Министерството на бедствията иска в новия закон за телефон 112 да се предвидят глоби за недобросъвестните обаждания, съобщиха от ведомството на Емел Етем. Законът е необходим, за да стартира системата за спешния повиквания. Деветмесечното й забавяне може да доведе до сериозни глоби от ЕС.
Все още експертите на Емел Етем умуват какъв да е размерът на наказанието и проучват чуждия опит. В някои държави от ЕС глобите се начисляват върху телефонната сметка на абоната, който напразно е звънял на спешния телефон.
Всеки ден на тел. 112, който засега работи само в София, се обаждат между 3000 и 4000 души, 850 от тях са недобросъвестни, обясниха още от министерството. Обикновено звънят граждани, за да ругаят държавата, общината или конкретен чиновник, деца, които са останали сами вкъщи. Те се оплаквали, че ги е страх да остават без надзор, разказаха оператори. Имало и психично болно момиче, което атакувало линията от различни СИМ карти. Този е един от малкото дадени на полицията случаи за по-строго предупреждение. Фалшивите сигнали обикновено се хващат още по време на разговора, твърдят от министерството. Ето защо досега техника и дежурни екипи не са се разхождали напразно.
Телефонът за спешни повиквания стартира в средата на юни. Според решение на правителството до края на 2008 г. ще бъде задействан и в Русенска област. За да заработи системата обаче, е нужно да има центрове за спешни повиквания в четирите района за планиране плюс софийския. Необходими са над 60 млн. лв., които не е ясно дали ще бъдат заделени в бюджета.
|
|