:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,216
Активни 587
Страници 2,781
За един ден 1,302,066
Реформа

Митът за богатия личен лекар

Доходите на джипитата съвсем не са толкова високи, колкото се набиваше в главите на пациентите. Затова и част от тях се отказват от общата практика
Снимка: Юлиян Савчев
Сега е моментът държавата да се сети за личните лекари. Ако те нямат стимул да работят като такива, достъпът до медицинска помощ ще бъде още по-ограничен.
Един от митовете на ранните години на здравната реформа е на път окончателно да умре - митът за богатите лични лекари, които имат доходи, по-високи от тези на депутатите, да не говорим за останалите медици. Този мит беше насаждан съвсем съзнателно по времето, когато се създаваше сегашният вид на здравната система. Първо, за да тръгне тя, бяха нужни достатъчно лекари, които да се решат да станат джипита. Второ, пациентите трябваше да имат стимул да се записват при тях и да ги търсят. А какъв по-добър стимул от този, че лекарят получава купища пари от твоите осигуровки. И трето, тогава парите действително не бяха малко. В резултат на офанзивата като лични лекари в първите години се регистрираха над 5000 медици.

7 години по-късно нещата изглеждат доста по-различно. Доходите на общопрактикуващите падат, работата им е доста по-тежка от тази на останалите лекари и вече има отчетлива тенденция джипитата да намаляват. Ако този процес не бъде спрян, ще постави под въпрос функционирането на цялата ни здравна система. Защото тя е базирана именно на общата практика и



на личния лекар, който се явява вход към системата



За 2 години от договор с касата са се отказали 339 общопрактикуващи, сочат данните на НЗОК. В момента у нас има 5001 джипита, а според анализите на здравното министерство, за да са покрити нуждите на населението, са необходими 4910 лекари. Т.е. санитарният минимум наближава и най-вероятно лошите прогнози ще се сбъднат още догодина, когато се очаква още медици да закрият практиките си и да идат да работят в болници, поликлиники или във фармацевтични фирми. Или просто да се пенсионират, без на тяхно място да се появят млади лекари. В цели 14 области той отдавна е преминат - там личните лекари са по-малко за сметка на големите градове, където има свръхнасищане. Най-тежко е положението в отдалечените села и планинските региони, където населението разчита основно на фелдшери, а не на лекари, ако и тях изобщо ги има.

Лекарите нямат мотивация по две причини - не издържат икономически и условията, при които работят, не им позволяват да извършват нормална медицинска дейност. По данни на националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България



средният чист доход на едно джипи е 470-500 лв.



Да, лекар с 1000 пациенти получава около 1000 лв. месечно от здравната каса плюс още някой лев от потребителски такси. Но разходът му е далеч над 500 лв. - той трябва да плати на медицинска сестра, режийни, консумативи и т.н. Към регулярния разход се прибавят и глобите от здравната каса. Правилата на НЗОК са така направени, че санкцията е почти неизбежна. Нещата стават още по-тежки в т.нар. неблагоприятни райони - там трябва да се наема повече персонал, който да обслужва отделните села в практиката, а разходът за гориво е съществен. Здравната каса плаща по 300 лв. допълнително на месец за отдалечените райони, но явно и тези пари не стигат. Ако парламентът наистина отмени и потребителската такса за пенсионерите, доходите на лекарите окончателно ще започнат да клонят към минималната работна заплата.

Срещу това лекарят работи с тежък контингент - най-често посещаващият джипито пациент е възрастен и хронично болен. Който е постоянно недоволен от живота като цяло и конкретно от цените на лекарствата и перманентната липса на направления за специалист и за изследвания. Последното ограничава и самия лекар - при поставянето на диагноза, при лечението на пациентите, а и профилактиката и ранното откриване на болести става почти невъзможно. Личният лекар е длъжен да е 24 часа на разположение на пациентите, т.е. той отговаря за т.нар. неотложна помощ, която дори няма ясна дефиниция. В големите градове това се решава с плащане на медицински център, който да поема грижата за пациентите през нощта и празниците. В малките населени места си остава ангажимент на джипито.



Здравната каса задължава медика да притежава



и например АГ стол и хирургични инструменти. Ако ги няма - следва глоба. Която се налага освен при истински нарушения като отчитане на мъртви души и при погрешно въвеждане на код при писане на рецепта, да речем.

Джипито за разлика от другите лекари няма възможност за допълнителна работа и доход, каквито имат специалистите в доболничната помощ и медиците в болниците. Не може и рушвет да поиска, тъй като пациентът ще се запише при друг лекар.

В последните години здравното министерство и здравната каса напълно неглижираха състоянието на първичната медицинска помощ. Например бюджетът й от 2003 г. до 2007 г. е нараснал само с 12 млн. лв. - от 103 на 115 млн. лв. Сумата не покрива дори инфлацията, да не говорим, че през 2003 г. още не бяха открити неосигурените пациенти, т.е. личните лекари получаваха пари и за тях. Паралелно с това ежегодно джипитата се товарят с нови задължения. Причината те да останат в задния двор е, че при тях почти няма корупция, нито преразходи и дефицит, за разлика от болниците, т.е. - не са най-тежкият проблем. И дълго време се смяташе, че имат достатъчно високи доходи.

Но са на път да станат проблем. В момента личните лекари в градовете са достатъчно, едва ли и поголовно ще се откажат от общата практика. Достатъчно е обаче броят им да намалее с още 20-30%, а в селата окончателно да изчезнат. Така достъпът на пациентите до медицинска помощ ще стане още по-затруднен, а опашките пред кабинетите - още по-големи. Освен това личният лекар е този, който осигурява вход в системата - направления за специалист, за изследвания и за планов прием в болница. Т.е. ако нямаш личен лекар или не можеш да се добереш до него,



няма никакъв смисъл да плащаш здравни вноски,



тъй като не можеш да ползваш медицинската помощ, която те осигуряват.

Сега е моментът здравната каса и здравното министерство да предприемат мерки - преди ситуацията да е станала кризисна. Трябва да се признае, че те вече не стоят напълно безучастни - догодина бюджетът на общопрактикуващите ще скочи с 10 млн. лв. Това прави средно брутно по 166 лв. месечно за личен лекар. Не е достатъчно, но е по-добре от нищо или от още по-малко.

Касата и министерството обаче трябва да помислят и за останалите проблеми на личните лекари. Държавата пък трябва да подготви, финансира и приложи на практика цяла програма за осигуряване на медици в отдалечените райони. Настоящата й безучастност е чиста сегрегация.

Заради десетките несъвършенства на системата много хора и в момента не виждат смисъл да плащат здравни вноски и да имат лични лекари. Ако държавата обаче допусне да остане без джипита, т. нар. реформа окончателно ще фалира.
61
9073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
26 Ноември 2007 00:59
Тъй де, тъй. Авторката явно добре е прочела писанията ми във форума. Крайно време е някой настина да обяви, че царят е гол.
26 Ноември 2007 01:11
ЗОК е финансова институция и като такава се старае да намали разходите без оглед на последствията - касата е доволна от отказващи се ОПЛ именно защото са вход към системата - няма ОПЛ - няма натоварване на системата.
26 Ноември 2007 06:08
Грешното тълкуване на фактите води до грешни изводи, Янина. На бас, че нищо от това, което пророкуваш, няма да се сбъдне.
26 Ноември 2007 08:30
Хм работата на ОПЛ‌ била по тежка от тази на болничните специалисти, не можели да получават подкуп.Не знам защо трябва да се настроиват съсловията едно срещу друго, всяка жаба в гиола си .Не знам колко е трудно , но аз докато цяла нощ оперирам грешки на ОПЛите , те си стоят в топлите легла , не получавам повече от тях но не се оплаквам, това е което съм избрал.
26 Ноември 2007 08:42
Всичко изброено е вярно. Само дето не съм видял случай - ОПЛ да се върне в болница.
26 Ноември 2007 08:44
Привет, Загорка!
Но:
Не знам защо трябва да се настроиват съсловията едно срещу друго, всяка жаба в гиола си.

и
Не знам колко е трудно , но аз докато цяла нощ оперирам грешки на ОПЛите , те си стоят в топлите легла , не получавам повече от тях но не се оплаквам, това е което съм избрал.

В двете части на твоето изказване си противоречиш.
Интелигентен си, няма да ти посочвам точно в какво.
Просто ще го формулирам - все още има остатъчен ефект акцията "разделяй и владей".
Поздравления за Янина за статията!
26 Ноември 2007 08:58
Айде бе, горките джипита. Аз не съм съгласна, първо те са доста некомпетентни и неактуални в познанията си, работят тотално през пръсти, на детската консултация приемат по 2 бебета едновременно?!, никога, ама никога когато ти трябва направление нямат, защото са свършили?!, сори че си се раболял, ама ще чакаш до другия месец, ако не се се отказал...Записват пациенти без оглед на това дали могат да ги обслужват, в резултат пред кабинетите им се събират десетки болни, които не могат да бъдат нито прегледани, нито отпратени, нито насочени бързо към специалист...А, че били на разположение 24 часа - пълна лъжа. Нито вечер, нито събота и неделя можеш да се свържеш, само в работно време!
26 Ноември 2007 09:00
От базата на какво образование оценяваш компетентността на на джипитата ?
26 Ноември 2007 09:08
Не е хубаво да се чете избирателно от форумите. Има и друга част от истината. При 120 млн бюджет за ОПЛ и 5000 такива специалисти това означава 2000 лв месечно от касата за среден ОПЛ. Още хилядарка от такси, домашни посещения, документи за работа, за шофьорски книжки и пр. Доста сериозни ще трябва да са разходите за да докараш от 3000 лв приходи до минимална работна заплата.
26 Ноември 2007 09:13
grushenka, общопрактикуващият лекар НЕ МОЖЕ да ти откаже да те запише в листата си.Ако мепиташ-поредното безумие на касата, пораждащо доста конфликти.Толкова по многото записани и съответно после кофти гледани.Все пак може и да е за добро/за пациентите де/, защото ако можеше да си избира пациентите някой, който е единствен в околията...
26 Ноември 2007 09:22
Грушенка!
Аз пък съм доволен от моя личен лекар. И какво сега? Да се караме ли с теб и Загорка светло?
Ами че то точно такава е целта на занятието!
Дай да не се хващаме на въдицата.
Навремето бай Тошо казваше: "Абе нека говорят за летящите чинии, да не говорят за празните". Сега тази роля успешно изпълняваха даскалята, след тях иде ред на дофтурите.

Редактирано от - Сократ-май на 26/11/2007 г/ 09:24:17

26 Ноември 2007 09:29
Всеки личен лекар на ден прави поне 50 прегледа за които взема по 1.80лв. потребителска такса без да издава касова бележка! Това са чисти доходи, така, че не ги защитавайте, че видите ли били бедни! А и ако не им изнася да чукат камъчки!
26 Ноември 2007 09:34
Heat яко раздава хилядарки, ама нещо се е объркал.В иначе правдивата статия не е споменато, че лекарите дават немалко пари за образование.
26 Ноември 2007 09:38
А някои гарвани не се сещат, че пред кабинетите висят хора освободени от такси и 50х1.80 просто няма как да се случи освен в нечия пилешка главица.
26 Ноември 2007 09:43
Вината е изцяло на Народното събрание, последните две правителства и не на последно място на чиновниците от НЗОК - в началото системата тръгна горе-долу добре, но като включихо и болничната помощ "забравиха" да осигурят още средства - вноската си остана 6%. За да закърпят положението започнаха масови санкции - почти всяка проверка на ОПЛ, специалист, по-късно и в болниците завършва с отказ от плащане и/или глоба. От лекарите се искаше правилно оформена документация, а не добре свършена работа - така лека полека лечението остана на заден план. Но затрудненията и тормоза на пациенти и лекари е последното, което вълнува чиновниците от НЗОК - за тях е важно да вържат бюджета и да си изпълнят плана за санкциите (за 2007 бяха ок 20 млн.)
26 Ноември 2007 09:45
Всичко е абсолютно вярно ! наистина имат огромни разходи! А напрежението и стресът са големи. Плюс недоволните пациенти, които денонощно те притесняват!
26 Ноември 2007 09:45
Гeйко Горисов,

Писах за 50 прегледа за които се вземат пари! А друг е въпроса, че като дам 2лв. се минава с номера "Нямаме стотинки да върнем"! А родителите ми са пенсионери и те дават по 2лв. за преглед, така, че ми е интересно кои са тези хора освободени от такси, освен пеленачетата може би...
26 Ноември 2007 09:46
Гойко Горисов!

Сега кой ще ти отговори?
26 Ноември 2007 09:51
grushenka, за 7 години пациентите не се научиха, че няма такова нещо като"полага ми се направление" или "трябва ми направление". Като имаш оплаквания отиваш при своя личен лекар, той те преглежда, назначава ти лечение или ако ТОЙ ПРЕЦЕНИ, че ти трябва консултация със специалист ти издава направление. Не можеш просто да отидеш и да кажеш "дай направление за невролог!". Ако ти самата желаеш да те прегледа конкретен специалист - никой няма да ти откаже, но срещу заплащане. Ако пък GP не ти харесва имаш възможност да го смениш и да се запишеш при друг.
26 Ноември 2007 10:01
Heat яко раздава хилядарки, ама нещо се е объркал.

В Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2007 г., чл 1 т. 1.5.1 "здравноосигурителни плащания за първична извънболнична медицинска помощ" пише числото 115 945 000. Имаше и дребни добавки през годината. Ако това се раздели на 5000 ОПЛ и 12 месеца колко става?
===================
Не коментирам дали са много, малко, заслужено, незаслужено......ама хайде да не се лъжем.
26 Ноември 2007 10:05
Хийт!
Толкова ли си наивен, та да вярваш, че от бюджета всичкото, или поне по-голямата част отива в джобовете на тези, за които е предназначено?
26 Ноември 2007 10:06
grushenka, по отношение на чакането пред кабинетие. В белите страни се записваш за преглед при GP-то за след 3-4 дни или седмица, за специалист - 2-3 седмици.
26 Ноември 2007 10:09
Гейко,

Пропуснах и още нещо от моя опит - след 3 поредни посещения при личния ми лекар и неспособността му да разбере какво ми има след като ми предписа 2 шепи хапчета и 2 туби с мазила ми каза "ами то да взема да те пратя при специалист (!!!), но пък нямам направления, какво ще кажеш да си платиш?" Е за това нямам думи егати! Защо не ми го каза още в началото като отидох при него, а си екпериментираше с мен???

И ми е интересно защо защитавате личните лекари, които спор няма си докарват едни добри заплати, а когато учителите стачкуваха и нямаше, кой да ви бави децата болшинството във форума бяхте против тях и техните искания??!
26 Ноември 2007 10:19
Кроу!
Човек може да защитава и учителите, и лекарите.
Не разбираш ли, че наличието на келяви овце се използва за атака срещу цялото съсловие? Просто в момента предстоят протести на лекари и отрано се взимат мерки. Учителите вече бяха смачкани.
26 Ноември 2007 10:30
Личният лекар е длъжен да е 24 часа на разположение на пациентите, т.е. той отговаря за т.нар. неотложна помощ, която дори няма ясна дефиниция.



Не познавам такъв..
26 Ноември 2007 11:10
За толкова години вече, аз не успях да се добера до моя личен лекар. На телефона си не отговаря, пред кабинета му има опашка и нямаш никакъв шанс да влезеш, освен ако не чакаш ден или два, а си на работа и т.н. Това е в София. Не виждам смисъл и да го сменя - същото ще е. Та сега си плащам някъде и така я карам. За мен проблема е в тези идиоти дето въведоха личните лекари без да има условията тях да ги има. За България през тези години това си беше престъпление, но де я прокуратурата да подгони тези, които съсипаха живота на българите!?
26 Ноември 2007 11:26
Лошото е, че при кадърните лекари наплива е голям. При предишния ми GP бяха записани 3500 човека. Можете да се досетите, че за да те приеме се чакаше по минимум 2 часа. Иначе нямам оплаквания от нея, но това чакане ме убиваше .... преместих се при друг, който ми е до работа и си има график за приема - само с предварително запазен час, освен ако не е на умирачка. Пациентите се извикват от сестрата по реда на записване и в съответния час. Полага се по 20 минути на пациент. Така няма претупване на работата и се пести времето на пациента. Много съм доволен. А и при нея ходя само за профилактичния преглед. Ако имам подозрителни симптоми (естествено не сериозни) се консултирам по телефона и тя ми диктува рецептата. До сега не съм имал усложнения или проблеми (да чукна на дърво).
Няма много общо по темата, но просто искам да кажа, че има и добри GP-та и не ме интересува дали взимат 3000 лв. Просто искам да си вършат работата.
Това е!
26 Ноември 2007 11:26
От 2-3 години вече ми се налага да работя допълнително и друга работа за да мога да покривам разходите в практиката.........Последното , което ме накара отново да се замисля е посещение при пациент в отдалечено населено място- на 20 км от практиката, освободен от потребителска такса, по заледени и непочистени пътища и се получи , че отивам , свършвам работата и си плащам за удоволствието да работя.......... Замислям дали усилието си заслужава.?!
26 Ноември 2007 11:38
Със задоволство отбелязвам, че днес има малко над средното за уважавания форум смислени изказвания. Особено ме впечатли Sir Mano. ТОЙ Е НАПИПАЛ ПРАВИЛНИЯТ ОТГОВОР НА ПРОБЛЕМА. Това е начинът - ако не сте долони от семейния се лекар (със или без основание) - СМЕНЕТО ГО, като преди това го проучете - питайте колеги, приятели, комшии или направо хората чакащи ред кабинета му. Действайте - новото записане започва след 1 седмица. Ако имате въпроси -- питайте - ще се опитам дави отговоря.
26 Ноември 2007 12:16
Напълно безмислено е от един сполучлив случай да се правят обобщения за цялата система, освен ако ... има лична заинтересованост. Един току ще започнал работа като личен лекар, най-често току-що се е дипломирал и е без опит, има интерес хората да си сменят лекаря. В крайна сметка и него ще го огрее.
Истината е съвсем друга - в София попадаш "от трън та на глог". Ако лекаря не е съвсем зле, при него винаги има опашка и не можеш да се доредиш. При останалите можеш. Въпрос на "голям избор".
26 Ноември 2007 12:29
Нелошо написана статия.Малко емоции, повече факти.Наистина добри мнения.
Една молба към колегите: Моля Ви, нека да не се делим и този път.Чака ни новия рамков договор.С други думи поредната борба за оцеляване.
26 Ноември 2007 12:32
XYZ,
Говориш/пишеш наизуст, изпозвайки изтъркани клишета. Това дето новоизлюпените доктори ставали семейни лекари е пълна простотия, да ме прощаваш за израза. Един от проблемите, които авторката май не е засегнала е именно възрастовата структура на съсловието. Официалната статистика посочва, че над 50% от колегите са над 50г възраст и само около 20% са около и под 30г. цитирам по памет, та може и да бъркам с някой и друг процент). Това с особена сила важи а големите градове (С, Пл и В), където пазарът е (все още) пренаситен и ситуацията е още по-зле. Аз направих практиката си, когато бях на 30г и бях най-млйдият семеен лекар в целият град, че и досега има не повече от 2-3 помлади колеги от мен. Масата от ОПЛ във въпросните градове, които са били участъкови лекари навремето, със страшна сила наближава пенсионна възраст - познавам колеги на по 65години, които още (си мислят че) работят.
Млади колеги могат лесно да започнат само по селата, но там МЕРАКЛИИ НЯМА.
26 Ноември 2007 12:38
Който иска да заповяда-ще му съдействаме за практика в отдалечено нас.място, 60 % неосигурени, малцинствени групи.Да му е честито.
26 Ноември 2007 12:50
За толкова години вече, аз не успях да се добера до моя личен лекар.

Хипократ2006, не му се връзвай на XYZxyz. Той е бил изцяло задоволен през иманалата епоха, а сега вечно и до нищо не е могъл да се добере.
Присъединявам се към поздравленията към г-жа Здравкова. Този път наистин е налучкала верния тон. Не искам да утежнямам дискусията. Проблемите са много.
Искам само да кажа следното. Аз съм доволен от моя семен лекар. Той ми е третия, но вече от 4 години и не помислям да го сменям. Бих искал само да кажа някои нещата, които определят моето мнение кънкретно към него.
1. Много добро разпределение на работното време. Успял е да хване различните потоци пациенти и по този начин пред кабинетът му много рядко има повече от 5-6 човека. Най-често не са повече от 3-ма. Практиката му е над 1300 човека.
2. Нямам никакво основание да се съмнявам в неговата компетентност.
3. Не знам как го прави, но досега не е казал "Нямам направления". Въпреки че има специалност "Детски болести" редовно праща децата ми на педиатър.
Както казва Хипократ2006, трябва да положим малко повече усилия, за си осигурим по-добри условия за живот. И това не се отнася само до избора на личен лекар.
Живи и здрави и дано лекарите да "скучаят" от липса на пациенти.
26 Ноември 2007 12:52
Федя
Непрекъснато се опитват да ни накарат да признаем, че шугавата овца е образец за цялото стадо.
26 Ноември 2007 13:00
Митът за богатия личен лекар е хубаво заглавие!
С едно малко допълнение: - "И липсващата медицинска сестра"...
26 Ноември 2007 13:03
Нещата са прости-за да работи като ОПЛ докторът трябва да печели.За да го прави му трябва практика с определена структура като бройка и състав-деца, профилактични програми, не на последно място интелигетни и платежоспособни пациенти, които въпреки недомислията на системата да извървят пътя до правилната диагноза и лечение/което неизбежно включва някои плащания за тяхна сметка/.Ако горепосоченото в една практика липсва-докторът си вдига чуковете.Когато това се случи в по-голям град-ОК!Записваш се при друг.Конкуренцията движи света/четете Хипократ/.Това, което според мен статията се опитва доста плахо да каже, е че скоро огромният електорат на сега управляващите, който по презумция трудно се включва в набелязаните от мен по-горе някакви рамки ще остане без доктори.Да му мислят младите колеги.Със страшна сила се задават разпределения."ЕДНО СЕЛО ЗА КОЛЕГАТА"-крилата фраза от началото на професионалния път на докторите, завършили преди 1990г.
26 Ноември 2007 13:14
Brightman е типичен нашенец, дето разбира от политика футбол и естествено - МЕДИЦИНА. Никът му (по моето скромно мнение е крайно неудачен) - по-точно е Ignorantman. Чудно ми е като го заболи коремчето на какъв доктор ще иде!!!
Федя, бедна ти е фантазията какъв висш пилотаж се изисква от страна на семейния ти лекар, за да има винаги направление за младите хора и за спешни случаи. Няма да забравя как веднъж цяла седмица кътках последното направление и когато вече си мислех, че ще го дам на 1-во число със задна дата, на 30-и, 10 минути преди края на работното време за амбулаторни прагледи, цъфна една госпожа с инсулт.
26 Ноември 2007 14:07
Чудно ми е като го заболи коремчето на какъв доктор ще иде!!!

Е, и аз се чудя, защото няма къде. Ако е в работно време на семейния лекар и решиш да отидеш при него ще има да се превиваш от болки пред кабинета му, докато му свърши работното време. Другият вариант е да отидеш някъде другаде - в Пирогов, ако си за там, в медицинския център, с който има сключен договор този личен лекар или просто да си платиш. При всичките тези случаи си задаваш един и същи въпрос - за чии ... ми е личния лекар? Много по-приемлив вариант беше предишния, който до коя година работеше - до 2001-ва ли беше.
Между другото - личните наблюдения не са клишета. Клишетата се използват от тези дето от девет дерета вода ще донесат, за да доказват, че са прави, когато всъщност не са.
Има една анкета на сайта zdrave.bg, "Вярвате ли в компетентността на своя личен лекар?". Само 27% са казали "Да - затова и съм си го избрал(а)."
26 Ноември 2007 14:18

Има няколко професии в България, към които българина изпитва все повече и повече негативни чувства, които силно нарастват при всеки досег с тези професии. Най-често срещаната е медицинската професия. Примерно при половината случаи на досег с медицински работници, негативизма нараства, при 40% остава същия и само при 10% негативизма намалява. Други подобни професии са бакшишите, както и адвокати, съдии, следователи и прокурори, политиците и т.н. Трудно след като съсловието само се е злепоставило като цяло, да имаш положително мнение за някой конкретен случай. Специално за личните лекари има и още нещо - там системата е сбъркана, но кой я обърка? Това едва ли стана без тяхна помощ. И май от 2000 година, а не от 2001-ва заработи неработещата система с личните лекари. Преди 2000 година беше очевидно по-добре.
26 Ноември 2007 14:22
Хиксе!
Ето че с един замах сряза възела!
Има калпави лекари, има и свестни лекари. Дискусията цели търсене на решение. Дърленето - лично душевно задоволство.
26 Ноември 2007 14:41
Brightman, сумата в дебитната ти карта ще стигне криво-ляво за прегледи и изследвания в доболничната помощ, какво ще стане ако трябва да се лекуваш в болница ? За една седмица ще хвръкнат парите, натрупани за 7 години, после какво ще правиш ?
26 Ноември 2007 14:47
Брайтман този път дава добра идея, само че (струва ми се) смята, че с 10-ината кинта ето ги плаща всеки месец за здраве поастоящем, ще получава каквото и до сега, че и повече. Иначе лекции на тема "Диференциална диагноза на коремната болка" няам време да му чета. Нека някои от колегите (Посейдон, например), ако има време, да му каже две приказки, но да знаеш, душко, че самоувереността ти по темата е просто трогателна.
26 Ноември 2007 14:49
XYZxyz, аз не съм доволен почти на 100 % от "досега" ми с автомонтьори, фаянсаджии, бояджии, водопроводчици, ел. техници, дърводелци и т.н. Всеки ремонт ми се вжда скъп, смятам, че си надписват материалите и частите, но като ида при друг и там е същото.

26 Ноември 2007 14:49
Weed361, явно си много далече от понятието "Зравно осигурителна система" (независимо какъв тип е тя).
Така че не задавай глупави въпроси.
26 Ноември 2007 14:56
Системата преди 2000 година работеше донякъде добре, защото я нямаше сегашната бумащина, опитите за тотален контрол и санкции. Тогава 90 % от времето ми беше посветено на пациентите и 10% за документацията. Сега съотношението е 70% за документите и 30 % за болните. НЗОК вкара медицината в абсурдни рамки, които ако не спазваш няма да ти платят, ако пък ги спазваш прекалено стриктно пациентите ти няма да са излекувани. Най-потърпевши са GP-тата, защото при тях 100% от прегледите им минават през касата и санкциите са неизбежни.
26 Ноември 2007 15:04
Федя, я ми обясни нашата система от какъв точно тип е ?
26 Ноември 2007 15:05

Weed361,
съгласен съм с всичките ти забележки и т.н.
26 Ноември 2007 15:08
Вестниците са пълни с обявления като това:
"Заменям Ламборгини и Ферари за запазен Трабант на биогориво. Д-р Иванов".
26 Ноември 2007 15:15
Федя, я ми обясни нашата система от какъв точно тип е ?

Обяснявам: нашта е от РЕПРЕСИВЕН тип.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД