Възстановяването на преговорите между министрите Пламен Орешарски и Даниел Вълчев и синдикатите се оказа напразно въпреки 10-те варианта за увеличение на заплатите, изготвени от експертите. Решението на кризата излиза извън рамките на правомощията ми, защото не аз определям данъчната политика и макрорамката, заяви финансовият министър. Оттук нататък трябва санкция на правителството и на съвета на тройната коалиция, обяви той след 2-часови разговори вчера и призна, че е силно притеснен за по-нататъшното икономическо развитие на страната.
По неофициална информация за днес е насрочено заседание на тримата лидери, които досега не се намесват в кризата. Днес на оперативно заседание министрите ще разгледат доклад на Даниел Вълчев за ситуацията в образованието. Поредната среща на двамата министри с профсъюзите е планирана за 17 часа.
"Има желание да се търси решение. Отдалечени сме като позиции, едната част от решенията предполага цялостна ревизия на макрорамката и вероятно на данъчната политика, а други варианти предполагат разместване във финансирането на различни сектори", обобщи вчерашната среща Орешарски и добави, че запазва надежда. Пламен Димитров от КНСБ също заяви, че желанието за диалог остава.
Вариантите за увеличение на заплатите обаче вчера не бяха разглеждани. Министри и профсъюзи обсъждаха разпределението на БВП. При реален дял от 3.9% тази година догодина за образование са предвидени 4.05%, или 2.4 млрд. лв., съобщи Орешарски. Лидерът на СБУ Янка Такева обаче заяви, че за отбрана и МВР са предвидени 19% от БВП и 12% за останалите министерства. Финансовият министър призна, че за сигурност и вътрешен ред са отпуснати повече средства от средните за ЕС. Средната бюджетна заплата пък е планирана да бъде 459 лв. Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев постави въпроса, че някои сектори на администрацията са неефективни и разходите там могат да се съкратят. Орешарски отговори, че и образованието не е перфектно и е възможно в други сектори също да има скрити резерви. Финансовият министър заяви още, че ще се опитат да отпуснат 100% от бюджетната субсидия за т.г., тъй като изпълнението на бюджета е добро.
Въпреки сменения тон в разговорите и вчера имаше точки на напрежение. Пред БНР зам. финансовият министър Любомир Дацов заяви, че вече и 50% увеличение на учителските заплати е невъзможно. Синдикатите не желаят да говорят за реформиране на системата, заяви той и добави, че прави разлика между учители и синдикати. Няма да се поддадем на поредната провокация, този път на "новия герой" на преговорите - Любомир Дацов, реагираха светкавично синдикатите.
Председателят на НС Георги Пирински пък предупреди профсъюзите, че днес няма да ги приеме, ако правят жива верига пред парламента, тъй като тя не е разрешена по закон. Стачкуващите обаче не се отказват от намеренията си и вчера освиркваха писмото на Пирински.
Заради поредния отказ на мнозинството премиерът да бъде изслушан в пленарна зала депутати от десницата вчера заплашиха с вот на недоверие още преди изборите. Ден по-рано от СДС обявиха, че ще поискат оставката на кабинета след местния вот. "Ще започнем да събираме подписи за внасяне вот на недоверие към правителството, ако Сергей Станишев не дойде до края на тази парламентарна седмица в НС", заяви вчера Любен Дилов-син. Според него правителството "мотае" учителите и настройва обществото срещу тях. Нено Димов от ДСБ също смята, че вотът трябва да се внесе преди местните избори.
Ще водя преговорите, когато синдикатите кажат "Сваляме тези нереалистични искания", повтори за пореден път премиерът вчера. По адрес на самите искания Станишев попита: "Да ги напечатаме ли тези пари? Искате да влезем в хиперинфлация?"
Междувременно се разраства и инициативата учителите да бойкотират изборите, като откажат да влязат в избирателните комисии, където обикновено са мнозинство. Идеята тръгна от Бургас и Сливен, но вече се подкрепя заразително и в други региони. Лидерът на СБУ Янка Такева уточни, че има сигнали за бойкот на изборите в Доспат, Девин, Смолян и Рудозем, където бе на обиколка във вторник. "Защо да сме слугини, когато им трябваме на управляващите, а иначе ни дискредитират", попита риторично Такева.
ОТЗВУК
Учителските протести привлякоха и международен интерес - "Зюддойче Цайтунг" публикува голям репортаж под заглавие "С износени дрехи в класната стая". Авторът Енвер Робели изяснява на западноевропейския читател, че при средна заплата от 172 евро на месец учителите не са в състояние да осигурят прехрана на семействата си и са принудени да дават частни уроци. Според него през последните 2 години над 2500 учители - предимно мъже, са се отказали от професията си, защото като таксиметрови шофьори и строителни работници печелили по-добре. Статията описва и поскъпването на храните, застаряването на професията и спадането на имиджа й в обществото, както и влошаването на образованието.
|
|