:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,595
Активни 315
Страници 20,062
За един ден 1,302,066

Учителската стачка вече е в ръцете на тримата първи

Решението на кризата излиза извън рамките на правомощията ми, обясни финансовият министър
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Поредният кръг от преговорите мина с нов тон и завърши със стари резултати.
Възстановяването на преговорите между министрите Пламен Орешарски и Даниел Вълчев и синдикатите се оказа напразно въпреки 10-те варианта за увеличение на заплатите, изготвени от експертите. Решението на кризата излиза извън рамките на правомощията ми, защото не аз определям данъчната политика и макрорамката, заяви финансовият министър. Оттук нататък трябва санкция на правителството и на съвета на тройната коалиция, обяви той след 2-часови разговори вчера и призна, че е силно притеснен за по-нататъшното икономическо развитие на страната.

По неофициална информация за днес е насрочено заседание на тримата лидери, които досега не се намесват в кризата. Днес на оперативно заседание министрите ще разгледат доклад на Даниел Вълчев за ситуацията в образованието. Поредната среща на двамата министри с профсъюзите е планирана за 17 часа.

"Има желание да се търси решение. Отдалечени сме като позиции, едната част от решенията предполага цялостна ревизия на макрорамката и вероятно на данъчната политика, а други варианти предполагат разместване във финансирането на различни сектори", обобщи вчерашната среща Орешарски и добави, че запазва надежда. Пламен Димитров от КНСБ също заяви, че желанието за диалог остава.

Вариантите за увеличение на заплатите обаче вчера не бяха разглеждани. Министри и профсъюзи обсъждаха разпределението на БВП. При реален дял от 3.9% тази година догодина за образование са предвидени 4.05%, или 2.4 млрд. лв., съобщи Орешарски. Лидерът на СБУ Янка Такева обаче заяви, че за отбрана и МВР са предвидени 19% от БВП и 12% за останалите министерства. Финансовият министър призна, че за сигурност и вътрешен ред са отпуснати повече средства от средните за ЕС. Средната бюджетна заплата пък е планирана да бъде 459 лв. Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев постави въпроса, че някои сектори на администрацията са неефективни и разходите там могат да се съкратят. Орешарски отговори, че и образованието не е перфектно и е възможно в други сектори също да има скрити резерви. Финансовият министър заяви още, че ще се опитат да отпуснат 100% от бюджетната субсидия за т.г., тъй като изпълнението на бюджета е добро.

Въпреки сменения тон в разговорите и вчера имаше точки на напрежение. Пред БНР зам. финансовият министър Любомир Дацов заяви, че вече и 50% увеличение на учителските заплати е невъзможно. Синдикатите не желаят да говорят за реформиране на системата, заяви той и добави, че прави разлика между учители и синдикати. Няма да се поддадем на поредната провокация, този път на "новия герой" на преговорите - Любомир Дацов, реагираха светкавично синдикатите.

Председателят на НС Георги Пирински пък предупреди профсъюзите, че днес няма да ги приеме, ако правят жива верига пред парламента, тъй като тя не е разрешена по закон. Стачкуващите обаче не се отказват от намеренията си и вчера освиркваха писмото на Пирински.

Заради поредния отказ на мнозинството премиерът да бъде изслушан в пленарна зала депутати от десницата вчера заплашиха с вот на недоверие още преди изборите. Ден по-рано от СДС обявиха, че ще поискат оставката на кабинета след местния вот. "Ще започнем да събираме подписи за внасяне вот на недоверие към правителството, ако Сергей Станишев не дойде до края на тази парламентарна седмица в НС", заяви вчера Любен Дилов-син. Според него правителството "мотае" учителите и настройва обществото срещу тях. Нено Димов от ДСБ също смята, че вотът трябва да се внесе преди местните избори.

Ще водя преговорите, когато синдикатите кажат "Сваляме тези нереалистични искания", повтори за пореден път премиерът вчера. По адрес на самите искания Станишев попита: "Да ги напечатаме ли тези пари? Искате да влезем в хиперинфлация?"

Междувременно се разраства и инициативата учителите да бойкотират изборите, като откажат да влязат в избирателните комисии, където обикновено са мнозинство. Идеята тръгна от Бургас и Сливен, но вече се подкрепя заразително и в други региони. Лидерът на СБУ Янка Такева уточни, че има сигнали за бойкот на изборите в Доспат, Девин, Смолян и Рудозем, където бе на обиколка във вторник. "Защо да сме слугини, когато им трябваме на управляващите, а иначе ни дискредитират", попита риторично Такева.



ОТЗВУК

Учителските протести привлякоха и международен интерес - "Зюддойче Цайтунг" публикува голям репортаж под заглавие "С износени дрехи в класната стая". Авторът Енвер Робели изяснява на западноевропейския читател, че при средна заплата от 172 евро на месец учителите не са в състояние да осигурят прехрана на семействата си и са принудени да дават частни уроци. Според него през последните 2 години над 2500 учители - предимно мъже, са се отказали от професията си, защото като таксиметрови шофьори и строителни работници печелили по-добре. Статията описва и поскъпването на храните, застаряването на професията и спадането на имиджа й в обществото, както и влошаването на образованието.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Шефът на стачния комитет на КНСБ Валентин Никифоров и Янка Такева преглеждат сметки. По-късно беше ред на Такева да разиграе сценка на преговорите - докато министрите и синдикалните лидери бяха в почивка, тя иронизира премиера и тройната коалиция пред останалите си колеги.
135
5075
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
135
 Видими 
11 Октомври 2007 00:37
Правителството най-после трябва да се вземе в ръце и озъпти тая пасмина - даскалите. Как - много просто: обявява годината за нулева, даскалите няма да получават заплати, а всеизвестно е, че те за никаква работа не стават. Ще се опитат да поработят тук-там, и ще разберат, че в другите професии хората заработват парите си, а не им ги дават за клатене на крака по 4 часа на ден. А сега тръгнали да блокират столицата, т.е. да пречат на хората от чиито доходи папкат. Ако Станишев им клекне, такава инфлация ще настъпи, че бързо ще си спомним 1996-1997 година.
11 Октомври 2007 00:49
"...И сега реалната заплата и реалната пенсия са съответно едва 35% и 38% към нивото им в 1990 г., докато БВП на човек е 121%. Средната брутна заплата за 2006 г. е 355 лева, или 178 евро. Тя е 11 пъти по-малка, отколкото в Австрия (и в ЕС-25), а с отчитане по-ниското ниво на цените у нас (38% от нивото в ЕС) тя е 468 евро, или 4.2 пъти по-малка. Но БВП на човек от населението в България е само 2.9 пъти под нивото в Австрия (и в ЕС като цяло). Очевидно доход в България се създава, той се увеличава, но твърде малка част от увеличението стига до хората, получаващи заплати и пенсии..."
Натиснете тук

Редактирано от - AC/DC на 11/10/2007 г/ 00:51:56

11 Октомври 2007 01:05
Безотговорна паплач това учителите!
На хулиганизъм ли ще учат децата ни?
11 Октомври 2007 01:40
wise man, 06.6.2007 г. 13:28:35:
"Няма по-безотговорна и по-лека работа от даскалската(съпругата ми е учителка)..."

wise man, 11.10.2007 г. 00:37:31:
"Правителството най-после трябва да се вземе в ръце и озъпти тая пасмина - даскалите..."

Човек, ти ще ме умОриш от смях ... след като викаш на помощ правителството ...
11 Октомври 2007 01:41
Не упреквайте учителите, те се борят за неща в които са убедени.След като има некадърно управление, ще има и недоволни.Сега е времето всички хора да подкрепят учителите и да излезнат на улицата заедно.Направете го!
11 Октомври 2007 01:45
http://frognews.bg/Frog/index.php?option=c om_content&task=view&id=2953&Itemid=1

Играта с огъня на управляващите може да докара революция и криза в държавата
09 10 2007
Страница 1 от 2
По-голямата част от бедното ни население изобщо не разбира тази финансова стабилност, за която непрестанно бръщолевят премиерът и министрите - за него тя е другото име на мизерията, убеден е бившият банкер и ексдепутат от БСП Кольо Парамов.

Кольо Парамов

Елегантността на нашите министри винаги е предизвиквала завист, особено когато някой кокетстват с нея. Преди неделя например, министър Николай Василев бе с "фрак - ала франга", на пъпа на Лондон, досущ като Армани. Като го гледа човек един такъв напорист, озъртащ се ехидно, не може да не му мине през ума, че прилича на Големанов, героят от пиесата на Ст. Л. Костов, изигран блестящо от Калоянчев. Но в лицето на този Големанов си имаме истински министър, който винаги стои редом до княза и отговаря и се грижи за портфейла му.

За разлика от държавния портфейл, в който нямало пари за заплати, защото текущата сметка била на минус.

Прогнозата е лоша, отрицателното салдо може би ще стигне до тревожните 20, 8 - 22%. Защо? Защото вносът изпреварва износа. Което е без значение за малкия Големанов - онзи ден министър Николай Василев купи от чужбина за 6 млн. евро книжни пликове за местните избори. Трябвали му бързо, нямал време да ги поръча у нас, все едно от вчера знае за предстоящия вот.

*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.4)




Редактирано от - bot на 11/10/2007 г/ 13:38:03

11 Октомври 2007 02:45
За кого бие камбаната?
11 Октомври 2007 03:30
Eve
11 Октомври 2007 04:59
Eve,
11 Октомври 2007 07:25
[/b]Преди да плаши с хиперинфлация да отговори
1. Защо в "бедна" България има толко много милионери?
2. Плащат ли си те данъците/които им бяха намалени 10% корпоративен данък/...?
3. Защо има 20% ДДС на здравеопазването и книгите, а на хазарта 0%?
4. Защо няма действаща администрация - данъчни, следприватизационен контрол, митници?
5.Защо полицията гони само "кокошкари", къде са наркобосовете, показните убийци, финансовите измамници, незаконно придобилите имущество ...?
6. Къде е съдебната система???Колко сме осъдени от Еропа за защита на човешките права???
7. Защо управляващите приемат закони за определени хора /Ванко1/ ...?
8. Защо инвестираме в оръжие, когато народа загива?
9. Защо по време на избори се купуват гласове, прави се изборен туризъм ... и за толкова години нищо не се промени?10. Защо се промениха ценностите на българина образованите-бедни, неграмотните-богати?
11. .....?
..........
99. .....?
На хората вече нищо не им остана - само заплахи и мизерия - ДО КОГА?
Има ли в България БЪДЕЩЕ ЗА ДЕЦАТА НИ???[/b]


Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.5)

Редактирано от - bot на 11/10/2007 г/ 13:39:12

11 Октомври 2007 07:37
Учителите ли ще срутят валутния борд?! Помните ли едно време как нямаше зърно заради мишката полевка, не заради износът му...

Прочетете едно учителско мнение, интересно е...

Натиснете тук
11 Октомври 2007 07:47
Учителите да кажат защо събраха по 50 лева от родителите на децата в първия учебен ден и за какво ги ползват сега. В класа на детето ми събраха по 50 лева от родител "за нуждите на класа". От 22 деца - колко прави това - 1100 лева. Явно "нуждите на класа" съвпадат с нуждите на дългосрочна стачка. Ами те с тия пари, дето не знам за какво ще ги ползват, могат сега да си стачкуват още един месец поне. Повече пари като родител няма да дам за никакви нужди. Не съм длъжен да изхранвам учителите докато стачкуват. Да го запомнят добре. Писна ми с тяхната наглост.
11 Октомври 2007 08:16
Съвсем права си Витрина. В класа на детето на съседката пък са събрали по 54 лева. Както тя ми обяснява с доста обтекаеми обяснения за т.нар. "нужди на класа"... Изглежда, че родителите сега издържат стачката.
11 Октомври 2007 08:44
Набори от 1980 г. до 1989 г. - по 120 000 родени.
Набори от 1996 г. до 2005 г. - средно по 65 000 родени.
Намаление на учениците - 45%
За какво са ни 152 800 човека заети в средното образование?
При този демографски колапс трябват поне 30 % съкращения в образванието.
От това ще дойдат и увеличените заплати.
Защо са ни много скъпоплатени учители, които не вършат никаква работа?
Я се огледайте - съвременнто българско дете е функционалн неграмтно, мързеливо и арогантно.
Всички други обяснения са лозунги и евтина демагогия. На некои правителството им е винвно, на други министъра, на трети парите дадени за отбрана, на четвърти Иван Костов. Аман от излагане.
11 Октомври 2007 09:00
Браво ludo-mlado. Няма нужда да се изказвам , след твойто мнение. Само искам да отбележа за капак, че физиономията на Янка Такева , която излъчва неподправена простотия е просто последен щрих в образа на "лидерите" на учителската стачка.
11 Октомври 2007 09:02
Аз пък казвам учителите да се осъзнаят, защото хората не ги подкрепят и все повече губят почва под краката си. На всичкото отгоре работата взе да намирисва доста на политическо изнудване преди избори. Само, че няма да стане. Може би има нещо, което е хубаво в цялата кочина. Ако нещата стигнат до обявяване на нулева година това неизбежно ще доведе до така бленуваната реформа и оптимизиране на броя на армията от даскали, както и въвеждане на радикално нови принципи и схеми на заплащане на труда. Време е даскалите да си изживеят пречистването от което има въпиюща нужда, а не цял живот да бъдат галените дечица на прехода.
11 Октомври 2007 09:11
Лудо-младо това добре го казваш и си прав ама чугунени глави нито увират нито акъл можеш да им налееш. Те си пеят 100 та 100 и 100 варианта да дадат все са си 100 та 100. Да не говорим за това, че всички искат пари, а никой не казва какво ще дадат срещу тия пари. На болшинството от даскалите не им се иска да се разделят със статуквото щото така много им харесва - нищонеправене по няколко часа дневно пък сега и некой лев отгоре, идеално!!! И все повече се убеждавам, че т. нар. даскали мислят единствено и само за собствения си търбух и не им пука за децата ама грам дето се вика. Но всъщност тя камбаната бие за някого и развръзка ще има. Както и много претаковани...те си знаят кои са. Вейте знамена - народът е казал - първо ихо после тихо.
11 Октомври 2007 09:24
Bekich Янка - партизанка Такева е бич божи и проклятие за учителското съсловие, който ще му носи само зло и лош късмет. Тая соц-хрантутница дето цял живот е била търтей- синдикал без три учебни часа стаж като учител, е тая ли баш ще защитава интересите на учителите. О нещастни учители!!! Горко Вам, горко Вам!!! А като видиш и мазнтата мутра на плужека Ж. Христов - картинката придобива напълно завършен вид.
11 Октомври 2007 09:32
Абе какво я обсъждате тая нещастница Янка. Не виждате ли, че природата достатъчно добре си е свършила работата, като се е подиграла с нея. Ако трябва да цитирам Чандлър "тя има интелигентния вид на празна кутия за обувки"...
11 Октомври 2007 09:34
И между другото, оная работа със събраните пари от родителите съвсем има май резон. Колкото и да не му се вярва на някои с фашистки наименования...
11 Октомври 2007 09:35
За пръв път значи Янка Такева да каже нещо умно.
19 % от бюджета за отбрана? И за чий х.й? Или просто защото има консенсус, че пари по никакъв начин НЕ БИВА да се дават за образованието - иначе този народ ще вземе постепенно да поумнее и тогава ще стане твърде неуютно на любимите ни политици?
11 Октомври 2007 09:36
Бекич, Тасманец, като заключение ще кажа, че след толкова много излагане от страна на учителите от анти- ще стана про-правителствено настроен. И вече няма да приема съкращения под 50% и увеличение на заплатите им повече от 50%.
Иначе за хрантутенето е вярно - мой приятел със съпруга учителка с икономическо образование ми каза, че нарочно я насочил от частния бизнес към учителската професия - било и по-спокойно, ходела на работа само до обяд - четири дни в седмицата. Така на моя приятел имало кой да му стои в къщи, да му готви и т.н. Работата е малко като принципа "Аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат!" А защо никой не споменава, че всеки учител има право на два месеца платена отпуска годишно? Въобще учителите са достигнали до най-висшия обществен строй - комунизЪма.
11 Октомври 2007 09:41
тук в този форум има по-мислещи хора..чат пат повей на все още неграмотни хорица, помирише малко, но се трае, в сравнение с нюза е добре
Но така или иначе заплатите са им малки, но тези искания са чист политически ход -познайте на кой злодей...
11 Октомври 2007 09:43
Абе какво я обсъждате тая нещастница Янка.
Трябва да се обсъжда, защото тя е ИЗБРАНА от учителите (или поне голяма част) да ги представлява. А по това какво са си избрали, може и за избирателите да се съди...

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
11 Октомври 2007 09:47





Eve,
Витринке, много си прозрачна. Аз лично оправих една стая в старото училище - чиновете бяха от мое време. Имал- дал съм. Елементарната ти мисълчица - събрали сме пари, значи са за стачката, няма да може я мръдна и кран.
Тазманиец, снощното изказване на Череп Орешарски, че ще се наложи да мръднат някои данъци, май доста хора е стреснало. Може пък човекът да говори за съкращаване на наемнически експедиции /неправилен израз - на наемниците плащат, ние си плащаме, задето даваме войници другиму/, да сложат ДДС на хазарта и свалят това за книги, детски храни и дрехи, да се синхронизират малко внос-износните отношения...Орешарски е добър министър, - господарят му не може да нахвали четвъртия член на тройната коалиция.
За заглавието. Хора, кога ще схванем, че такова животно "съвет на тройната коалиция" няма в правния свят? Няма никой, който да е гласувал за тия тримата - гласували са за единия, другия, третия, но не за тримата накуп. Симеон е нищо в законодателната, изпълнителна и съдебна власт - той не носи отговорности. Доган е равен на двеста и кусур депутати /на ДПС е шеф и пророк/ - не носи също отговорности. Станишев е избран за премиер, негово е задължението да решава проблемите. А не да ги създава.
И още нещо. Запитайте се - а защо досега комисията по образование в НС си мълчи? А Доган? Дори ББ се крие, изразявайки далечно съчувствие. Стачката е нужна - тя ще пукне як цирей. Хем ще се наложи да се вдигнат заплатите на учителите /не говоряза чиновници, помощен персонал и други такива/, хем ще има база за диференцирано заплащане след оптимизация на мрежата, реформиране на системата, външна оценка на работещите. Но има логическа последователност.
Оставям настрани тъпанари, дето говорят за всички обобщено - тия били кухи лейки, ония били прости. Когато някой не може дас е издигне до някого - мъчи се да го принизи до нивото си. Но нима мислите реално, че сега, в началото на учебната година, ще направите съкращения? На каква база? С какви разчети? По какви правила? Откъде ще намерите пари за обезщетения? Най-напред мислете, а после повтаряйте мантрите на Гейчо - повече пари срещу повече реформи. Ама реформите НЕГОВОТО правителство е задължено да провежда. И парите НЕГОВОТО правителство преразпределя. Значи - ключът е в премиера - той е отговорен за решаване на проблема. А той тъпо и упорито се крие и бърбори щампи и шаблони, без да се замисля.
Иде Станишева зима. Ще позволите ли - заради завистта и омразата към учителите - да се случи отново 1997 година? Май - да! Затова нямаме гражданско общество - защото всичките селяндури викате: "Я не сакам да съм добре, сакам Вуте да е зле!"
--------------
Живея все още на село, селянин съм по произход и добре разбирам разликата между селянина и селяндура /дори да е чиновник в МОН или собственичка на виртуална фирма в Испания/.
11 Октомври 2007 09:53
А е забавно, че наистина някой вярва, че в България се отделят 19% за отбрана

Но ако все пак Ви интересува:
Натиснете тук
11 Октомври 2007 09:54
При този демографски колапс трябват поне 30 % съкращения в образванието.
От това ще дойдат и увеличените заплати.

ludo-mlado, много си наивен, пич! Личи си че си младо. Тея приказки сме ги чували много пъти. Никога до сега в България съкращаването на персонала не е водило до увеличение на заплатите, особено в бюджетния сектор (Частният също не прави изключение, но там действат други плавила за формиране на възнаграждението).
Просто 30% съкращения на персонала водят до 30% на предвидените средства за заплати за сактор, предприятие и т.н. Както се казва Дежа вю.
Същото се отнася и до диференцираното заплащане. Това също вече е изпробвано в БГ и не е довело до никакъв резултат. Само че тогава му викаха "Коефициент на Трудово Участие" (КТУ).
Вярно е, че при учителите има доста хора, чието място не е там. Може би тяхното количество е повече от допустимото (поносимото) за сектора.
Може би има училища, където учителите са колкото учениците. Но има и училища, където класовете са по 30 и повече деца.
Е добре. Защо не е въведена "Диференциация" в заплащането досега. По-горе казах - защото това не работи.
11 Октомври 2007 09:59




Що се отнася до всякаквите профсъюзи - не са синдикати, социалистически образувания са си, наистина измислените и с всякакви бюрократични хватки "преизбирани" "лидери" отблъскват хората от стачката. Моите познати учители до един са на мнение след стачката - при какъвто и да е резултат да напуснат профсъюзите си /има и то трите/.щ
Вижте съседната статия. МОН не може даже външната проверка на учениците да подсигури - вие искате реформи да провежда! Некадърни чиновници, самовлюбен монстър на образованието, паразитни структури - и никакъв ефект. От там трябва да се започне, ама нали сме си...Цитирам пак селската пощальонка :"Ама тия да не искат да вземат повече от мен!".
11 Октомври 2007 10:04
Ех, Федя, Федя, написа и ти нещо, колкото да се включиш. По твойта логика май излиза - дай да запазим 152 800 човека в средното образование и да им вдигнем заплатите със 100%. Защо - щото вече почти месец се правят на маймуни? Щото подготвят много качествен образвателен продукт? Щото прага за паралелка е 16 човека? Щото в по-малките училища се пишат мъртви души, за да не се съкращават щатове? Щото бизнеса от две години пее - страдаме от липса на квалифицирана работна ръка? Пък тва на колко съм години не е твоя работа, както и не е моя що си Федя, а не Федаин или Фред! Не е нормално и ефективно непроизводствена сфера да е с раздут щат и с ниска производителност, ето затова трябва да има съкращения.
11 Октомври 2007 10:04
wise man, теб кой те направи толкова wise.Ти на училище сигурно не си ходил? С твоята злоба срещу учителите и за зависта ти към големите им заплати трябва да си някой мазен чиновник в Министерството на НЕобразованието
11 Октомври 2007 10:06



И още нещо и заминавам на път до следобяд. Вижте в "Чужбина" къде и какъв е офисът на Акнатон в Испания. Чакам реплика от постоянния опонент Тазманиеца, но ще отговарям като стигна Враца.
11 Октомври 2007 10:07
Престанете да упреквате учителите. Те се борят за правата си. Ако искате борете се и вие за вашите. Наизлязли тук едните ми клакьори.
В БГ е всичко обратното. Знаете ли, че за такава страна някак си не е нормално да има много грозно забогатяли. Миналта година на връщане от морето си пътувам по пътя от Ахелой пряко за София и хоп изпреварва ме една лимузина. Наслаждавам се на гледките наши поле, баирчета и а.. Ами то това бе един Майбах. А аз на живо не съм го виждал. После разправям на брат ми случката и той вика - е от другата страна между блоковете паркира чат пак един с Майбах. Нормално било. А пък на Сл. бряг паркирани Ферарати нагоре и надолу като Зазки през Тошово време. Знаете ли, да речем в Германия кой кара Майбах!?!?
11 Октомври 2007 10:08
Dibo Браво за линка! Е дето се казва, когато документите говорят и боговете мълчат. Дано някои отговорни другари от форума да го прочетат тоя документ. Там всичко си го има черно на бяло. Другото са спекулации /като статията за шапкарите в наблюдател/ и свободни съчинения от вида през куп за грош.
11 Октомври 2007 10:18
Айде всички на улицата да наритаме тая гладлива тройна КОКАЛлиция барабор с Гоце Ага!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11 Октомври 2007 10:21
Аман от комунисти в този сайт!!!
Чичко Ленин /дядото на Осам бен Ладен/ беше казал "Интелигенцията е тор за работническо-селската власт". Затова и вастта и продуктите й искат да я смачкат. А в ерата на Азис даскалите са все пак интелигенция!!!

11 Октомври 2007 10:29

Увеличение на заплатите - по принцип да, конкретно - не на всички.Увеличение след издържан квалификационен изпит, включващ проверка на актуалните знания по специалността, педагогически казуси, интернет и обща култура.
Не можеш да имаш авторитет пред учениците след като не работиш с компютър, не боравиш с GSM и заявяваш, че това не е важно.
Норматив на паралелките - 22 - 30 ученици минимум - максимум./Посещаемостта на часовете не е по-висока от 60% - не видях никакво предложение по този проблем, както и по фалшивите медицински бележки/.
При професионалното образование - докато не се намеси бизнеса в учебното съдържание и материалната база - пропастта между образование и бизнес ще продължи да се задълбочава - ще се дават пари един път на професионалните гимназии, втори път за преквалификация когато започнат работа.
11 Октомври 2007 10:31
Крайно време е някои форумци, барабар с любимото им правителство да фащат пътя за Тасмания...пеша..
11 Октомври 2007 10:32
Eve,
Благодаря ти! Достави ми голямо удоволствие с твоя анализ и критика както на ситуацията, така и на управляващите. Искрено се възхищавам от начина и аргументите ти. Макар, че моите интуитивни схващания по тези въпроси са почти еднакви с изложените, но доста по-елемнтарни и "приземени" бих ги нарекъл, но винаги ме е глождила една мисъл: "и какво би могло да промени всичко това, какво и как, по какъв начин?"
Само ако се затрудниш да отговаряш, не ми разказвай за избирателна активност, а сериозно ми отговори. Наистина ще ми е любопитно да чуя поне едно мнение по този въпрос. Поне едно. Не знам защо, повярвах, че ти може и да имаш предположение.
11 Октомври 2007 10:33
По твойта логика май излиза - дай да запазим 152 800 човека в средното образование и да им вдигнем заплатите със 100%.

Никъде не съм писал такова нещо. Моето мнение е, че учителите сами си вкараха автогол с това 100%. Казвал съм го и на мои позати учители.
Защо учителите са толкова много и кой трябва да ОПТИМИЗИРА бройката им е друга тема. Само ще ти предложа да изкараш няколко месеца с по 300лв пък тогава говори кой кого прави на маймуни.
Пък тва на колко съм години не е твоя работа

Не споменавам и годините ти. Че си младо си си го писал ти самия, а пък ти и личи. А и в това да си млад няма нищо лошо.
Щото бизнеса от две години пее - страдаме от липса на квалифицирана работна ръка?

Ми щото и БИЗНЕСЪТ (е, поне голяма част от него) иска с трици маймуни да лови. За това се оплаква. На бизнеса също му отърва в БГ да има малки заплати. Не защото върти малко пари. За засукани секретарки има и пари, и коли, а за инженери, икономисти и т.н. няма?!?!
Но както име един виц " Ми тогава ходи си чукай Гл.Счетоводител". Бизнес, който мисли с долната си глава , а не с горната, винаги ще реве, че нямало специалисти.
11 Октомври 2007 10:38
Пламен 44 - Отговори ми на един единствен въпрос - Кой ще дойде като наритаме тия. В една песен се казва - рояк от хищници по-гладни. Да храним следващите 4 години други гладни и ненахранени. Айде стига сме хранили. По добре от две злини да избереш по-малкото зло. Мисля че цялата логика на т. нар. преход го доказа. Яде БСП-то, яде СДС-то, яде царот та чак щеше да повърне от преяждене. Сега да апне Бат Бойко. Ай сиктир. No thanks!!
11 Октомври 2007 10:42
Правителството да обсъди прозрачно с когото требе и "отреже" едни разумни разходи за образование, както и за останалите си задължения - здравеопазване, сигурност, държавни инвестиции и който не му харесва, да си търси друг поминък!
11 Октомври 2007 10:45
Е, добре Федя, разкрий ни тайната - как да оптимизираме образванието без да съкращаваме? И защо ти хрумна, че искам учителите да получават по 300 лв.? Аз също смятам, че трябва да има увеличение, но не чрез отпускането на още половин милиард лева за година, и то само за заплати! Намаляването на щата, чрез съкращения и окрупняване на паралелки напр. при граници 24-32 човека, би довело до съкращаване на разходи за заплати и на съкращаване на разходи за поддръжка на материална база. По този начин се оптимизират разходите за образванието. Така общо парите за образванието стават по-малко и оттам ще могат да се отделят повече средства за реалното повишаване на заплатите. Това може да не стане в таз годишния бюджет, но може да има друго разпрделение по пера в следващия. В това не виждам нищо нелогично. Съкращаването на щатове ще дсоведе до конкуренция вътре в системата, коят ще е полезна, ако бъдат въведени ясни критери за изискванията към учителите. Колкото до моята възраст, въобще не вярвам да си много по-възрастен от мен.
11 Октомври 2007 10:47
Типично комунистическият прийом който "ТЕ" никога няма да забравят е да потърсят врага а не решението - в случая г-жа Такева била виновна на правителството на народа и на "Форумчетатааа".......Ехоооооооооооооооооо......ЗА КОГО БИЕ КАМБАНАТА????
ПОГЛЕЖДАЙТЕ СЕ В ОГЛЕДАЛОТО ПРЕДИ ДА ПИШЕТЕ ОТ ТОПЛИТЕ СИ ДЪРЖАВНИ КАБИНЕТЧЕТА.......То за това ви е страх от учителите май.......че после няма да имате вразка с интернет....
ДА ПОДКТЕПИМ УЧИТЕЛИТЕ Е НАЦИОНАЛНА КАУЗА ... И НЕ САМО ТЯХ ....ДА ПОДКРЕПИМ ЛЕКАРИТЕ И ВСИЧКИ КОИТО СЪЗДАВАТ А НЕ РУШАТ.....
А недостойни реплики във форума е имало и ще има ......от недостойните и криещите се зад псевдоними шуробаджанаци.
11 Октомври 2007 10:49
Един от толемите проблеми в БГ образованието е в неговата ЗАДЪЛЖИТЕЛНОСТ. Твърдя, че далеч не всички ученици имат необходимия капацитет да завършат средно образование. Но то, от друга страна, е задължително. Да оставим настрана, че учебните програми за всеки клас се съставят от МО (така и трябва). И сега да си представим учител, който реши да оценява "обективно" (много непонятна дума, затова я слагам в кавички) и напише няколко двойки на ученици, които ги мързи да учат. Изгони от час мърлячи, които хвърлят пиратки по време на час (щото и това го има)Нормално е такива да повтарят класа или да отпаднат от училища (когато аз бях в началното училище имахме и такива). Да, ама това ще бъде "петно" за училището и такъв учител ще го изхвърлят доста бързо. Кой е създал тази система? Пълната необективност при оценката на учинелския труд от МО и испектората към него. Ако го нямаше това, от клас в клас щкяха да препеминават добрите ученици и слабите нямаше да им пречат.
Някога училищата се деляха на Начални ( до 4-клас), Основни (до 8-ми) и Средни (11 -12 клас). По онова време нямаше задължително ниво. Общо взето се караха децата да завършат началния курс (да се научи да чете, пише и смята). Стимулираха ги да завършват основно образование ( за шофьорска книжка се изискваше), а по-нагоре - кой докъдето може. Много завършваша ПТУ, други малко по-оправни СПТУ. И никой не очакваше от тях огромни знания.
После се въведе задържително Средно образование, да се покажем пред света колко много сме "грамотни". Като резултат - множество полуграмотни с дипломи.
Всяко училище - Средно.
Хайде за сега стига, че стана много дълго.

Редактирано от - Федя на 11/10/2007 г/ 10:51:29

11 Октомври 2007 11:04
Не е задължително средното, а основното образование.
По конституция.


Член 45
(1) Гражданите имат право на безплатно образование във всички видове и степени учебни заведения при определени от закона условия.
(2) Учебните заведения са държавни.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1990 г.) Образованието се основава на постиженията на съвременната наука.
(4) Основното образование е задължително.
(5) Държавата създава условия за осъществяване на всеобщо средно образование.
11 Октомври 2007 11:05
Бе на тия свободни ръце не им останаха от грабене.Могат ни оправяс само с половия си орган.Ма ние се дърпаме от хубавото кат девствени моми.Ако и сега им се пуснеме така ще ни напнат, че майкоооооооооу........и след 40 години още ще ни боли от спомена.
11 Октомври 2007 11:06
незнам кой ще дойде, ама сме затънали до шия! Нали сме в общия пазар оти живеем по лошо и от ГЛАДНАТА ЛУКАНОВА ЗИМА!!!!!!!!!!!!
АДИ СИГА СТИГА СТИГА!!!!!!!!!! Живеят като бурнейски махараджи а ний духаме супата!!! Баси 200 лева заплата!!!Доматито -2 кинта, сиренето 8, кофичка кисело мляко гони левчето, хляба левче!!!!!!!!!!!!!

А министерствата пълни с чиновници и все скъпи автомобили карат, все по коктейли и конферении!!!!
СТИГА НИ ПРАВИХТЕ НА МАМУНИ ВАШТА МА..........!!!!!!
11 Октомври 2007 11:14
ludo-mlado, много трудно може да се оцени качеството на труда на учитела. Аз, например не съм в състояние да оценя обективно на момента качеството на труда на един преподавател по литература. По литература съм получавал оценки от 3 до 6. Винаги казвах на моята преподавателка, че нямам представа защо ми пише 3 и защо 6. Нейният труд оцених 10-тина години по-късно, когато осъзнах, че този предмет, добре преподаван формира общата култура на човека. Подготвя човека за сблъсъка с реалния живот, като му дава страничен поглед към нещата. Попадаш в ситуациите на героите от литературните произведения и откриваш, че по-рано си мислил (макар и не толкова съзнателно) над тези казуси.
Та основната задача на Средното училище е да те накара да мислиш.
А това зависи от способностите и на учителя и на учениците. И се разбира години след завършването му.
Разбира се, броят на училищата трябва да се оптимизира. Броят на учителите - също.
11 Октомври 2007 11:16
Тая стачка вече вкисна от безмислени противопоставяния...Кандърма сокак...Ха Ха.
11 Октомври 2007 11:28
(5) Държавата създава условия за осъществяване на всеобщо средно образование.

dibo, те това "ВСЕОБЩО" много ме плаши.
А иначе въвеждането на тестова на края на годината, според мен е стъпка вправилна посока. Добре направените тестова могат да дадат що -годе обективна оценка на наученото. Аз съм се явявал на тестове по време на изучаването на френски език във Френския Институт. Не хапят.
Само че, при тестовете няма как да има "ПЪЛНИ ОТЛИЧНИЦИ", а много родители просто са убедени, че са създали и отгледали ГЕНИИ!
А това е една друга много нелицеприятна причина за ниското ниво на българското образование.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД