Емил Иванов е роден на 5 март 1965 в гр. Мездра. Завършил е публична администрация в ЮЗУ "Неофит Рилски" и екология и опазване на околната среда във Великотърновския университет.
Преди да стане областен управител на Софийска област, е бил два мандата кмет на Своге, подкрепен от ДПС. Бил е и в управителния съвет на Сдружението на общините в България. Женен, с две деца.
----------
Във вчерашния си брой "Сега" публикува материала "Армията сключва нови скандални сделки". Става дума за заменки на терени срещу апартаменти, при които цената на кв. м. земя излиза на купувача скандално евтино. За първи път методът бе въведен при управлението на Столичната община от кмета Софиянски, доби бърза популярност и в други общини. Оказа се, че и военното министерство предпочита да се прощава с огромните си имоти най-вече по този начин. Подобен вид сделки могат да бъдат спрени от областните управители, на чиято територия се намират заменяните имоти. "Сега" потърси управителя на София-област за коментар на сделките, които извършват общините и държавата.
---------------
- Г-н Иванов, може ли да поясните какви са правомощията на областния управител при заменянето на държавна или общинска земя срещу апартаменти? Възможно ли е например да не пуснете една сделка, ако е видно, че не е добра?
- Правата на областния управител са най-общо да наблюдава, да координира и контролира интересите на държавата в областта. Той е междинно звено в държавната администрацията между правителството и местната власт. Естествено, че едно от задълженията на областната администрация е да следи за законосъобразността на сделките, които се извършват от общините. Когато всички си отиват и предстои смяната с нови кметове, се засилват сделките и се приемат повече решения на общинските съвети. Това е нещо като навик. Нашият юридически екип следи всяко решение на общинските съвети. Там, където има проблеми, ние ги спираме и ги връщаме, за да станат законосъобразни и евентуално след това ги пускаме.
- Добре знаете, че една сделка може да бъде законосъобразна, но да не е изгодна за данъкоплатците. Най-често оценките на общинските и държавните имоти са многократно занижени.
- Точно това е и нашата роля - да защитим интересите на държавата, за да може всичко да получи истинската цена. Както казвах, едно време в процеса на сключването на големи сделки с апортиране на собственост, ако тези имоти бяха продадени, а не апортирани, то общините щяха да бъдат много богати. Хубаво е, че общините виждат, че парите от продажба на имоти влизат в бюджета им. Колкото по-скъпо продава, толкова по-богата става самата община.
- Областният управител се явява последното звено, което узаконява сделка за замяна или продажба на държавно и общинско имущество. Така ли е?
- Да. Ние издаваме акта... Мога да ви кажа, че Софийска област работи много добре с цялата държавна администрация. Като бивш кмет добре работя, даже и приятелски, с кметове на отделни общини. Аз съм от 2 години тук, а преди това бях кмет. Разбираме се и в приятелски разговори много често се съветваме един друг. Целта ни е всичко да бъде законно и в полза на обществото.
- Във вашата 2-годишна практика като областен управител имате ли спрени сделки, които очевадно не са изгодни за обществото и колко и какви са те?
- Разбира се, че има. Трябва обаче да се направи справка в юридическия отдел на областната управа. Нека обаче да поговорим и за другите ангажименти. Освен с тези работи областта се занимава и с много други неща. Имаме много богата международна дейност...
- Може ли да посочите примерни данни за това как са се увеличили продажбите на общинско имущество преди изборите?
- За това трябва да се направи справка. Нямаме цялата информация какво продават общините. Ние следим решенията на общинските съвети. Може би имате въпрос за конкретна сделка? За конкретните неща трябва да се прави конкретна справка. Вижте какво, всяка една община, всеки един кмет и всеки един общински съвет си правят сами политиката в района - какво продават и на каква цена. Ние можем само да контролираме този процес.
- Да поговорим тогава за Божурище и имотите на военните в района на Гурмазово. Земята там не беше ли продадена много евтино? Наложило се е на няколко пъти да бъде правена преоценка на имотите. Прокуратурата спря, а после пусна сделката, в която се заменят 2000 дка летище срещу 100 апартамента. Като областен управител вие сте видели цялата документация...
- Тази сделка е започнала много отдавна. При мен всички документи бяха изрядни.
- Никой не си мисли, че при вас са дошли фалшиви документи. Говорим за цена.
- Аз не мисля, че трябва да давам мнение по цената като областен управител. Има си оценители и фирми.
- Значи вие, ако видите, че нещо е много евтино, не можете да направите нищо?
- Вижте, ако видим, че нещо е много фрапиращо, ще реагираме, това е естествено. Дайте да се разберем. Сделките минават през няколко нива, за да стигнат до нас. Да не влизаме в противоречия. Друго нещо за Софийска област да ви интересува?
- Искам да разбера къде може да се стопира една неизгодна сделка.
- Сделката не е при нас в областта. Ако е при нас, може да дойдете и да ме разпитвате спокойно, но аз съм далеч от историята на сделката. Аз не правя оценката. Дайте да направим нещо положително, а не да търсим жълтото и сензацията.
- Не търся нищо жълто и сензационно, искам да разбера какви са правомощията на областния управител.
- Вашият вестник съм забелязал да пише доста положително. Не е така да се търси постоянно...
- Аз смятам, че да се пише, когато има проблем при замяната и продажбата на общински и държавни имоти, е положително. Не може в центъра на София да се продава земя по 50 лв. квадрата...
- Прав сте.
-------------
Бел. ред. "Сега" настойчиво опита да разговаря и с областния управител на София Тодор Модев, но той така и не намери време.
Боже как е облечен този човек
За другото не е хубаво да се коментира
Но как може представителят на властта да бъде така сдъвкан и прекосен
Не е на добро
Просто не му е добре на човека
Камо ли какво му идва на ум - колкото му е останал ама усеща мъката народна , изкриви се целия
Що не ги оставите на мира, а.......