:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,351
Активни 686
Страници 10,225
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Невсенароден

Хрумна ми, че съвременната българска литература е като малка японска част, окопала се на някой атол из тихоокеанските архипелази. Десетилетия след като войната е свършила, тя не знае това, и не ще да го знае. Разбере ли го, ще умре след кратка агония.

Надеждите за каквато и да било истинска почит е евентуално след време Япония да издигне паметник на заблудените самураи, жертвали разума, но не и честта. Реалните надежди на българските писатели за местенце в Пантеона са подобни - възможността да влязат следсмъртно в академичните програми по училища и ВУЗ-ове. Но те живеят с надежда за място в Истинския Пантеон - иззидан от собствените им книжки под възглавниците с български глави върху тях.

Нещо, уви, отказвано днес дори на Вазов, на Яворов, на Ботев - нека сме честни.

Горното ме сполита в мигове на черноглед реализъм. Той, очевидно компенсаторно, смени язвителния романтизъм, прегърнат от някои списователи, мен включая, в епохата на диктатура на бившия официален метод - соцреализма.

Та японската нишка май е излишна. Имаме си готов символ, останал от Пенчо Славейков. Става дума за мистификацията "На острова на блажените". В нея класикът повече с тягост, отколкото с хумор мистифицира родния литературен живот и демистифицира съпътстващата го аура, изтъкана от детско желание за слава, героично упорство над фикцията, дребни балкански интрижки - и! - няколко истински отсвета



от величието на Твореца...



През 1997 г. се появи антологията "На Острова на блажените - пет войни след това". Неин съставител беше професор Атанас Натев, лека му пръст. В самата антология съседствахме десет автори, представляващи българската литература от втората половина на ХХ век: Блага Димитрова, Радой Ралин, Любомир Левчев, Стефан Цанев, Николай Кънчев, Виргиния Захариева, Мирела Иванова, Елин Рахнев, Георги Господинов и моята скромна милост.

Понеже сборникът беше, както справедливо се отбеляза, съставен на чисто антологичен принцип, той инкасира и критики от обичайния за подобни сборници тип: "Защо тези, а не онези" и "Защо сега, а не по-рано (по-късно, по-инак, по-всякак)".

Не за това е думата. Думата ми е за Николай Кънчев, лека му пръст, отскоро и нему.

На него Остров с голямо "О" му подхождаше. Беше създаден като за него. Той беше сред най-упоритите жители на Острова. Не му пукаше дали има платна на хоризонта, или това е маранята, която му е достатъчна за осланяне.*

Поетът, починал на 71 преди седмица, не беше масов. Хрумва ми баналното сравнение с някоя фолкдива (днес първите ми хрумки са брак), но после се сещам за Ники Кънчев, влизащ във всеки български дом като роден брат - един такъв теледост за вечерната ракийка, интегрална част от ценностите на вечерта.

Малцина знаят, че младият журналист и едноименник на известния в сравнително тесните литературни среди поет Николай Кънчев в началото на кариерата си се подписваше Николай М. Кънчев, за да си различава от по-възрастния адаш.

Николай Кънчев дори се беше поскарал на Ники - тоест как така ще се казваш като мен; аз за едното име работя толкова време...

Кънчев обичаше да се поскарва. Веднъж и мен нахока за нещо, аз му теглих една и не си говорихме. Две години. После се сдобрихме.

Той се караше и на публиката, дошла да му чуе стиховете. Правеше го както в България, така и в чужбина. Особено обичаше да го прави в чужбина. Караше й се за всичко - че не слуша, че щрака с фотоапарати, че задава безсмислени въпроси, че не разбира...

Публиката не го обичаше особено. Стиховете му не се запяваха; с тях младежи не прелъстяваха лириколюбиви изгори, политици не украсяваха речите си, за да покажат начетеност на културтрегерски седенки.

Ако не беше толкова фронтално, щях да кажа - Кънчев мразеше широката публика. Впрочем вече го казах, така че да допълня как пишеше. Ето така:



"И само сомнамбулът може

да изнасили самодива."



На мнозина не допада кой знае колко. То не пречи Кънчев да е голям български поет. Далеч нямам предвид факта, че е сред най-превежданите ни автори зад граница - това най-малко.

Николай Кънчев беше омагьосан от чувството за



собствена мисия тъкмо тук, тъкмо по наше време



Той беше убеден, че е по-добре да харесваш на малцина или да не харесаш никому, отколкото и за миг да спреш да се харесваш сам в стихията на езика си.

И дълба като вдъхновен черноработник на три смени в дълбоките галерии на словесността ни. Вадеше оттам игрословни бисери, докарващи преводачите до полуда. Освен това четеше и знаеше, но нито веднъж не се поблазни от възможността да разпери перата на знанието си като паун, за да впечатли околните. Споделяше познанията с някаква извинителност, един вид - извинявайте, че съм начетен, не ща да обременявам моабета с това...

Веднъж пътувахме за международна писателска среща с него и Светлозар Игов. Двамата самотници играха в купето на влака странна игра: с кого от литераторите ни не би тръгнал на път? Единият произнасяше две имена, другият избираше. Евентуалните спътници оредяваха като редници от японски батальон след офанзива на съюзниците.

Всъщност май това за японците си беше добре. И май войната наистина не е свършила. Поетът Кънчев бе един от могъщите аргументи за неприемане на литературната капитулация под какъвто и да било претекст.

Не знам дали то стига за Пантеон, но за монумент в моята скромна виртуална алея е достатъчно.

------

* "Осланям се на маранята" - стихосбирка от Н. Кънчев.
20
2653
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
16 Октомври 2007 06:48
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 16/10/2007 г/ 11:21:10

16 Октомври 2007 09:00
На тоя свят - всякакви "-фили" се подвизават.И русофили, и педофили, но такова чудо във форума не бе се появявало след Стефан Д-р Чолаков. Явно българофилът е толкова пиян, че не може да уцели кирилицата. Нейсе!
За друго ми е думата. Отиде си Николай Кънчев. Вярвам, че е бил щастлив. Не може да не е бил, защото нищо друго не е правил, освен да обича прекрасната си жена, да пише стихове и от време на време да превежда. С никого не се е борил за място под слънцето, никому не се е кланял, за да го печатат (неволно си спомних "оная" снимка във вестника на Ст. Продев, изобразяваща нагъзения "активен" борец за демокрация П. Бочаров пред подалия му ръка Тато). Затова доста от по-младите го смятат за свой учител. За такъв се представя и наш Бойко Л., макар че статията му (вж. първата и половина, завършваща с "Не за това е думата." всъщност е по-скоро за неговата лична милост, включена в сборник с Николай Кънчев, отколкото за самия Поет. Дерзай, Бойко! Очаквам в някое от поредните ти изпълнения в рубриката "Антология" на вестника да отбележиш и творчеството на Бойко Ламбовски.
16 Октомври 2007 09:39
на края на света,
където свършват думите,
е Словото.
невсенароден,
цял живот го сричам
16 Октомври 2007 09:42
Тихо, тихо, тихо - щом е тихо,

ще успеем с теб да се дочуем:

наведи глава, за да ти кажа,

че не трябва после да я вдигаш....
атрактанте нелюбезен ти защо крещиш, така ли си роден със глас безгласен и нечут, направил си ме много лош задето пиша,
нощем ме буди на тайните алармата, снощи половин час концерт в 4 и 20 мили мильо
16 Октомври 2007 09:50
На Николай Кънчев - лека му пръст.
А на Бойко - пожелания да схване, че функциите и инфраструктурите на литературата днес - за добро или зло - са различни от тези през ХІХ в., както и от тези през "развитиия социализъм"...
16 Октомври 2007 10:00
знаех що ме чака след снощните писания за политиците, гравитационна атака от потерята, десетина копрофаги като тебе храня, и вий с много обич мародерите всекой с дарба, и в угода на Господа ииииииииий
нова дума иде да си играе при много чист и много чел бре умен, и в нощите съзирам грозната лъжа, обвита денем от красивите лъжи в измамен блесък, хь
16 Октомври 2007 10:09
Balgarophil - това някакъв вирус или бактерия е?
16 Октомври 2007 10:19
кой ли, обикновен остатък от славната дс, овенен или резидентски ремнант, пазач на гювеча, поевропейчен попринуда от ветъра на нови приоритети, прост и верен заради некадърност друг да може, и тоя цървул ще прави бъднини, чел устави докато марширувал, рудолф веселино от старите ленти
16 Октомври 2007 10:35
Вечна му памет на великия поет Н.Кънчев.
16 Октомври 2007 10:41
милчо де си котерак, май си владо, варналия по вила, докато млад си шефствал там дс, и с много любов се върна в българия щото те изпъдиха пиши, кефиш
16 Октомври 2007 12:09
Бог да го прости.
Голям поет.
16 Октомври 2007 12:14
кънчев, светла му памет, чист човек, четох наличното в слово, който има отпоследно нека да притуря, започнал бил е разговор със вечността, ще ми се в развитие, и интервюта, мисли ако има, там личи, и повече за памет още трябва да се сторва
байгън ве перикендета, кафа аларми, знам по сто думи за нещо и по сто стила мога да го кажа

Редактирано от - Пейчо Пеев на 16/10/2007 г/ 12:26:57

16 Октомври 2007 12:43
Имах късмета да го познавам и съм запазил няколко спомени от разговорите ни. Веднъж ми казваше на "Графа": "Когато човек излъже, другият може и да не разбере, но самият човек знае, че е излъгал и това се наплъстява в него..."
Мир на праха му!
16 Октомври 2007 13:10
Бойко в Съюза, или в живота, не са ли те учили да не страдаш за неизбежното
Пий вино,
не плачи,
над всичко земно -
вечен прах личи!

Задачка - Фирдоуси или Омар Хайам?
16 Октомври 2007 13:17
омар, той е напреднал и смисълът му знаеш, неизбежното ще бъде, Господ иска в радост да ти минуват дните, не се хаби да им подобряваш постройеното на милюционерството

Редактирано от - Пейчо Пеев на 16/10/2007 г/ 13:26:11

16 Октомври 2007 13:21
Шах-Наме
16 Октомври 2007 15:14
На мнозина не допада кой знае колко. То не пречи Кънчев да е голям български поет.

Тц! На е вярно, на колкото повече хора "допада", толкова е по-голям.
16 Октомври 2007 15:54
Чудесно написано, Бойко! Странно ми е, че никой не го забелязва...
16 Октомври 2007 22:07
Редакцията ... Тази дописка на Бойко е за "После" ... Вдясно от Комарницки ... Там се вижда , а и разбирачи повече ... Иначе , селям ...

17 Октомври 2007 02:37
Поетическо изкуство

Какво ли има там в дълбочината на поета?
Вода - да плаче, лава - да избухва? Нищо не се вижда,
освен изпуснатите очила: стъписан е критикът,
но смее ли да слезе долу и да си ги вземе?

Докато се напрягаш да прогониш самотата
и да дадеш на този, който духа, име "вятър",
пелтекът може да поправя правописни грешки -
но ти наум не може никога да пишеш.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД