското пармиджано, но знаят, че смисълът на думата "вкус" се простира отвъд рецепторите в устната кухина, свързан е с норми на поведение и общуване. Те ценят личната свобода и свободното време повече от свободните пари, както и едно пътуване или приключение ценят повече от една вещ. Убедени са , че инвестициите в наука и образование са стратегически по-важни от инвестициите в инфраструктура, защото инфраструктурата на бъдещето е свързана със знанието. Те са уверени, че спокойното съзерцаване на една красива гледка е постижим лукс и неговата защита заслужава гражданска и политическа активност. Тяхната кауза произтича от начина им на живот. Тези хора, обединени в партия, могат да се обърнат към управляващата мутробизнесполитическа олигархия и да й кажат: "Господа, това, че сте безочливи, алчни и пошли корумпета, не ни задължава да бъдем глупави."

Струва ми се, че в това описание изпъква профилът на един просветен, модерен и ненакърняващ хедонизъм, един обаятелен стоицизъм, който може да се превърне в политическа платформа.

Екологичните формации у нас след 10 ноември бяха подражателски, лишени от автентичност, поради което и бързо заглъхнаха.



Екологията е мироглед на развитата градска култура,



каквато в България се създава в момента. Тази социална философия надраства чисто екологичните теми. Тя не се свежда само до природозащитна дейност, спасяване на щъркели и костенурки, защита на национални паркове от строителен терор и други трогателно милосърдни, но все пак неполитически действия. В политическия си вид автентичното екологично мислене е адресирано към човешката среда, опитва се да я направи ненакърняваща и привързана към разбирането за естествената солидарност не само между човека и природата, а между хората. В български условия това предполага политическа воля за хигиенизиране на политическия живот и привеждане в някаква поносима норма на вездесъщия български тарикатлък, предаван по социален и генетичен път от урва на урва и от век на век.

Електоралният потенциал на подобна формация е главно сред негласуващите, и то сред онези, които разбират негласуването като пасивна, но все пак политическа изява. Това са хората с ясна представа за многовариантната безалтернативност, пред която всяка избирателна кампания изправя избирателите. Към техните ценностни нагласи една политическа класа от професионални тарикати няма как да бъде приобщена, без това усилие да изглежда лицемерно и фалшиво. Което личи и в ироничните коментари в интернет по адрес на "Зелена България". Впрочем интернет е социалното пространство, което първо би припознало една автентична екопартия. Явно местните избори ще минат без нея, но за парламентарните може и да се появи. Да се възлагат големи надежди на такава формация би било прекалено. Нейният потенциал в България не е голям, но все пак е достатъчен, за да бъде парламентарно представен. Тази партия би имала по-скоро комулативен ефект. Да прокара една нова политическа мода - модата да не се шмекерува и да не се обслужват мутренски интереси и вкусове. Което не е малко.
Снимка: БГНЕС
Изборите вече приличат на карнавал, а циганите ги имат за нещо като байрам.
33
3384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
08 Октомври 2007 01:58
RESPECT за написаното!!!
***
ПП. Във фоторобота единствено сте пропуснал, че най-вероятно в борбата срещу мутро-политическия елит ще трябват пушки.
08 Октомври 2007 02:14
редакцията, моля за повече статии от този автор

08 Октомври 2007 02:20
а след похвалата - забележките. не съм съгласен с противопоставянето в статията между двата приоритета образование и инфраструктура. всъщност и двата са жизнено важни както за икономиката като цяло, така и за живота на отделния човек. ниското качество на живот в БГ се дължи до голяма степен и на лошата (и влошаваща се поради липса на разумни и достатъни инвестиции) инфраструктура - иначе щяхме ли непрестанно да се оплакваме от задръстванията, дупките, ръждивата вода, спиранията на тока, липсата на паркоместа, липсата (или прекалено високата цена) на телефонно и интернет покритие ...

08 Октомври 2007 02:34
и другото - мисля че автора прави лоша услуга на потенциалните привърженици на една бъдеща еко-партия като ги обрисува като хора водени от морални и естетически мотиви. политиката е продължение на икономиката с други средства - в нея няма място за сантименталности и философски категории, тя е платформа за балансиране на интереси (които от своя страна може да бъдат дефинирани чрез някакъв морал, естетика, чувства и прочие, но си остават интереси) . затова мисля че е много по-точно описанието:
Това са хората, които не искат да бъдат богати в бедна и мизерстваща страна, а сигурни и спокойни в една приятна или поне поносима за живеене среда.

в този смисъл бъдещите привърженици на една еко-партия са най-вече хора вярващи в идеята че общото не трябва да е само цел за крадливи преразпределителки и грабителски апетити, че за да има едно нещо стойност за индивида то не е нужно да бъде негова еднолична собствност, а напротив - общите (т.е. споделени от цялото общество) неща позволяват на индивидите да получат блага които никаква частна собственост не може да им донесе!
примерно никакво лично богатство не може да даде на човек удоволствието да живее в уредена и благоденстваща страна. никакво лично богатство не може да купи на един човек обичта и уважението на хората които е ограбил и смазал за да се налапа. никакво лично богатство не може да спаси един елит от външни заплахи, понеже народното единство е единствена гаранция за национален суверенитет. никакво лично богатство не може да ти купи усещането че принадлежиш към историческия поток на един народ и че си част от неговите постижения и триумфи, както и съпричастен с провалите и бедите му





Редактирано от - Pavlik Morozov на 08/10/2007 г/ 02:38:02

08 Октомври 2007 02:46
браво на автора от доста време не бях чел с такова удоволствие текст във вестник
08 Октомври 2007 03:18
Pavlik, много точни забележки!
***
A любимата ми статия от автора Натиснете тук
08 Октомври 2007 05:15
Бре , Павлю , много взех да се съгласявам с тебе , не е на добре. Ама все пак
Понеже вече съм писал че приоритетите не трябва да се повече от ТРИ ( за автора) , ето ги :
1. Налагане на правов ред.
2. Образование.
3. Инвестиции в инфраструктурата.
Всичко друго ( в духовен и материален смисъл ) е следствие.
08 Октомври 2007 05:34
Автора прави добри анализи!
А снимката под статията все повече ми харесва. Като я сравниш с "Напред ! На нож! и лъсват едни такива работи, че г-н Сидеров може да поиска компенсации....
08 Октомври 2007 10:13
Ясене,

В българските медии липсват прозорливи и извисени ценностни аналитици, този текст струва колкото целия псевдополитически бъбреж в кампанията.
08 Октомври 2007 11:09
Поздравления за статията, много добро изложение, анализа е логично подреден, посоките на развитие ясно дефинирани. Но не съм съгласен, че само еко-партии от типа бизнес партии ще представляват ропота на недоволните и негласуващите млади българи, на чиито плещи се крепи и бъдещето на България. Политическата сцена е омаскарена - спор за това няма, но вакуума, който е създаден се намира в центъра й. А в развитите демокрации центъра обикновено е просмукан от социал-демократическата идеология. В България обаче все още няма реалните условия тази идеология да покълне. Причината е много проста - народа не се е нагледал на зрелища, и затова ще има лакатушене от избори на избори между ляво и дясно. Тенденциите са обаче тези лакатушения да затихват във времето, като в крайна сметка се наложи хегемонията на социал-демокрацията за един по дълъг период(поне 2-3 мандата). Тогава ще можем да си говорим за стабилна и спокойна среда, в която дори няма да се налага младите хора да носят втора ръка дрехи, любуваики се на Кианти и пермиджан, или на Мавруд и сушен свински врат.
08 Октомври 2007 11:26
Браво на автора, наистина много добър анализ
Наистина чуха се изказвания, от активисти на протестите за Странджа и Рила, че май е време и за политическо представителство, за да се постигне нещо по-сериозно в днешната ситуация в България, но за съжаление на местните избори явно няма да го видим. Тези от "Зелена България" с внезапно появилите се залени плакати с кръстове и бутафорните си акции по окачване на маски на орлите на Орлов мост, малко след като хората излязоха масово по кръстовищата и булевардите срещу мафията, май наистина ще се окажат егати ловките копеуета. Не ни стига отстаналата политическа измет, ами и надеждата че може да се появи едно истинско политическо представителство на младите, образовани и мислещи за страната си и природата й хора се опитват да ни откраднат! Само че номерът няма да мине! Остава надеждата, че ще успее да се организира едно такова представителство, не беше никак излишно и за местните избори да беше станало, защото много от проблемите са именно на местно ниво, но наистина нямаше много време да изкристализира идеята, в такъв срок явно само някакво мюре като "Зелена България" може да се направи като се налеят малко пари в него...
08 Октомври 2007 11:34
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.5)

Редактирано от - bot на 08/10/2007 г/ 13:54:04

08 Октомври 2007 11:46
Автора!

08 Октомври 2007 12:12
Както отделният човек не може да бъде безнаказано глупав, така и едно общество не може да бъде безнаказано глупаво прекалено дълго време. Нормално е, дори и бавно, то да прояви някакъв защитен рефлекс.


Още веднъж браво на Ясен Бориславов!
Екологичните протести показаха, че тази прослойка, за която говори авторът - хората, за които парите трябва да бъдат превърнати не в други пари, а в общи блага - вече съществува в България. Много е малка, но за сметка на това пък става все по-силно активна.
Интернет? Да, очевидно интернет е средата, в която се събраха тези хора. Но колко българи ползват интернет?
08 Октомври 2007 12:52
У нас обаче всеки голям проект (социален, икономически, криминален) е възможен, ако зад него стои политическа сила.
По-точно: у нас е невъзможно зад голям проект да не се залепи политическа сила – стара или нова.
Като цяло добра дисекция на “политиканстването” у нас.
Боя се, че добрият финал на статията е прекалено оптимистичен – досега престъпването на прага на парламента е водело винаги до силна амнезия. А като имам предвид и известни имена от Европа...
08 Октомври 2007 12:56
Достатъчно българи ползват интернет - и са все в активна възраст.
Но не е в бройката причината все да нямаме промяна, а в главите им.
Защото изглежда, че все още не им е узряла визията какво искат, защото дремят и си бъркат в носа.
Когата учителите тръбят, че държавата е в пожар!
Когато Учителите им са на улицата и се нуждаят от подкрепа.
Когато Учителите им ГИ УЧАТ какво да правят, а те по навик проспиват урока.
.
А кога ще се събудят?
Преди да падне тавана ли или след това?
08 Октомври 2007 13:02
Ясен Бориславов
Искрени почитания!
.
Може би най-зрелият анализ на годината!
Много сериозна и качествена работа.
...
08 Октомври 2007 14:10
А по въпроса за универсалната еко-партия, не знам..., дали е възможна?
Подозирам, че силна партия може да бъде тази, чиито членове ясно виждат техният си интерес изразен и защитен в тази конкретна партия. И то - в конкуренция с други партии. В които има други хора, с техните им специфични интереси.
И така, в конкуренция за общественият ресурс, тези партии дават най-доброто от себе си на обществото. В това е смисълтъ на политическата игра.

А екологичната партия какво ще прави - ще се бори да приобщава всички хора към екологичното мислене, нали така?
Всички хора.
Е, а с кого ще се конкурира?
Хем ще се стреми да приобщи всички, хем трябва предварително да изолира някакви "противници" - за да има с кого да се бори.
А по какъв признак ще ги определи "враговете"? На кого ще отрече правото да уважава екологичната идея?
08 Октомври 2007 14:44
Мечката съ казваше Мара (помня я от малка млечица ) ... Сукал съм... Това ми каза един пиян Сиганинъ... Аз бате (за какво ли ми го каза?...) съм сиганинъ с тринадесет патинени (леви) и дванадесет златни (десни) ребра ... Четохъ я тази статия ...( три седмици преди да я напише... и - и - не можах да разбера против чия слава е това мунче??... / Къть не можеш да издържиш на сън що си ОТВАРЯШ ОЧИТЕ????!/
08 Октомври 2007 15:05
дъртреалист, на никого няма нужда да се отрича правото да си обича природата. на някакво ниво всички ние я обичаме. но зелената партия ще спори с останалите какъв приоритет трябва да има общото и прородата спрямо частното и урбанизацията.
примерна дискусия ако партиите у нас наистина защитаваха интересите и възгледите на по-широки групи хора, а не съвсем тесни и частни интерси:
1. зелените ще кажат че някаква гора е прекалено уникална и важена за екосистемата и не трябва да се засторява или да минава път през нея. ще предложат тя да се превърне в резерват и да се прокарат само туристически пътеки
2. десните ще кажат че икономическите ползи от пътя са с по-голяма тежест от м, алко измрели птици чийто имена и без това не знаем и малко изсечени дървета от които и без това има милиони
3. левите пък ще кажат че за тях е важен поминъка на местните, който включва дърводобив и инфраструктурни проекти, тъй че са за пътя.
и така ще се получи дикусия в която ще се преборят и балансират интересите на различни прослойки от обществото, а не сам вели и платени медийни престрелки между индивидуални лапачи дебнещи да клъвнат наготово от държавната баница

Редактирано от - Pavlik Morozov на 08/10/2007 г/ 18:06:48

08 Октомври 2007 17:19
Написаното наистина е много добро, но на този етап ще есамо едно добро пожелание.
08 Октомври 2007 17:22
Дочаках да прочета това, което исках.

Съгласна с Графа, че финалът е твърде хубав, за да е възможен.
Първо описаният в него вид като правило страни от политиката и властта - или се гнуси, или не я умее (този вид знае какво умее и какво не, и не се занимава с нещо, което смята, че не умее ), или има по-добри занимания.
Второто е промяната, която сполетява неизбежно (засега ) всеки, придобил (спечелил, завоювал ) някаква власт - причини много.
Третото е пак неизбежно и то се нарича компромис. Ми горният вид трудно прави компромиси.... четвърто, пето...и...абе досега не се е случило, значи....
Обаче тъй хубаво го е написал Ясен Бориславов, че.... що пък да е невъзможно!
08 Октомври 2007 17:58
Национализмът е модерното лице на нова Европа
Стефан Солаков
.........................
Натиснете тук
08 Октомври 2007 19:10
Параграфе, що не ни разкажеш нещо за др.Стефан Солаков? Ако случайно не знаеш достатъчно, питай някой от твойта партийка. Всяко редово ченге от бившата ДС ще ти разкаже достатъчно. Може и до някой от вашата група в парламента да позвъниш. Там поне е пълно с бивши шестаци. Вместо да ни пробутваш евтина пропаганда от вашето вестниче, що не вземеш да разровиш теченията на Работническо дело?! Ще намериш доста материал подписан от др. Солаков. Предполагам ще е доста любопитно четиво!
08 Октомври 2007 19:32
Браво на автора!Идеята за опазване и социално отношение към природата не е от вчера нито от днес. Тя е родена отдавна в цивилизованите общества, а партиите”Зелена партия” е отдавна част от лявото и управляващо политическо пространство в тези страни и много уважавани и почитани, но и никога не са формирали чисти управления. Една истинна „Зелена партия” е много нужна на България, нейната идея е част от голямата идея на РЕАЛНАТА ДЕМОКРАЦИЯ , победила в Европейския Запад , където дори едно дърво не може да се отреже без причина и под зоркото око на обществото им, а за мутренско отношение към природата, както нашенци проявяват и унищожават с лека ръка природата ни, няма място, то жестоко се наказва по закона с отличното действащата там независима съдебна система. Сега ние не можем да си защитим природата, защото мутри ни управляват, мутри-алчни и безскрупулни олигарси, които държат цялата реална власт в ръцете ни(съдебна, икономическа и политическа). Ето на, коалиционните партньори сами тикат крадените богатства в ръцете на СаксКобурготски, никой не се е сетил да сезира Кобурготски за използване властта за собствено облагодетелстване и незаконно присвояване на горите в Рила, преди 1 месец Велчев предизборно и лицемерно се самосезира за 4500 дка от тези гори, от всичките 16 000 незаконно придобити гори, но всички заглъхна и отмина.
За да се спре това унищожение на природата, трябва да се смени това политическо безумие което ни управлява и затири дълбоко в миша дупка, пандиза, съд, конфискуване на имущества и забрана на БСП, сиреч извършване на лустрация на тази партия. След нейното изчезване по естествен път ще изчезнат и производните й. Но първо трябва да се появи НОВИЯ политически субект, който е носител на идеята за Реалната демокрация, и с тази си мощна идея да се противопостави на БСП.. Идеята на Зелените е само част от реалната демокрацията, НО за обществото ни са необходими генерални идеи за демокрацията и само партии, носители на такава генерална идея могат да оглавят управление и да променят нещата!
08 Октомври 2007 20:21
Pavlik Morozov - чак сега сядам пак, интересна идея, борбата да е по приоритетите на публичното управление.
Може. Но остава въпросът кое е политически и кое не - въпрос.
Пример - когато хората еди къде си са гладни - отказват да мислят и за екологичните категории.
Политическото (социални проблеми) - изяжда екологичното.
И - дългорочният интерес на обществото се губи.
08 Октомври 2007 20:59
Много пари се крият зад тази партия. А дали не епросто за да се издърпа чергата изпод "Атака"?javascript:emoticon(' ')
javascript:emoticon(' ')
08 Октомври 2007 21:04
Б р а в о н а Я с е н Б о р и с л а в о в !


"И з б о р и т е в е ч е п р и л и ч а т н а к а р н а в а л , а ц и г а н и т е г и и м а т з а н е щ о к а т о б а й р а м ."

И с к а м д а д о б а в я , ч е ц е л и я н и п о л и т и ч е с к и ж и в о т е к а т о "П и р п о в р е м е н а ч у м а"


08 Октомври 2007 21:44
дъртреалист, с глада не може да се спори. само че на природата посягаме най-често не от глад а от лакомия и мързел - понеже е най-лесно да жънеш туй дето нито си сял, нито си орал. в крайна сметка гладните деца не убиват майка си за да я изядат, нали!? защо тогава (ако не от лакомия и късогледство) убиваме природата за да я лапнем цялата вместо да вземем от нея само колкото ни е необходимо и може да ни се даде без тя да загине?!


Редактирано от - Pavlik Morozov на 08/10/2007 г/ 21:46:24

08 Октомври 2007 21:51
Браво на Автора за откровението и какво по голямо доказателство на твърдението му:

Логично тази система произведе една класа, която обслужва само себе си и от година на година това занимание става все по-комично. Ето един пример - борбата с престъпността. За всеки умерено интелигентен човек е ясно, че организатори на организираната престъпност в България са хора с организационен опит и ресурс. Къде се трупа такъв опит и откъде произтича организационният ресурс, също е ясно. Колкото по-усърдно се крие едно нещо, толкова по-видимо става. И по-смешно.
от изявлението на министера на замазването

Румен Петков: С 3, 7% са намалели поръчковите убийства у нас
08.10.2007 17:07

В резултат на прилагането на модела „Полицията в близост до обществото” и оперативните действия с 3.7% са намалели поръчковите убийства у нас. Това заяви днес министърът на вътрешните работи Румен Петков на националното съвещание на ръководството на МВР в Плевен.
Министър Петков подчерта, че взаимодействието на МВР със следствените органи, прокуратурата и съда е довело до висока разкриваемост. В борбата с организираната престъпност бяха заварени сериозни недостатъци – дублиране на дейности, неефективно разследване, недостатъчни информационни позиции и изоставане в сроковете. Осъществи се ефективна консолидация с органите на прокуратурата, Министерство на финансите и всички държавни органи, ангажирани в борбата с престъпността. Повиши се резултатността на противодействието на престъпността, заяви още министърът. Той подчерта, че за периода са предотвратени щети в икономиката за над 57 милиона лева. В 9 случая са предотвратени замислени и подготвени убийства.

повече от тоя самохвалко

Натиснете тук
08 Октомври 2007 21:53
Мдааа добра статия, обаче автора търси порода хора, които са в Червената книга на България. Виж ако му трябват такива, които мятат къчове по масите и се усукват край селските тарикати наречени "елит" ще намери колкото иска от тая стока.
09 Октомври 2007 12:19
Ба, политическото представителство пиши го бегАло. Политическите актьори и институции трябва да бъдат принуждавани - или мотивирани чрез натиск, както ви се харесва, но от тях никаква положителна инициатива не можем да очакваме. Те не работят за нас. Работодателят им е друг. Олигарсите, да речем. Силата, която може да промени нещо в желаната от нас - и неподражаемо изящно нарисувана от Ясен Бориславов - посока, е в нас и най-вече у младите. И те решиха: никакво институционализиране. Никаква иерархия. Достатъчно е да мислиш, да знаеш и да не мирясваш. И да си весел! Хип-хоп
09 Октомври 2007 15:44
Авторът описва не "екологическа партия", а образованата професионална средна класа в развитите страни. Такава се появява и у нас - млади и средна възраст професионалисти, работещи в западни или добри български фирми.

Наблюденията му за бита им са добри за страничен наблюдател, с изключение на неща като "могат да носят дрехи second hand" - въпросните хора носят скромни наглед, но не "втора ръка" дрехи. Дрехите в развитите страни са евтини спрямо доходите. Дрехи от "трифт шоп" (пак обикновено не втора ръка) носят хипеещите младежи бохеми, които не спадат към професионалната средна класа. Скромността на облеклото на последните е по-скоро изискана и елитна антитеза на евтините наглед (макар и скъпи) шарении на предградията.

Градския живот обаче действително има общо с екологията. Средния манхатънец хаби пет пъти мо-малко енергия от изкопаеми горива годишно от средния жител на предградията (градски транспорт - електрически и хибриден, малки, топлоизолирани, централно отоплявани и климатизирани апартаменти), много по-малко вода (не полива трева), твърди отпадъци и замърсяване с химикали. Манхатънеца тежи средно 3 кг по-малко от подобния си субурбанит и ходи няколко пъти повече пеша. Общува по-активно с природата - разполага с обществени паркове, които му носят удоволствие, а не само да мисли как да полива, коси и пръска с хербициди, с велосипедни и пешеходни алеи, каквито рядко има в предградията - там всичко е за коли. Губи по-малко от живота си във всекидневни пътувания.

Градския жител има по-оживена и разнообразна социална среда, богата на непредвидени впечатления - в преградието не се случва нищо неочаквано - навсякъде се планира и се ходи с кола. Затова градския жител е по-отзивчив и толерантен към различията от субурбанита, по-либерален. Естетически градския пейзаж даже с грозотиите си - железа, постиндустриални рушевини, фъскаща от земята пара, разнебитени кейове - е желана антитеза на пласмасовия пейзаж на "макманшън-ите" с "маникюрирани" ливадки в предградията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД