:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,846,146
Активни 91
Страници 20,842
За един ден 1,302,066

Икономисти предлагат завой в пенсионната система

Ако сегашните работещи внасят 10% от заплатата си в частен фонд, след 40 години щели да взимат по 460 лв. на месец
Снимка: Юлиян Савчев
Алтернативен държавен бюджет с ниски данъци за 2008 г. представиха вчера представители на Института за пазарна икономика.
Българинът да се осигурява за пенсия само в частни фондове, т.е. да се премахне сегашният първи стълб на пенсионната система. Пенсиите на сегашните пенсионери да идват само от данъците в хазната. Такава сериозна реформа в пенсионната система предложиха вчера икономисти от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Догодина на всеки 100 лв. от заплатата държавата ще ни прибира 42 лв. за данъци и осигуровки, каза Адриана Младенова от ИПИ. Вместо това осигурителната тежест трябва да падне до 10% и всички те да отиват в частен фонд, смятат от института. Така работещите ще внасят парите в лична сметка и ще могат да избират как да бъдат инвестирани средствата им. Ако вноските се правят в продължение на 40 години при 430 лв. заплата в началото, 2% реален ръст и 6% годишна доходност на инвестициите, бъдещите пенсионери ще взимат по 460 лв. на месец в продължение на 20 години, са сметнали икономистите.

Що се отнася до сегашните пенсионери, парите за доходите им ще идват от данъците в бюджета, при положение че и сега пенсиите се покриват частично и от данъци, обясниха от ИПИ.

При сегашния модел след 40 години един работещ ще издържа двама пенсионери, които изобщо няма да могат да взимат пенсия, близка до 460 лв., посочи още Младенова.

Икономистите разкритикуваха управляващите, че замразяват пенсионната реформа, защото до 2010 г. не залагат увеличение на пенсионната вноска за частен фонд за родените след 31.12.1959 г. Сега тя е 5%.

Догодина ще има реално увеличение на ефективното облагане на работниците, защото съотношението на осигуровката работодател -служител става 60:40, максималният осигурителен доход се вдига от 1400 на 2000 лв., а минималният става 250 при 220 лв. сега. "Ако сега работещият с брутна заплата 2000 лв. плаща 159 лв. за осигуровки, догодина тази сума ще нарасне на 260 лв.", посочи Младенова. Междувременно от изказвания на депутати от НДСВ и ДПС стана ясно, че и в бюджета за 2008 г. е възможно да се заложи 3% намаляване на осигурителната тежест, която сега е около 33.2%.



АЛТЕРНАТИВЕН БЮДЖЕТ

Излишък в размер на 1.7 млрд. лв. залага в алтернативния си бюджет екипът на ИПИ. "Излишък 3% от БВП не може да се избегне, защото това е изискване на Европейската комисия", заяви икономистът Георги Ангелов. В официалния бюджет кабинетът залага същата цифра, която в абсолютна стойност според проекта на правителството е 1.8 млрд. лв.
56
4616
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
11 Ноември 2007 23:56
Завой. И след завоя – червей. Това е толкоз просто и логично... Мисларова масли за пенсионерите.
12 Ноември 2007 00:12
И тези искат да правят реформи. Дай парите на частни фондове и си ги търси после. Хеопсовата пирамида ще бъде бледо копие на нашите пенсионни фондове(частни). Не мога да разбера тези хора наистина ли си мислят, че на една частна структура, дори това да са фирмите на Черепа, има възможностите на държавата. Проблемът с пълненето на пенсионен фонд идва от това, че пенсионните вноски са върху фиктивни доходи, които реално са в пъти по-големи. Ако се приложат строги санкции за преодоляване на тези измами и се инкриминират като престъпно деяние, ще видите как ще има пари и за пенсионерите, и за даскалите и за всички други, водещи мизерно съществувание.
12 Ноември 2007 00:24
"адриана младенова от ИПИ" ... тва не е ли същата девойка, дето отвреме на време превежда по некоя хитова глава от учебника по икономика за първи курс тука и после адаптира коментарите за следващата?

Натиснете тук

ъндаа ... същата. не коментирайте много

Редактирано от - simo на 12/11/2007 г/ 00:27:17

12 Ноември 2007 06:00

Проблемът с пълненето на пенсионен фонд идва от това, че пенсионните вноски са върху фиктивни доходи, които реално са в пъти по-големи. Ако се приложат строги санкции за преодоляване на тези измами и се инкриминират като престъпно деяние, ще видите как ще има пари и за пенсионерите, и за даскалите и за всички други...

Сигурно ще има Борн. Само че, тогава няма да останат за тия дето реално ги вадят тези пари. И познай тогава, какво ще направят пък те?! Познай какво ще стане и с икономиката ако данъчното облагане се вдигне от сегашните 43-44% на примерно 50% от БВП!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
12 Ноември 2007 07:18
Частни пенсионни фондове? Щом някои толкова настояват, нека да ги има, но наред с държавния пенсионен фонд. И всеки да си направи своя избор. Аз лично от умрял писмо и от мафиот пенсия не чакам.
12 Ноември 2007 08:10
[/b]Явно отново вървим с бързи темпове на некъде[/b]
Догодина на всеки 100 лв. от заплатата държавата ще ни прибира 42 лв. за данъци и осигуровки,
[/b]и развивайки бурна стопанска дейност след 40 години нов преход, [/b]
при 430 лв. заплата в началото, 2% реален ръст и 6% годишна доходност на инвестициите, бъдещите пенсионери ще взимат по 460 лв. на месец в продължение на 20 години, са сметнали икономистите.
[/b] светлото бъдеще за нашите деца се очертава с подобаваща за ЕС пенсия от 230Е[/b]
Не можах да разбера как сметнаха икономистите, че с такава пенсия бъдещите пенсионери ще издържат 20 години

Редактирано от - bot на 12/11/2007 г/ 08:15:57

12 Ноември 2007 08:17
"Ако вноските се правят в продължение на 40 години при 430 лв. заплата в началото, 2% реален ръст и 6% годишна доходност на инвестициите, бъдещите пенсионери ще взимат по 460 лв. на месец в продължение на 20 години"

Тъкмо ще имат малко стотинки ... да се почерпят по една лимонада.
12 Ноември 2007 08:27
"Пъпчивите младежи", както ги бе нарекъл Кеворкиян, отново раздават акъл на кило и ни отварят очите за смисъла на живота.
12 Ноември 2007 08:38
Пропуснати са кавичките в "икономисти". От парите за заплата+осигуровки във фондовете отиват 35 лв на всеки 100 (при 33% осигурителна тежест).
40 години при 430 лв. заплата в началото, 2% реален ръст и 6% годишна доходност....
И при 6% годишна инфлация даже и да не фалират фондовете 460 лв тогава ще са около 45 лв сегашни пари. Хей живот здравей.
12 Ноември 2007 08:50
Тези икономисти, правещи такива предложения, очевидно работят със всички сили срещу България и българеският народ, за чужди интереси. Просто трябва да се види, кои им плащат заплати и хонорари!
Тяхното положение е пълна подигравка, освен професионално невежество!
Какво би представлявала пенсия от 460 лева примерно, която те препоръчват на българина, като нещо добро и то след 40 години!
Господа, това са 230 евро и то след 40 години!
Сега минималната пенсия в една страна, която и да е от ЕС преди разширението му със соц.страните вариара от 650 евро в Гърция до 1200 евро в развитите общества по-на запад!
Нашите икономисти-тикви ни предлагат след 40 години да сме по-бедни от сега и то много по-бедни!
След 40 години минималната пенсия в ЕС за другите народи ще е около 3000 еверо, както вървят нешата, а нашата най-добра 230 евро!
Ако сме нормални хора, тези икономисти би трябвало да ги линчуваме!
12 Ноември 2007 09:02
"Излишък в размер на 1.7 млрд. лв. залага в алтернативния си бюджет екипът на ИПИ= ЮПИ.Де го онзи тарапунгер дето постоянно риве във Форума, че цветът на нацията "тичал" на запад? И ако това е цвят?...мале...мале



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Ноември 2007 09:05
Аве млади, пъпчиви, ама всичките с очила. На интелектуалци ли са маскирани, или диабет ги гази.
12 Ноември 2007 09:17
Омръзна ми няколко човека да обикалят всичките радиа телевизии и вестници и да си сеят простотията.Тези хора имат измамното самочувствие че са специалисти по нещо.Това са хора които нямат и ден стаж в реалната икономика а са седнали на ни поучават и раздават акъл.Но какво да се прави тя простотията винаги е била войнствуваща и е обичала да се показва.Тези глупави момченца са нечии маши.Понеже са некадърници или са преписвали от стари учебници ми предлагат частни фондове нещо като абрака дабра и готово ето ви високите пенсии.Така говореше СДС като стане иконокиката частна всичко ще се оправи.Видяхме всички какво ни донесе частната собственост и особено отличните първокласни фирми Е-ON и други такива.Не желая да се осигурявам в пирамиди и да пълня джобовете на мошеници като черепа.Не желая и тези глупаци дето още карат на чекии и не са виждали жена да ми дават акъл.Това е поредното доказателство за умствената немощ на България.
12 Ноември 2007 09:22
Не намирам идеята за добра. Държавен пенсионен фонд трябва да има, но с минимални задължителни вноски, осигуряващи минимална гарантирана от държавата пенсия. От там нататък всеки да избира дали ще се осигурява за втора пенсия или не и къде. Ама после му била малка пенсията - ами да се е осигурявал за втора пенсия.
А не както сега държавата да прилапва голяма част от вноските срещу никакви задължения да осигури пропорционални на вноските пенсии, а някаква малка част да отива във фондове за лични пенсии вместо да бъде точно обратното. Така хитреците, осигуряващи се на минимума няма да печелят за сметка на тези, които се осигуряват върху целия си доход защото държавата няма да реже високите пенсии.
12 Ноември 2007 09:40
На тия "икономисти" ако им вземеш лаптопите и един семеен бюджет няма да спретнат...
12 Ноември 2007 09:57

Тия от ИПИ наистина ли са толкова тъпи или само се правят на такива каквито са си?

При инфлация от 4% годишно едно сегашно евро ще се равнява на 4.80 евро след 40 години и на 10.52 евро след 60 години. И това при само 4% инфлация, която в България е значително по-висока. Та тия от ИПИ ни предлагат да взимаме след 40 години пенсия от 100 сегашни лева, а след 60 години от 44 сегашни лева, че даже и по-малко.
12 Ноември 2007 10:11
Един Иван Нейков ни стига с неговата тъпа реформа. По-добре да престанат разни икономисти с упражненията си. Държавата приоритетно трябва да има социални функции, иначе какъв е смисълът от държавата.
12 Ноември 2007 10:22
тия икономисти в черпака ли за завършили
12 Ноември 2007 10:27
Аре и тия крадци отвориха лакомо гърло.Я си направете сметката! 40 години са 480 месеца по 240 лева средно осигуряване 115 200 лева без лихви!!!!! Значи 21 години да получавам по 460 кинта.Пенсионираме се на 65 а средната продължителност на живота е 68.Кай ше глътне останалите за останалите 18 години пенцийката АААААААААА!!!!! Навсякъде тарикати и крадци!
12 Ноември 2007 10:32
Ей тези трябва всинцата да ги съберат от института на мегданя и да им ударят 100 тояги на голо. И на Круелка тоже.
Born го е казал точно. Само ще почакат да се посъверат повече пари, за да ги източат след това.
12 Ноември 2007 11:00
Кажете ИПИ, след това Натиснете тук и няма смисъл от повече коментар
12 Ноември 2007 11:16
"ние сме партизаните на Сорос" - казваше Луджев през деветдесетте. Тия ги гази душевна пед.растия.
12 Ноември 2007 11:30
Марксе,
Казах го ясно, не подкрепям идеята. Държавно пенсионно осигуряване трябва да има. Също така съм и против това държавата да ограбва тези, които са внасяли по 40 години високи вноски накрая да получат орязани поради тавана пенсии. Държавата провежда навсякъде уравниловка, вкл. и при пенсиите. Частни фондове действат в цяла Европа и дейността им е напълно законна. Плюс това изплащат и пенсии и не са пирамиди, а нормални финансови структури.
Персонализацията на вноските предполага да получиш пропорционална на вноските пенсия. Откъде накъде такива такива като тебе поборници за "социална справедливост" ще ограбват гражданите?
12 Ноември 2007 11:43
...Сто тояги на голо...
...Идеята ми харесва...
...и звучи мъдро...
...като безпристрастен зрелостен изпит...

12 Ноември 2007 11:45
Круелче , чадо, не мое хем краката на нечии рамене ем душата у рая.Или часно или държавно.Ако ше давам на часник кинти искам да знам при какви усковия ше ги ползува и коги ше си ги вземем.Баси да блъскам 40 годин, а след туй кой ше прибере кинтите га фърлим топа!!!!!!! А бре много тарикати станахте напоследък!!!!!! Се часно сакате, а опре ли работата да давате за инфраструктора , здраве , образувание социални дейности СЕ ДЪРЖАВАТА ВИ НА ТОПА!!!! Начи да прибирате кинтите да си правите службички за вас и децата до 10-то коляно а друг да опъва самара!!!!!
12 Ноември 2007 11:56
Пламенчо, ама ти си като чукчата, пишеш без да четеш. Написала съм ясно:
"Държавен пенсионен фонд трябва да има, но с минимални задължителни вноски, осигуряващи минимална гарантирана от държавата пенсия. От там нататък всеки да избира дали ще се осигурява за втора пенсия или не и къде."
Ако не искаш, не се осигурявай, а си купувай акции, инвестирай в имоти или си използвай парите както си искаш. Твоя воля!
Но съм против държавата да осигурява ниски пенсии срещу задължителни високи вноски. Съгласна съм да има и други държавни (не само частни) фондове, но с лични партиди и пропорционални пенсии.
В частния фонд можеш да имаш различни опции по избор. Какво вземаш ти, какво наследниците.
12 Ноември 2007 12:23
Цитат: "Ако вноските се правят в продължение на 40 години при 430 лв. заплата в началото, 2% реален ръст и 6% годишна доходност на инвестициите, бъдещите пенсионери ще взимат по 460 лв. на месец в продължение на 20 години, са сметнали икономистите...."
Това - добре!
И все пак - ако един човек си спестява парите от осигуровките в продължение на 40 години и ги влага в банка, като се пенсионира ще може да си купи поне двустаен апартамент. А него може да го дава под наем не само 20 години, ами докато е жив, че после може да го остави на децата си! И не за 460 лв., които ще бъдат след 40 години равни на сегашните 4, 60 лв.
И друго!
Разходо-покривната осигурителна система наистина е един анахронизъм. Не знам дали ви е известно, но тя подсигурява в най-добрия случай между 1/4 и 1/3 от реалната заплата получавана преди пенсия. И това е в случай, че страната е икономически добре.
12 Ноември 2007 12:26
Нещо не ми е ясно това задължително доброволно!!! Нали сеги събират за тая пуста втора пенция.А колкото до четенето, прочетох статията много внимателно!!!!!! От цялата тирада се разбира ЛОБИЗЪМ ЗА НЯКОИ ЧАСНИ ФОНДОВЕ ДЕТО ДА ГИ НАЛОЖАТ СЪС ЗАКОН ЗА ДА ЦИЦА НЯКОЙ!!!!!
И още нещо -Виж часните пенсионни фондове в момента кой ги управлява и как НЕКОИ ДРУГАРИ ЗАБОГАТЯХА!!!!! Круелче не сме балами да знаеш.Ти казваш доброволно - е да разбирам ли както сеги задължително доброволно!!!!!! И сеги оти ме моем да им теглим една майна и да си вземем кинтите от тия хайдуци , ама не закона бил такъв за едини заКОН за други кокошка ихната леля!!!! Не видиш ли как живеят тия от Доверие -като бурнейски махараджи с моите кинти!!!!!!
12 Ноември 2007 12:41
Cruella de Vil, с извинение, Вие кога ще се пенсионирате?
И друго: - Колко предполагате че ще Ви е Пенсията, съгласно...двата Стълба(Члена, Параграфа и пр.)?
(точната информация нека остане за Вас)
Предполагам, едва ли знаете!
Щото германците знаят!
И не само те...
12 Ноември 2007 13:00
След като "чуеш" такива светила - "икономисти" как да не си доволен от сега
"оправящите "ни... Сиреч - бъдете доволни, че може да стане и по-лошо.
12 Ноември 2007 13:01
Cruella de Vil,
прав си , но май тебе да има и държава, па даже и да гарантира
12 Ноември 2007 13:54
А питали ли са чичковците от МВФ и СБ?
12 Ноември 2007 13:57

Предложението на ИПИ е голяма глупост, но от гледната точка на този, който трябва да внася и получава това, което те предлагат.
Какво може да се направи в България за по-нормални пенсии? Ам-и-и-и, нищо. Всякакви предложения взети от нормалните държави са направо престъпни, ако се приложат в България. Кои са примерно собствениците на пенсионните фондове в България - мафиоти: мутри плюс политици. Защо трябва да ме задължават да си давам парите ма мутрите - ами защото държавата е тяхна - на мафията, а не че аз ще имам някаква полза. Другото, което не е по-малко важно е, че при ниски доходи, няма нормални пенсии. Какво от това, че някой си като получава сега под 300 лева, а такива са около 50% от заплатите, щял да отдели 10%, т.е. под 10 лева с надеждата да получи по-нормална пенсия. Нищо подобно. Излиза, че за сегашното състояние на България както и да се променя модела за пенсиите, все тая - все зле.
12 Ноември 2007 14:19
Доброволно може да означава само доброволно. Задължително доброволно е перверзия на държавата, която задължава гражданите да се осигуряват за втора пенсия без право на избор дали да се осигуряват или не.
Олдман,
Имам още доста години до пенсия (тук се пенсионират на 65), а докато ми дойде времето може да стане и повече. Държавата ми гарантира неголяма пенсия (еднаква за всички!) срещу неголеми вноски, другото си е мой проблем - внасям, не внасям и къде ще внасям. Ако внасям (което и правя) ще имам пенсия, ако не - държавата не ми е длъжна повече. Втората пенсия се изчислява според натрупаната сума.
12 Ноември 2007 14:56
Ако ще са частни фондове трябва да се поставят по-стриктни изисквания в какво може да инвестират парите за пенсии и да се регламентират такситте и комисионните ако някой реши да си прехвърли парите от един фонд в друг. Иначе това 10% осигуровки звучи доста добре ама не съм сигурен, че ще го приемат.
12 Ноември 2007 15:02
Cruella de Vil, подкрепям идеята Ви. Люботно ми е, в какво отношение виждате вноските към държавния задължителен пенсионен фонд (на разходно-покривен принцип) и към частния допълнителен (на капиталов принцип). Защото, ако сегашните пенсии бъдат плащани от Държавния бюджет, размерът на плоския данък трябва да стигне към 30%.

P.S. Не обръщайте внимание на чели-недочели. Термините са "задължително пенсионно осигуряване", "Задължително допълнително пенсионно осигуряване" и "допълнително доброволно пенсионно осигуряване". Първото е на разходно-покривен принцип, другите на капиталов. Първите две са сто процента освободени от данъчно облагане като макс. осигурителния доход е ограничен до 1400 лв, от 2008 - на 2000 лв., а осигурителният процент се определя със закон, за третото се ползва данъчно облекчение до 10% от данъчната основа и е свободно от горните ограничения.

Редактирано от - Apolitichen на 12/11/2007 г/ 15:04:29

12 Ноември 2007 15:07
Apolitichen, само за бъзик: -
"допълнително доброволно пенсионно осигуряване"
на мен малко ми понамирисва на чубрица и...Хилд

Редактирано от - OLDMAD на 12/11/2007 г/ 15:07:39

12 Ноември 2007 15:14
Cruella de Vil
май не осъзнавате, че в България е точно както вие искате.
Всеки внася някаква минимална сума и получава някаква минимална пенсия. Е, те не са равни в абсолютна стойност, но това не променя същността - всички сме равни в бедността. Вашето разсъждение е изкривено - от едната страна стоят нормални доходи, а не българските и искате според нормалните доходи, да получавате българска пенсия сравнима с нормалните пенсии. Не става.
Ако не ви стана ясно опитайте сама - колко трябва да е вноската за тази минимална пенсия в България, за която пишете и колко трябва да е размера на тази пенсия?
12 Ноември 2007 15:49
Този урок за трите стълба го дъвчем вече 18 години:
- първи стълб: задължително държавно осигуряване
- втори стълб: допълнително доброволно осигуряване (частни дружества с капитал и на държавата)
- трети стълб: допълнително доброволно осигуряване (само частни дружества)

или просто казано- диверсификация на риска.

Редактирано от - Артиста на 12/11/2007 г/ 16:12:03

12 Ноември 2007 15:59
XYZ,
"Е, те не са равни в абсолютна стойност, но това не променя същността ..." Напротив, променя я. Сметнете вноските при 250 и 2000 лева и ще откриете разликата. Които разлики не се отразяват после в получаваната пенсия.
В случая за България трябва да се промени съотношението вноски за задължителна (държавна пенсия) и допълнителна пенсия с по-голям дял на допълнителната пенсия (сега за частна пенсия отиват мижавите 5%). Така хората ще имат стимул да внасят по-висока осигуровка, тъй като личната пенсия зависи от натрупания капиталов дял за всеки поотделно.
Задължителна държавна пенсия трябва да има защото иначе някои не биха се осигурявали въобще и биха получавали социална пенсия без никакъв принос.
12 Ноември 2007 16:14
Крюела, при 250 лв и 2000 лв има сериозна разлика и във вноските и в пенсията. При 35 години внасяни осигуровки за такива суми в първия случай пенсията е около 88 лв месечно а във втория около 700 лв.
Допълнителното (задължително) пенсионно осигуряване в частни фондове е много интересно нещо, поне в България. За първите 9 месеца на тази година средната месечна вноска на глава от такъв фонд е (по памет) около 24 лв, а средното увеличение на сумите по партидите на "осигурените" в тези частни фондове е около 16 лв месечно. Мисля съвсем ясно е какво ще стане ако едиколко си години по едиколко си.... Никой не си мисли че тези "икономисти" са чак такива кретени. Ама няколко милиона човека в частни фондове са много апетитна хапка за която си струва господарите на "пазарните" економисти да ги карат да обикалят де що видят медия.
12 Ноември 2007 16:27

Tова, за което говори CRUELLA е реалността във всяка НОРМАЛНА държава.Като чета тук мненията на немалко разбирачи, за сетен път се убеждавам, че никой друг не ни е виновен за това, че ние не живеем в такава.
12 Ноември 2007 16:33
XYZ,
Така е на теория. Но на практика държавата ще даде на първия примерно 120 лева, а на втория - 500. И защо хората не внасят повече в частни дружества с капитал и на държавата? Защото държавата обира лъвския пай. И в горния пример този с 2000-те лева ще си получи 200 лв., които му се полагат.
Все пак това с частни дружества с капитал и на държавата и тя може и трябва да упражнява контрол над дейността им.
12 Ноември 2007 16:37
Проблемът в България е с втория и третия стълб. Държавата не иска да признае пенсионните вноски за разход. Което демотивира и работодателите и наемните работници. Същото е проблем и на пенсионното застраховане.
12 Ноември 2007 16:40
Много акъл много нещо в младите икономисти. Ако влагаш 10% 40 години в частни фондове.... ще имаш след 40 години пенсия!! Смях в залата, драги млади икономисти. Поне прочетете историята драги, всеки 15-25 години в България има сериозна икономическа криза която изяжда всичко. Така е от 1877 година насам. Кви частни фондове, кви 5 лева!?!..
12 Ноември 2007 18:32
Приятели, не мога да разбера що се дърлите...Не разбрахте ли, че тук става въпрос не за вас... а за паричките ви?...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Ноември 2007 18:50
Сигурно са им платили от частните фондове за да развият тези глупости.
Най-сигурната пенсия е разписана 1947-ма с декрет от Рузвелт - младите работят за старите, което е държавната пенсия в САЩ. Няма никакви фондове. Млади винаги ще има докато има човечество, а тези от ИПИ и частните фондове дето са им платили може и утре да изчезнат.
12 Ноември 2007 18:53
А защо частен фонд? Да има нови лапачи ли. Та за какво ни е тази държава, след като не мисли за хората, строили тази същата държава.Байгон от икономисти хиени, байгън!!
12 Ноември 2007 18:55
Проблемът, goo,
е именно, че в България ги няма младите.... И още повече няма да ги има... И цитираният от Вас начин е неприложим...
А останалото е от Лукаваго
...без стоте тояги на голо...
...все повече ми харесва тази мисъл...
...дори като я обговориш ти става благо на душата...

12 Ноември 2007 18:58
Свенливо и с половин уста се признава какъв невероятен грабеж се извършва под формата на "социално осигуряване". Това което прибира държавата, влагано по най-нискорисков начин за целия трудов стаж на човек води до пенсии в четирицифрени суми. А те се борели да направят средната пенсия 120 в лева...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД