Колкото и да й се иска на БСП, нито един лекар няма да се върне в училище. За оказване на първа помощ и здравни беседи е достатъчна и медицинска сестра. |
Идеален пример за това е здравеопазването, където, ако изобщо има някаква политика и реформа, те са рестриктивни и десни. Затова на партията се налага да прибягва до евтини хитринки с огромен демагогски потенциал. Една от любимите теми на соцпартията в тази област е потребителската такса, която се плаща за посещение при лекар и в болница. Преди година БСП опита да отмени това плащане. То дразни милиони пенсионери, за които 1% от минималната работна заплата, дължими при всяко посещение в кабинета, съвсем не са малко пари. Особено ако се наложи посещение на няколко лекари и престой в болница. Ефектът от подобна стъпка щеше да е
масова радост сред електората и шумно недоволство
сред лекарите, най-вече джипитата. Не само защото им се отнемат пари, но и защото идеята на потребителската такса е да възпира пациентите да посещават лекаря си за щяло и нещяло. Липсата на такса би могла да доведе до още по-големи опашки пред кабинетите и съответно - по-труден достъп. Да не говорим, че с или без такса нито един от огромните проблеми на здравната система не се решава.
По тези причини законопроектът за отмяната на таксата беше оттеглен временно. Тази година той се върна леко изменен. Сега БСП йезуитски предлага таксата да отпадне само за пенсионерите. Хем лекарите няма да бъдат лишени от всички доходи от тази такса, хем основната таргет-група ще бъде обгрижена. Лесно, просто и популистко. Защото е много по-лесно да се прави социална политика на гърба на медиците, отколкото на гърба на бюджета.
Разбира се, като истинска лява партия БСП трябва да се погрижи и за другата уязвима група - децата. Соцдепутатката Ива Станкова внесе промени в Закона за здравето, подкрепени от двата коалиционни партньора и гръмко наречени "Връщане на училищните лекари". Но ако премахването на потребителската такса все пак би имало полза за някого, то тази промяна няма да доведе до нищо.
Нито един лекар няма да се "върне" в училище
БСП изпитва носталгия по времената далеч преди здравната реформа от 2000 г., когато в школата имаше лекари. Те отговаряха за имунизации, профилактични прегледи и при нужда лекуваха децата. Освен тях в поликлиниките имаше педиатри, до които всеки имаше свободен достъп. От 2000 г. насам обаче всяко дете има личен лекар, който би трябвало да върши всички тези дейности и съответно - в училище няма място за доктор, тъй като той би дублирал работата на джипито. Няма и кой да му плаща, освен ако общината или училищното настоятелство не се нагърбят с тази задача. Малкото останали медици по училищата станаха джипита или педиатри в доболничната помощ. Покрай здравната реформа се промениха и написаха доста нови закони. Един от тях - този за лечебните заведения, казва, че лечебна дейност може да има само в лечебни заведения. Сред които, логично, не попадат училищата.
БСП обаче тържествено обеща в предизборната си програма, че ще върне докторските кабинети в училищата. Защото децата са болни и джипитата не им обръщат нужното внимание. И сега дори се напъва да изпълни обещанието.
Нахалост. В приетите на първо четене поправки пише, че от 2008 г. държавата и общините ежегодно ще отпускат пари за финансиране и оборудване на медицинските кабинети в школата, детските градини и социалните домове. Работата на лекарите обаче ще е следната: да оказват първа помощ до пристигането на "Бърза помощ"; да извършват дейности по профилактиката, промоцията и рехабилитацията на здравето на учениците; да помагат в здравното образование по отношение на правилното хранене и употребата на наркотици и алкохол. Лечение не се предвижда. Кабинетите в общинските училища ще се финансират от общините, а в държавните - от централния бюджет. Според Ива Станкова заплатата на един лекар ще е около 400 лв., освен ако общините не решат да дават повече пари.
Единици са лекарите, основно пенсионери, които биха се хванали да работят за 400 лв. Доходът на личен лекар с 1000 пациенти е почти 2000 лв., без да броим все още съществуващите потребителски такси. При някои от специалистите в доболничната помощ възнагражденията са още по-високи.
А на БСП са й нужни близо 5800 лекари -
толкова са училищата, детските градини и социалните домове.
Но освен алтруисти са необходими лекари, които всъщност не държат да работят точно като такива. Оказването на първа помощ, профилактичните прегледи и здравните сказки не са основната работа на един доктор. Без реално да лекува пациенти, един лекар се деквалифицира.
Да не говорим, че профилактиката и промоцията на здравето са работа на личния лекар и той получава пари от здравната каса за тази цел. Разбира се, тези задачи могат да му бъдат отнети и да се поверят на училищния доктор, с което абсурдът да стане пълен. Например училищният лекар ще преглежда пациента, а като му открие заболяване, ще го праща при джипито да го лекува.
Всичко това може прекрасно да се върши от медицинска сестра. Тя може да оказва първа помощ, да държи здравни беседи и да насочва децата за профилактични прегледи и имунизации. И с удоволствие би го правила за 400 лв., особено в провинцията.
В крайна сметка може и така да стане - законът го позволява. Е, "връщаме медицинските сестри в училищата" не звучи толкова добре, но нали все пак на първо място искаме здрави деца. А това само с популизъм не става.