Привърженик на грузинската опозиция убеждава полицията да не се нахвърля срещу демонстрантите на протеста пред парламента в Тбилиси в сряда, който бе разпръснат. |
На финала обаче президентът едва ли ще стартира пръв. Просто генезисът на самата криза не му оставя много шансове. Кризата пламна на 25 септември като сблъсък между него и бившия военен министър Ираклий Окруашвили. Двамата бяха съратници от времето на Революцията на розите, а Окруашвили бе дясната ръка на президента. Но на 25 септември той хвърли бомбата, като в тв интервю обвини доскорошния си съратник в
бизнес лобиране за интересите на семейството си
и най-близкото си обкръжение при сключването на големи финансови сделки. Окруашвили заяви още, че президентът и семейството му имат състояние от няколко милиарда долара. Той обвини покровителя си и в опит да организира убийството на опозиционния бизнесмен Бадри Патаркацишвили, който бързо емигрира в Лондон. Интервюираният не представи конкретни факти, но думите му бяха приети като обществена тайна. Страната разбра, че между него и президента започва война. Окруашвили обяви, че създава партия с явната амбиция да обедини опозиция срещу президента.
Саакашвили реагира мълниеносно и неутрализира "бунтовника". Два дни по-късно Окруашвили бе арестуван, а след още ден срещу него бяха предявени тежки обвинения - изнудване, пране на пари, злоупотреба със служебното положение и нехайство. На 7 октомври тв каналът "Рустави-2" показа запис от разпит на Окруашвили, в който той се отрече от обвиненията срещу президента. "Бунтовникът" заяви, че твърденията му са били лъжливи, популистки и са направени с цел да получи политически дивиденти. Красноречив обаче е бил видът на Окруашвили по време на показания разпит. "Поведението на този човек отговаря на всички признаци на втората фаза от действието на психотропни препарати - затруднен подбор на думите, отпуснат триъгълник между носа и краищата на устните, поглед в пода и бледен цвят на кожата", така коментира състоянието му експертът Руслан Кардашян пред в. "Твоят ден." "Това не беше той. Не беше неговото лице, неговия глас", сподели майка му пред същата медия. Според вестника
в ареста Окруашвили е бил пречупен
по различни начини, включително със заплахи към 4-годишната му дъщеря. Според изданието повечето грузинци смятат, че следствието е целяло да накара Окруашвили да мълчи за бизнес начинанията на президента, а не да установи истината. След няколко дни той е пуснат под гаранция от 6 млн. долара - небивала сума за бедната страна. Преди протестите на 2 ноември обаче се появиха съобщения, че властите тайно го пратили вън Франция - уж за лечение. Но опозицията смята, че Саакашвили просто му е попречил да се появи на последвалите протести.
Поведението на Саакашвили намирисваше на саморазправа. А това е косвено доказателство за обвиненията към бизнеса му. Истина е обаче, че и Окруашвили не е света вода ненапита. Медии и експерти в Грузия смятат, че бившият военен министър е замесен в създаването на компания за закупуване на авиогориво за грузинските ВВС, в която той имал търговски интереси. Смята се също, че е изнудил или оказвал натиск върху бизнесмена Джемал Сванидзе да продаде 2.3-процентния си дял от компанията GeoCELL на смешно ниска цена. Въпросният дял струвал 10 млн., но бил продаден само за 250 000 долара.
В Грузия Революцията на розите от 2003 г. прати в ъгъла корумпираните политици и бизнесмени от времето на Едуард Шеварднадзе. Икономиката обаче трябва да работи, а бизнесът да върви. Новите управляващи
не са устояли на изкушението да забогатеят бързо -
докато са на власт. "Някои висши длъжности лица, назначени на стратегически постове, не можаха да се въздържат от създаването на корупционни схеми", констатира и сайтът за анализи на постсъветското пространство "Прогнозис". А това няма как да не дразни в страна с 12-процентна безработица и 53% от населението, живеещо под прага на бедността. Революцията на розите взе да увяхва от контрареволюцията на интересите. Подобна бе и съдбата на Оранжевата революция в Украйна, където бизнес интереси също стояха в основата на раздора между довчерашни съратници.
Саакашвили извърши и политическа контрареволюция. По заповед на лица от най-близкото му обкръжение са ликвидирани 37 млади дисиденти през 3-годишното му управление. При манипулиран съдебен процес през август т.г. бяха осъдени 14 лидери от опозицията "заради подготовка за насилствено завземане на властта". "Правосъдието прави онова, което му нареди изпълнителната власт в страната", заяви тогава адвокат на един от осъдените. Саакашвили е заподозрян в смъртта на бившия премиер Зураб Жвания преди две години. За участие в сегашните протести преподавателите са заплашвани с уволнение, а студентите - с изключване. "В XXI век в Грузия се възстановява палаческата система", алармира лидерът на партията "Свобода" Константин Гамсахурдия, син на първия грузински президент след съветския разпад. Явните нарушения на човешките и гражданските права предизвикват "особено безпокойство у САЩ", пише в "Уолстрийт джърнъл". Извънредното положение също е част от контрареволюцията на президента.
Вярно е, че искането на опозицията и народа за президентска оставка и предсрочни парламентарни избори идната пролет може да отиде на втори план. Но през есента на 2008 г. ще има редовни президентски и парламентарни избори. Саакашвили вече обяви, че ще се кандидатира. Явно не си дава сметка, че вече е загубил изборите.