Българските гимназисти масово се опасяват, че матурите ще ги затруднят. Всяка второ дете от 8 до 12 клас вижда в изпитите трудност. На същото мнение са и 50% от родителите. Тези страхове и усложненият начин на дипломиране са една от основните причини за негативното отношение към зрелостните изпити.
Това показва проучване на MBMD за нагласите към държавните зрелостни изпити, поръчано от просветното министерство. Анкетирани са 1213 пълнолетни българи, както и три представителни за отделни групи извадки - ученици, учители и родители.
Едва 32 % от учениците от 8 до 12 клас одобряват провеждането на задължителните изпити. Родителите мислят като децата си - 42% одобрение. Категорично "за" са учителите - 80% съгласие. Въпреки големия дял несъгласни над 2/3 от анкетираните в трите групи признават, че матурите биха подпомогнали кандидатстването на младежите в университет.
Над 50% от децата смятат, че кандидатстването с матури в български университет е добра практика. Учениците виждат полза и при кандидатстване в европейски университети. Според родителите основният плюс ще е по-доброто ниво на средно образование.
Матурите се ползват с по-висок процент на одобрение в обществото като цяло, обясниха от MBMD. Според 56% въвеждането им ще доведе до прекратяване на купуването на дипломи за средно образование и ще даде по-справедлива, външна оценка за знанията на децата. 54% считат, че ефектът от промяната ще е положителен за качеството на средното образование, а над половината са съгласни, че това ще даде и възможност за оценяване работата на учителите. Анкетираните обаче виждат необходимост от по-задълбочена подготовка в училище за изпитите.
|
|