Sta
Тотална излагация за стачните шефове баламурници и респективно за учителите.
Един от резултатите на стачката ще е всеки учител да вземе 5 урока по математика за 6-и клас и да издържи изпит за проценти и за приближения най-малко с 4+. За стачни комитети - 10 урока и най-малко 6 минус.
Специално за приближенията: може и отракан второкласник да вдене. Мярката не може да се променя. Ако исканията са в %, компромисът е %. Ако е число, компромисът е число. На искане за 100% увеличение компромис може да е 90%, дори 60%, но не и 650 лв. На искане за 850 лв. компромис може да е 800 лв. или дори 700 лв., но не и 90% или дори 200%.
Абе, що не си вземете учители за стачен комитет, а сте сложили партийни секретари?
val_engel
Вместо да са благодарни, че правителството толкова бързо им даде 650 лв. заплата, правят циркове и се излагат. Някой от синдикалните лидери има ли представа от планиране и съставяне на бюджет? Ако те самите бяха наясно какво искат, със сигурност можеше и да им се угоди, но явно и те не са наясно какво трябва да отстояват. Ако се бяха съгласили, сега 650 лв., от януари още 10%, от юни още 10% - какво толкова ще стане, при положение че тези пари не са заложени в бюджет 2007? Аз се чудя откъде ще вземе пари правителството за това допълнително увеличение при съставен и програмиран бюджет - много смело.
Кога ще има истинска реформа в образованието, ама истинска. Кога ще се прекрати практиката заради 25 деца да има цяло училище с 6-7 преподаватели и по 2-3 чистачки. В много населени места има училища със смесени класове - първи, втори и трети клас са в един клас и имат една класна - десет минути преподава и чете урок на първолаци, десет минути на второкласници и десет минути се занимава с "големите" третокласници. Това не е ли фарс. Някой учител правил ли си е сметка какво излиза това на обикновения данъкоплатец като пари. Според мен трябва да има качествено образование на много високо ниво - поне това да се поучим от нашите събратя европейци.
Говорим за учителските заплати - о.к, но кога ще се подобри и материално-техническото състояние в българското училище? Може ли в големите градове децата да имат хубави компютри и всякакъв вид техника, а по-малките населени места да ползват "Правец 84", който им служи за пишеща машина? А това със топлата закуска на децата не е ли фарс - 50 ст. за какво ще стигнат?
+-
Учуден съм, че хора, които трябва да учат децата ни на правилна формулировка на мисълта, на разликите в изказа, си позволиха или да не изразят правилно исканията си, или оставиха други да ги изразят вместо тях!
Сега, когато повечето от нас, които наблюдаваме ставащото, смятаме, че управляващите почти им предложиха поисканото, се оказа, че са искали повече... Не мислят ли, че така ще загубят обществената подкрепа?
z-men
Качеството на образованието е ниско. Съгласен съм. Даже е много ниско. Но защо, драги форумци, озлобени към учителите, не попитате къде е МОН, РИО? Нямало реформи. Ами защо МОН не ги е извършило? Този, предишният министър - какво направиха, че да се реформира образованието? Ако една фирма не работи качествено и се нуждае от реформа и директорът и повече от 2 години нищо не предприема, кой е за смяна - той или редовният персонал?
plamen44
За първи път се замислям много ли са, или са малко 650 лева. Като вляза в магазин, прегледам сметките, си казвам - малко са. Ако обаче си помисля за какъв труд ги вземат, си викам - много са. Затова смятам, че от пазара по-истинско няма! Да направят образованието платено и това е. После и 10 000 лева да са им заплатите - изкарали са ги. Погледнете платените училища - защо не стачкуват?
Създадено borowan
От началото на стачката казвам: даскалите стачкуват за пари! В което няма нищо незаконно, нищо неморално. Всеки има право да протестира и да иска по-добър живот. Но не за чужда сметка. Не вярвам на тези, които ронят сълзи и сополи за горките дечица, а не вдигат нови училища, не ремонтират старите, не модернизират базата, не реформират системата, не я поддържат с инвестиции. Лицемерие е да обвиняваш учителите, че не им пука за децата. 18 години си траеха, хайде, стига двуличие. Ние можем и трябва да живеем в новия век, да сме хора на пазарната икономика, да определяме всичко според цената му. Е, щом не щеш да плащаш за образование - получаваш занималня. 20 минути общуват с децата си българите! Но пък не искат онези, които цял ден се грижат за тях и ги учат, да получават нормално заплащане. Нека не спорим кое е първо - яйцето или кокошката, трудът или заплащането.
Пазарна икономика, професионализъм, условия. Другото са лицемерие, демагогия и манипулации.
tray
Първо да кажа, че тези стачни действия нямат нищо общо със спонтанността, която им приписват. Нещата са очевадно дирижирани отвън и докато не се постигнат заложените цели, не можем да очакваме разум и мисъл в чугунените глави и от двете страни на конфликта. Какви са целите? Нека кажат онези, които стоят зад стачниците (тъжно е, но самите те не могат да го осъзнаят - че са манипулирани отначало и ще бъдат манипулирани докрая) и дърпат конците на т.нар. спонтанна стачка.
Малко са 650 лв., но за онзи, който бичи яко в завода или си съсипва здравето под земята, или с 48 часови дежурства, или горските - как да оцелеят (с тия мизерни 200-300 лв., срещу постоянните заплахи за саморазправа, за физическо унищожение, включително от собствените им шефове!).
Така че нека бъдат любезни и започнат да влизат не само в своето, но и в положението на държавата. Тя, че е опоскана и управлявана от некадърници, лицемери, лъжци и гешефтари - така си е, но това не означава, че няма държава. Щом живеят в общество, трябва да се съобразяват не само със себе си. И в крайна сметка двете страни трябва да разберат, че без взаимен компромис не може. Какво означава искаме 100%, 1000 лева и така нататък - означава, че тези хора не са в час.
Дани Кометата
Не знам. В крайна сметка моят поглед е поглед отстрани, а че съм пристрастен колкото искаш, вече е друг въпрос. Почти избягвах да коментирам тия, дето им представят интересите - не исках да наливам вода в тая мелница: дано се самообезглавят точно в средата на протестите си, но все пак - ако 17 години не са се замисляли върху това кой им представя интересите, то дереджето им е обяснимо. Че ги използват за политически манипулации и лична изгода - също. И ако сериозно не се замислят за това след стачката, нещата ще се променят вероятно само временно - после пак същото. Какво ме озадачава?
1. Разбити по три синдиката - възможността за взаимодействие - изключително малка. Някакъв общ профсъюз ли, Учителски съюз ли - и аз не знам.
2. Синдикални лидери, избирани един господ знае по какъв начин и непознати за тези, които наистина са учители. И неразбиращи много добре професията, малко познаващи дереджето на редовия учител.
3. Години наред събиран членски внос, а стачни фондове няма.
4. Някакви паралелни бизнеси на синдикалните вождове, които определено не са в интерес на съсловието - вождовете стават много, много зависими.
5. Експерти на хранилката на членския внос, които, меко казано, не стават за нищо. Да са живи и здрави Heat и още няколко форумци, които през цялото време обясняваха за какво става дума.
6. Това е най-страшното - никаква инициатива за самоорганизиране на съсловието отдолу, освен когато ножът опре до кокала. Същите учители активисти, които направиха много за стачката, след като свърши, ще си ангажират пак цялата глава с учениците и с това ще си остане. А едно общо представителство на учителите би имало огромна сила.
hamel
Заплатите трябва да се договарят за всяка група отделно. Отделно учители, отделно чистачки, отделно директори . "Средно за отрасъла" е глупост. При договорирана средна сума и при задържане на заплатата на чистачките в порядъка на 400-450 лв., става изгодно да се увеличи относителната част именно на чистачките. Което едва ли е принос към модерното образование. Например при тези числа: 650, 790, 430 съотношението е 7:11 (чистачки:учители). Ако съотношението стане 8:11 при 430 за чистачките, за учителите става 810. Средната остава 650. Нека да станат 810 лв., но не е нужно да расте частта на т.нар. "непедагогически състав" по такива съображения. Затова договарянето трябва да е отделно.
Gan(ю)гоТрий
Точно така, Дани, най-лошото е да не знаеш какво искаш. Казано е ясно 650 лв. средна работна заплата за учителите без помощен персонал и чиновници и със същия процент увеличение за помощния персонал (процент не значи сума).
Тука обаче някои се скъсаха да обясняват как учителските заплати били 250-300 лв. Хубаво - дават ви 650 лв., което е в повече с не 100%, както беше искането, а със 116%. Сега това било много малко. Каквито шмекери и лейки са политиците, такива и даскалите. Работата се обърна на фарс и смехория: "Абе, хубаво ме почесахте, ама мене не ме сърбеше там и през това време ме засърбя съвсем другаде". Наистина могат ли такива хора да учат деца?
d_peshev
Шибаното в цялата работа е, че всеки е прав - учителите са прави, бедни са, лъжат ги отдавна. Икономистите са прави - иде катастрофа. Заради тези 139 лв. на човек може да започне каскада от стачки и да обеднеят всички.
В цялата работа обаче е чудно защо в нито едно частно предприятие не стачкуват, а синдикатите се ежат само на държавата. И исканията им са късогледи - ако получат каквото искат, ще изгубят от инфлацията. По-точно ще изгубят не само те, а всички.
daskala
Правителството и синдикатите се заиграха. По стар изпитан метод се опитват да прекарат учителите. Никой, ама никой не е упълномощавал синдикатите да преговарят за средна заплата в бранша. Исканията са в проценти. Така че отново се опитва манипулация и от двете "заинтересовани" страни. Само че този път няма да се получи "сватосването"! Егати, смотаните синдикати!
Афедерсин, редакцията! Ашколсун, машалла и чок селям за подборката.
Нискокачествена, евтина, предизборна пропаганда.То пропагандата винаги е такава.
Само, че изборите ще минат. Позорът , обаче, че сте участвали в такава боза, ще остане.
Нали пак ще се четем. Нали в този вестник има и умни хора-как ще се гледаме сетне, а?
За няколко сребърника.
Колкото до участниците, които са цитирани-позор! Май наистина така изглеждаме-"Българите имаме ум, но не сме умни-иначе нямаше да говорим едно и също, когато трябва просто да сме част от племето, ч яко бъркаме емоционалното вербализиране с умното осмисляне и сме неуравновесени хора, хора на флуктуиращите емоции, харесващи ураджиите, а не рационалното мислене"-беше писал един от нас.