Британските домакинства са изхвърлили над 22.6 млн. тона боклуци през периода 2004-2005 г. Втора е Испания с 16.6 млн. тона, трета Италия с 14.2 млн. тона. Франция се отчита с 12 млн. тона, Полша с 8.6 млн. и Германия със 7.3 млн. Макар Великобритания да е рекордьор за същия период, тя е трета след България и Ирландия по количество боклук на глава от населението, се уточнява в проучването.
Правителствените данни обаче показват, че през 2005-2007 г. има спад на изхвърления боклук и нарастване на рециклираните отпадъци. Делът на отпадъците, които са били рециклирани или използвани за тор, се е увеличил от 27.1 до 30.7% според екоминистерството. Спаднало е и количеството на изхвърления боклук - от 17.9 до 16.9 млн. тона. Асоциацията обаче твърди, че останалите европейски държави също са ограничили отпадъците си след 2005 г., поради което Великобритания пак си остава "на върха на купчината боклуци", както отбелязва Би Би Си.
Асоциацията твърди, че в момента сметищата във Великобритания заемат площ от 282 квадратни километра. Според някои изчисления това е площта на средно голям град. Ето защо АСВ предупреждава, че ако се запазят сегашните тенденции и темпове, до 9 години страната ще остане без място за сметища.
Според експертите на асоциацията наложителни са спешни реформи, в противен случай делът на рециклираните отпадъци няма да нараства с необходимите темпове и страната няма да изпълни директивата на ЕС за боклуците. Според нея през 2020 г. боклукът на Острова не бива да надхвърля 35% от количеството през 1995 г.
ОТГОВОРНОСТ
"Десетилетия наред хората бяха свикнали да изхвърлят боклуците си, без да се замислят за последиците. Тези времена вече свършиха", твърди Пол Бетисън, високопоставен представител на асоциацията. Местното население, бизнесът и местните власти играят основна роля, за да предпазят страната от опасността да се превърне в планина от смет, добавя той. Според него другите страни от ЕС рециклират двойно повече отпадъци.