:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,277
Активни 495
Страници 1,842
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Шегата на Грийнспан - урок за България

Ако нямате време да прочетете това мое писмо, ето го в резюме:

Аз съм против ракетния чадър и прибързаната независимост на Косово. Край на резюмето.

В реч в Университета по национална отбрана президентът на САЩ Буш-син предложи противоракетен щит срещу ирански ракети, летящи към България, Гърция и Румъния. Идеята да се замаскира Иракският проблем чрез забъркване на Ирански проблем е като "Ако си глътнал солна киселина, глътни сода каустик, за да я неутрализираш".

Следващата администрация ще наследи проблемите, едва ли политиката Буш-Чейни. Не ни е предложен щит, може и да не ни предложат. Да реагираме или да мълчим?

Дамите отминават с мълчание пожелателните думи зад гърба си. Но държавите не са дами и мълчанието може да бъде изтълкувано като съгласие. Затова България да каже: "Не, благодаря!" Най-малкото по класическата формулировка "Неназовани източници дадоха да се разбере, че на сегашния етап... " и т.н.

В някогашна Япония и в някогашната дипломация не се употребяваше думата "не". Но понякога трябва да кажеш "не". През 1968 г. Тодор Живков трябваше да е като Тито и Чаушеску, които казаха "не" на инвазията в Чехословакия. Той ни опозори с участие във военното нахлуване на 5 страни от Варшавския договор.

Иван Костов пое отговорността да каже "не" на предложението поток от бежанци от Западните Балкани да тръгне към България. Там сърби трепеха албанци, косовари взривяваха манастири, НАТО бомбардираше, на връх Великден през 1999 г. въздухът се изпълни с обеднен уран и честитки "Easter festival has just begun Slobo". После Европейският съд по човешките права умуваше дали да съди НАТО и това нямаше значение, понеже с бомбардировките НАТО се опозори, както после в Афганистан и както "коалицията на желаещите" в Ирак.

СФРЮ (Социалистическа федеративна република Югославия) беше по-отворена към Запада, отколкото България и Румъния; по-присъединима към ЕС. Но... На Балканите прибързаността е синоним на катастрофа. Германия и Ватиканът насърчиха отцепването на Хърватска, през 1991-ва започна Сръбско-хърватската война, после войните в Босна и в Косово. През 1999-а САЩ и европейски държави заобиколиха Съвета за сигурност и бомбардираха Сърбия. ООН установи в Косово администрация, мироопазващи сили и с резолюция 1244 призна принадлежността на Косово към Сърбия на принципа вътрешните граници на бивша СФРЮ да се спазват в противовес на амбициите за Велика Сърбия, Велика Хърватска, Велика Албания.

След фрагментирането на СФРЮ не е възможно Косово под сръбска администрация. Но зад косовската независимост наднича призракът на Велика Албания. И на други отцепвания - Транснистрия (Молдова), Чечения (Русия), Абхазия (Грузия), Нагорни Карабах (Азербайджан), Баския и Каталуня (Испания, Франция), Кюрдистан (Турция, Иран, Ирак, Сирия).

Са ли Европа и САЩ зад каузата на тяхната независимост, както зад косовската? Не избърза ли бившият външен министър Соломон Паси да говори за косовска независимост.

Тъкмо се питах дали България да заговори по-ясно или да замълчи, когато чух по Би Би Си гласа на Грийнспан. Той беше шеф на Федералния резерв на САЩ цели 19 години (1987-2006). Една-едничка думичка на такъв "банкер" (lender of last resort) може да разтърси света, затова той е по-дипломатичен от всички дипломати.

"За повечето хора парите са сериозно нещо", казваше Джон Кенет Гълбрайт. "Лекарите, макар че им поверяваме живота си, могат да се шегуват, но банкерът не може да е фриволен. Дори Ивлин Уо не сполучи да изобрази забавен или развеселено пийнал банкер." Така е. Банкерът на банкерите е като Господ - без чувство за хумор.

Но Грийнспан говореше с хумор. Нямал никакво желание да си отваря устата, но мълчанието му можело да се изтълкува като знак на съгласие, затова говорел. Дори "Без коментар" не казвал, понеже No comment също е отговор. Усъвършенствал се в Fed-speak, езика на "Старата Фед".

- Дайте пример за фед-спийк! Кажете какво ще е времето утре?

- Ето: Температури и атмосферно налягане в рамките на нормалните за сезона, с отклонения, общо взето, предвидими, като не трябва да се безпокоим за непредвидимите, понеже те са обект на непрекъснатото отчитане на параметрите със средствата за метеорологично и хидрологично наблюдение, с които разполагаме, които са в рамките на статистическата грешка.

Тъй се пошегува онзи ден Грийнспан в интервю за книгата си (която още не съм прочел), добавяйки, че се надява да не напише втора. Той беше логически позитивист, после кривна към обективизма на Айн Ранд и в нейната книга "Капитализмът: непознатият идеал" има есе, в което той казва: "Добре си бяхме със златния еталон и без централна банка". Иначе е за лесе-фер капитализъм.

Нещо да кажете?
119
15524
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
119
 Видими 
31 Октомври 2007 00:13
Бг полит дамите, без пожелателни думи зад гърба им, сами си свалят гащичките.
31 Октомври 2007 00:23
Лесе-фер капитализъм ми прилича на Луци-фер капитализъм.Незнайно защо го помня като лезе-фере, така ни го набиваха в университета, сигурно превод от френски.
31 Октомври 2007 00:46
Тоя път го прочетох с интерес цялото писмо. Барабар с резюмето. И много ми хареса. Даже си позволявам положителна критика към човек, занимаващ се с литература. Поради липса на подходящ език и терминология, се задоволявам с
И понеже във въздуха наоколо витаят яки критики по същество, да ви кажа отсега: За писмото е редно се съди по възможността в едно приятно четиво да ти поднесат мнението на автора, без да е задължително то да съвпада с твоето. Даже бих казал, за тези за които има съвпадение част от чара се губи. Може даже да не им е интересен проблема.

31 Октомври 2007 00:57
Като ти каже Грийнспан добър ден, гледай слънцето!
Той и неговите събратя обичат друг да действа по тяхна команда, но следите да не водят към тях.
Най-голяма грешка е думи на подобни хора да се приемат на доверие.
Банкери като него си мерят думите за да те работят, а не защото искат да бъдат абсолютно точни, почтени и безпристрастни, каквото впечатление се създава от думите на Димитри. В либералните им теории парите и дейността на централните банки се разглеждат не като стопански субекти, а като икономическа среда, като природна даденост, каквито са въздуха, земята, почвата, географското положение, природните ресурси и прочие. Всички останали икономически субекти да се конкурират помежду си, но па рите, тези които ги печатат и тези, които осигуряват т.нар. "финансови услуги", тяхната дейност не подлежи на обсъждане и конкуренция. А в действителност, онези сили, които стоят зад съответните финансови дейности са просто едни монополисти, които съвсем не са безпристрастни и които печелят най-много от всички. В момента виждаме, че Буш хич не го е еня за финансовото положение на държавата, но и никой не чака нещо от него. Всички гледат в Бернанке какво ще направи. И Бернанке прави. Понякога прави неща за излизане от кризата, когато има криза, но нонстоп се занимава с това един да печели здраво за сметка на някой друг.
Та исках да кажа, че най-големите световни бели идват от подобни банкери. Заради тях са войните, не заради редовите американци. Грийнспан е пенсиониран като банкер, но той не е пенсиониран от организацията, която иска контрол над целия свят.
31 Октомври 2007 01:21
Gozambo
"В либералните им теории парите и дейността на централните банки се разглеждат не като стопански субекти, а като икономическа среда, като природна даденост, каквито са въздуха, земята, почвата, географското положение, природните ресурси и прочие.---------------------------------- ------------ А Вие защо изпуснахте най важния природен ресурс-ЛИХВАТА.Господина да не е млад левичар?
31 Октомври 2007 01:28
Аз съм против ракетния чадър и прибързаната независимост на Косово.

Граматически по-правилно би било, ако "прибързаността" се изведе пред скоби.
И с ракетния чадър не би трябвало да се прибързва, така както не се прибърза и с независимостта на Косово, а просто се изчака да й дойде времето, както на кокошката й идва яйцето ... отзад.
31 Октомври 2007 01:30
ИНФЛАЦИЯТА исках да напиша, а "осветих" без да искам "геометричното тайнство"
31 Октомври 2007 01:43
"Добре си бяхме със златния еталон и без централна банка".
ДА , ако става въпрос за обикновения американец. НЕ , ако става въпрос за стоящите в сянка Големи чичковци с Големи пари. СЕГА може да ви се проясни защо централна банка има , а златен еталон - не.
Колкото за отцепването на Косово . През 20 век на картата се появиха 150-тона нови страни. По ясна тенденция - здраве му кажи. Косово е поредната брънка от процеса. Неизбежно е. Прежали го , Димитри.
Колкото за противоракртнио щит - съгласен с Димитри. Безполезно харчене на пари, най-малкото.
31 Октомври 2007 03:00
Позицията на ЕС (и България) е ясна - (1) за независимост на Косово и (2) че тя не създава прецеденти за други места в Европа.

Значи Сърбия трябва да не противоречи, ако иска да влезе в ЕС. Ако не иска да влезе, може да противоречи, и това не е толкова зле за нас.

Няма никакви прилики между Косово и Баската страна или Каталуня - никой в двете испански автономии не иска сериозно пълна независимост от Испания, ЕТА са една шепа буржоазни младежи, не представляващи никого. Автономиите са двата най-богати и динамични района на Испания (извън столицата) и техните банки са навсякъде из страната. Баската страна във Франция няма призната никаква автономия, Каталуня във Франция (Перпиня - Перпинян на френски) - също. Всъщност много хора смятат и провансалския език за вид каталански и едва ли не езика на цялата южна половина на Франция - Лангедок - под имената окситански, гасконски, провансалски, лиможки - чак до Монако (монегаски) и Италия - до провинция Куни (Кунео на италиански).

Няма прилики и между Косово и Кърджали, въпреки първата буква - в Медиапул вчера имаше интересен материал от (за) Антонина Желязкова.

Европа на ЕС е Европа не регионите. Това е много добре за нас - българите в Гърция и един ден и в Сърбия и Македония трябва да получат всички културни права като каталанците в Испания и Франция.

Проблемите на правонаследството на СССР и кюрдския проблем не попадат в границите на ЕС.
31 Октомври 2007 03:17
По въпроса за Бретън Уудс - инфлацията в САЩ е ниска от над 20 години, сега се задава дефлация - спадане на цените на къщите, колите и по-големите вещи (освен на здравеопазването). Липсата на Бретън Уудс направи възможно и падането на долара, което обаче засега не се усеща много от американския потребител, ако не ходи на екскурзия в Европа. Цените на вносните стоки (освен нефта) не растат, понеже американския пазар е много голям и вносителите си избиват от оборота, вместо да рискуват да загубят пазарен дял. Затова пък Ню Йорк гъмжи от европейски туристи. Хубавите (и европейски) дрехи са средно три пъти по-евтини от в Европа. Бретън Уудс обаче направи възможно европейското икономическо чудо и растежа на световната търговия след ВСВ.

Бат Джимо, изпиши си книгите на Робърт Райх "Суперкапитализъм" и на Пол Кругман "Съвестта на либерала" - съвсем нови, писани са в 2007, на Кругман - през лятото. Ще ти харесат повече от Грийнспан.
31 Октомври 2007 03:26
Да, Димитри...Wasted Sunsets.
31 Октомври 2007 04:19
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Позицията на ЕС (и България) е ясна - (1) за независимост на Косово и (2) че тя не създава прецеденти за други места в Европа..."
......................................... ......................................... .....................................
САМО да попитам:
Това, че евентуална НЕзависимост на Косово "не създава прецеденти за други места в Европа", ЗАПОВЕД на "началниците" от Европа ли е или е само тяхна Констатация?!
Че "сепартистите" в някои държави в Европа НЕ искали "пълна НЕзависимост"/по твоето твърдение!/, а само някаква си НЕпълна/ туй и за Северна Ирландия ли важи?!/- за разлика от сепаратистите в Косово!- това ли е Прецедент в Европа?!
И, всъщност, "началниците" от Европа ДАЛИ ли са им досега такава НЕпълна НЕзависимост, която искат "сепаратистите" в някои държави в Европа?! И, ако НЕ са дали, защо НЕ я дават, а дават ПЪЛНА НЕзависимост на Косово, а?! Тези, от Косово, ли са по-мили на "началниците" от Европа!? А и какво значение има кой какво иска, щом "началниците" от Европа на едни дават, а на други НЕ дават?!
Само питам- НЕ пипам!
31 Октомври 2007 04:27
Белгия на път да се разпадне
Фламандските политици дават ултиматум за административни промени до тази вечер

В. "НОВИНАР"-31.10.2007
....................
Натиснете тук
....................
Белгия и Косово са Доказателството, че където има законни /или НЕзаконни, но свободно действащи/ партии на ЕТНИЧЕСКА основа, рано или късно, но се стига да териториално и юридическо разДЕЛЕНИЕ на държавата! Или до Гражданска война на етническа основа! Следват Македония, а след нея и България, може би?! УВИ!
31 Октомври 2007 04:44
.
31 Октомври 2007 04:45
ДИ, перфектно

Бих желал да взема отношение по въпроса Бретън Уудс.
В едно от своите изследвания за ВСВ американският историк по икономика Ричард дю Боф споменава следното:”...когато войната приключи, противниците на Америка ще бъдат сломени, а нейните съюзници ще се превърнат в източник на ресурси за нейната икономика”.Германия и Япония бяха победени и разгромени, Франция не беше нищо повече от сянката на “голяма нация”, а Англия, изтощена и на практика разорена, смени статута си на световна сила с/у партньор от втори ешелон в доста тесния, но асиметричен англо-американски съюз.

В края на войната СССР, който претърпя тежки загуби, нямаше вид на нито на световна сила, нито на потенциален съперник на американците.В сравнение с него може да се каже, че Америка малко пострада от тази война . Въпреки 200хил.жертви, около 1мил ранени тя притежаваше не само неоспоримо военно предимство, но и несравним индустриален капацитет.И още, Америка привличаше цял свят благодарение на огромния си резерв от капитали, от който 2/3 от световния резерв в злато и ¾ от инвестиционните капитали в света.С две думи - Америка беше не просто победител в тази война, а се очерта като най-мощната държава в света.Единствена супер сила.Американците доминираха света и го съзнаваха много добре.Те можеха да гледат уверено на бъдещето си, съзнавайки, че никой не би могъл да им попречи да правят каквото си поискат.
Въпреки всичко, след като изпитаха катаклизмите от 1929-та, те се опасяваха от евентуален”студен душ”за тяхната икономика към края на ВСВ.След приключване на военните действия те си дадоха сметка, че чудотворният източник на поръчки за Пентагона може внезапно да пресъхне.Следователно в момента, когато индустриалният подем бе най-голям от всякога, заявките застрашително намаляваха.Това неизбежно водеше до затваряне на множество фабрики, уволнение на работна ръка и то в момент, в който GI`s се връщаха от война и търсеха работа. Безработицата, която се очертаваше, можеше да подкопае покупателната способност на американците.

За американският елит и по-специално за собствениците на големите компании евентуална промяна в икономиката от състояние на война към мир представляваше не само заплаха, но и брутален край на възхода на техните печалби от войната.

Съществуваха няколко начина за предотвратяването на такъв сценарий. Икономическият бум би могъл да се продължи само, ако се осигури перспектива за американската индустрия да изнася на стоки по целия свят, отстранявайки по този начин заплахата от икономически срив. Мнозинството от американските политици и индустриалци споделяха тази гледна точка.Някои от този елит дори са заявявали с загриженост, че запазването на икономическата система в Америка е в пряка зависимост от увеличаването на американския износ.
Преди войната всяка една страна е защитавала своята агонизираща индустрия с прилагането на високи митнически такси и други защитни мерки.Дори самите американци през 30-те години са увеличавали тези такси над 50%.След войната за тях е било от изключителна важност премахването на тази практика и най-вече да се принудят всички държави да приемат принципите на “свободната търговия”. Това открива великолепна възможност за американската индустрия за доминираща позиция в целия свят.
Още през 19 век британската империя откри и разпространи тези принципи, защото като доминираща индустриална сила тя бе сигурна в тяхното прилагане. Точно поради тази причина след ВСВ американците започнаха страстно да проповядват евангелието на либерализацията.Световната търговия се представяше като лекарство за всички слаби икономики и необходимо условие(sine qua non) за мир и разбирателство м/у нациите, докато протекционизма се осъждаше и отъждествяваше като източник на конфликти, кризи и войни.

Естествено, американците не дочакаха края на войната за да положат основите на един нов икономически ред в света - свободната търговия.По този повод историкът Хаурд Зин споменава следното: ”...Дискретно, зад гръмките изявления за бомбардировките и водещите се боеве, дипломати и бизнесмени полагаха големи усилия да се убедят, че веднъж, когато войната приключи, икономическата мощ на Америка ще бъде единствена в света. Политиката на “отворени врата”, сиреч - безпроблемен достъп на американски стоки трябва да бъде приложена както в Азия, така и в Европа.
Принципите на “отворена врата” - новата политика на свободната търговия, предназначена за отваряне на световния пазар за американски стоки и инвестиции, бяха дискутирани по времето на проведената конференция в Бретън Уудс в щата Ню Хемпшир през лятото на 1944 г. и се съдържат в едноименния договор.На тази конференция де факто се създаде институционалният механизъм, който трябваше да приложи на практика принципите на новата политическа икономика - създаването на МВФ и Световната банка.Тези организации, наречени ”международни” още от самото си начало бяха доминирани от САЩ и този статут се е запазил и до днес. По-късно по подобни политически и икономически причини американците по енергичен начин ще се стремят към създаването на ООН, правейки така, че седалището на тази международна организация да бъде в НЙ.Но това е друга история!...
Що се отнася до освободените държави, Вашингтон очакваше от тях в знак на признателност тяхното сътрудничество в областта на “свободната търговия”и инвестиции.Американците бяха решени да доминират света не само със своя експорт на стоки и инвестиции, но и със своята концепция за света, която издига хоругвата на демокрацията и свободната търговия -идеология, която да активира нов американски икономически ред в Европа и света.Всякакви други идеи, възникнали в Европа, различни от американската система, са били неприемливи, дори отблъскващи и са срещали решителна съпротива от американците, като са били нерядко сравнявани с комунистически.
31 Октомври 2007 04:56
BOATSWAN SPYDER,
/:/ "Единственият начин за Европа и САЩ да избегнат видимостта на двоен стандарт, когато твърдят, че Косово може да е независимо, но Приднестровието, Осетия и Абхазия не могат, е да се каже на Русия, че всички тези въпроси могат да се решат по идентичен стандарт ..."
......................................... ......................................... .....................................
Нещо си ПРОПУСНАЛ, май, Северна Ирландия, Баския, Корсика, "Кюрдистан" и т.н.?!?
31 Октомври 2007 05:33
Не Благодаря!
31 Октомври 2007 05:34
Много добро резюме!!!
Останалото-отлично!!
Аш шъм шъглашен!!!
31 Октомври 2007 05:34
дим и 3 да ти направя едно резюме на статииката
...мълчението е злато в умерено континентален климат...
което ще рече че гриинспан е спазвал златния стандарт и се е намирал в умерено континеталия климат където има бизнес условия за всякакъв вид предприемачи и работещи
31 Октомври 2007 05:43
Американците, американците, американците....
Кои американци, бе Мето? Американците страдат от глобализацията, губят от глобализацията. Имаме мултинационален бизнес, който купува американското правителство наред с всички останали. Добре е да се назове проблема в либерализацията и глобализацията, които на практика се явяват една завоевателска технология, но още по-добре е да се назоват точно силите, които стоят зад световната глобализация и либерализация. Когато се знае кои са, тогава ще разбереш, че и в България има структури на тези сили и ти ще можеш да се бориш с тях, а не само да пишеш филипики срещу Съединените щати. Освен, ако не получаваш и ти пари от някоя чуждестранна фондация.
МВФ както и да е замислен навремето, той вече не работи за държавата САЩ. А фондациите на Сорос определено не работят за държавата САЩ. На Сорос му дават да играе с белязани карти по борсите, прави пари и ги влага за пропаганда и корумпиране на национални правителства и интелигенцията на отделни държави. Глобализация, която се прави с пропаганда и корупция, с политически натиск, то тя не е естествен процес. Това е насилствена глобализация.
Ако прочетете историята на българите от Ганчо Ценов, то там ще ви се набие на око една мисъл, че гърците нищо не са спечелили от това, че стотици години са се опитвали да ни подчиняват, пречели са ни да си развием писменост, култура, литература, религия, всичко. От това само са се раждали непрестанни войни и раздори, и накрая идват мюсюлманските варвари и ни отвяват плявата и на гърци и на българи, а ние не сме били в състояние да се обединим.
Същото може да стане и сега. Унищожават националната идентичност, националното чувство у народите, националните култури, но по този начин унищожават и развитието.
31 Октомври 2007 05:50
Проблемът на България е, че се сдоби с нови интернационалисти- глобалистите, преди да се е освободила от старите интернационалисти- русофилите и комунистите.
Предполагам, че макар и не сдружени, но с усилия в една посока ще успеят да изпратят България в небитието и този път не временно. Ще си отиде нацията ни преди да започне да се преподава истинската ни история в училищата.
31 Октомври 2007 06:48
Уникалността на Косово в Европа сме я чепкали много пъти. Накратко да припомним - военен окупационен режим на Сърбия от 1980 насам, отменена конституционна автономия в 1989, план за изгонването на албанците в 1995, изгонване на половината (800 хил.) за няколко месеца в 1999. Военен разгром на Сърбия в 1999, връщане на албанците, международен протекторат.

Това са според мене уникални обстоятелства за Европа, дори да вземем и Белгия Уникално е и нежеланието на косовските албанци да останат в Сърбия. Те не живееха "в Сърбия" още от 80-те години.
31 Октомври 2007 07:13
Мето,
В 1945 г. и след това Америка е фактически със социалдемократическо правителство от Ню Дийлъри. Икономиката й е фактически държавен олигополизъм. Големите корпорации владеят сигурно пазара, не са подложени на днешната дива конкуренция. Капитаните на индустрията са и държавници, милеещи за Америка и за местата, дето са фирмите им. Има мегдан да се даде повече на работниците - първо здравни застраховки (заради военното замразяване на заплатите и цените), после - и заплати. Профсъюзите са силни - с над една трета от работниците. Има и силни обществени организации по места. Ветераните от войната получават безплатно висше. Средната класа расте главоломно - всяка година милиони нови къщи, коли, хладилници, телевизори и рок ен рол - музиката на най-бедните, издигната до най-голям шик.

Във външната политика - Америка вдигна на крака западна Европа и Япония (наистина, и за да не паднат в джоба на СССР). Помогна им да се индустриализират (а не както някои ам. консерватори искали Германия да остане селска страна). Осигури им голяма част от инвестициите (до 50% във Франция в някои години). Даде им военен чадър - да са спокойни и да не се харчат за оръжие. Помогна им за евроинтеграцията, за падането на най-лошите търговски бариери между европейските страни. Осигури им стабилна международна система на разплащания до 70-те години, поддържаше европейските валути. Даде им обща младежка и масова култура, обединяваща европейците.
31 Октомври 2007 07:33
Американските мекерета, пак почнаха да ни чаршафосфат с пропаганда...Значи Грузия може, Абхазия ни в коем случае, също с Нагорни Карабах, Чечня и прочие, а Баския тя си е наша Ха Ха. интереса клати писанието на чичо Фархи, но по темата, дали ще подскачаме или не все тая господар Димитри, никой не се съобразява кво Ние искаме и кво Не..."Меродавни са фархиевците"...Рекох...
31 Октомври 2007 07:51
Чичо Фичо, днес си железен! Булзай!
.
Димитри има само едно попадение - добрата дума за Костов. Другото са подсмърчания и вопли, подправени с неизбежното интелектуалничене ("Още не съм чел книгата" и цялото читателско войнство е потресено "Ае стиа бе!" )
31 Октомври 2007 08:10
Чичо Фичо, ама и Македония ли ще дадем по заповед? Въобще не става дума за прецеденти, а за ислям. Що Буш се тормози д Афганистан и Ирак? Нали крайния ислям е проблем? Е, тогава кажи какво е свързващото между косоварите, шиптърите и албанците и защо всичките тия се биеха с муджахадините в Босна?
31 Октомври 2007 08:39
Харесвам евреите. И знаете ли защо? Защото управляват света, политиката, културата. И най важното - нямат народност, те са евреи където и да бъдат. А ние които се бием в гърдите след втората ракия, че сме българи - все се навеждаме и чакаме някой да ни освободи, в чужбина не се познаваме и си правим гадни номера итн. Нека се замислим.
31 Октомври 2007 08:53




Параграф,
Чичо Фичо, пак се изказваш според желанията на някои среди, а не според реалността. Я иди и виж как е в Баскония и Каталуня /за Белгия не съм видял лично/ и тогава твърди, че ЕТА били шепа младежи и никой не искал автономия, камо ли независимост. Говориш по интернет помагала, не се и замисляш какво има в тях.
И как смяташ - сега Русия ще седи примирено и няма да използва случая? Има два варианта - да блокира всякакви международни прояви на Косово /включая в ООН/, или да си замълчи. Което е по-вероятно. Косово е загубено, но - жертвата на царицата какво поле открива! Приднествровието, Южна Осетия, Абхазия като начало. А защо не Крим и Източна Украйна? Не, не аншлус - просто автономия и отделяне /Крим я има, но на книга/.
Та - нямало да стане прецедент? Ако Господ слушаше кучетата - от небето салам щеше да пада. Казах го на другарката Нела вече. А за теб - ако баба ми беше мъжка, щеше да има дръжка!
Повече мисли, по-малко копипействай!
31 Октомври 2007 08:54



Извинявай, авторе, увлякох се - .
31 Октомври 2007 09:07
Ами какво да кажем? Квото и да кажем сме само читатели, не сме като чукча.
И аз съм "против ракетния чадър". Което не е уникално мнение, щото трябва да си идиот за да си "за" чадъра, щита, или както там го наричат. Въпросът е статистически: възможно ли е броят на идиотите в Европа да е по-голям от неидиотите? Не съм сигурен.
Против съм независимостта на Косово. Не "прибързана", или забавена. Против съм всякаква независима втора албанска държава на вековната сръбска (и християнска) земя Косово и Метохия. Против съм нарушаването на международния закон и международнопризнатите граници. Против съм погазването на приетата резолюция на СС за Косово, утвърждаваща, че тая провинция е част от Сърбия. Против съм кражбата на чуждото. Против съм тероризма и сепаратизма на етническа основа. Против съм муджахедините и башибозуците.
И това мнение не е уникално. И косовския случай не е уникален, напротив, потресаващо типичен е.
Проблемът за Косово засяга и БГ поради очевидни причини. И пак е статистически, почти същия: възможно ли е броят на идиотите в БГ да е по-голям от броя на неидиотите? Съдейки по някои коментари във форума, такава вероятност има.
И накрая - за Грийнспан. Може и да е голем банкеръ, но да не забравяме, че той - умишлено, или не - е в основата на сегашната кредитна криза. Умишлено, или необмислено, навремето той публично примамваше бедните в Америка с ниските лихви и ги насърчаваше да вземат непосилни заеми за мечтаната къща. А напоследък не можеш да му затвориш устата. И колкото пъти си я отвори, все казва нещо, което подкопава усилията на наследника му. Да ти писне от такива "гении".
31 Октомври 2007 09:16
Най-интересния и смислен постинг дотук е на Мето от Факултето
Фичката преди да е написал си го знаем какво ще напише. Така с му казали да пише, така пише човекот. На него любовта към Хамериката му идва отвътре, някъде от около стомаха му.
Ясно е, че САЩ излязоха победители от 2-та световна война без никакви разрушения. Всички ресурси бяха съсредоточени в тях. Повечето учени подгонени от Хитлер и Мусолини от Европа емигрираха в САЩ, докато Русия и Източна Европа, където се водеха основните боеве на войната бяха разрушени.
Студената война беше обявена с две цели:
1.-та САЩ да може да осъществи плана си, за който Мето пише, затова беше издигната желязната завеса, която беше виртуална и създаваше впечатление, че на хората от Източна Европа комунистите създават само пречки, инак според тях светът е на всички, т.е., ако не са комунистите всеки може да щъка където си иска. Аз имах познати, които искаха да отидат при роднини във в Франция през 50-те години. Те казаха, че и от двете страни са имали трудности.
То и сега има трудности да отидеш в САЩ. Ако наш Фичо не бяха го изпратили от Външно в Ню Йорк щеше да подсмърча в общежитията в Дървеница.
2. Разполагайки с ресурсите на почти целия свят- голяма част, от който беше победен през 2-та световна война САЩ обявиха Студената война и наложиха оръжейна надпревара. По този начин те запазваха работните места във военната индустрия и изтощаваха исторически по-слабите икономики на Източна Европа, с цел да се спре или да забави тяхното развитие. Тъй като нямаше външно финансиране на тези икономики, а те исторически бяха по-слабо развити и допълнително разрушени от войната, те трябваше да се развиват при огромни лишения на населението на тези земи и в същото време да потдържат висока степен на въоръженост, което също водеше до лишения.
3. Насаждаше се идеологията на американската демокрация, чрез облъчване с радио станции, като Гласът на Америка и Свободна Европа. Това, разбира се изискаваше противодействие, което водеше до намаляване на демократичните свободи в Източния блок, което пък служеше наново на тази идеология.
Ето това беше обстановката след 2-та Световна война и Студената война.
31 Октомври 2007 09:27
Що не прочетете поне вестника Натиснете тук
Пък тогаз коментирайте...
Както винаги, D.J.-Джимо пак ви бъзна по "тънката" лайсна
31 Октомври 2007 09:46
акъл български море, а патки пасе!
никой нищо не казва за патагония
31 Октомври 2007 10:19
Съгласен съм с Димитри Иванов. Има и българска поговорка, че преди да отрежеш нещо е добре няколко пъти да го премериш.
31 Октомври 2007 10:27
С албанците трябва да сме много внимателни.
Не очаквайте от тях никакво джентълменство, за тях идеята за спазване на договореност или дадена дума е смешна и неразбираема. На другия ден след официалното признаване на независимостта на Косово, ще се постави въпросът за обединението с "Майка Албания" и присъединяването на "исконни" албански земи в Македония, Черна Гора и дори Гърция.
А колкото до ракетния щит, предпочитам да има такъв (заедно с няколко американски бази, една от които на Черно море), вместо да си купуваме за милиарди френски корвети и Грипен (Ф16).
Или, в резюме, американски щит - да, Косово - не.
31 Октомври 2007 11:14
Като видех Тотевото мнение се сетих за това дето едно дете питало как се пише правилно: боболечка, бобулечка, бубулечка, или буболечка.
Затова предлагам следната таблица:
Втора албанска държава | Противоракетен щит
----------------------------------------- ----------------
Да | Да
Да | Не
Не | Да
Не | Не
----------------------------------------- ----------------
Коментарите показват, че форумните читаци като чичето избират първата комбинация. Моя милост - четвъртата. Г-н Иванов - също четвъртата, но с нюанса "прибързана". Марко Тотев е избрал третата, пак нюансирано - иска още американски бази. Чекаме некой фен на втората комбинация. Това разнообразие косвено потвърждава статистическата хипотеза, че в БГ идиотите са мнозинство.


Редактирано от - Meto ot Interneto на 31/10/2007 г/ 11:17:05

31 Октомври 2007 11:19
Фичо, това за баските от къде го изсмука?
Само преди около месец управляващата в Pais Vasco партия PNV поиска референдум за независимост.
Сигурно си правят майтап, а?
31 Октомври 2007 11:23
В резюме, аз съм против каквито и да било ракетни чадъри и щитове. Но много българчета са им малки пишките и когато някой ги прегърне им става по-уютно. Независимо дали ще им влезе някоя "ракета" в територията. Важното е да се чувстват прегърнати я от дЕдо Иван, я от чичо Сам.
31 Октомври 2007 12:24
Мето, прав си, идиоти има колку щеш, ама бройот на кретените у тоа форум не мое да е критерий. Секо отчаяно седерастче и повеляновско ***** цвъка с по два-три ника, оти саде овде може да си изчеша едиповио комплекс у да заборави миризливио войнишки кур у Звездец и Грудово. У нормалнио живот такива дембели нема - зевзеци, данайчовци, гаргамели, уйовци и осмаци - некви анимационни герои, дека по цел ден възхваляваа живото у америчката домакиня, а не са си повдигали 36 часа тлъстите гъзове от столо. Тури си ги сите на куро и им *****!...
Само Весна и Carcas!

Редактирано от - bot на 31/10/2007 г/ 12:58:56

31 Октомври 2007 12:55

31 Октомври 2007 13:11
Ми..к'во да кажем? Който е играл на СФБ или на тото и е припечелил нЕкой лев, да си купи мемоарите на дъртият евреин "The Age of Turbulence: Adventures in a New World" преведени на български. Deutsche Bank го нае като експерт, отбиращ от управление на финансови рискове. Та може да ви помогне с нЕкой теоретичен съвет за практическото упражнение "левовете в евро" (ако са ви останали свободни с това идиотско правителство).


..ГолЕмата политика я правят голЕмите евреи. А ние тук, жители на Гъза на географията само мигаме като плъхове в брашно. Колку и да се правим на разбирачи.


31 Октомври 2007 13:31
Докторе, (снимка: натиснете тук)

Редактирано от - OLDMAD на 31/10/2007 г/ 13:35:13

31 Октомври 2007 13:44
Даде им обща младежка и масова култура, обединяваща европейците.

31 Октомври 2007 13:48
Това разнообразие косвено потвърждава статистическата хипотеза, че в БГ идиотите са мнозинство.

Че са мнозинство, мнозинство са - това дори не е хипотеза, а природен факт.
31 Октомври 2007 13:49
OLDMAD,
31 Октомври 2007 14:16
31 Октомври 2007 14:27
Според мен нищо вече не може да спре появата на 4 нови държави през следващите 3-4 години- освен Косово, такива ще бъдат Каталуня, Фландрия и Валония(която може формално да запази името Белгия). За страната на баските не съм много сигурен.....
31 Октомври 2007 14:40
Вуте каза: - "Немой го нацепвате на Брюксле - АлберII плаче на френцки"
31 Октомври 2007 15:01
Някои хора очевидно са така здраво ист-харлемизирани, че не могат да разсъждават нормално над очевидни факти.
Т.н. "План Маршал" за Западна Европа е на стойност около 10-12 милиарда долара, доставени за период от 3-4 години. От тези пари Германия получава малко над 1.5 милиард. Великобритания получава повече от Германия и Франция, взети заедно.Тогава, около 1950, цялата сума се равнява на около 200-250 милиарда по днешни стандарти, съпоставени на БВП на САЩ(който за последните 60 години е нараснал около 15 -16 пъти). Да твърдим, че 1.5 милиарда(грубо казано 50-60 милиарда по днешни стандарти) са причини за германското икономическо чудо, е повече от смешно. Германия просто си е уникална страна и това е основната причина.
Ролята на американската масова култура в живота на европейците във всеки случай е по-малка от ролята на т.н. британска музикална инвазия в живота на американците.
Европейците през 50-те, 60-те и 70-те създадоха уникално кино, а британската поп-музика и изпълнители (заедно с френски и италиански и по-късно скандинавски в поп-музиката и немски в диско-музиката) изцяло доминираха в Европа.
31 Октомври 2007 15:26
Като шеф на Федералния Резерв на САЩ работата на Грийнспан е била да обикаля с един терометър големите банкери и индустриялци и да им мери температурата. В зависимост от температурата той повишава или понижава лихвения процент на заемите на Централната банка. Магията е никой да не знае каква е температурата иначе може да се възползва за свои облаги. Затова изказванията му винаги са абракадабра. Като тия на Джимо от малкия екран по бай Тошово време. По времето на Голямата депресия всички са стискали здраво златния еталон, а Централната банка едва е прохождала. От стискане за малко да изпукат от глад. А иначе що се отанся до джимовата идея България да вземе урок от Грийнспан ще напомниме, че абракадабра на гол задник си чисто е......е-хе-хей...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД