:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,833
Активни 703
Страници 8,398
За един ден 1,302,066
ПОД ОКО

Да се научиш да живееш с Биг Брадър

Демокрациите надминаха диктатурите в тоталното следене на гражданите
Снимка: Ройтерс
Пътниците свикнаха да им събират всякакви данни по британските летища, защото вярват, че е за тяхната безопасност. Гаранциите срещу злоупотреби обаче са недостатъчни.
Преди беше лесно да се каже дали човек живее в свободна страна или под диктатура. В полицейската държава злодеите са навсякъде, били те отделни лица или мрежа от доносници, които проникват в работното място, общностите, семейството. Те събират сведения за политическите ти възгледи, ако си достатъчно невнимателен, за да ги изразиш публично, за личните ти слабости. Като четат писмата и записват телефонните разговори те научават и онова, което не могат да чуят в кафенето или в стола за хранене. Натрупаната по този начин информация се вписва в милиони пожълтяващи страници.

Процесът днес достига мащаби, които биха се сторили невероятни на диктаторите от старата школа. Правителствата твърдят, че трябва да събират данни, за да се борят с тероризма, а корпорациите - за да доставят по-ефикасно стоки и услуги. Съгласието на обществото с всичко това е удивително, дори в сравнение с миналото десетилетие. Биг Брадър днес не се ограничава само до определени региони и политически системи, защото е повсеместен.

Макар икономическата свобода там да процъфтява, милиони жители на градовете



в Китай имат задължителни високотехнологични "жилищни" карти



Те съдържат подробности за народността, религията, образованието, полицейското досие и "възпроизводителното минало" на носителя си. На практика картите са обновена версия на личните документи, които издаваше комунистическият режим.

Доскоро Великобритания се гордееше, че подхожда към сферата на личния живот с повече уважение от други демократични страни. Но самите островитяни нямат нищо против камерите за наблюдение, снабдени с високоговорители, които мъмрят всекиго с "антисоциално поведение". Полицията във Великобритания, САЩ и Италия изпробва и миниатюрни "буболечки" с дистанционно управление. Те разполагат с видеокамери и инфрачервено "зрение", за да разпознават съмнителното поведение на индивиди в тълпата. Устройствата не тежат повече от пакет захар и не могат да бъдат чути и видени на 50 м над земята. Многобройните подобни примери налагат мнението, че технофобите днес трябва да свикват с далеч по-зловещи методи за наблюдение.

Такива са



микрочиповете за радиочестотна идентификация,



които по-рано се използваха за проследяването на стоки и домашни любимци. Днес обаче те се имплантират в хората с различна цел: търсене на изгубили се възрастни (САЩ), достъп на служители до места с висока степен на сигурност (Мексико, щата Охайо). Някои настояват във всеки човек да бъде имплантиран подобен чип за разкриване на престъпниците.

11 септември 2001 г. се оказа повратен момент в общественото мнение за лигитимността на средствата за наблюдение и проследяване. Два дни преди атаките в Ню Йорк и Вашингтон Франк Ашър решил да разгледа данните на 450 млн. души, които събрала програмата на частната му компания "Сеисинт". Анализът трябвало да установи дали сред тях има предполагаеми терористи. Всеки отделен човек в базата данни получил брой точки въз основа на името си, религията, досие за пътуванията, предпочитана литература и други данни. В крайна сметка се получил списък от 1200 предполагаеми терористи, чието имена той предал на ФБР. Без изобщо да знае това, петима от похитителите наистина фигурирали в списъка.

Във ФБР били сюрпризирани. Те подобрили и преименували системата на "Многодържавен антитерористичен информационен обмен", който предлагал достъп до 20 млрд. единици данни. Подредени били по начин, позволяващ да се оцени какъв е



рискът човек да се превърне в терорист



Нова версия на програмата, наречена "Система за оценка на риска" е вече пусната в експлоатация, а освен до държавни, тя разполага и с достъп до частни бази данни.

В ерата на глобалния терор такива методи са предпочитани, тъй като правителствата отчаяно се опитват да се предпазят от бъдещи атаки. Макар те да прогнозират поведението на големи групи, подобни техники са изключително неточни, що се отнася до индивидите, твърди Саймън Уесли, професор по психиатрия от Кингс Колидж в Лондон. Американското светило в областта на сигурността Брус Шнайер е на същото мнение. Според него системите работят много добре при установени поведенчески практики като измамите с кредитни карти. Но те са ненадеждни при разкриването на терористични планове, чиито организатори рядко имат ясно изразени профили.

Шнайер посочва като пример автоматизираната система за откриване на цели, с която работят американските митнически и гранични служби. Тя определя какъв е рискът влизащите и излизащите от страната да извършват терористични актове. Общо 431 млн. души са преминали през системата през 2005 г. Дори точността й да достига нереалистичните 99%, 431 000 души все пак остават в групата "фалшива тревога". Бройката вероятно е още по-голяма, като се има предвид неточността на пътническите данни.

Тези, които отговарят на профилите, нямат представа за това и не могат да оспорват резултатите. Съществува вероятност оценката за риска да стане достояние на федералните и щатските власти, а дори и на чуждестранни правителства. Предполагаемите терористи могат да не получат държавна работа, студентски кредит, виза, както и да им бъде наложена забрана да летят отново.

Все по-популярно



средство за превенция на тероризма става ДНК



Великобритания (с изключение на Шотландия) е световен лидер, защото е взела проби на 4.1 млн. души или 7% от населението на страната. Повечето от страните - членки на ЕС, разполагат с приблизително 100 000 ДНК профила. Британската база данни има проби на всеки трети чернокож мъж и на около 900 000 младежи на възраст от 10 до 17 г. Всички те ще бъдат смятани за потенциални престъпници до края на живота си. Близо 2/3 от зрителите на програмата "Панорама" на Би Би Си биха подкрепили закон за съхраняване на ДНК проби на всеки човек в страната. Но тази техника не е толкова сигурна, колкото смятат повечето хора. Директорът на съдебния институт в Глазгоу Алън Джеймисън твърди, че всеки може да остави нечии следи от ДНК върху предмет, който лицето никога не е докосвало.

И докато британците се захласват по новите техники, американците са все по-притеснени от нарасналите правомощия на правителството за проследяване на телекомуникациите.



Патриотичният закон бе приет набързо



след атаките от 2001 г. Той позволява на разузнаването и на ФБР да задължават интернет доставчици, библиотеки, телефонни компании, политически партии да предоставят лични данни без съдебна заповед или знанието на гражданите. Необходимо е единствено службите да заявят, че информацията ще се използва за "оторизирано разследване" във връзка с международния тероризъм. По-рано този месец обаче федерален съд в Ню Йорк обяви това за противоконституционно.

Липсата на напрежение заради увеличената власт на държавата в сферата на сигурността се дължи на факта, че повечето хора, с право или не, разчитат на държавата да води добрата война срещу тероризма, без да злоупотребява с данните им. Перспективите пред страни като Русия и Китай са далеч по-мрачни, тъй като и двете внедриха високи технологии и влязоха в информационната революция, без да са прогонили духа на тоталитарния строй.

Точно той води към осъвременяване на старомодните диктаторски практики за събиране на досиета с помощта на монополизираните от държавата комуникации. Представете си какво ще се получи, ако тайната полиция усвои до съвършенство това изкуство. И вместо върху жълтееща хартия трупа информацията в мощни компютърни банки...
Снимка: "Сега"
Камери от този тип следят поведението на хората по улиците в британските градове.
27
3766
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
19 Октомври 2007 00:00
Някой си щял да ме профилира и оценява като потенциален терорист... Е и кво? Преместих си го от единия крачол, в другия.

Разковничето е в милиардите, които требе да се усвоят... защото трета световна война не се задава скоро на хоризонта, въпреки щенията на някои Бушмени.

19 Октомври 2007 00:22
добрутро, марийке - с когото се бориш, в него се превръщаш

19 Октомври 2007 00:24
запада реши че най-сигурния начин да попречи на голдщайн да унищожи гражданските сводоби на гражданите му е ... сам да ги унищожи превантивно

19 Октомври 2007 01:44
ПРОБЛЕМЪТ и въпросът е: кой ще контролира Контролиращите?! С подвъпрос/и/: кой ще контролира контролиращите Контролиращите?! И кой ще контролира контролиращите контролиращите Контролиращите?! И т.н.- до безкрай!
19 Октомври 2007 01:56
"Бразилия"..
19 Октомври 2007 05:02
Начи, като се качиш с паста за зъби на самолет си терорист.
Като задигнеш (тъдява) 15 км медна жица и спреш сума ти влакове два дни е обикновена дребна кражба.
Като цапардосаш няколко десетки милиона и задържищ А-380 и още повече следващия Н-400 (на който теоретически разчитат пословичните европейски сили за бързо реагирене) с 1.5 - 2 години си е вътрешна семейна работа на Еърбъс. Тероризъм викате, а? Трябва да сте силно религиозни и при това практикуващи.
19 Октомври 2007 08:55
Ами след като създадоха терористите сега е време да се пИчели!
19 Октомври 2007 10:02
Чипове в главите, чипове в колите.... И отгоре - сателити.... и централния компютър ще управлява всичко. То хубаво, няма да има катастрофи с колите-само даваш маршрута и колата сама върви. Ама хората ???
19 Октомври 2007 10:30
Авторът е забравил да спомене, че във Великобритания броят на разкритите престъпления се е увеличил чувствително след монтирането на камерите на обществени места. Съжалявам, че го казвам, но има хора, за които това е добра превантивна мярка.
За имплантирането на чипове - идеята за повсеместното им използване никога не е стояла на дневен ред. По-скоро става дума за престъпници, рецидивисти и педофили, чието поведение би могло да застраши другите граждани.
Полицията разполагала с ДНК профилите на над 100 000 души. Ами ще разполага, как инак да очакваме да се бори с престъпността. Голям процент били на чернокожи - значи са попадали в полицията по някакъв повод.
Нормалните граждани определено не са против идеята дори техния собствен ДНК профил да е известен на полицията:
"Близо 2/3 от зрителите на програмата "Панорама" на Би Би Си биха подкрепили закон за съхраняване на ДНК проби на всеки човек в страната."
Ама можело да се оставят ДНК следи от друг човек - това е също като отпечатъците от пръсти, но досега никой не е отрекъл този метод.
И сега полицията задължително разболага с многобройни данни за осъждани и заподозрени лица. Вероятността за злоупотреба с данните им с същата, като и вероятността за злоупотреба с данните на други граждани. Формално погледнато, всеки излежал присъда е изкупил вината си пред обществото. Да, ама не! Данните му остават в досиетата до живот, т.е. неговите права са ограничени в сравнение с тези на другите граждани. И никой не протестира срещу това.

19 Октомври 2007 13:26
Протестират, даже много, защото и на невинните, но били заподозрени, данните остават в инфо системата.
Наскоро осъдиха на 15 години служител в училище от кембридж пуснал писма с бомби и беше наранил хора в протест на това, че баща му бил заподозрян и оневинен, но днк-то останало в полицията.
Няма ограничение на права. Отраничена е само възможноста престъпник да остане неоткрит след престъпление. Но това не е човешко право.
Въпроса за контрола е много по-широк. Банка за днк инфо - попаднала в опасни ръце е силно оръжие, защото разкрива заболявания настоящи и бъдеши и друга информация, която може да се използва без знанието на хората в техен ущърб. Но това си е криминално деяние.
А и с такива пълнежни статии се постига само негативен резултат.
Чета текста под снимката и са чудя аз във Великобритания ли живея от 20 години и не пътувам ли от тези летища по десетина пъти годишно?
Е как пък на мен никой не ми поиска никаква информация освен паспорта и преди години - билета. Саге вече и билет няма.
19 Октомври 2007 14:43
В допълнение на казаното от Мери - въпросът със заподозрените, но неосъдени или оправдани е малко по-сложен. В някои случаи доказателствата са недостатъчно, свидетели отказват да свидетелстват или пък има доказателства, но някоя от процедурите е нарушена и т.н.
Доколко обществото ще спечели, ако такива досиета се унищожават?
19 Октомври 2007 14:47
Да страхотни контрааргументи. Хората не протестирали, на единия никой нищо му не искал, дори без билет си пътувал човека. Това, че хората са съгласни е всъщност най-страшното за свободата. Несвободата е точно това - да предпочиташ сигурността пред независимостта, да си съгласен, че не отговаряш сам за действията си, а трябва някой друг да се грижи, съответно като ти иззема част от неприкосновенните неща в замяна, та дори поема контрол върху тялото ти. Едва ли в комунистическа България от седемдесетте например повече от 10 процента от хората са били несъгласни с досиетата, които се пишеха в училища, заводи, учреждения и т.н. на всеки, адресните регистрации, тоталния полицейски контрол и т.н. Тогава неорганизираните престъпления у нас са били на нива в пъти по-ниски от тези на Запад, но за сметка на едно голямо престъпление - тоталитаризма. Който естествено и спокойно по-късно мутира в мафиотската демокрация, която сега познаваме.
19 Октомври 2007 15:09
Ами явно хората предпочитат несвободата (налагането на какъвто и да е ред вече ограничава свободната воля на индивида, защото може да не е съгласен с него). В еволюцията си човешкото общество е разбрало, че свобода без ограничения води до дезинтеграция. Затова се търси оптималното равновесие между ред и свобода и различните индивиди го виждат по различен начин.
Огромното мнозинство от хората искат да знаят дали в съседство с тях живеят педофили за да си пазят децата. Можем ли да ги упрекваме за това? Ами ако погледнем, защо ще се ограничава "свободата" на педофила за секс с деца? Или пък свободата на наркодилъра да си продава дрогата свободно? Ненормално ли е човек да иска сигурност за семейството и децата си?
Нека не смесваме криминалното преследване с политическото. Това са две съвсем отделни категории.
19 Октомври 2007 15:52
Ти чете ли статията? Никой никъде не смята, че криминалните престъпления трябва да останат ненаказани. Въпросът е, колко от свободата си си готов да отстъпиш за да може държавата да предотвратява престъпления. Естествено никой няма против полицаите по улицата, дори смятам, че не са особен проблем и камерите по улицата, но виж примера който е даден - на 200 хил. души една частна компания е направила досиета, в които е било описано какво работят, каква е религията им, какво работят, какви са политическите им убеждения(да ти напомня за един друг ред и една друга система), от тях са отделени 1500 потенциално опасни, от тях 5 се оказали терористи. Това е превърнато в държавна политика и от двеста хиляди станали двеста милиона. Въпросът не е, че са идентифицирани 5 терориста като опасни(това е добре), а, че 1495 невинни хора са били идентифицирани като потенциално опасни, и те ще бъдат следени, наблюдавани, ще име се отказват или ограничават визи и достъп до образование, пътуване със самолет, винаване на граници и т.н. А когато хилядите стават милиони и тези 1495 стават милион и половина. Имаш право да знаеш, че този до теб е педофил, но е много опасно малка овластена група от хора да има достъп до лична информация и да класифицира хората на опасни и безопасни. Защо? Ще си подволя да перифразирам Пелевин: ако живееш в България, приближи се бавно към прозореца, вдигни пердето или щорите и погледни навън - ще разбереш защо.
19 Октомври 2007 16:02
НЕ обичам да се самоцитирам, ама ми се налага:
Правителството прегази закона за личните данни » Страници: 1 2 3 moment 33 17.10.2007 г. 21:21:50
Не знам за Евроком...
Но снощи отвам в "Метро" и чак на касата, след като вече съм изсипал пазара на лентата ми обявяват. че клиентската ми карта е невалидна защото ги подменяли с нови. До тук нищо лошо...

Изненадата идва когато те върнат на входа и ти обявят, че трябва да ти направят копие на личната карта и да минеш на отсрещното гише ДА ТЕ СНИМАТ за новата!

...Нищо лично...

Следващия път водете кучето и баба си...





Коментара - за Вас!
19 Октомври 2007 16:33
Нали след терористичните актове стана ясно, че превантивната дейност включва точно издирването на потенциални терористи? Как да стане това, без полицията да събира данни за рисковите групи и без да се налага да се следят граждани само по подозрения? От една страна обществото иска съответните служби по безопасност да си вършат ефективно работата, а от друга им се налагат ограничения за достъп до личните данни.
Липсата на всякакъв контрол доведе до създаване на опасни организации религиозни фундаменталисти в много от западните държави и освен това им се даде и трибуна за проповядване на откровено терористични възгледи. Не може да има еднозначно решение - от една страна е рискът да се ограничат правата на невинни, а от друга страна да загинат невинни. Ако се случи първото все пак държавата може да изплати компенсации на потърпевшите, но второто е невъзвратимо.
19 Октомври 2007 16:53
Споко ве Фенер,

тъй като войните на Фата МургИна нямат и както изглежда скоро няма и да проимат информационна система, то МЕТРО се е нагърбило с тая непосилна задача.
Усмихни се. Като са те заклещили и те онождат можеш или да плачеш или да се смееш. Еднакво боли, ама като се смееш поне е весело.
19 Октомври 2007 17:17
След терористичните актове стана ясно, че въпреки, че са имали ясна и точна информация за подготовката на точно такива терористични актове, американските служби не са направили нищо, за да ги предотвратят. В най-добрия случай просто са игнорирали информацията. И това, че ще имат още повече информация за потенциални терористи и нетерористи като вас саматаи мен, изобщо не значи, че няма да има тероризъм. Във всеки случай тероризмът в мащабите на човешката история е предизвикал много по-малко жертви и разрушения отколкото тоталитарните режими. И тъй като те са по-голямата опасност, редно е предпазните мерки срещу тях да са с по-висок приопритет от тези срещу тероризма. А тъй като тоталното наблюдение и репресиите срещу невинни граждани на база пол, религия, политически убеждения, вяра и т.н. са инструментариум, характерен и благоприятен за тоталитарните режими, то разпространението им е по-опасно от възможността някой с вяра, политически убеждения или националност, или пък гени на потенциален терорист да мине през някое КПП. Ако и това не ви е достатъчно, то лично аз ще приема, че свободата е луксозна стока, която очевидно не можете да си позволите.

Редактирано от - popangelov на 19/10/2007 г/ 17:20:11

19 Октомври 2007 17:38
В коя от западните държави виждате опасност от тоталитарен режим?
Ще дам пример: по време на Втората световна война във Великобритания е имало лични карти, действали са военовременни закони, свободите съответно са били ограничавани до немислимо за сега ниво. И какво?
В демократичните общества свободите се ограничават според това доколко има опасност за обществото и държавата. Опасността от тоталитарен режим съществува само при ситуация като в Германия при Хитлер, но поне засега такива признаци на Запад няма.
19 Октомври 2007 18:01
Във всяка. Най-голяма е в САЩ. Демократични държави са и Германия, и Австрия и Италия преди идването на Хитлер и Мусолини на власт(с избори). Какви държави стават после, сама знаете. Военновременните мерки са едно нещо, но започването на война и въвеждането на военновременни мерки, за да се започне такава - друго. Колкото и да спорите, че въвеждането на мерки в посока установяване на тоталното наблюдение и контрол са нещо естествено за свободните държави, няма да може да убедите дори себе си. Дали тероризмът е чак такава опасност, че да налага харченето на десетки милиарди за техника и установяването на тотално наблюдение и контрол? Дали това е най-разумното противодействие? Не е ли редно да се запитаме защо се е зародил този тероризъм, кой е обучил, подготвил и финансирал тези терористи преди да подложим собствените си граждани на наблюдение, контрол и рестрикции? Както и да е, повтарям, свободата е луксозна стока, не е за всеки.
19 Октомври 2007 18:12
САЩ вече веднъж се измъкват на косъм от тоталитарен режим през 50 и ранните 60. Вероятно сте чели за досиетата на Хувър и Маккарти. Тогава измъкването става при следните обстоятелства - първо, има мощен външен идеологически враг, като свободата е главното идеологическо оръжие срещу него. Второ, има огромен брой свободни американци, които се борят за правото си да бъдат свободни в собствената си страна, сред тях журналисти, артисти, политици, учени, хора на бизнеса, дори хора от специалните служби, които осъзнават, че свободата на американците е не само главно идеологическо оръжие, но и главна ценност на американската нация и държавност, която е много по-важна от едни подозрителен, макар и удобен инструмент, какъвто е лишаването на гражданите от правото на неприкосновенност на личния живот и данни и използването на специални разузнавателни стредства срещу тях за превенция на някакви престъпления.
В крайна сметка, Америка спечели студената война в името на свободата. Светът избра свободата като свое бъдеще. Ще бъде нелепо и ужасно опасно да се отказваме от нея, само защото светът не е идеално място и има опасности. За какво тогава трябваше да пада комунизмът?
19 Октомври 2007 18:20
Полицейщината е еднаква по целия свят. Гледа да и лесно на нея.


За едно овчарско куче е много по лесно да варди едно стадо овце, отколкото стадо шилета, всяко със собствено мнение. Но често овчарските кучета се самозабравят и се мислят за овчари.


И тук идва проблемът "Кой ще ни пази от пазителите ни?".
19 Октомври 2007 20:48
Демокрация?! Вярно е, че има интелектуална свобода, но какво от това. В световен мащаб по-малко от 20% от населението притежават 85% от националното богатство на страните. Медиите също са под техен абсолютен контрол, защото те са техните собственици. За политиците да не говорим, днес не може да бъде избран нито един политик без зад него, да има огромни финансови средства и мощна пропагандна машина. Това означа, че той предварително се е продал. В BBC например един път в годината провеждат някаква дискусия, в която позволяват, да се появяват някакви критици на капитализма, които казват по някоя дума и това е...
19 Октомври 2007 21:21
Определено не съм съгласна с тезата, че тоталитаризмът е по-голяма опасност от тероризма за западните държави, защото за загинали жертви на тоталитаризма там през последните десетилетия не мога да се сетя. Тъкмо напротив - западният свят става по-демократичен. Едно време хомусексуализмът е бил криминално престъпление и дори през 50-те години е имало осъдени. Сега и дума не може да става за такова нещо. Вижте правата на жените, малцинствата.
В крайна сметка обществото по демократичен начин делегира свои представители в парламентите в зависимост от това как иска да го управляват. Ако мнозинството реши, че му трябват по-големи правомощия на специалните служби, то при всички случаи ще се предвидят и мерки за контрол. Защото демокрацията се държи на баланса на институциите и нито една от тях не трябва да притежава прекалено голяма власт.
19 Октомври 2007 21:25
Демокрациите надминаха диктатурите в тоталното следене на гражданите
Виждам, че доста хора така биха желали да са нещата:
Диктатура: когато тотално контролираш гражданите и подчиняваш институциите. Обикновено не е доброволна. Гражданите са против, но не смеят да го кажат публично. Публично имат право да лъжат че са "за".
Демокрация: когато гражданите са свободни доброволно и публично да искат диктатура. Публично имат право да лъжат, че са "против".
19 Октомври 2007 22:50
Ех, Cruella...Cruella...Та значи Оруел беше писал "1984" за нас - соц.лагера а?...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
19 Октомври 2007 23:05
Обикновено не съм на правилна страна
Този път...почти
Това безобразие из столичните улици и булеварди, а?
И няма нито един полицай да подмени изключените или просто неработещи светофари!
Къде е тази полиция
Де да беше тоталитарна.Мутрафонска е
Та изхода е в Големия ..микрофон ли, камера ли ...все тая
Да има паноптикум

Редактирано от - Минавам от тук на 19/10/2007 г/ 23:07:42

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД