Кметът на с. Клокотница Емил Трендафилов се кани за втори път да атакува кметското място с незаменимата си каубойска шапка. |
Казват, че кметският стол е неудобен, но по всичко личи, че е много примамлив. В състезанието се показват не само най-добрите страни на кандидатите, но и още нещо. При някои - това е умението да примиряват непримиримото, а при други - да правят от нищо нещо.
Пример за първия тип кандидати е кметът на Казанлък и кандидат за втори мандат Стефан Дамянов. Той бе на път да се озове в уникална за страната ни ситуация и за малко съчета в коалиция смъртните партийни врагове ДПС и "Атака". 70-годишният Дамянов в момента се кандидатира с
подкрепата на ГЕРБ, БСП, НДСВ и ДПС
Имаше подкрепата и на местната "Атака", но Волен Сидеров спешно се намеси и в последния момент предотврати срамното смешение като издигна собствен кандидат и смени тамошните си наместници. Половината от атакистите обаче тайно подкрепяли Дамянов, твърдят казанлъчани.
Самият Дамянов не издава тайната си как е успял да убеди в каузата си едновременно ГЕРБ и тройната коалиция, както и какво в него оценяват в "Атака". "Още когато кандидатствах за първия си кметски мандат през 2003 г., бях подкрепен от БСП, НДСВ и ДПС и така на практика от Казанлък тръгна тройната коалиция, която по-късно беше наложена и като модел за управление на страната", разказва Дамянов. В града не прилагали точно формулата за назначенията 8:5:3, но принципът бил сходен. Девизът на Дамянов е: "Да успеем заедно!" Той е учил в Тулския политехнически университет в Русия и е бил главен директор на "Арсенал" до 1975 г.
Друг пример за този тип кандидати е Сталин Стоев, мераклия за кметския стол в родното място на Георги Димитров - село Ковачевци. На миналите местни избори той атакува кметското кресло от името на Зелената партия, като обеща да намали престъпността, да подобри здравеопазването и да издигне културата и административното обслужване в общината, но нещо не се получи. Сега се явява като кандидат на БСП. Даже е оглавил партийната й организация, разказаха негови сподвижници. Зелените обясниха, че заради срама, който брали четири години заради неизпълнените му обещания, сега няма да издигат кандидат,
докато се забрави резилът
Вече втори опит да съчетае непримиримото в себе си ще направи и секретарят на федерацията на потребителите Павел Кърлев. Той е цар на бунтовете и завеждането на серия дела срещу безобразията на властта, а ако спечели, се готви да премести приемната на федерацията на "Московска" 33. Това означава да не работи нищо друго като кмет, освен да изслушва тегобите на хората. През 2003 г. Кърлев също беше кандидат за кмет на София, но събра малко над 1800 гласа. Сега обаче смята, че ситуацията е променена и хората са узрели.
Кърлев е на 71 години, завършил е машинно инженерство и цял живот се е занимавал с управление на качеството. Той обаче стана известен като отдушник за високите сметки на монополистите в София. През 2002 г. федерацията, в която е шеф от почти 15 години, атакува пред съда общите условия, които ползва в договорите си "Топлофикация". Тогава районният съд не можа да намери зала, в която да побере 1763-мата софиянци, съдещи дружеството. Това дело обаче още се търкаля из градските инстанции, обобщава Кърлев. Служителка от федерацията успя да осъди дружеството и срещу такса "мощност", но Кърлев беше човекът, който най-високо обясняваше какъв е проблемът.
Миналата година пък федерацията заведе над 1000 иска срещу неправомерно взети пари от "Топлофикация". Сега се готви нова процедура за присъединяване на още софиянци към делото срещу монополиста. Ако Кърлев стане кмет, ще излезе, че съди себе си, защото Столичната община е съсобственик на "Топлофикация" заедно с държавата.
Иначе твърди, че знае по-добре от Мартин Заимов как да развесели софиянци. "Няма човек във федерацията, който да не знае да пее и свири. Още в приемната има пиано и китара и като си свършим работата, се веселим", обяснява кандидатът за кмет.
Той е цар на планинарската песен
и дори пее в едноименния хор.
Вторият тип кандидати за кметове - тези, които могат да правят от нищо нещо, са много екстравагантни. Ярък пример за този типаж е кметът на пазарджишкото село Калугерово Сергей Вачев. Бившият историк влиза в предизборната битка с едни гърди напред, защото е успял да прослави селото си по цял свят и репортаж за него е завъртян в световните информационни канали. Още преди членството на България в ЕС Вачев обяви Калугерово за първото евросело и дори постави такава табела на пътя, макар че крадци на метали бързо я отмъкнаха за някой и друг лев. Той нямал амбиции да прави Калугерово градче, защото селото било по-уютно.
"На 31 декември вечерта опаковах сградата на кметството по примера на Кристо с европейското знаме и така се прославихме - цял свят ни гледа по Евронюз и ние се гледахме", хвали се кметът на Калугерово. Той вече е написал своя отчет за свършеното и ще го издаде в тираж от 1000 броя - за всеки дом по един. Селото има около 2000 жители. Кметът знае термина на всяка бременна булка в Калугерово. Кметският му кабинет е нещо като музейна сбирка на всички продукти, които се произвеждат в първото българско евросело. Като се започне от калугеровско вино и ракия, безалкохолни, олио, мед, инертни материали, сосове, студени чайове, обувки и маратонки. Вачев непрекъснато измисля различни инициативи, с които да привлече общественото внимание към селото. Той дори боядиса фасадата на родната си къща в българското и европейското знаме и сега
туристите, които минават през Калугерово
се снимат за спомен пред странната сграда. Вачев е кандидат на БСП.
Друг отявлен чешит е кметът каубой от село Клокотница Евгени Трендафилов. Той е висок над 190 см, облечен винаги в стилни черни дрехи - тесен панталон и тънка риза, пристегната в яката със сребърен орел - символ на свободата, а в кръста - с шикозен кожен колан. Носи оригинална каубойска шапка, купена от Мексико за 80 долара, и обувки в същия стил. Пуши ароматна пура Black Wild. Облеклото му се допълва от дълго черно кожено манто. Револверът "Валтер", който виси на кръста, съвсем го доближава до любимите му от детството уестърн герои. Стреми се да копира идола си Джулиано Джема. Казва, че работното му време е 24 часа и наистина без умора гони бандитите в селото. Все още се шегува с колегите си от общинския съвет в Хасково, че идва на сесия с коня си, който стои вързан долу. Шерифският му автомобил е една шкода ветеран, иначе кара "Опел Астра".
Преди две-три години гръмна скандал, след като негови съселяни го упрекнаха, че се прави на поп и
чете молитви за здраве
"Аз съм църковен ктитор на хасковския храм "Свети Димитър" и като такъв изпълнявам някои дела в църквата, които се изпълняват от неръкоположено лице - например чета Парамиите за Великден, нося иконата. Имам черна дреха, която е от църквата, но в никакъв случай не е расо", обяснява Трендафилов. В Клокотница има църква, но няма свещеник. Евгени Трендафилов сам хвърля кръста в реката на Благовещение. Той обаче не извършвал светите тайнства като брак, кръщене, опело на мъртвец, изповед и не освещавал вода, защото нямал такова право, дадено му от църквата. В шкафа зад бюрото му винаги има шишенце със светена вода, с което е готов да помогне на съселяните и гостите си.
По принцип кметските избори са най-пъстри, най-весели и най-забавни. По време на предизборните си кампании повечето кметове изглеждат като слънце, но все пак хората имат право на избор. Каквото слънце си изберат, такова ще ги грее четири години.