Българските фризьори, които искат да работят в страна от ЕС, трябва да докажат определен стаж в тази област през последните години. Заради забавянето на наредбата, която трябва да каже кой ще им издаде този документ обаче, те могат да имат проблеми със започване на работа. Това стана ясно по време на изнесеното заседание на Съвета по европейски въпроси във Велико Търново. Обикновено удостоверението се издава от браншови съюз или организация. То трябва да уверява, че кандидатстващото лице има поне 3 или 4 години стаж по специалността, която е упражнявана напълно легално. В някои страни от ЕС такива документи издават още социалното министерство, осигурителният фонд или други министерства.
Освен за фризьорите проблем със забавянето на наредбата на МС за реда и условията за издаване на удостоверение за признаване на професионална квалификация имат всички, които не са в списъка с регулираните професии. В него има 75 професии, като само за 7 от тях автоматично се признава правото да ги упражняват. Те са лекар, лекар по дентална медицина, фармацевт, медицинска сестра, акушерка, ветеринарен лекар и архитект. Но дори и за тях има спънки в момента, защото автоматично ще се признават дипломи само на онези, чието обучение е започнало след 1 януари 2007 г. Страната ни се подготвя да поиска промяна на тази дата, така че професионалната квалификация поне на по-младите да се признава автоматично.
Наредбата на МС се бави, защото още не е приет законът за признаване на професионална квалификация. Той е минал в НС само на първо четене.
Предстои ЕК да публикува списъкът с регулираните професии в България. За тези, които са в него, не се изисква да доказват, че легално са работили по специалността си в продължение на няколко години у нас. Те обаче трябва да докажат професионална квалификация. Извън този списък са фотографските услуги, журналистите, автомонтьорите, брокерите на недвижими имоти. Заварчиците обаче са сред регулираните професии.
В някои държави брокерите на недвижими имоти наистина са регулирана професия, но там те изпълняват функции с чисто правни действия, за които се изисква юридическо образование, обясни Петя Евтимова от МОН. В момента страната ни проучва европейската практика. Има държави с доста странни регулирани професии като например даването на чаршафи под наем, перални услуги. В Австрия пък е регулирано обучението на майстор на корсети.
|
|