:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,164
Активни 461
Страници 15,631
За един ден 1,302,066
Спор

Войната на българските каубои

Как малките фирми спечелиха още 2 години гратис от Европа напук на големите играчи на пазара
Снимка: Архив "Сега"
Само дребните производители надували необосновано цените на хранителните стоки, твърди шефът на обединението на големите производители на млечни продукти Димитър Зоров.
Двайсет дни преди България да прекрачи прага на Евросъюза, Брюксел отряза около 500 наши мандри и колбасарски цехове от достъп до общия пазар. Еврошамарът дойде заради лошата хигиена и слабия ветеринарен контрол в 21 проверени фирми. Евроспецовете поставиха и условие - цеховете, които не покрият хигиенните изисквания, да бъдат закрити до края на 2007 г. Не се измъкнаха и ветеринарите, които не само че загубиха правото сами да решават дали предприятията ни са готови за ЕС, но и почти всеки месец се явяваха на изпит пред евроколегите си и се учеха как да оценяват.

Но макар часовникът да тиктакаше, едва 71 цеха се престрашиха до септември да преминат през проверката на ветеринарите, а след това и на европейските си колеги, и бяха одобрени. В момента цели 585 фирми не са лицензирани от Брюксел, но и те от седмици дишат спокойно. За тях агроведомството поиска и получи от Брюксел още 2 години гратис да покрият евроизискванията.

Отсрочката противопостави фирмите още докато бе само идея. През юли се разбра, че земеделското министерство е изпратило писмо с искане за отсрочка до ЕК по настояване на новосформираната Национална асоциация на млекопреработвателите (НАМ), обединяваща около 130 малки мандри. Тогава шефовете на асоциациите, обединяващи големите фирми - Димитър Зоров в млечния бранш и Костадин Чорбаджийски в месния, се срещнаха с министър Нихат Кабил и поискаха настояването за отсрочката да бъде оттеглено. Мотивът им бе, че ако Брюксел каже "да" на гратиса, одобрените фирми ще бъдат поставени в среда на нелоялна конкуренция. По думите на Зоров агроминистърът отвърнал, че



за исканата отсрочка е взето политическо решение



Къде, кога и как, дали тройната коалиция се е занимавала с този въпрос, не е ясно.

Стигна се дотам, че преди почти два месеца Зоров и Чорбаджийски изпратиха протестно писмо до вицепремиера Ивайло Калфин с апел кабинетът да отмени искането на Кабил. Последва и писмо до еврокомисаря по здравеопазването Маркус Киприану, но отговори не бяха получени.

Битката на малките срещу големите във всеки бранш е всъщност битка за пазари. Какъв е бил истинският мотив на управляващите у нас да решат, че стотици малки фирми, непокрили изискванията, заслужават да останат на пазара, може само да се гадае. Противниците на идеята твърдят, че зад нея стоят тяснопартийни интереси на ДПС, защото някои от мандрите и цеховете са собственост на електората на движението. Погледнато малко по-глобално обаче, искането към Брюксел бе отправено в момент, в който цените на основни хранителни продукти тръгнаха стремително нагоре. Най-вероятно земеделското министерство е сметнало, че ако остави на пазара възможно най-много производители, това ще посмекчи ценовия удар или поне няма да вдигне още инфлацията.

Сега 2-годишната отсрочка е факт, а всяка асоциация има своята позиция "за" и "против". "Нормално ли е фирмите, които спазиха сроковете на Брюксел и се товареха с кредити и проекти по САПАРД, сега отново да са рамо до рамо с мандри, повечето от които дори не се опитаха да покрият нормите", пита риторично Димитър Зоров. Колегата му от месния бранш и собственик на фирма "Браво" Огнян Лулчев добавя, че в момента легалните фирми не само са реализирали инвестициите, но и поддържат системи за безопасност на продукцията, които водят до повече разходи.

От НАМ, естествено, определят отсрочката като първата голяма победа за България в ЕС, а шефът й Михаил Тачев подчертава, че малките мандри не са се модернизирали в срокове, защото, докато са членували в асоциацията на Зоров, до тях не е достигала информация как трябва да си подобрят производството. "Затъмнението целеше Брюксел да затвори по-дребните, които не са готови за общността, и големите компании да монополизират пазара", категоричен е Тачев. Подобна позиция изказа и вицепремиерът Ивайло Калфин още в началото на тази година, коментирайки предишното решение на ЕС за затварянето на пазара на общността за нашите стоки. "Забраната е в интерес на няколко големи фирми, които така или иначе успяват да изнасят, но надали е в интерес на българската икономика", подчерта тогава той.

"Който е искал да си модернизира предприятието, трябва вече да го е направил, защото този срок се удължава няколко пъти. Голяма част от малките фирми просто ще използват максимално отсрочката, за да печелят, подбивайки цените ни", категоричен е Симеон Присадашки, собственик на одобрената мандра "Жоси". Той дори твърди, че мандри, които са затворени още през 2005 г., вече оказват натиск върху ветеринарите и искат да работят отново, за да извлекат максималното до края на 2009 г."



Нелоялната конкуренция?



Димитър Зоров е категоричен, че сивият сектор в млякото, който според него е 60% от бранша, въобще не мисли за ЕС, а ще продължи спокойно да подбива цените на одобрените мандри. "Точно това ще са и фирмите, които принципно ще продават по-евтино от нас, но при следваща сушава година отново ще се възползват максимално и ще надуят цените", добавя той. И дава пример с някои сирена, които в началото на годината се продавали по 2.50 лева за кило, а в истерията около сушата поскъпнали със 100% до 5 лв. Губещ обаче се оказал целият бранш, на който е лепнат етикетът "спекулант". "А Комисията за защита на потребителите установи, че всички сериозни компании са вдигнали цените с не повече от 20-25%", твърди още Зоров.

"Смешно е да се говори, че малките фирми, на които е необходимо повече време, за да се домодернизират, ще подбиват цените, защото точно през тези 2 години те ще правят инвестиции, ще вземат кредити, които също ще се калкулират като разход", контрира Диляна Славова от НАМ. Тя подчертава, че всяка една от новите членки на общността през 2004 г. е поискала преходен период за двата бранша и не е чакала Брюксел да я наказва, както стана с България миналия декември.



Месопреработвателите също са на нож



"С поискания гратис стана ясно, че безотговорността продължава да се поощрява, и съм сигурен, че в края на 2009 г. ще има поне 100 фирми от месния бранш, които няма да са направили никакви инвестиции", категоричен е Огнян Лулчев. Той отбелязва, че в момента лицензираните от ЕС фирми могат да преработват месо само от одобрени кланици и складове, отговарящи на нормите на ЕС. Техният брой обаче е малък. Това на практика означава, че компаниите вече не могат да зареждат от най-близкото до тях предприятие, а се налага да търсят одобрена кланица другаде из страната, което води до повече разходи. Все по-често се налага фирмите да внасят месо от Евросъюза. "Работим с 90% месо от Европа, внасяме телешко, свинско, пуешко. Цените на свинското в ЕС са равни на тези у нас, а дори и по-ниски", уточнява Лулчев.

Месопреработватели обаче се оплакаха пред "Сега", че НВМС не отговаря конкретно на запитванията им дали одобрените от Брюксел предприятия могат да работят с наше свинско, след като то се води "некачествена" суровина и Брюксел удължи с още 9 месеца забраната българско месо, което не е термично преработено, да се предлага в общността. Пред "Сега" д-р Борис Методиев все пак уточни, че одобрените предприятия могат да преработват наше свинско, но продукти, които не са минали през висока температура, ще се продават само у нас.







-----------------------------------

Какво договаряхме с ЕК?

-----------------------------------

Първите договорености с Брюксел предвиждаха мандрите и колбасарските цехове да покрият евроизискванията до края на 2005 г. Междувременно през 2003 и 2004 г. програма САПАРД, по която редица предприятия получиха субсидии за модернизация, бе блокирана. Заради забавянето на европрограмата българските преговарящи поискаха удължаване на сроковете за модернизация - до 31 март м. г. за мандрите и до 15 юни за колбасарските цехове. Право на гратис след 2005 г. обаче имаха само фирмите, извършили около 80% от модернизирането си, останалите бяха затворени от ветеринарите. НВМС отчита, че от 2000 г. досега са затворени близо 2000 предприятия в двата сектора.

------
 Никоя власт не обича подобни гледки на протестиращи с техниката си фермери. Вероятно затова управляващите гледат да направят каквото могат да разрешат проблемите и на едри, и на дребни производители. С риск понякога да ощетят несправедливо едните или другите.
Снимка: Архив "Сега"
Около 60% от млекопроизводството у нас е в сивия сектор. Фермерите обаче протестират заради ниските изкупни цени.
11
3091
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
23 Октомври 2007 01:56
Чисти, честни частници!!!
23 Октомври 2007 02:19
Както ни дадоха 2 , така ще ни отпуснат още 5пъти по 2 год. Нали все някъде трябва да си експедират вкиснатото и остаряло из хладилните складове месо!Да го изгорят струва много пари-а така дори ти носи нещо...ненормалници дето да го изконсумират бол..с повечко подправки и боички-ушите им плющят дори!
23 Октомври 2007 02:31
От съвсем личен ъгъл, от десетилетия съм се съпротивлявал срещу "износа на пясък в Сахара" и съм настоявал, че от България единствено си заслужава да бъдат носени гроздова, суджук и книги. Преди месец жена ми донесе суджук. Знам, че може да бъде намерен и добър, но този бе уникален. Още при слагането върху дъската ми запали всичките червени лампи, а като го срязах, щеше да ме събори лъх на, не, не на развалено, а на нещо "незнамкаквомимавнего". Опитах с крайчеца на зъба, предложих на кучето и котките и, след като се оказахме единодушни, суджукът замина за рециклиране в природата.
23 Октомври 2007 10:42
Много ще е интересно ако бъдат изписани фирмите които не покриват евростандартите-за да знаем какви салами и сирена да не купуваме!!!
23 Октомври 2007 11:19
Точно обратното, фирмите (по малкото на брой) които са покрили Евростандартите изписват това на етикета. Потребителят взема информирано решение какво да си купи. От друга страна колко са "информирани" потребителите, например за туберкулозата по говедата и непастьоризираното мляко, може да се види всяка сутрин от опашките по ъглите купуващи си мляко от багажника на някоя кола. От друга страна и големите интернационални компании не са свят, каква част от широко рекламираната им продукция всъщност е от сухо мляко?
23 Октомври 2007 11:22
Статията би имала смисъл перди 20 години, когати имаше селскостопанско производство в България. Сега то е почти изчезанало и скоро ще изчезне съвсем. Та какъв е смисъла да коментираме нещо, което го няма? За справка на неверващите може да се погледне какъв е дела му в БВП през годините.
23 Октомври 2007 12:35
Проблема при мандрите общо взето не е в пазарите, а в това че няма мляко на първо място и на второ, че няма ферми за мляко. В момента млякото в България е две категории едната е отговаряща на Европейските изисквания и другата е неотговаряща. Одобрените за износ мандри трябва да работят само с първата категория мляко , което ако си нямаш собствена ферма е почти невъзможно. Масово стопани гледат по 2-3 крави. Доят ги ръчно в съдове които не са мити с дни. Кръщават млякото със сухо мляко за теленца, вода и т.н. Така че войната която се води не е за пазари а за мляко и то първа категория. Да вземем например гръцката мандра Тирбул в Сливен. Тя беше създадена само за износ. Какво по-добро от това, дори не е конкуренция на местния пазар. Осигурява инвестици както и работни места. Но местните млекопреработватели в Сливенско, които и без това не са малко, започнаха протести (разбира се без резултат), защото това си е още едно голямо гърло на и без това свитото производство на мляко.
23 Октомври 2007 13:32
Мандрите работят на 80% със сухо мляко.
Миналата година цената на сухото мляко за килограм беше 4.50, а сега е 8 лв.
Затова е и скока на цените при млечните продукти.
А Зоров е типичен представител на соц-милиционерския капитализъм в България.
23 Октомври 2007 13:32
Мандра(да не се бърка с Мантра): - Цел(обект) на "шумкарска" акция
Ако искате Натиснете тук за повече информация!
.
А за млеконадойните "единици" просто да не споменавам.
Щото от Брюксел нещо ни се сърдят...
Много!
Че и ни се заканват.
Имали сме много "вимета" значи..."на глава от населението"!
Като как тъй и кой ви разреши да пиете толкоз мляко
23 Октомври 2007 13:42
.
23 Октомври 2007 14:40
Аз говоря за мляко и вимета!
Не за мандри и ЕС-"мантри"!
"Селянинът с колелото" отглежда две-три крави от "чудодейна" порода, събира "фураж" покрай синурите, пътищата, ливадите и...каквото му "пусне" арендаторът на земицата Му!
Айде да не отваряме тема...относно "Свободно" отглеждане на "Говеда" - не се знае докъде ще стигнем!
А?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД