Изселници от Турция дойдоха безплатно да гласуват за кметове и общински съветници в Кърджалийско. За да се върнат обратно, трябваше да имат печат от СИВ върху билета. |
Всички признават, че пътуват с автобусите безплатно. Но за да се върнат обратно, трябва да имат печат от СИК върху билета или върху международния паспорт. "Сложиха ни печати, всичко е наред", обяви забулена жена, преди да се качи на автобуса за Измир. На много места в Кърджали и областта тези печати предизвикаха спорове сред членовете на избирателните комисии, а в ранния следобед бяха забранени.
"Държа пицария в центъра на Кърджали. Около 100 турци дойдоха и ми казаха, че не са гласували за ДПС", обяснява Тасим Тасим. Според него интелигентните млади хора били разочаровани от партията на Доган.
До 17 часа в доста секции в Кърджали кандидатът на гражданското сдружение Никола Пашинов решително водеше пред конкурента си от ДПС Хасан Азис. Всички села около града обаче са с компактно турско население и там битката се водеше с пълна сила. В 12 от общо 48 кметства в общината хората са издигнали независими кандидати, които излизат срещу човека на ДПС. Едно от тези села е Пенево, където общинската администрация била заграбила над 500 дка наследствени земи на местните. Не криеха недоволството си от ДПС пред избирателната секция и в с. Бленика. "Срам ме е, че бях от ДПС", заявява Зехни Лютфи, който е бил координатор на партията на Доган в Пенево. Хората около него допълват, че земите им били иззети от десетина души от общината, защото са над язовир Кърджали.
"Съдът ни възстановява земите, за които има решение на поземлената комисия, но чрез заменки и търгове те вече са дадени", оплаква се Тасим Тасим. Схемата била следната: шефът на поземлената комисия в Кърджали бави документите и за да се придвижват делата, хората търсят помощ от председателя на общинския съвет. Той обаче си иска своето. "Поиска ми 1 дка земя по пътя за Хасково", казва Тасим.
Най-сериозен е конфликтът с ДПС в община Ардино, където в състезанието влезе бившият кмет на града и ексземеделски министър Мехмед Дикме. Дикме обаче бе издигнат от "Новото време" и това възпламени гнева на Доган и обкръжението му. Десетки микробуси и таксита бълваха турски изселници. Те гласуваха на опашка и някои от тях веднага след това поемаха обратно към Турция. "Тия хора нямат право да гласуват, те не знаят какво теглим и какъв е животът тук", възмущава се Нурай Исмет Шукри. Той е гневен на депутата от ДПС Ремзи Осман, който преди два дни си изтървал нервите и силно ритнал вратата на колата, в която с уредба канели за среща Дикме.
"Ако ги нямаше гостите, Дикме щеше да спечели още на първи тур", допълва Юзджан Али Фар. Според него тези от изселниците, които са дошли преди ден-два и са успели да поговорят с роднините и приятелите си, са гласували срещу ДПС. Но дошлите в последния момент така и не разбрали какъв е проблемът на Ардино. Али Фар смята, че активността ще надхвърли 90%. Според него такава еуфория не е имало от началото на 90-те, когато се основавало ДПС.
"Снощи ми звънят от Щатите, питат какво става в Ардино. Прочухме се по цял свят", казва Любов Димитрова, член на ОИК в Ардино. Вчера тя обиколи селата в общината и обясни, че там са пристигнали прекалено много хора от Турция.
Покупко-продажбата на гласове не подмина и Кърджалийско. В с. Падина давали по 20 лв., в с. Боровица самият кандидат на ДПС Ресми Мурад раздавал бюлетини и пари, а в с. Брезен цената скочила до 50 евро за глас. В с. Падина лично шефът на фонд "Тютюн" плашел хората, че ако не гласуват за ДПС, няма да получат квоти за производство на тютюн догодина, обясняваха недоволни.