:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,615
Активни 689
Страници 9,180
За един ден 1,302,066
Жени

Беназир Бхуто играе двойна игра

Тя още не е решила от коя страна на пакистанската барикада да застане
Снимка РОЙТЕРС
Беназир Бхуто се опитва хем да засити вълка, хем да опази агнето цяло, твърди политологът Расул Бакш Раис.
Прозвучалият в сряда пламенен призив на бившия пакистански премиер Беназир Бхуто за демонстрации срещу извънредното положение, въведено от президента Первез Мушараф, не промени мнението на нейните критици и на аналитиците, според които тя играе двойна игра и все още се надява да сподели властта с държавния глава.

Преди нейния привиден внезапен завой доста много местни медии, дипломати и политолози смятаха, че нерешителният тон на критиките й срещу генерал Мушараф, а също и неучастието на влиятелната й партия в демонстрациите, жестоко потушавани през петте дни след въвеждането на извънредно положение, сочат желанието на Бхуто да остави отворен пътя към споразумение за подялба на властта. От месеци вече



тя преговаря с лагера на Мушараф



с оглед на предстоящите парламентарни избори, първоначално предвидени за средата на януари.

В сряда обаче (впрочем без особено да изненада своите критици) Бхуто призова пакистанците да излязат на масови демонстрации с искане за вдигане на извънредното положение. Противниците й изтъкват, че не става дума за оставка на Мушараф, за която настояваха при всекидневните си протести адвокатите, магистратите, правозащитниците и други опозиционни сили.

"Тя иска да увеличи натиска върху Мушараф, за да му наложи споразумение, което да й позволи да се яви на изборите с чисти ръце", коментира Наджам Сетхи, главен редактор на пакистанския всекидневник "Дейли таймс". "За нея е необходимо да внуши, че Мушараф е бил принуден да смекчи позицията си под натиска на улицата, и че тя в никакъв случай не е сключила сделка с него", обяснява журналистът.

Ръководителите на Пакистанската народна партия (ПНП), оглавявана от Бхуто, се надпреварваха в сряда да подчертават, че преговорите с лагера на Мушараф били прекъснати. В резултат на тези преговори през октомври бяха свалени



обвиненията в корупция срещу Беназир Бхуто -



това бе условие за нейното завръщане в страната след осемгодишно изгнание и предпоставка за споразумение за подялба на властта.

Малко преди Бхуто да се завърне в Пакистан на 18 октомври, от двете страни в преговорите изтече информация, че е договорено споразумение, според което гласовете на влиятелната ПНП на общите избори ще позволят на Мушараф, чийто рейтинг е в най-ниската си точка, да остане президент, а на Бхуто - да заеме отново премиерския пост.

Високопоставени правителствени представители намекнаха малко преди нейния призив за демонстрации, че каналите за връзка с Беназир Бхуто не са прекъснати. "Все още поддържаме активни контакти и очакваме позитивен изход", изтъкна един от тези източници, близки до преговорите. "Президентът Мушараф е по-близък отвсякога до решението да я привлече в екипа си, за да продължи своята политика за национално помиряване", добави той.

"Възможността за обединение между всички опозиционни сили остава много голяма, но е необходимо Бхуто да прекъсне всички контакти с лагера на Мушараф", подчертава обаче Раджа Зафарул Хак от ръководството на партията на живеещия в изгнание бивш премиер Науаз Шариф.

Според политолога Расул Бакш Раис Беназир Бхуто неловко се опитва хем да засити вълка, хем да опази агнето цяло. "Тя все още е в изчаквателна позиция, още не е решила от коя страна на жълтата линия да застане", смята професорът по политически науки от университета в Лахор.
1
2590
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
09 Ноември 2007 05:32
Нито забрадката, нито голият пъп, са довели някоя държава до добро.Изключвам Холандия.Интересно ми е, дали в Амстердам може да се види, някоя забрадена, с гол пъп?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД