Кабинетът не прие новата наредба на здравното министерство за образуване на цените на лекарствата, съобщи пред "Сега" здравният министър Радослав Гайдарски. Тя предвиждаше сериозно намаление на максимално допустимите надценки, които могат да си начисляват търговците на едро на медикаменти и аптеките.
Мотивът наредбата да бъде върната за преработване е, че се нарушават интересите на малките аптеки, обясни Гайдарски. Кабинетът е поръчал да се сформира широка работна група, която да преработи наредбата. Очаква се тя да бъде гласувана в новия си вариант на заседанието на правителството тази седмица. Най-вероятно намалението на надценките ще бъде орязано.
В настоящия вариант на наредбата се предвиждаше общата надценка на търговец и аптека за лекарства, плащани от здравната каса и държавата, да падне на 12.5 - 15% в зависимост от цената на препарата. За медикаменти с рецепта, но непоети от държавата, надценката е от 25% до 30 на сто. Според настоящото законодателство сега аптека и търговец могат да си начисляват от 27 до 40% и за двата вида лекарства.
От Българския фармацевтичен съюз обявиха, че толкова ниски надценки ще доведат до фалит на една трета от аптеките у нас и заплашиха със стачка.
Забавянето на наредбата за цените може да изправи целия пазар пред огромна криза. Според новия закон за лекарствата настоящите цени са в сила до 31 декември, а новите следва да се определят именно по реда на още неприетата наредба. "Ако няма нови цени, на 1 януари има две възможности - изобщо да не се продават лекарства, или да се продават, на каквато цена всеки реши", обясни директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев.
Дори и наредбата да мине в Министерския съвет следващата седмица, технологично времето за регистрация на цените на производителите няма да стигне, предупреди Денев. Препаратите, които трябва да имат нова цена, са около 4000, а времето за регистрация на едно лекарство е 35 - 40 дни. Преди това обаче производителите трябва да съберат доста документи, включително и информация за стойностите, на които се продават медикаментите им в 8 страни от ЕС, с които се сравняват цените у нас. След това информацията трябва да се провери от комисията по цените.
От асоциацията предлагат служебна пререгистрация на цените на производителите, т.е. с наредбата автоматично да се признаят настоящите цени на лекарствата и на практика догодина препаратите да имат легитимни цени. Новите надценки пък ще се изчислят върху старите стойности на производителите.
От здравното министерство още обмислят какво да предприемат, но е много вероятно да приемат варианта със служебната пререгистрация.
Чел съм, че ако внякои от белите държави надценката надвиши 7-8 % си хвърлят капите нагоре от радост. На нашите "бизнесмени" и "предприемачи" и 100 % им се вижда малко.
Човешката алчност е неизмерима !