:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,932
Активни 540
Страници 7,497
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Членството в ЕС не е игра на късмета

Предупредителните писма не означават автоматично глоба, казва министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова
МУТРИ
Гергана Грънчарова
Гергана Грънчарова е родена на 14 юни 1973 г. в Пловдив. Завършва английската езикова гимназия и право в СУ "Св. Климент Охридски". Избрана за депутат в 39-ото и 40-ото НС от листата на НДСВ. Заместник-министър на външните работи в правителството на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев. На 16 март 2007 г. бе избрана за министър по европейските въпроси на мястото на Меглена Кунева.



- Г-жо Грънчарова, колко писмени предупреждения за стартиране на наказателна процедура получи страната ни от Европейската комисия и в кои области?

- Разбирам, че се налага всеки път, отговаряйки на подобен въпрос, да подчертавам, че не става дума за "наказателни" процедури. Такива писма ще има, независимо дали сме в първата или десетата година от членството. Просто така комисията се грижи за равностойно прилагане на общностното законодателство във всеки един квадратен метър от Общността. От април досега сме получили 71 писма, по 59 от тях имаме приключена процедура. Благодарна съм на българската администрация, която работи активно по всяко неизпълнено задължение. По 4 от оставащите проблеми нещата са в ефективно напреднала фаза - имаме 5 законопроекта, които вече са в Народното събрание. Отново ще напомня, че един закон може да покрие транспонирането на 1, 2 или повече директиви. Имаме приет Закон за биологичното разнообразие, напреднала работа по Търговския закон, внесен закон за ДДС. Хармонизирането на законодателството, както и самото законодателство е непрекъснат процес. Иначе нямаше да съществуват постоянно действащи законодателни тела. Няма Хеопсови пирамиди в законодателния процес.

- Какъв е планът на правителството за избягване на санкциите и в кои области това е неспасяемо?

- Няма план на правителството за "избягване" от нещо и няма "неспасяеми" неща. Членството в ЕС дефинира търсенето на политики за решаване, а не стратегии за измъкване. Има дебат между всички страни-членки и комисията дали по конкретни въпроси има нарушения. Пример за това е писмото с предупреждение за статута на нотариусите. 16 страни-членки по същия проблем са в различна степен на съдебна процедура. Министерство на правосъдието ще внесе позицията на българската страна в Министерския съвет. Оттам ще се определи дали ще се готвим за влизане в съда, дали ще го направим самостоятелно, или ще се присъединим към други държави-членки, които вече водят подобни дела и т.н. Но няма проблем по хармонизирането на законодателството в ЕС, по който на старта има предопределено загубила страна.

- За стартирането на системата за спешни повиквания с единен телефон 112 министър Емел Етем поиска 60 млн. лв в бюджета, но са заделени 20 млн. лв. Санкциите, които ЕК ще ни наложи, давайки страната ни на съд, съотносими ли са по някакъв начин към парите, които не достигат за изграждане на системата?

- Да, основният проблем за нас с телефон 112 са финансовите средства. Правителството вече прие решение и график за изграждането на центрове в страната, през следващата година ресурсът ще се разпростре върху цялата територия. По-важното е, че ние не поставяме под съмнение самото изграждане на системата. Това е важно за нас, важно е и за ЕС. Трябва да се стигне до реалистична времева формула. В историята на Съюза няма случай, в който санкцията да е наложена заради самата санкция, винаги се гони резултат.

- Системата за спешни повиквания с номер 112 не е изградена и в други страни от ЕС. Това може ли да бъде мотив за отлагане на санкцията?

- Въпросът не е поставен коректно - това, че има мнозинство от държави, които не са свършили нещо, не е аргумент. Общностните политики не са математика в този смисъл - те са предварително договорени решения, които предварително са аргументирани като всеобщо полезни. Определянето на който и да е проблем като нещо, което можем да оставим зад вратата за по-добри времена, рискува да наруши баланса на общностното развитие. Никой няма полза от това. Много често Европейската комисия действа в по-кратки срокове и решително, когато установи едно и също неизпълнение в повече държави. Целта е да се демонстрира непоколебимост, един вид полезно демонстративно бързане, за да се даде скорост на прилагането на общностното право.

- Как може да се реши проблемът със забавянето на биометрични данни в документите за самоличност - това също е нерешен проблем в целия ЕС?

- Въпреки че не бяхме поставени в равни условия - другите страни-членки имаха 18 месеца за тази иновация, ние 10 месеца - трябва да подчертая, че колегите от МВР свършиха всичко необходимо. Тече процедура по възлагане на обществена поръчка, трябва да се съобразим със законовите срокове. И съвсем не очакваме тъкмо Европейската комисия да ни наругае и да ни санкционира, че го правим. Решението тук е въпрос на време, изискано от закона. Въпросът придоби здравословна публичност, разчитам, че МВР ще се справи.

- Отпадна ли опасността за налагане на санкции по НАТУРА 2000?

- Не. Въпросът е само отложен и е добре да правим разлика между "няма нарушение" и "отлагане". Всичко, свързано с НАТУРА, ще е обект на внимателен преглед от Европейската комисия. Ще напомня, че неизпълненията на ангажименти по околната среда са с един от най-високите коефициенти, когато става дума за санкции.

- Какви мерки бяха предприети и докладвани пред Брюксел за справяне с проблемите с боклука?

- Има закъснение. Не искам да коментирам причините за това. Но този случай е сигнален пример как нищоправенето в един момент задълбочава нещата в следващия. Към днешна дата мога да кажа, че бяха създадени всички законови и подзаконови предпоставки за намирането на изход, екоминистерството също извърши своята част, предложи на общината варианти за бъдещи площадки. В момента решението се очаква от общинския съвет на София. На 13 ноември на заседанието на Съвета по европейски въпроси е поканен представител на СОС.

- Какви санкции ни заплашват по отделните теми и те за ден ли ще бъдат налагани или като еднократни глоби?

- Трябва да е ясно, че предупредителните писма не означават автоматично глоба. Те са старт на една административна процедура. Дори да се стигне до съд, това все още не значи осъждане - въпросът може да се реши по време на съдебната процедура, възможно е и съдът да не подкрепи позицията на ЕК. Няма нищо страшно и неспасяемо. Най-важното при неизпълнените задължения и налаганите санкции е, че те се налагат занапред - за всеки период, в който задължението не е покрито. Като глобата не отменя задължението за отстраняване на нарушението. Като нови страни-членки на България и Румъния не са имали наложени санкции и няма как да говорим с примери. Размерът зависи от обществената значимост на нарушението, от продължителността на неизпълнение, от брутния вътрешен продукт на конкретната държава-член. Възможно е към тази сума да се определи и еднократна глоба.

- Каква е процедурата, след като глобите са наложени на страната ни - има ли срокове, в които трябва да бъдат платени, начисляват ли се лихви върху забавянето. Тези глоби за сметка на бюджетите на ведомствата, които са виновни за закъснението ли са, или са от държавния бюджет?

- Всичко е за сметка на държавния бюджет, с други думи - за сметка на нас като данъкоплатци.

- Кога да очакваме първите глоби от ЕК?

- Мобилизирани сме и работим така, че да не се стигне до глоби.

- Заплашена ли е страната ни от изоставане в други сфери и теми?

- Вижте, членството в Европейския съюз не е игра на късмета. Членството коренно променя нещата, променя държавата. Въвеждането на правото на ЕС е процес, който няма кампаниен характер, няма елемент на наваксване. Ние участваме в създаването на новото европейско законодателство, прилагаме го и участваме в изграждането на Европа. По-добра Европа. Буквално всеки ден се приемат нови директиви, които добавят нещо ново и ние участваме в тяхното писане. Европейският съюз е общността, в която имаме привилегията да бъдем, как би могъл да е заплаха? Новите правила, които ни мотивираха да дадем всичко от себе си, за да станем член, са правилата на доброто управление, на прозрачността, които ще стават задължителни за сегашното правителство и за всички занапред, това е.

- Парламентът, правителството или отделните министерства са причина за забавянето в графика? Къде се получаваше най-голямото изоставане за изминалите 9 месеца?

- Аз съм екипен играч, не съм от политиците, които завършват "успешно" деня си с посочване на виновници. Личните ми професионални усилия са фокусирани към добрия резултат.

- Как ще се отрази на българския бизнес отрязването на квотите ни за вредни емисии с 37% в Националния план за периода 2008-2012 г.?

- Очаквахме известно намаляване на квотите, просто такава е тенденцията в ЕС. Процентът обаче далеч надхвърли и най-песимистичните очаквания. Предстои анализ от Министерство на екологията и сме в готовност да обжалваме решението на ЕК. Това обаче изисква отлична подготовка - с аргументи, експертиза.

- Какви впечатления оставяме в Брюксел от мониторинга по глава правосъдие и вътрешен ред и изпълнение на мерките по националния ни план? Има ли сериозни забележки от Брюксел за борбата с престъпността и корупцията? Имаше ли отзиви за масовото купуване на гласове по време на избори?

- Почвам от края на въпроса. Правата оцеляват само ако се упражняват, факт. Ако схващаме гласа си като право, ще го упражняваме. Ако го схващаме като стока, очевидно е, че никой полицай или прокурор не може да ни спре. Защо Брюксел да ни казва, че купуването на гласове е лошо?! Ако имаме граждански натиск срещу това, то няма да се случва. Но засега гражданският натиск се изчерпва в медийните репортажи със скрита камера и натиск върху МВР и прокуратурата, а не върху онези, които продават гласа си. Жалко! Що се отнася до мерките по партньорския механизъм с ЕК, имаме самочувствието, че вършим добра работа и очакваме усилията ни да бъдат оценени.
10
3531
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
09 Ноември 2007 01:00
Грънчарова, да беше замълчала, никой не те взема насериозно.
09 Ноември 2007 01:34
Като беше по-млада и хубава не я слушах , ама я гледах. Вече и за туй не става.
09 Ноември 2007 02:57
На Грънчарова по й подхожда да е Дрън-дрън-чар-ова!!!

Редактирано от - paragraph39 на 09/11/2007 г/ 02:57:40

09 Ноември 2007 11:29
Отри се в перверзното соломунчо, разведе го и си уреди кариерка
09 Ноември 2007 13:06
Ех, Гери Гери, приличаш ми малко на Нина Чилова!
09 Ноември 2007 13:10
Джокер: Дипломацията ли? Това е универсално чувство за хумор!

(снимка: натиснете тук)


Така е като няма закон за проституцията.
09 Ноември 2007 13:26
Аз па като я гледам по ТЕЛЕвизора и я имах за четирис и неколко годишна кака!Дано не го чете тоа форум, че може да земе да ми се обиди.
09 Ноември 2007 16:06
Ще ни глобясват , я ! Като сме дали на турци и кадъни да правят европейските ни проекти, а те отнапред си правят хесапа, колко ще иска Сопола за партийната каса и колко ще приберат в джобето.
09 Ноември 2007 18:12
Свежарков
Май е време в сериозната преса да започнат да се появят материали със заглавия като например "Ролята на фелациото за кариерното развитие на млади дами от провинцията!" или пък в жълтите издания - " С устен френски може да се стигне и до Брюксел", които безспорно ще бъдат принос към вече известното класическо издание "Ползата от минета от Египет до наши дни".
09 Ноември 2007 23:16
Ама много сте лоше, бе! Яд ви е, че не можете да се докопате до куклата, яд ви е, че не сте на мястото на Пасито и пишете разни врели-некипели: стара била, грозна била, глупава била... Като че ли за докторска дисертация я търсите! Най-големият й проблем е, че много приказва, без да разтбира, ама като ги избирате такива, ще ги слушате.
Да си спомнят по-възрастните за Дража Вълчева и каква хубава и умна ще им се види Герганчето! Много се разглезихте и това си е! Хайде, лека ви нощ и умната! Ако не е умната, може да е русата!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД