Дни след като Даниел Вълчев обяви, че забавянето на учебната година може да провали зрелостните изпити, ученици и родители вдигнаха мерника на матурата. Дванайсетокласници от цялата страна събират подписи срещу задължителните изпити. Нежеланието на университетите да приемат с матура и законови противоречия са част от аргументите на бъдещите випускници. Около 6000 души се бяха подписали в електронната петиция на випуск "Единство" до вчера.
Същевременно майка на дванайсетокласничка от Варна, подкрепена от други петима родители, обяви, че ще подаде жалба срещу провеждането на матурите през 2008 г. В края на 2002 г. ВАС вече уважи такава жалба. Нина Георгиева, чиято дъщеря тогава завършваше столична гимназия, осъди образователното министерство да спре матурата, понеже випуск 2002/3 е бил известен за нея година след влизането си в гимназията. Вчера Георгиева коментира, че и сега варненските родители имат основание. "Програмите на училищата са различни и министерството от 1998 г. насам не поправи това - матурата би била справедлива след 10-и клас, но по-нататък в професионалните гимназии изучават профилирани предмети и драстично изостават от подготовката по основните", отбеляза Георгиева.
"Разбираме родителите от Варна, но този подход не е добър спрямо децата", коментира пък Ева Борисова от Асоциацията на родителите. Според нея проблемът е, че матурата по български език и литература няма да е есе, както е в други страни, и ще измерва формални знания. "Есето дава възможност децата да формулират и защитават теза, а това е умение, нужно за цял живот", посочи Борисова.
Държавният зрелостен изпит е все пак някакъв обективен измерител както за придобитите знания от учениците, така и за работата на учителите. От написаното в статията се вижда, че не учителите "бягат" от оценка на работата си. Обратното - някои родители са против, а МОН пак не си е свършило работата.
И правилно отбелязва Ева Борисова от Асоциацията на родителите - проблемът е и в начина на изпитване. Изискването за поголовно въвеждане на тестa като форма на изпит (вече има и кандидатстудентски изпити само с тест) убива възможността децата да защитават тезата си - т.е. да обяснят защо мислят така. А това е най-страшното.
След него идва "налучкването" на отговорите, след това - желанието за "налучкване" на джак-пота от тотото или Еврофутбол... ето така се събират клиенти за бизнеса без ДДС...