:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,358
Активни 439
Страници 8,261
За един ден 1,302,066
Интервю

Държавата греши, като търси удобен човек за Страсбург

Надявам се изборът на нов председател на ВКС да не е политически, казва Димитър Гочев, първият българин, съдия в Европейския съд по правата на човека
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Димитър Гочев
Димитър Гочев е първият българин, съдия в Европейския съд по правата на човека - от 1992 до 1998 г. Роден е през 1926 г. в София. Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Бил е адвокат, юрисконсулт, арбитър. Бил е върховен и конституционен съдия.



- Как според вас, г-н Гочев, държавата допусна такъв гаф - Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) да върне правителствените номинации за съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург?

- Не за първи път се допуска такъв гаф. Подходът при предлагането на съдия не е добре разбран. В нашето общество има доста заблуди. Първата е, че съдията в ЕСПЧ е представител на страната. Когато избираш трима души, които да предложиш на ПАСЕ, трябва да подбереш хора, които ще са независими, с известна гаранция за непредубеденост и безпристрастност. На второ място, трябва да се знае добре каква е функцията на съдиите там. Много хора си мислят, че всеки юрист с опит и име може да е съдия в Страсбург. Но съдийската професия има своите специфики. И въпреки че в състава на ЕСПЧ и по мое време имаше хора, които не са съдии, все пак мнозинството бяха професионални съдии. Не че другите не си изпълняват адекватно функциите, но добре личи кой е професионален съдия и кой не.

- Г-жа Снежана Ботушарова, чийто мандат в Страсбург вече изтече, също нямаше съдийски стаж.

- Искам да вярвам, че тя в течение на годините влезе в тази професия. Казвам го, без да имам конкретни основания за това. Би могло да се очаква, и доста често става, в състава на съда да попадне адвокат или професор по право, който няма тази, да я наречем, професионална деформация. В течение на времето той влиза в тона. Но е хубаво да се обърнем към професионалните съдии.

- И при предишния избор е имало проблеми...

- Да. Всъщност опитът ми идва от времето, когато избираха мен.

- Тогава бе предложена и съпругата на зам. правосъдния министър Петър Стоянов, който по-късно стана президент.

- Не искам да коментирам имена. Би трябвало обаче да се има предвид, че не се гледа с добро око не само в ПАСЕ, но в рамките на СЕ и на съда, когато се предлага човек от управлението или който изхожда от правителството. Аз съм свидетел на доста негативни коментари, когато бяха предложени дипломати. В настоящия случай е очевидно, че не е погледнато добре на това, че се предлага зам.-министър на правосъдието (Маргарит Ганев - б. р.). Правителството е страна по делата, които той ще гледа.

- Правителството едва ли не си дава сметка за всичко това.

- Не се и учудвам. Има известна инертност в придобиването на опит в тази материя. Някакъв инат дори. Казват - нищо, няма значение, така ще направим. Сега министърът на правосъдието Миглена Тачева е решила да прави съвет, в който да участват неправителствени организации, които да си кажат мнението, да предложат хора. Това не е лошо. Но ми се струва, че не е лошо и Висшият съдебен съвет да бъде консултиран. Особено ако се изходи от мисълта, че номинираните трябва да са от съдийските среди. Изключително важно е и кандидатите да знаят английски и френски, или поне един от тях. Трябва да познават и конвенцията и практиката на съда.

- Доколко държавата е компрометирана от това, че ПАСЕ не прие първите ни предложения?

- Ние, българите, сме чувствителни на тази тема. Смятаме, че вече сме компрометирани в очите на европейската общественост. Е, има такова нещо, но не е фатално. Но при всички случаи това трябва да е указание за по-голяма прецизност и по-добра преценка при подбора.

- Една от основните критики бе, че процедурата по номинациите не е прозрачна.

- А трябваше ли да се бие барабанът кого предлагат?! Разбира се, хубаво е да се знае. Но когато предлагат някого, веднага има кой да хвърли кал срещу него. Хубаво е да има прозрачност. Но пък тогава се създава възможност да се даде глас на злонамереност и компромати. От друга страна, гласността възпитава обществото, създават се повече задръжки у тези, които трябва да вземат решение.

- Как си обяснявате това, че в последните години ЕСПЧ присъжда по-малки обезщетения на българите в сравнение с граждани на други държави? Това не е ли вид сделка на държавата с човека, когото е пратила там.

- Не. Човекът там трябва да е независим, безпристрастен и да не се интересува от позицията на държавата. Но се държи сметка, поне в някои казуси, за стандарта в една държава, стойността на парите. Въпреки че това не е много справедливо.

- Защо вие не останахте още един мандат?

- Не че не исках. Аз бях единственият съдия от стария състав, който отговаряше на новите изисквания на конвенцията, но не беше предложен от своето правителство. Това направи много силно впечатление на цялата общност на СЕ.

- Неудобен ли бяхте?

- Отговорът е делото "Луканов". (Андрей Луканов престоя в ареста от 9 юли до 30 декември 1992 г. по обвинение, че като първи зам.-председател на Министерския съвет през периода 1986-1989 е присвоил обществено имущество в особено големи размери. Не бе осъден и делото бе прекратено. След това подаде жалба в ЕСПЧ. През 1997 г. съдът прие, че задържането не е било законно и България бе осъдена да плати 40 000 френски франка обезщетение - б. р.)

Политиците ни имат погрешно виждане, че съдията трябва да е адвокат на държавата. Те малко ми се разсърдиха. Някой дори ми каза - ти не можа ли да гласуваш с особено мнение. Това беше първото българско дело в ЕСПЧ. То беше за всички ясно. Щях да се изложа страшно, ако бях писал особено мнение. Още повече че бях убеден в правотата на решението. Това мое поведение се оцени положително там. Но тук не ме уважават за това.

- Значи държавата си търси и праща удобен човек.

- Да. И това може да е причина за грешки.

- Има ли рецепта срещу бавното правосъдие, заради което толкова често България е осъждана в Страсбург?

- Би трябвало. Да вземем например бавното решаване на търговските дела, които са свързани с огромни интереси, а понякога се протакат с години. Затова би трябвало да се създадат специализирани съдилища и специални процесуални правила. Това се отнася и до трудовото правораздаване, изключително болен въпрос.

Когато италианците бяха шампиони по дела за бавност, те извършиха съдебна реформа, която се състоеше в две прости неща. Увеличиха броя на съдебните райони и броя на съдиите.

- Как оценявате новия ВСС?

- Очаква се, след като вече е постоянно действащ, да работи по-ефективно.

- Парламентът гласува своята квота ан блок. Така не се ли промъкнаха и хора, които не са подходящи?

- Не знам дали са се промъкнали. Но гласуването ан блок не е правилно. Трябваше да ги изберат един по един и да се направи по-добра преценка на качествата им. Лошото е, че нещата се политизират. Прокрадва се съмнение, че хората, избрани във ВСС, са представители на някоя политическа партия.

- Задава се и избор на инспекторат към ВСС. Така нещата още повече приличат на пазарлък.

- Аз винаги съм бил против пазарлъка и политическите преценки при избора на хора, които не са политици. Когато си избран, защото те предлага еди-коя си партия и тя има възможност да се наложи в парламента, нещата се опорочават още в самото начало.

- Парламентът си държи едно свободно място и в Конституционния съд (КС) от доста дълго време.

- Да. А това е много лошо. И затруднява работата на КС, тъй като за вземането на решение в него са необходими 7 гласа. При положение че един човек липсва, се стига до патова ситуация - КС не може да вземе решение.

- Политически ли ще бъде и изборът на следващия председател на Върховния касационен съд?

- Надявам се да не е. Когато Константин Пенчев, един безспорен професионалист, се избираше за председател на Върховния административен съд, имаше съмнения, че е политически избор. Дори да е било така, той доказа с поведението си, че е един безпристрастен човек.

- Историята се повтори и при избора на главния прокурор Борис Велчев.

- За много хора не е тайна, че главният прокурор е човек на президента. Но той се държи правилно. Балансиран е. Нямам впечатление, че е политически пристрастен.

- Какъв трябва да е шефът на ВКС?

- Най-добре е да е човек от кариерата. Не виждам как един председател на ВКС не може да реши едно дело. Той не трябва да е само административен ръководител.

- Сега е по-скоро така. Иван Григоров влезе по едно дело - за регистрацията на НДСВ.

- Май точно така беше. Григоров действително се прояви преди всичко като администратор. Но за това може да му се даде положителна оценка. Но той не е съдия, той стана шеф на Върховния съд, без да е решил едно дело. И това прави впечатление и с основание може да се критикува. В края на краищата ще реши ВСС.

- И президентът, който подписва указа за назначаването.

- Смятам, че президентът тук няма да се намеси толкова, колкото предполагам, че се намеси при избора на главния прокурор.

- Защо? Шефът на ВКС е един от тримата големи в съдебната власт.

- Президентът назначава с указ председателите на върховните съдилища и главния прокурор, но всъщност не може да откаже втори път. За да компенсира тази недостатъчност на възможностите си, той използва и други лостове - разговори и убеждаване, упражняване на авторитет. Друг е въпросът дали го оправдавам. В случая с Борис Велчев резултатът е положителен.

- Виждате ли връзка между предсрочното прекратяване на мандата на ВСС и избора на шеф на ВКС?

- Свидетели сме на няколко предсрочни прекратявания на мандата на ВСС и те са били винаги свързани с желание за доминиране над съдебната система от тези, които имат мнозинство в парламента. Така че съмнение може да има. Въпреки че е оправдано да се прекрати мандатът, след като на практика се създава нов ВСС, който действа постоянно. Но не трябва някой в политиката да си мисли, че като налага председател на ВКС, яхва съдебната система.
2
2458
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Октомври 2007 09:18
Търсят не просто удобен човек, а гледат да уредят някой свой човек. А така държавата не само греши, но прави най-вече лоша услуга на себе си. Само дето се урежда някой чичов или вуйчов на някой намърдал се по същия начин. Или от рядка квота - като Сабрието например.
12 Октомври 2007 19:38
81 годишен човек иска нов мандат?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД