Ромите са в трескаво очакване на разводача си в двора на училище "Христо Ботев" в Бургас. Доказателства за покупко-продажба на гласове обаче така и не се намериха. |
В Добрич роми протестираха срещу купуването на гласове. Рано сутринта близо 100 души обсадиха училище "Панайот Волов" с намерение да не допускат избиратели до секциите. Мургавите бяха разгневени, че предишната вечер петима обикаляли техния квартал и раздавали пари срещу ЕГН-та. Те даже заловили единия от емисарите и го завели в местното РПУ. У задържания Асен имало списък с 271 имена и 5000 лв., но той бил пуснат след 15 минути. От полицията уточниха, че са взети показания от задържания и материалите са предадени на прокуратурата. ЦИКМИ потвърди случая.
Междувременно бТВ показа "бюджет" за вота в пловдивския квартал "Столипиново", изработен от роми. В него се предвиждат 53 300 лв. за купуване на 1500 гласа. Според разчета обикновените гласоподаватели трябва да получат по 20 лв., 30 лидери по 500 лв., за 8 срещи на неформални лидери са предвидени 4000 лв., 3000 лв. - за торбички с хранителни продукти, шестима от "обслужващия персонал" трябва да вземат по 50 лв., а за транспорт, закуски, цигари, кафе и безалкохолни - 1000 лв. Пред секционните комисии имало "отговорници", които броят избирателите, докарвани с микробуси със затъмнени стъкла.
В столичния квартал "Орландовци" представители на партия цяла нощ черпили роми с храна и алкохол и сутринта ги закарали до урните.
В Бургас местната ОИК предаде на прокуратурата жалби за купуване на гласове срещу 100 лв. в квартал "Меден рудник", също с компактно циганско население.
В Русе най-активни бяха избирателите в трите секции на ромския квартал "Селеметя". Там се наложи да бъдат поставени допълнителни урни. Председател на СИК беше освободен, защото поставил печат върху задграничния паспорт на избирател.
В ромския квартал "Изток" в Кюстендил имаше сигнали за предварително раздадени и подпечатани бюлетини. Полицаи откриха 5 чужди лични карти у 21-годишен мъж.
Според жалби в Тутракан мургавите продавали гласа си за 20 лв., а в силистренския ромски квартал "Карото" раздали 250 чувала брашно. Подобни сигнали имаше още в ромските квартали на Монтана и Пазарджик.
Във Варна повечето жалби бяха срещу щаба на аптечния бос Веселин Марешки ("Ред, законност и справедливост"), който преди вота обещаваше евтини лекарства на електората си. Той бе атакуван, че негови хора раздават ваучери за илачи край секциите. ОИК намери застъпник на РЗС, от когото бе иззет тефтер с лични данни, като срещу имената имало цифри и отметки. Липсвали обаче конкретни данни, че става дума за търговия с гласове.
От МВР се похвалиха с три ареста. В с. Устрем, община Тополовград, били задържани двама. Те дали по 80 лв. на двама избиратели, за да гласуват за определена политическа сила. За случая са уведомени ОИК и районна прокуратура в Тополовград. Образувано е досъдебно производство. В с. Рилци, Благоевградско, гражданин е задържан за раздаване на пари на гласоподаватели. Те обаче били освободени по-късно. Кандидат за общински съветник от ДПС в хасковското село Орлово пък бил санкциониран с предупредителен протокол от полицията заради агитация в изборния ден.
В Кърджали пък зрее огромно недоволство заради хилядите изселници от Турция, които вчера пристигнаха само за да гласуват. На много места в града хората коментираха, че са готови да се вдигнат на бунт, защото държавата си затваря очите пред това очевидно нарушение на закона. "Веднага след края на изборния ден ще пратим жалба до ОИК с копие до ЦИК и ще поискаме пълна проверка на избирателните списъци чрез държавните институции", обяви говорителят на сдружение "За Кърджали" Димитър Арнаудов. То издигна кандидатурата на Никола Пашинов.
Сдружението представи списъци с имената на изселниците в секционните комисии. Тези списъци предизвикаха конфликти на редица места и бяха иззети от шефовете на комисии. Срещу сдружението беше подадена жалба. То самото също се жалва от това, че са му взели папките. В община Кърджали бяха разлепени 3000 предупреждения към изселниците, в които им съобщават, че носят лична отговорност, ако се докаже, че са гласували в нарушение на Закона за местните избори и НК.
В две секции в Хасково гласуването беше спряно временно заради нарушения. От комисиите освен бюлетините подпечатвали и автобусни билети на изселници, удостоверения на застъпници и пълномощни на представители на политически партии. Двете секции бяха снабдени с нови печати и нови урни. По този повод ЦИК излезе с нарочно решение, в което нареди печатът да бъде поставян само върху бюлетини. Длъжностите лица, нарушили това разпореждане, ще бъдат наказани с глоби от 500 до 5000 лв.
В ЦИК постъпи сигнал, че всички бюлетини в Ардино са белязани с точка в поле № 5, което е на ДПС. Говорителят на комисията Бисер Траянов обяви, че става въпрос за техническа грешка при отпечатването на бюлетините. Той напомни, че касирането се извършва от съда.
-----
ЗАКАНИ
"Атака" още от сутринта поиска касиране на местния вот заради тънката хартия на бюлетините. Според Волен Сидеров при подаване на изборните книжа за поставяне на втория печат членовете на секционните комисии виждали за кого се гласува. Затова от "Атака" се заканиха да сезират и административните съдилища във всички общини, в които е нарушена тайната на вота и да уведомят европейските институции. По-късно такава жалба подаде и кандидатът на СДС и ДСБ за кмет на София Мартин Заимов. От ЦИКМИ коментираха, че този въпрос е технологичен, а не юридически. Според членове на комисията това не може да послужи за касиране на вота в цялата страна.