Стаените противоречия между управляващите за бъдещата Национална агенция "Сигурност" (НАС) избиха на повърхността вчера, когато парламентът обсъди на първо четене закона за българско ФБР. Според текстовете му НАС се структурира на базата на отделяне на Национална служба "Сигурност" (НСС) от МВР, на военното контраразузнаване (ВКР) от военното министерство и на Агенцията за финансово разузнаване (АФР) от финансовото ведомство. Сред дейностите на новата агенция са записани контраразузнаване, разузнаване, оперативно издирване и пр., тя ще може да използва и специални разузнавателни средства.
Шефът на МВР Румен Петков, който досега даваше да се разбере, че е срещу извеждането на НСС от министерството му, вчера бе доста по-краен. Той направо обяви, че няма нищо общо със закона. Оказа се, че Петков е в парламента във връзка с ДКСИ, а не за обсъждането на проекта. Не пожела и да коментира дали е нормално да се създава подобен закон в отсъствието на МВР. Петков даде недвусмислено да се разбере, че не споделя идеята на премиера Станишев НАС да бори корупцията по високите етажи на властта. "С агенцията ще създадем пред обществото впечатлението, че имаме замах и воля, но същото общество ще пита и за резултата след време", предупреди министърът. А времето щяло да покаже дали новата структура ще е по-ефективна от досегашните звена, които обединява.
Петков предупреди, че парламентът не трябва да допуска дублиране на функции, защото това ще бъде пагубно за държавата. "МВР в която и да е държава не може да няма пряко отношение към борбата с терора и към миграционните процеси", аргументира се той. И допълни, че са възможни конфликти между МВР и НАС, а не е ясно кой ще ги арбитрира. Петков подхвърли още, че не са неоснователни съмненията за злоупотреби със СРС.
Вчера и депутатите от мнозинството не спестиха критиките си. "Ще гласувам за този закон със свито сърце", каза левият Георги Близнашки. Той допълни, че подобни структури лесно се създават, но трудно се контролират. Според съпартиеца му Пламен Ранчев НАС трябва да има разследващи и полицейски функции и да може да задържа за 24 ч. "Натрупването на полицейски структури не е най-верният подход", коментира по този повод министър Петков.
"Грешка е да се твърди, че законопроектът решава проблеми между МВР и премиера, защото отношение към него имат и финансовото, и военното министерство", бе категоричен говорителят на БСП Ангел Найденов. Колегата му Младен Червеняков пък заяви, че трябва да има по-добра координация между органите на сигурността.
------
ЯРОСТ
Опозицията очаквано бе най-яростна към закона. "Това е просто боричкане и отнемане от страна на премиера на власт от вътрешния министър", отсече лидерът на ДСБ Иван Костов. Той смята, че в закона има опити за сериозно нарушение на правата и свободите на българските граждани. "Това е важен законопроект, но е лош по съдържание, защото е механичен сбор от текстове на други закони", подкрепи го и съпартиецът му Атанас Атанасов. "Продължава работата на парче в тази сфера", допълни Йордан Бакалов (ОДС).
|
|