:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,297
Активни 540
Страници 15,764
За един ден 1,302,066
Репортаж

Плевенската епопея през октомври 2007 г.

Всеки кандидат се надява да се яви на балотаж срещу Зеленогорски
Снимки: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Найден Зеленогорски изкара два мандата като кмет на Плевен и сега се готви да атакува властта още веднъж, но срещу него има канонада от компромати.
Битката за Плевен е истинска епопея, защото един колос - втората АЕЦ - разпалва въображението и апетитите на всички кандидати тук. Заради втората атомна в Белене се очакват реки от пари в следващия мандат, а към тях трябва да се прибавят и очакванията от еврофондовете. Плевен се надява да стане център на Северозападния икономически район, макар че формално Видин засега е разпределителят на средствата.

Заради мириса на милиони битката се води епично по всички възможни начини. По цяла нощ привържениците на кандидатите Найден Зеленогорски, който иска трети мандат, и на опонента му от БСП Васил Антонов се надпреварват в лепене на плакати.

В неравната битка участват и министрите. В Плевен често си намират повод за мероприятия Румен Петков, Петър Димитров, Асен Гагаузов, Радослав Гайдарски. В деня, в който Станишев дойде на партийна агитация в региона, по улиците на Плевен бяха разхвърляни анонимни листовки срещу Зеленогорски. Компроматът е написан в познат и от други такива четива стил - по ченгеджийски диалогичен, с компилация от верни и непроверени факти, с намеци за сексуална ориентация и предпазливо посочване на роднински връзки и обръчи от фирми. От екипа на Зеленогорски веднага заподозряха, че ударът е от щаба на БСП.

46 годишният Найден Зеленогорски



избягва емоционални коментари



за опонентите си. Спокоен е заради огромната разлика между него и другите кандидати. Според проучване на МВМД той водел с 41.2%, а кандидатите на ГЕРБ и БСП - с 5.3%. Очаква се с приближаването на изборния ден процентите на тези след него да се увеличат, но едва ли толкова много заради "черната кампания", която подхванали.

Зеленогорски е подкрепен от 8 партии, сред които са СДС, ДСБ, ДП, НДСВ, националистите на Григор Велев и радикалите на Бакърджиев. С ДПС също работили много добре в общинския съвет и имали отлични отношения. Зеленогорски разпознава кандидата на БСП като свой основен опонент.

В отговор на посланието на БСП, че "Плевен има нужда от промяна", Зеленогорски посочва, че през последните 4 години инвестициите в града са за 1.150 млрд. лв и са създадени 9000 нови работни места. Безработицата е паднала до 4.7% и даже имало недостиг на работна ръка в машиностроенето, строителството и шивашката промишленост. Като най-голям проблем за Плевен Зеленогорски сочи ниското ниво на работните заплати, но за това хвърля топката към правителството. Подкрепя учителската стачка както повечето от кандидатите за кмет. По негова инициатива на общинската сесия в четвъртък ще се вземе решение съветниците да се откажа от месечното си възнаграждение и то да отиде в стачния фонд. Ще се съберат между 25 000 и 30 000 лв., пресмята Георг Странски, шеф на ОС и първи в листата на съветниците от коалицията на кмета.

Кандидатът на левицата Васил Антонов е на 51 години, депутат,



преуспял бизнесмен, собственик на хотел "Ростов"



Тъкмо заради хотела неговите опоненти често го атакуват - откъде е намерил милиони, че да си напазарува "Ростов". Хотелът на Антонов има печална слава, след като през 2003 г. в лоби бара му бе убит сводникът Марио Иванов, а година по-късно и съдружникът на Антонов в х-л "Ростов" д-р Людмил Конов. Самият Антонов обяснява, че хотелът купили с Конов чрез вторична приватизация с голям кредит, неремонтиран и с обзавеждане от времето на соца. "Над мен никога не е имало някакъв чадър, бизнесът ми е прозрачен и мога да докажа с документи произхода на всеки лев", твърди кандидатът на БСП.

Антонов е работил в общинския съвет на Михайловград, в окръжния съвет в Плевен, бил е зам.-директор на "Обществено хранене", икономически управител на Медицинския университет в Плевен, заместник-управител на Ловешка област. От 1998 г се занимава с частен бизнес. Сред приоритетите му за общинската политика е записано "създаване на жилища на разумни цени", както и "по-нататъшно увеличаване на постиженията на градската управа".



От ГЕРБ също атакуват Зеленогорски



Юристката Цецка Цачева има едно голямо предимство - била е юрисконсулт на общината от 1992 г. досега, с изключение на мандата на Румен Петков, когато е била по майчинство, и знае всички тънкости и уязвими места. Цачева е защитавала и гърба на Найден Зеленогорски през последните 8 години. "Не приемам, че съм част от екипа на Зеленогорски, защото не съм участвала във вземане на управленчески решения", казва Цачева.

"Моделът на управление в плевенската община е типичен модел на прехода - силно политизирано говорене за "ляво" и "дясно" и формално противопоставяне в общинския съвет, а в действителност апетитните постове в общинските фирми са разпределени между представители на мнозинството и опозицията. В общинската администрация се толерират лично преданите на Зеленогорски", обяснява кандидатът на ГЕРБ. Според Цачева секретарят на общината Таня Стефанова е получила от кмета недопустим от закона обем от власт. Повече пикантерии за същата Стефанова има и в анонимната листовка, разхвърляна по улиците на Плевен.

"Публична тайна в града е



демонстрираният висок стандарт на живот



от зам.-кмета по строителството Огнян Цанев, който няма как да бъде обяснен с получаваните от него доходи в общината", казва още Цачева. От 12.12.2002 г. до 18.06.2007 г. Цанев бил член на УС на сдружението с нестопанска цел "Консорциум-Плевен 2001" заедно с четири фирми, собственост или близки до известния строителен предприемач Мариян Ангелов. "Сдружението от своя страна е едноличен собственик на "Консорциум-Плевен 2001" ЕООД, което дружество е изпълнител на редица общински обекти, в т.ч. и на Универсалната библиотека в центъра на Плевен", допълва Цачева. "Защо библиотеката не е завършена до момента и кой е отговорен за минисметището в ограждението й, колко от обществените поръчки са спечелени от "правилното дружество" ще стане ясно след ревизия на договорите за строителство", заканва се Цачева.

Ако успее, Цачева ще бъде първата жена кмет на Плевен. Нейната максима е: "Мъжете играят играта, жените знаят резултата". Разчита на това, че на евроизборите ГЕРБ е била първа политическа сила в Плевен. Тогава взели 32% от гласувалите в града и 27.5% в общината. БСП останали зад тях с 24% в общината, а СДС - едва със 7.7%. Тогава по поръчка на Бойко Борисов бил направен анализ, който показал, че няма как Зеленогорски да вземе трети мандат.

Макар че предизборният щаб на "Атака" не е на централна улица, а е сбутан в стара къща в преките и трудно се намира, и там вярват, че техният кандидат Добрин Христов



има шанс да отиде на балотаж



със Зеленогорски. От 1982 до 1999 г. той е бил служител на полицията. В представянето му пише, че е завършил ВИФ и е работил в криминална полиция. Местните веднага разсейват недоразумението, че там може да се работи и като охрана.

Христов и шефът на "Атака" в Плевен Георги Мусев вярват, че имат голям шанс, защото на последните евроизбори най-силното представяне на партията им било тъкмо в Плевен. "Сигурни сме, че ще спечели, не лепим плакати, защото някой след нас веднага ги къса или лепи на своя кандидат, но ходим от село на село и агитираме от врата на врата", обяснява Мусев. В програмата на Христов най-напред е залегнало справяне с домовите кражби. Смята да направи каталог на джебчийките, какъвто имало преди 10 ноември. Освен това ще намали местата за платено паркиране в синята зона и ще увеличи тези за безплатно паркиране.

В битката за Плевен има и човек на Софиянски - д-р Петър Керемидчиев. Неговият предизборен щаб също е на главна улица, но местните смятат, че няма големи шансове.

Със сигурност битката за Плевен през октомври 2007 г. ще се запомни като пример за епична съпротива на статуквото само срещу себе си. Някога тук може и да са се борили за истината, но днес битката е друга.
 Кандидатът на БСП за кмет на Плевен Васил Антонов /зад Станишев/ се радва на подкрепата на премиера и министрите му по време на кампанията.
 В центъра на Плевен от "Атака" са направили изложба от карикатури, която е в основата на тяхната предизборна агитация.
 ГЕРБ заложиха на юристката Цецка Цачева, която знае слабите места на сегашния градоначалник.
7
5924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
23 Октомври 2007 06:38
Ще и се на комунистите ама няма.В Плевен никой не обича Румен Петков.Те винаги са били помияри и ще си останат такива
23 Октомври 2007 10:27
Зеленогорски колко плати?
23 Октомври 2007 10:35
Наистина в Плевен ще си изберем стария нов кмет...Ами...няма начин! Общинската администрация е голяма - на всяко свободно (новооткрито, след пенсиониране...) се назначава човек на Зеленогорски. Учителско място, директорско да се освободи, първо се търси човек от Садовец, а подходящи винаги има...ВУЗ-овете бълват бързи висшисти. Всеки служител има семейство, роднини - само с техните гласове сегашният кмет има 30% преднина! А това му стига!
23 Октомври 2007 11:30

Редактирано от - Sir Mano на 28/4/2011 г/ 17:17:02

23 Октомври 2007 11:40

Редактирано от - Sir Mano на 28/4/2011 г/ 17:17:20

23 Октомври 2007 14:38
В Пуевен даже и мурвите не са качествени. Баси тъпия град.
23 Октомври 2007 21:32
Аз съм от Плевен и зимам 300 лева заплата при 6 дневна работна седмица, 9 часа на ден...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД