:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,906
Активни 730
Страници 18,471
За един ден 1,302,066

Пореден незаконен филиал мами студенти в Пловдив

Варненският технически университет обучава нерегламентирано
Още един незаконен филиал се появи на пазарната ниша в Пловдив. Студенти в града под тепетата в разрез с правилата обучава обучава Техническият университет-Варна. Макар да е специализиран в областта на техническите науки, вузът си позволява да предлага курсове дори в регулирана специалност като правото.

ТУ-Варна е прикрил незаконните курсове зад дистанционна форма на обучение. Тези центрове не подлежат на задължителна акредитация. Дори и при дистанционното обучение обаче е забранено присъствени занятия да се организират в неакредитирани звена. Това означава, че записаните дистанционно към вуза студенти трябва да се явяват на присъствени занятия във Варна или в Техническия колеж на вуза в Добрич.

По-сериозното нарушение на вуза е обучението в неакредитирани специалности. ТУ-Варна веднъж получи отказ за акредитация заради незаконния си Правен факултет и в крайна сметка го закри. Въпреки това университетът предлага в Пловдив серия от модни специалности, по които във Варна обучение не се провежда. Те не са получили и разрешение от агенцията по акредитация.

Проверка на "Сега" на място показа, че нелегалното звено е приютено в сградата на пловдивския Колеж по икономика и акредитация. 3 секретарки в малка стая посрещат посетителите. В сградата центърът ползва 5 стаи. От сайта на центъра става ясно, че за вчера бе насрочен поправителен изпит по "Международно наказателно право" и "Търговско право". До днес университетът приема и документи за магистърски специалности, за които също няма акредитация. Магистри се приемат срещу 300 лв. семестриална такса в специалностите "Социална работа с деца", "Социален мениджмънт, "Криминология и социална превенция", "Индустриален мениджмънт", "Стопанско управление" и "Публична администрация".

Управител на центъра в Пловдив е Иванка Писанова, сочи справка във фирмените регистри. На същия адрес и телефон е регистрирана частната фирма на Писанова и Милети Младенов "Интербизнес - Иванова и Сио", която се занимава с образователна дейност.

Регистрите показват, че ТУ-Варна има още един локален център за дистанционно обучение - в Сливен. Тук началник е шефката на колежа на вуза в Добрич - Йорданка Казанджиева. Според публикации в интернет в този център се обучават студенти по публична администрация - непредлагана от колежа на вуза в Добрич специалност. В официалния списък с центрове на ТУ-Варна, обявен на сайта на вуза, звената в Сливен и Пловдив не фигурират.



ТЕМИДА

Все още не са приключили съдебните производства срещу 22-те незаконни поделения на чужди университети у нас. Преди 2 г. по сигнал на просветния министър Даниел Вълчев главният прокурор Борис Велчев разпоради проверки, в резултат на които започнаха дела за заличаване на съдебната регистрация на фирмите, управляващи филиалите.

През 2003 г. пък Върховната касационна прокуратура установи, че Великотърновският университет е нарушил закона, като е приел близо 11 000 студенти в незаконни центрове в 16 големи града. Прокуратурата разпоради звената да се закрият и студентите да се прехвърлят във Велико Търново, но вузът продължи приема във филиалите. Разследването дали има умишлено престъпление от страна на ръководството на вуза пък още продължава.
5843
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД