Проучването е проведено на 8 ноември и в него са участвали общо 958 души. 54% от респондентите са отговорили, че одобряват напълно или в известна степен присъединяването на френскоговорящата област към държавата си. Против идеята са се обявили 41% от участниците. Още по-висока, или 66%, е подкрепата сред жителите на северните френски области, които се намират близо до Валония. Един на всеки 20 там е отговорил, че няма мнение по въпроса. В рамките на подобно проучване почти половината от холандците заявиха, че желаят съюз между родствената им Фламандия и Холандия. Близо 80% от тях смятат фламандците за близки.
Повод за разиграването на подобни сценарии е правителствената криза в Белгия, която продължава вече пети месец. Монархията е без кабинет от 10 юни, когато се проведоха парламентарни избори. Лидерът на фламандските християндемократи Ив Льотерм спечели вота и получи мандат за съставяне на правителство от крал Албер II. Льотерм обаче не успя да формира коалиция без подкрепата на близките партии във френско- и холандскоговорящите региони в страната. Преди седмица партиите се договориха по области като трудовия пазар, социалната политика, реформата на съдебната система, имиграционната политика. Главната пречка пред съставянето на ново правителство остана непреодоляна, след като в четвъртък парламентарна комисия гласува за разделяне на последния двуезичен избирателен окръг в страната по езиков признак. Районът обхваща столицата Брюксел и двете му предградия Хале и Вилворде. Териториално той е разположен във Фландрия, но е със 85% валонско население. Ако бъде одобрено, решението ще лиши близо 120 000 френскоговорящи белгийци от възможността да гласуват за "свои" кандидати.
За пръв път в историята на страната фламандците използват демографския си превес, за да се наложат в политически план. В същото време холандскоезичните партии на север настояват за повече автономия и преустановяване на помощите за по-бедния юг, където са франкофоните. Валонците смятат това за погазване на националната солидарност и груба демонстрация на сила. Вчера белгийският монарх трябваше да се срещне с политическите лидери на двете общности, за да се опита да разреши кризата.
НЕСПОДЕЛЕНА ЛЮБОВ
Французите подкрепят обединението на Валония с Франция, но самите белгийски франкофони са далеч по-резервиране към подобно развитие. "Дори 100% от французите да искат съединение, ние бихме казали: това, което е наше, ще си остане наше", твърди валонецът Венсан Пиерар в коментар на страницата на френския в. "Либерасион". Той е убеден, че Белгия ще продължи да съществува, дори и фламандското мнозинство на север да постигне независимост.