:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,249
Активни 446
Страници 19,179
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Парадоксално социално

Народът знае ли народните мъдрости? Баба ми често повтаряше една: на всички няма угодия. Съберат ли се трима души на едно място, само по изключение ще стигнат до общо мнение дори какво да поръчат за обяд. А когато цялата нация се задълбочи в спора за разпределението на доходите, чии доходи са най-ниски и кой е по-заслужил да получи повече, резултатът може да бъде само всеобщо недоволство. Този спор няма да се реши дори ако изведнъж в Шабленско бликне нефт колкото саудитския и бюджетът се препълни като хазната на брунейския султан. Причината е, че в спора освен абсолютни стойности (аз колко да взема) има и релативен аспект (защо той да вземе повече от мен). И се оказва, че макар всеки от нас да има ясни идеи какво да купи, ако се види с пари, приоритетът на нацията или която и да е група от нея трудно може да бъде определен. Тази ситуация е позната като "парадокс на изборите", или



парадокс на Кондорсе,



по името на френския математик маркиз дьо Кондорсе, който дълго търсил, но не намирал решение на задачата със зацикления избор. Не е известно дали от разочарование, че не може да реши собствения си парадокс така, че да хареса на всички, или защото се уморил да се крие от якобинците, които го гонели, но една сутрин негова светлост маркизът седнал в една кръчма, преди революционерите да го арестуват, изял 12 омлета и така натровен, издъхнал същата вечер в килията на 28 март 1794 г. Ако преведем на човешки език единствения съвет, който ни е оставил как да изберем един общ измежду взаимно отхвърлящите се лични приоритети, той гласи: няма начин да се развърже възелът, ако някой не се откаже от част от своите предпочитания, т.е. ограничи щенията си. Същия принцип на дефицита доказва отново през 1951 г. нобелистът и основател на математическата икономика Кенет Ероу* и го нарича



теорема за невъзможността



Тя гласи, че никоя система за избор, която трябва да подреди повече от три позиции, не отговаря на разумните пет критерия за рационалност. От което следва, че какъвто и избор за социално разпределение да направим, той ще е доказано нерационален. Казано по друг начин: както и да делим общата баница, броят на недоволните ще е по-голям от броя на щастливите.

В тази връзка Харълд Люис твърди, че най-добрият начин за вземане на социални решения е правителството да хвърля чоп. Без друго каквото и да реши, ще е неправилно. Но със сигурност най-неправилният подход ще е този, за който всички до един говорят:



да раздава проценти от брутния продукт



във вид на ренти за отделните "социални системи". И не наричайте "икономисти" игнорантите, които измислят някакви проценти, които трябвало да се отчисляват за издръжка на набелязаните обществени дейности. Те не знаят и азбуката на тази професия. Ако сумираме примерно 5% за образование, 6% за култура, 10% за здравеопазване, 10% за пенсионерите, чиито пенсионен фонд е отдавна изяден, а те на свой ред изяждат фонда за пенсиониране на сега работещите, 6% за отбрана, 10% за охрана, 10% за администрация... така край няма. Продуктът, дето го делим, трябва да съдържа не 100%, а 120%, за да стигне за всичко. Но и най-хищната държава не е успяла да заграби 100% от продукта на нацията си, защото, освен да плащат данъци, хората трябва и да ядат. Всъщност съм сигурен, че отдавна



за образование отиват над 5%



от брутния продукт. Защото в разходите трябва да включим не само парите, които държавата ни отнема, събира в бюджета и оттам плаща издръжки и заплати на учебните заведения. Тук влизат и сумите, които сами вадим от джоба си, за да платим без посредничество на държавата частни уроци, пазарни образователни услуги (всички курсове за чужди езици и професионална квалификация). Тук са и парите, които плащаме, за да учат децата в чужбина. И колкото по-лошо е качеството на образователната услуга у нас, толкова повече ще внасяме образование - и все по-скъпо. Впрочем разбираемо е желанието всяка бюджетна система да си има "свой" гарантиран дял от брутния продукт, па ако може и собствен данък. Икономистите го наричат



"търсене на рента",



стремеж към облагодетелстване от специфичната позиция на съответните държавни храненици в обществото. Напоследък все по-често причисляват търсенето на рента (rent seeking) към проявните форми на корупция. Това може и да е преувеличено, но със сигурност е доказано, че рентата, гарантираният доход от длъжността (колкото и малък да е той), ако вече не зависи нито от това дали колко и колко качествен добавен продукт създава получателят на рента, е сигурен белег за неефективност, за провал на държавата (government failure). Впрочем търсенето на рента е много широка тема, която заслужава отделно обсъждане.



* Arrow, K., Social Choice and Individual Values.
44
6163
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
07 Октомври 2007 23:02
Платените пионки почнаха да дават отпор с измислените си статийки. Какво ли се чудя, като вестникът е на Андрей Райчев? А ако знаете какви щуротии приказва този изкуфелник Станишев ще ви се стори Айнщайн.
07 Октомври 2007 23:21
То първом си продаваш душата на мамона, а после почваш и да пошашавяваш, и накрая излизаш на челото, стегаш ли костюмарата за поредно погребение, Ърсев?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
07 Октомври 2007 23:36
За съжаление този път Хърсев наистина е написал "врели-некипели".
Има една такава дума - приоритети. Обезпечаваш приоритети с необходимият ресурс, а остатъка го разхвърляш по другите пера.
Ако бюджета имаше вярни приоритети (приоритети с които мнозинството от хората в България биха се съгласили), то мястото на тази статия щеше да е в рубриката "Вицове и смешки".
За съжаление основните приоритети на бюджета в последните десет години винаги са били:
- формиране на бюджетен излишък;
- борба с инфлацията (разбирай - доходите да се задържат ниски и да се ограничава кредитирането, защото според умните глави, които ни управляват това са двата основни проинфлационни фактора в България);
- увеличаване на правомощията и числеността на администрацията (под мотото, че нямаме достатъчен административен капацитет);
- всякакави безплодни реформи, стига да са свързани с харченето на пари - здравни, образователни, пенсионни, съдебни, единни информационни системи, борба с престъпността (напр. комисията Кушлев, новият НПК), е-правителства и т.н.
Който иска да допълва - според мен тези приоритети не са в дневния ред на българското общество.
07 Октомври 2007 23:42
войната в Ирак
войната в Афганистан
войната на майната си
Не знам в историята имало ли е толко войнствено правителство, като се почне от древността та до днес и то във времена кога войните са били по-обичайни от интернета неска.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
07 Октомври 2007 23:47
Хе-хе, айде малко prepechat за инвестиции, да направим скомина на даскаля и прочие интелегенти:
Евгения Банева, главен мениджър на курортен комплекс "Русалка" и съпруга на собственика на "АКБ Форес" Николай Банев, в интервю за сп."Максим":
"Къде се отдавате на шопинг - в България или в чужбина?
- Пазарувам от Париж, Лондон, Рим, но напоследък от София, тъй като тук вече има много добри бутици като "Вижън", Emporio Armani. Последната ни мания с моята приятелка е да си купуваме лимитирани чанти и обувки на Lous Vuitton. Тръпката е не че са толкова скъпи, колкото, че е чест да се сдобиеш с тях.
Кой е най-големият финансов лукс, който сте си позволявали?
- Слабост са ми кожените палта, но с глобалното затопляне усещам, че ще се наложи да се преориентирам. А най-скъпите неща, които мъжът ми ми купува, са колите. Фен съм на спортните автомобили. От две години карам черно Porshe Cayenne, толкова ми харесва, че вече втора година не искам да го сменям.
Колко голям е автопаркът ви?
- Имаме от всички нови джипове по един, Audi-та, Porshe-та, ML Mercedes, Maybach, наскоро си взехме Rover за планините.
Вече изпробвахте ли луксозната яхта, която получихте като сватбен подарък от кумовете ви - семейство Барбукови?
- О, да . Първият гост, който стъпи на яхтата, беше приятелката на премиера Елена Йончева. Сергей Станишев през това време се гмуркаше около "Русалка", а понеже тя си беше навехнала крака от тенис, целия ден прекарахме заедно на яхтата ни. С Елена сме добри познати по фитнес линия, преди ходехме заедно в залата на Правителствена.
Скоро ще имаме и самолет, но това за голяма корпорация като нашата е по-скоро необходимост, отколкото лукс - пести време и нерви."
08 Октомври 2007 00:11
Хърсев, и какво казваш - корумпираните в държавата са учителите... щото претендирали за 5-те процента? За тези проценти претендираха управляващи сега политици, Хърсев - в предизборните си програми.

И какво казваш още - "провал на държавата", трябва изцяло частно образование... демек - "моето образование бе изцяло за ДЪРЖАВНА сметка, ама поколенията да духат супата"...
Що ли ми напомня на една друга ситуация с подобна философия - като източихме "Плама", вече можем да я фалираме...
08 Октомври 2007 00:43
Ами може и да са врели некипели това дето го пише Хърсев, но нали иде реч за прословутата стачка. Наистина ми се налага да плащам за дъщеря си доста пари на даскали и то все на ръка. Например за уроци по английски - 30 лв. седмично, 120 лв месечно необлагаеми - въпросния даскал има поне десет деца на които води уроци - значи това са 1200 лв. месечно необлагаеми. А - иначе в общественото училилище всяка сутрин стачкува... Нека да се отстояват правата на учителите, но да се изиска и да спазват задълженията си - от внесените от тях данъци ще има пари да им дигнат заплатите и в обществените училища.
08 Октомври 2007 01:48
извода от статията е ясен - понеже е научно доказано че мнозината (демек раята) така и така ще са недоволни, дайте да дадем на малцината (богатите и привилигированите). остават неясни 2 неща:
- защо им е на мнозината държава която само ги ощетява в полза на малцината;
- при условие че лакомията на малцината е толкова ненаситна колкото нуждата на мнозината - не се ли получава че дори да дадем всичко на тях те пак няма да са доволни, т.е пак никой няма да е доволен?! и в светлината на това откровение не е ли вс епак по-добре да се опитаме да задоволим нужда вместо лакомия, защото от незадоволена нужда се мре, а от незадоволена лакомия само се пръкват статии като тази


Редактирано от - Pavlik Morozov на 08/10/2007 г/ 01:50:06

08 Октомври 2007 01:54
за да не бъде разбрано погрешно предложението ми ще подчертая дебело че съм привърженик на минималната държава - само армия, съд, полиция и администрация. привърженик съм на 95%-ово приватизиране на здравеопазване, образование, социално осигуряване и прочие дейности за които сега плащаме двойно, защото срещу парите които събира държавата не прави нишо в тези области. нека има 5% за осигуряване на несретниците, които винаги и навсякъде ще ги има, но другото трябва да си е частно, за да бъде гарантираначрез пазарни механизми ефективността в тези сектори
опитите в статията да се докаже че няма смисъл да се опитваш да угодиш на масите понеже било математически и научно доказано че е невъзможно съдържат друго послание - "бедните ДГД". най-цинично се заявява че понеже държавата не може да служи на мнозината (да се зачуди човек защо трябва тя да съшествува щом не може да служи на гражданите си) затова тя трябва да служи на привилигирования паразитен елит, който се самообслужва със закони и правомощия позволяващи му да безчинства и да си присвоява каквото му е угодно.


Редактирано от - Pavlik Morozov на 08/10/2007 г/ 01:58:32

08 Октомври 2007 02:01
protiv
Според закона не само даскала, но и ти си виновен, тъй като не си искаш касова бележка или някакъв разплащателен документ.Има частни школи където си плащaш и си получаваш документ.
08 Октомври 2007 02:06
Всъщност автора казва нещо много просто, държавата разполага със 100% от нашите данъци, и важното е не къде отиват (образование, култура, или квото друго да е), а важното е наистина да отиват, разбирай, без някой по пътя на коприната да събира рента, комисионни, проценти, европейско правилно, или каквата там глупост се опитат да ни пробутат нашите скъпи хрантутници .
Важното е събраните пари да се върнат там, откъдето са дошли, толкова е просто, че чак и индийците биха го разбрали
08 Октомври 2007 03:14
kaily, кво се оплаваш - в устрема си да изнася революция демокрация по целия свят българския солдат солджър е окупирал всичко от кандахар през кабул и каспичан та чак до кербала. небивал национален възход, майно льо ... България на 2 континента


08 Октомври 2007 04:55
Pavlik Morozov за вторио постинг.
П.С. Ако искате децата ви да научат английски безплатно - идвайте в Америка ( САЩ или Канада ), дами и господа. Има и бонус - ниски данъци и корупция , спокоен живот , възможност за бизнес , мутрите са в гетата , полицията СЛУЖИ , а не стриже ... абе дреболии , ама е приятно.
08 Октомври 2007 05:21
Доктор Хърсев, от този ъгъл погледнато сте теоретично прав.
РезИлтатът с управлението на образУванието, обаче е за оплакване. Даже направо си е плачевен. Харчим едни пари и като цяло, нивото на знанието започва да клони към НУЛА. Един вид -сегашната стойност на образователната система все повече се превръща от резултатна в имагинерна....... .
08 Октомври 2007 06:08
Много приказки на вятъра. Мегапроблемът не е в процента от продукта, а в самият продукт. Защо е толкова малък? Защо не се събират държавните и общински вземания, ДДС, мита, ДОД и т.н. Ниска била производителността на труда. Ами ниска ще е. Защо не се спазват приватизационните договори и не се развалят, когато не се спазват? А корупцията, злоупотребите.
08 Октомври 2007 06:30
Евала, Хърсев! Точно така!
08 Октомври 2007 07:38
абе господина хърсев безмалко да ме убеди, ама както е казано сития на гладния не вярва. щях да повярвам ако миналата година президента беше казал-братя управляващи, нямаме пари за мерцедеси и затова ще купим шкоди и ще ползвате повече обществения транспорт. а наистина макроикономиката ми е мътна, иначе явно в образованието има нещо гнило, само като се сетя що частни уроци бяха....
08 Октомври 2007 08:55
Що рИвете бе нали искахте капитализъм
rki
Има една такава дума - приоритети. Обезпечаваш приоритети с необходимият ресурс, а остатъка го разхвърляш по другите пера.
Основният приоритет вече 17 години е да се създадат "капиталисти", които уж щели да оправят икономиката. Как я оправят всички виждаме. И от там идват проблемите ни. Това е така наречената "дясна политика".
Тук, обаче форумните глупчовци веднага подскачат и почшат да обясняват, ще така било, щото комунисти и ченгета правели тази дясна политика, ама ако някои други били - не е ясно кои са тези други, обаче. Те се изредиха всички и докараха дотук нещата.
Ако редица сектори в производството работеха както трябва вдигането на заплатите би трябвало да вдигне производителността според закона за търсене и предлагане. Обаче поради много умните дИмократични рИформи, при които бяха разрушени и индустрия и селско стопанство тази закономерност не работи. И Орешарски го е страх, че ако вдигне заплатите щял да се увеличи дефицита ни с външната търговия. Ами ще се вдигне разбира се, като внасяме и зеленчуците и какво ли не.
08 Октомври 2007 09:02
Орешарски не го мислете - той си изпълнява заръките на ЕС - да съфинансира ТЕХНИТЕ проекти в Царството! За плебса - на кой му пука????
08 Октомври 2007 09:28
Съвсем ясно е че интригантства и клюкарства за учителите.Пропуска да говори за грабежа и кражбите , за ГЛАВНОТО КАПУТАЛИСТИЧЕСКО ЯВЛЕНИЕ , което е в основата на противоречията и противоборството между хората и в обществото.
На учителите доходите са се , , увеличили” с 80 лева-спрямо 89 година , цените след този период са вдигнати между -8-10-15 ПЪТИ.
Вследствие на геноцида и масовото спасяване на хората от тази деградирала страна , в огромен брой населени места няма достатъчно деца , за да направят паралелки -натоварващи учителският труд и труда на учителите по обясними причини става по непълноценен.
Редуцираното население , по една или друга причина , надхвърля 3 000 000 души.Празните манерки веднага ще обявят , че всички дейности при това положение трябва да се редуцират с 30 % , което представлява абсолютна ПРОСТОТИЯ.
Съкращаваш учителите , докторите полицията и в много населени места те стават изчезваш вид.С това обаче системата не става ефективна.С това усилваш тенденциите на геноцида и миграцията и тези населени места загиват.А в живота нещата се наблюдават по друг начин.Улиците са пълни с простаци , вече домати и чушки няма , цените растат , народа на България се подменя с цигани , турци и туземци.
---------------

Вече е време да се създаде награда , за откачена , морално деградирала , ниска и низка журналистика , толкова повсеместни стават тези публикации и така жестока е конкуренцията по разлайването на простащината.-единствено останалата възможност в капуталирала капуталистическа България.


Редактирано от - хунвейбин на 08/10/2007 г/ 09:31:14

08 Октомври 2007 10:12
Germanik
И прав е Павлик, ама не последователен - майната й на такава държава, щом мисли само как да ограби народа си!
Germanic много си се разпенил бе. Това е основата на капитализма- индивидуализъм + забогатяване. Това, че в повечето западни страни това не се наблюдава се дължи на социализмът, че едни от водещете партии там са социалистически и са въвели социалистически порядки.
В книжарниците у нас са пуснали биографияата ма Маркс, като комикс с картинки, за бавноразвиващи се форуци. От нея може да им светне в празните тикви, каква е ролята на Маркс и Енгелс за развитието на модерния капитализъм. Практически основната им борба на тях е била срещу феодализма в Европа в частност срещу пруския феодализън. Разбира се те са пионери на научния комунизъм, но са го виждали, като следващ етап на развития капитализъм.
08 Октомври 2007 10:24
Mrx++, ако идеологиите работеха както трябва, то нямаше да има нужда от пишман идеолози като Вас.
Забогатяването в арабските страни, сигурно пак на социализЪма се дължи?!
08 Октомври 2007 10:45

Статията е смес от неграмотност и цинизъм, нонай-вече в нея има прекалено много манипулация,
08 Октомври 2007 10:47
от какъв зор говорим и пишем ^приоритети^,
нямаме ли наши думи,
или става дума вече за колективна шизофрения,
защо не е ^чанчун^, не виждаме ли вече на хоризонта китайците
и
защо бъркаме аритмериката на числата с аритметиката на човешката психолгия
защо полицай се възнаграцдава > от учител,
защо произвждаме генерали с пърдящи коремчета
защо ??????
мръсна, воняща статийка
08 Октомври 2007 11:04
Ми то манталитета определя писанието.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
08 Октомври 2007 11:24
Hamalin
, задава най , най , най острите въпроси , /прочетете какво пита/заслужава да се прочете. Психологически момент има , не се състой в числата , но с числа може да се посочи.
Тези въпроси имат своя отговор , но той никъде не се цитира. , тъй разкрива механизма на полирането на мозъците с който се пробутват ненормалността и идеологиите.

Днес едно от клишетата е НЯМА ЦЕННОСТНА СИСТЕМА.

Да посоча , каква е логическата връзка между БЛАГО и ЦЕННОСТ.

Най краткото обяснение е , всички блага имат ПОЛЕЗНОСТ , но не всички имат ЦЕННОСТ.
Ценността се появява когато имате ОСКЪДНОСТ , ДЕФИЦИТ от дадено БЛАГО.
Вземете ябълките , чушките , доматите, от една страна , и БАНАНИТЕ , от другата.
Помните ли как простаците ви спукваха тъпанчетата за бананите ?
Простащината за бананите , направи България бананова , но вече чушките , доматите , ябълките и т.н.са внос и дефицит много по голям от бананите.Фалшивата ценност е създала фалшива идеология и тя е преобърнала системата.

При учители проблема има друго изражение.Познанието вече не е благо , не е полезност , не създава ценност.Кой е пресяващият-МУТРАТА , АПАША, КРИМИНАРНИЯТ ТИП , ПРОСТАКА , тези свойства се превръщат в ЦЕННОСТ.

Тогава защо се чудите за дереджето на учителите и каква ценност представлява образованието.Простаците земята ще завъртят обратно и ще го ликвидират.


08 Октомври 2007 11:32
Хунвейбин -
08 Октомври 2007 12:41
Protiv, а защо плащаш? Начини да се научи английски дал Господ - учебници, сателитни програми, Интернет, летни езикови ваканции?
За да имат такива учители нерегламентирани доходи - значи има такива родители, които им ги осигуряват.
Та от формална гледна точка това си е чиста данъчна измама и от двете страни.
08 Октомври 2007 13:38
Тоя дето плаща на даскалите за английския без документ дали наистина очаква, че в София и другите големи градове ще намери някой с основен английски дори да му учи отрочето за 300лв на месец?
Още повече, че разпоредбите на МОН дори не позволяват студенти да работят почасово като учители по езици.
Ама кво да му разправям. Те тия въпроси на седянки не се решават.
08 Октомври 2007 13:47
То и Буридановото магаре на теория щяло да умре от глад, защото не можело да избере коя купа сено е по-голяма, че да я изяде. А на практика - знаем, че няма да остане гладно.
Но тук икономистът ни запознава с друга една теория - че ако имаме две магарета а само една купа сено - и двете магарета няма да получат сено и трябва да умрат от глад, защото купите са тек, т.е. не са четно число и не се делят на две.
И въобще не се и споменава, че зад медийния параван имаме и други купи сено.
Великият икономист не прилага знанията си за да ни покаже скритите купи, а само ни замотва.
Убеждава ни, че е по-добре да сме винаги гладни.
Аз вече се съмнявам доколко е велик.
08 Октомври 2007 13:53
Типичен пример за мисленето на новобогаташ, който цепи косъма на две, при това с брадва, при това - върху чужда глава. Нормална дискусия може да се получи само ако му опреш пистолет на тила.
08 Октомври 2007 13:54
Apolitichen
Забогатяването в арабските страни, сигурно пак на социализЪма се дължи?!
Айдя още един чел недочел и разбрал не недоразбрал какво съм писал. А инак аз не съм казал, че забогатяването на Западните страни се дължи на социализма. То се дължи, че са започнали много по-рано своето развитие и са технологически лидери. Социализмът в тях (след войната повечето имаха социалистически правителства и голяма част от тевката индустрия и при тях беше приватизирана) само смекчи типичните за капитализма изкривяванния. А забогатяването на на някои арабски страни се дължи на малкото им население и многото им нефт и че там чужденци се трудят за тях. Това и кокошките по селата го знаят. Най сигурният назин да забогатееш е да намериш някои да работят за теб. Те и Западът така правехе през 60-те и 70-те години, когато турци, араби и какви ли не му работеха черната работа.
08 Октомври 2007 14:08
Недолюбвам Коцето Тренчев, щото и той - все отстрани...
Ама когато казва: - "Сърбия беше разрушена от войната с НАТО и ЕС, но въпреки това възстанови икономиката си и всички мостове по Дунав! България не е била във война, но не можа да построи Дунав-мост II, както и не можа да възстанови за 18 години икономиката си"...направо ми става гадно....
Какъв коментар повече!
08 Октомври 2007 14:19
По време на войната минавах няколко пъти през Сърбия и беше много интересно сравнението. В България по полетата - пустош, бурени, опожарено и т.н.
Минаваш отатък - навсякъде изорано, засадено, трева не виждаш.
Пълни полетата с коли, млади хора - бачкат.
Явно хората са виждали смисъл да създават продукт, защото ще могат да получат адекватни пари срещу него.
Защото тяхното правителство не е обслужвало вездесъщите мафии и чуждия внос.
Не ги управляваше световният консенсус...
08 Октомври 2007 14:40
Банално, VOCI, банално...
08 Октомври 2007 14:42
Най сигурният начин да забогатееш е да намериш някои да работят за теб
или някои да купуват само от теб. Напълно сте прав, но каква е ролята на идеологията? За да обяснява на работещите или на консуматорите, че това е единственият начин да станат богати!?
А технологически лидер е не този, дето е започнал много по-рано своето развитие, а този, който съумява да стои непрекъснато на гребена на новите технологии.
08 Октомври 2007 14:45
Много макроикономист се навъди напоследък, ама малко останаха само икономистите. Макроприказки на седенки, ама микроинтелект в живота.
Иначе статията си е с чисто манипулативна цел. Само 10% за администрация, а!?

08 Октомври 2007 14:52
Нема значение, забравете!

Редактирано от - водач на МПС на 08/10/2007 г/ 14:58:38

08 Октомври 2007 15:21
Ritzar , банално, съгласен. Забрави.
Виж - по рецептата на Емо става екстремално емоционално...
08 Октомври 2007 16:07
Кракатау е напипал проблема много точно
Всичко това и Жени Банева и Емо Хърсев и ЕЛена и СтаниШеф и всички останали не биха значели нищо за хората - ако не им харчеха за удоволствията си парите събирани от данъци и такси
А за учителитете и стачката - всеки има прави да поставя цена на своя труд, дали консултантите на Митниците или на Правителството биха дошли да работят в БГ за 300-400 лева или евро? Или те като чужденци са по-умни от нас българите. А дали учителите от частни уроци си докарват допълнително пари - на Хърсев ли трябва да се обяснява що е Овъртайм, те си го правят в извънработно време, самият Хърсев дали се издържа само от заплатата се като даскал в УНСС
08 Октомври 2007 16:39
Е..ее...еее... най накрая Хърсев да напише нещо умно!
08 Октомври 2007 18:52
хърсев бива мисля за добруването требва инфраструкторни пътища да строим, всекой до имота си, супербаровец например, супер важна магистрала, после концесионер за сто години, кеф е майна, ти си пиши, колко ще изкараш
08 Октомври 2007 18:58
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (тт.1.1, 2.4)

Редактирано от - bot на 08/10/2007 г/ 18:59:45

08 Октомври 2007 21:55
Много приказки - никаква информация. Такъв тюрлю гювеч скоро е нямало - от тук, от там, че накрая нищо.
Ноември миналата година четох бюджета на Румъния за 2007 г. Нещо изумително според мен. И не заради цифрите. Оказа се, че Румънското правителство, след като направило план за развитие на нацията до 2020 год. (да сте чули за план на БГ правителството поне за 2008 г.?), преценило, че за да може средните доходи за 2020 год. да бъдат 1400 евро, трябва да заложи средна заплата за 01.01.2007 год. 400 евро!!!
Няма теореми за невъзможноста, за угодата и т.н. Има параметри - минимални доходи, средни доходи и нагоре, като всеки праг осигурява точно определен ЖИЗНЕН СТАНДАРТ. Такъв е подхода: Това правим и ако ви харесва - гласувайте за нас. Общо взето принципите на демокрацията.
Ако понятието политика и политик имат някакъв смисъл, такъв би трябвало да е подхода.
Иначе оправданието е като задника - всеки си го има.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД