Още един незаконен филиал се появи на пазарната ниша в Пловдив. Студенти в града под тепетата в разрез с правилата обучава обучава Техническият университет-Варна. Макар да е специализиран в областта на техническите науки, вузът си позволява да предлага курсове дори в регулирана специалност като правото.
ТУ-Варна е прикрил незаконните курсове зад дистанционна форма на обучение. Тези центрове не подлежат на задължителна акредитация. Дори и при дистанционното обучение обаче е забранено присъствени занятия да се организират в неакредитирани звена. Това означава, че записаните дистанционно към вуза студенти трябва да се явяват на присъствени занятия във Варна или в Техническия колеж на вуза в Добрич.
По-сериозното нарушение на вуза е обучението в неакредитирани специалности. ТУ-Варна веднъж получи отказ за акредитация заради незаконния си Правен факултет и в крайна сметка го закри. Въпреки това университетът предлага в Пловдив серия от модни специалности, по които във Варна обучение не се провежда. Те не са получили и разрешение от агенцията по акредитация.
Проверка на "Сега" на място показа, че нелегалното звено е приютено в сградата на пловдивския Колеж по икономика и акредитация. 3 секретарки в малка стая посрещат посетителите. В сградата центърът ползва 5 стаи. От сайта на центъра става ясно, че за вчера бе насрочен поправителен изпит по "Международно наказателно право" и "Търговско право". До днес университетът приема и документи за магистърски специалности, за които също няма акредитация. Магистри се приемат срещу 300 лв. семестриална такса в специалностите "Социална работа с деца", "Социален мениджмънт, "Криминология и социална превенция", "Индустриален мениджмънт", "Стопанско управление" и "Публична администрация".
Управител на центъра в Пловдив е Иванка Писанова, сочи справка във фирмените регистри. На същия адрес и телефон е регистрирана частната фирма на Писанова и Милети Младенов "Интербизнес - Иванова и Сио", която се занимава с образователна дейност.
Регистрите показват, че ТУ-Варна има още един локален център за дистанционно обучение - в Сливен. Тук началник е шефката на колежа на вуза в Добрич - Йорданка Казанджиева. Според публикации в интернет в този център се обучават студенти по публична администрация - непредлагана от колежа на вуза в Добрич специалност. В официалния списък с центрове на ТУ-Варна, обявен на сайта на вуза, звената в Сливен и Пловдив не фигурират.
ТЕМИДА
Все още не са приключили съдебните производства срещу 22-те незаконни поделения на чужди университети у нас. Преди 2 г. по сигнал на просветния министър Даниел Вълчев главният прокурор Борис Велчев разпоради проверки, в резултат на които започнаха дела за заличаване на съдебната регистрация на фирмите, управляващи филиалите.
През 2003 г. пък Върховната касационна прокуратура установи, че Великотърновският университет е нарушил закона, като е приел близо 11 000 студенти в незаконни центрове в 16 големи града. Прокуратурата разпоради звената да се закрият и студентите да се прехвърлят във Велико Търново, но вузът продължи приема във филиалите. Разследването дали има умишлено престъпление от страна на ръководството на вуза пък още продължава.
|
|