Възможно е България да се присъедини към делото в Европейския съд, по което Европейската комисия съди Полша заради НАТУРА 2000, съобщиха за "Сега" два независими един от друг източници. Решение на правителството обаче още няма. България очаква също да има проблеми със съда заради НАТУРА и се надява, ако се включи към това дело, правните последици от него да могат да се разпрострат и към наши евентуални казуси.
ЕК даде Полша на съдиите в Люксембург заради строежа на магистрала, минаваща през територия в рамките на "Натура 2000". Спорната отсечка е в Североизточна Полша. Смята се, че там се намира едно от най-уникалните торфища в Европа, местообитание на различни редки животни и птици.
Проблемите на България с ЕК заради НАТУРА не са преодолени, а само са отложени, предупреди и министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова тези дни. От екоминистерството също смятат, че съдебно дело по НАТУРА едва ли ще ни се размине в следващите години.
Миналия месец МС прие допълнителен списък с още 27 защитени зони, но отложи за разглеждане две зони - Рила буфер и Централен Балкан буфер. В Рила буфер попада проектът "Супер Боровец", на който наскоро лично премиерът даде старт. Ако и тя влезе в екомрежата, ще се наложи нова оценка на проекта за съответствие с НАТУРА, а това ще го забави значително.
Засега страната ни има четири сериозни проблема, по които може да бъде дадена на съда в Люксембург - за телефон 112, въвеждането на биометрични данни, статута на нотариусите и за софийския боклук. До 18 декември България трябва да прати отговор на ЕК с график за дейностите, които ще бъдат извършени, за да се реши трайно този проблем. До 2 месеца след това комисията ще ни прати мотивирано становище, от което ще стане ясно приема или не предложения план от община София. Ако не го одобри, тя може да ни даде на съд.