:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,203
Активни 239
Страници 13,077
За един ден 1,302,066
Репортаж

На цар Калоян във Варна не му върви

"Градът отново воюва с византийци!", ядоса се адмирал Контров, който е автор на идеята морската столица да има паметник на великия владетел
Снимка Булфото
При първата копка металната част от кирката на председателя на Общинския съвет Борислав Гуцанов се сурна към ръката му. Най-вдясно Христо Контров не обръща внимание на случката-знамение. В крайна сметка работата по паметника на цар Калоян бе замразена.
Петък, 23 ноември, площад "Независимост" във Варна. Елитът на града суетно се тутка около мястото, където тържествено предстои да бъде направена първа копка за паметник на цар Калоян. Странно е да се прави първа копка на паметник, но в настоящата история не е така. В нея първата копка трябваше да сложи край на споровете къде точно да е статуята на царя. Във Велико Търново какво препогребване му направиха с всички почести, а край морето работата се закучи.

И така в този ден "цветът" на града е напъпил без изключения наоколо, тъй като увековечаването на прочутия владетел се е превърнало през последните месеци в най-модното културно начинание. Председателят на Общинския съвет Борислав Гуцанов, който е в негласно съревнование с кмета Кирил Йорданов по първи копки, изящно замахва с кирката. Усмивка, фото, сечивото тъкмо да се забие в земята, тъй както Калоян е смазал латините. Но... металната част се изплъзва от дървената дръжка и за малко не халосва Гуцанов.

По ирония или по закономерност на съдбата сценката е естествено продължение на баталиите покрай вдигането на паметника. Не му тръгна на Калоян във Варна и това е. Най-напред се скараха скулпторите, после интелектуалци роптаха срещу мястото на паметника, а препирните на историците дали точно Калоян трябва да бъде големият символ на Варна така и не спряха. "Първият паметник на Калоян в България ще бъде построен във Варна", пишеха доскоро местните вестници. Вече не пишат, проектът е замразен до второ нареждане.



Идеята



Тя е на адмирал Христо Контров, известен преди като главнокомандващ на Военноморските сили, а понастоящем като активист на ДПС. Този родолюбив българин до октомври бе общински съветник и оглави инициативния комитет, който движи проекта. Идеята възникнала случайно при разговори във Военноморското училище. И оттогава - както разказва Контров - се превръща в цел на живота му. Поводът е ясен: през март 1201 г. Калоян трайно присъединява Варна към България. Преди това тя е попадала в ръцете на най-различни нашественици. Някак си това дело остава подценено от поколенията. От друга страна, Калоян е прочут с победата си над кръстоносците, т.е. над западната цивилизация. Каква по-добра причина паметникът да ограмотява не само бъдните варненчета, но и милионите западни туристи, които Варна привлича. Или поне ще привлича.



Творческите скандали



През 2006 г. идеята бе одобрена от Общинския съвет, кметството обеща дарения, инициативният комитет отвори банкова сметка за още. Бе обявен конкурс за творческата реализация на проекта. Но може ли български творци да се състезават и да не се скарат? Скараха се. Мастито жури от вещи специалисти по паметниците начело с Контров преся общо 20. Спечели великотърновски екип - скулпторите Борис Борисов и Константин Константинов и архитектите Милен Маринов и Христо Хралов. На второ място с глас по-малко остана колективът на Александър Хайтов. Синът на големия български писател се разсърди и демонстративно не взе 3-те хиляди лева, които му се полагаха за второто място. Той обвини победителите, че са заимствали идеи от първоначалния му проект. Полетяха обвинения за съд, клевети, разправии кой как "измислил" ръката на Калоян, шлема, израза на лицето му... Чуха се и атаки срещу инициативния комитет, че в хода на конкурса е променял правилата... Търновци набедиха Хайтов, че вкарал в лицето на Калоян черти от баща си... В крайна сметка творческите страсти позацапаха имиджа на начинанието, но не го спряха. Последно стана ясно, че царят ще е на кон, с вдигната ръка и меч, гледащ сурово, височина с коня 8 метра... Министерството на отбраната дари 3 тона претопени гилзи за отливка, колоси на историческата наука като академик Васил Гюзелев и професорите Андрей Пантев и Николай Овчаров удариха рамо.



Мястото



Точно то се оказа фатално. И тук вече се намесиха не само скулптори и архитекти, но и художници и изкуствоведи, въобще хора на духа и материята от всякакъв калибър.

Още от самото начало бе предвидено монументът да е на централния площад "Независимост". Той е хубав, просторен, има си шадраван с гълъби и е на крачка от Операта. Но освен пъп на Варна според адмирал Контров точно там е изходната точка, откъдето Калоян е атакувал крепостта през 1201 г. През XIX и началото на XX век там се е издигала колона-чешма на султан Махмуд IV, т.е мястото е заплюто за паметник - символ на града. Година и половина никой не изказа противни съображения. По едно време се появи идея паметникът да не бъде върху плочките, а вътре в шадравана, облян във феерия от светлини. Но будни общественици правилно съобразиха, че така държавните мъже и жени няма да могат да полагат венци и цветя, защото ще се мокрят. Единственото възможно място остана вляво от шадравана, точно до градинката, където допреди години грейваше коледната елха на града.

С първата копка обаче избухна залп от несъгласия. 56 местни интелектуалци предизвикаха подписка, че площадът е архитектурно завършен, паметникът ще натовари "емоционално средата", не може да е вляво на площада, трябва да е в центъра, където пък е шадраванът... Калоян не бил свързан кой знае колко с Варна, мястото му било във Велико Търново. Освен това пластиката била архаична, носела естетиката на XVII век, а пък Варна е супермодерен европейски град и с нея трудно ще стане европейска културна столица, за каквато напира. Разсърдените интелектуалци станаха повече, подписката набъбна... Но се намериха и други активни интелектуалци, които направиха контраподписка и подкрепиха проекта.

Море от размисли и страсти заля и електронните форуми, където едни приветстваха патриотичната идея, други ругаеха, че площадът е едно от малкото просторни места в града и не бива да бъде запушван от внушителната статуя. Пространствено погледнато, големият паметник наистина ще бъде в центъра на града, но не и в центъра на централния площад... На кмета Кирил Йорданов му писна и нареди да се спре изграждането. Къде, кога и дали ще има втора копка, ще трябва да реши обществен експертен съвет.



Контрата на Контров



Контров обаче не е човек, по когото ще стрелят, без да отвърне. И контраатакува подобаващо: "Варна отново воюва с византийци. Цялата работа е, че местните творци, които са свикнали да бъдат на хранилка и да работят с поръчки, не се съгласиха да има национален конкурс и да се борят на него". Адмиралът нападна и Кирил Йорданов. Подведен от "нововизантийците", той през цялото време пречел на проекта, като имало и политически момент - кметът бил свикнал да казва на общинския съвет какво да прави. Контров напомни и за милионите, похарчени преди три години за "теракотни плочки", които бяха поставени на площада, а в същото време общината се стискала да финансира паметника. Няколко комисии от историци и архитекти отхвърлили мотивите на противниците. Шадраванът бил невзрачен. За капак Контров набеди Йорданов и в незаконни действия, защото уважил жалбата на недоволните година и половина след решението на съвета, а не в законния 14-дневен срок. Работата отива към съд.



История и още нещо...



"Никой друг не е унищожавал гръцкото семе в града, така както Калоян", разпали се историкът Калин Тодоров в защита на паметника. Но историята също вади аргументи срещу проекта в този вид. Ако паметникът бъде вдигнат на най-централното място в града, ще се превърне наистина в най-големия му символ. Вярно е, че Калоян е присъединил трайно Варна към Второто българско царство, но освобождението й от Византия е дело на Иван Асен I. А градът за първи път става част от България много преди Асеневците - още по времето на Кардам. Тук е бил и самият Аспарух. Ако пък ще се търси исторически символ с международно значение, той отдавна е намерен в лицето на полско-унгарския крал Владислав Ягело, получил името Варненчик. Дали полският рицар трябва да бъде увековечен единствено с музей на края на града, а цяла Варна да се "завърти" около Калоян?

В момента паметникът е отлят, предстои единствено да бъде сглобен. Би трябвало да бъде открит в началото на следващата година, стига страстите да утихнат. "Трябва да бъдем единни в главното, а във второстепенните неща можем да се различаваме и да спорим", каза винаги мъдрият варненски митрополит д-р Кирил по въпроса. Варненци наистина се оказаха разединени в главното. Ама в толкова спорове всъщност кое беше то?
Снимки: Импакт пресгруп
Това не е оригиналният Калоян, това е макет. Инициативният комитет пробва да види как ще изглежда в реални размери.
Снимка: Импакт прес груп
Скулпторът Борис Борисов иска да види своя Калоян на централния площад "Независимост".
19
5771
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
17 Декември 2007 01:52
Цирк, не ами - цирк!
Вярно, има хляб в идеята, че не само Цар Калоян трябва да се увековечи, ама не могат се разбра за един паметник, а какво остава за исторически комплекс - място за посещение от туристи и любознателни граждани от цялата страна, по един съвременен и интересен начин да се покаже на света колко древна е Варна.
17 Декември 2007 02:56
"Тя е на адмирал Христо Контров, известен преди като главнокомандващ на Военноморските сили, а понастоящем като активист на ДПС"

? Шегувате се? Наистина ли може вече така? Адмирал от ДПС...
17 Декември 2007 04:42
Пренасям си поста от онзи ден (с малки промени) с надеждата да се види от Кирил Йорданов и другите.


Градинката зад съдебната палата е приемлив компромис, но според мене да помислят по-добре за площада пред РДВР - бившия рибен пазар, някогашно търговско средище на града. Сега може да се нарече площад Калоян. Там има място - в средата паркират коли. Мястото е "войнствено" - между полицията, щаба на морските (нали адмирал строи паметника) и комендантството. И близо до гръцката махала, та Ромеоубиеца да символизира и победата на българщината в града. Достатъчно оживено пешеходно място - ще минава основното пешеходно движение от центъра към новото старо пристанище, има спирка и такси стоянка, а по Цариброд чак до Табаната сигурно ще се развива евтина чаршия, като Монастираки в Атина, като контрапункт на скъпата чаршия по ул. княз Борис и Преславска. Отзад фона на РДВР не е по-малко внушителен от Съдебната палата, тъкмо повод да освежат и осветят фасадата. Може да се правят интересни снимки и на фона на ул. Преславска или само ъгъла с бившата ориенталска сладкарница. Площада е наклонен - ще направят по-широка хоризонтална тераса за паметника, по която да седят туристите.

Калоян да гледа към адмиралтейството. Там била средновековната цитадела (по-точно - на мястото на БМФ), а крепостната стена минавала горе-долу по ул. Сан Стефано през халите и продължението й към ул. Дръзки. В 18 в. още личали златните кръжила на светците, изрисувани по стената. Предполагам, че кулата, с която нахлули в крепостта на Велика събота, е била някъде долу край реката, но царят сигурно е гледал отвисоко.

Тези, които мислят, че крепостта в 1201 била до пл. Независимост/Мусалата, се заблуждават. Средновековния град (в стените) бил доста по-малък от античния, който стигал до Валентина и Дупката, а гробищата му - чак до печатницата и Колхозния. А турските крепостни стени (построените в 1834, след като в 1828 старите били разрушени) били много по-широки, стигали до Погребите (бившата дискотека Андърграунд била барутен погреб), ул. Дрин (Трета гимназия), девическата и музикалното училище.

Контрадмирал Контров явно не знае, че още един български цар е тясно свързан с Варна - Борис I, който дарувал манастира на Теке Караач, там е намерен неговия печат и някои хора мислят, че може там да се е замонашил и дори да е погребан. Предлагам втория мост (продължението на бул. Левски до Малка чайка) да е Борисов мост, третия - с м-ла Хемус край Страшимирово - Калоянов мост. Ще се закръгли троицата с Аспарухов мост.


Доводът на Контров за Мусалата и турския паметник в днешната статия също не е сериозен. Мусалата наистина била свещено място за турците, там опявали умрелите. Там кейфували с кахве и наргилета и правели пехливански борби. Паметника имал надпис - най-цветистия образец (според Иречек) на ориенталско красноречие на Балканите. Но още от 1878 площада се променил напълно и сега никой не знае, че е бил турско място, тада се утвърждава българщината.
17 Декември 2007 06:47
А пък според мене най-добре паметника да бъде издигнат на мястото на козирката-срещу катедралния храм "Св. Богородица". По този начин ще се отвори пътя към градинката зад театъра "Ст.Бъчваров".В краен случай може и зад съдебната палата.Мястото което е избрано за паметника, е неподходящо поради наличието на множеството ресторанти и сладкарници и фонтана, те събират гларусите и сега , които ще го оцветяват с трудно отсранимите им екстременти .
17 Декември 2007 09:51
За София идеално място за голям паметник на Цар Калоян е мястото на сегашния на червената армия.
17 Декември 2007 11:00
не им стигна да нацвъкат морската градина с всевъзможни глупости, ами почнаха да издигат идиотщини по центъра.. направо да пренесат мадърският конник и да го клепнат в морето..
17 Декември 2007 11:14
...адмирал Контров, сега активист на Д П С ?! Или аз съм луд или това е кошмарен сън?
Ми да му сложат един фес и готово. СРАМОТА, българи !
17 Декември 2007 11:22
Чичо Фичо, поздравления - много добро предложение! А паркингът там може да "влезе" под земята т.е. под паметника.
За Мусала: доколкото знам, това име произлиза от турски (ако някой тук знае, може да помогне с превода), от мус аллах, което значело близо до Аллах, т.е. наименование, напълно подходящо за високо място. И понеже районът, на който днес му казваме Мусала е по-високо от Гръцката махала, явно затова така са го нарекли, или пък може би заради въпросната висока колона.
Може би от мус аллах идва името и на връх Мусала.
17 Декември 2007 11:27
какво прави православното попче сред тези които правят първа копка.не знае ли че калоян е уният и е сключил уния с папата.той не е бил православен.
17 Декември 2007 13:08
Адмирал Христо Христов (Контров) е срам за Варна и военноморския флот.
Некадърен и натеглив, подмазлив и гьонсурат, този бивш шушляк с желязна глава съвсем естествено се превърна от наследник на "партизанските адмирали" като Добрев или Янакиев в постпреходен политик и зае достойно място сред такива местни политически "величия" като Янко Станев или Петър Кандиларов.
Халал да им е на ДПС!
След като промени фамилията си на "Контров", изглежда е променил и "убежденията си" - от убеден болшевик е станал ДПС-либерал, което очевидно обяснява и неговия "антивизантизъм".
Може би на това се дължи и възхищението му към Калоян, наречен "Романоктонон".
***
Цялата тази история с паметника на Калоян е една глупост. На Варна не и трябват паметници на нейните "освободители от византийско робство" от преди 800 години. На Варна е нужно прагматично управление и и съвременно градоустройство.
17 Декември 2007 14:22
Мястото на подобния паметник е град Калоян ... След разчистване на поразиите , дето сторихме на хората там ... Иначе , грандомани над Галата , нароил Бог ...

17 Декември 2007 14:43
Гуцанов копае без лични предпазни средства, с необезопасен инструмент и явно не е преминал инструктаж по охрана на труда. Няма ли някой да се самосезира?
17 Декември 2007 14:56
Не само адмирал от дпс , но и родолюбив Българин.Ще умра от смях.Сигурно е плавал с ибрик.
17 Декември 2007 16:02
То и лъвът на Андрей Николов стоя 50 години на склад, щото през 1936 българските културтрегери решили че прилича на котка, а не на асирийски лъв, какъвто се бил водел по древните земи от където са дошли българите /така е мислил Андрей Николов/.
Добре че през 80-те държавата беше закъсала за пари и за да не се харчи го "присъединиха" към паметника на незнайния войн.
Така че Кирил Йорданов да си заприходи бронзовите отливки на сериозен склад с охрана, щото циганетата виж че го откраднали. Пък след 50 години, които останат, ще му мислят, може да му намерят сгодно място!
Тези от форумците, които не обичат византийците, да не пропускат да раздуят "византийски номера" в случката, визанийските приятелчета, съответно да не пропуснат "ДПС номера, Контра /без намеци/ на отказа да се построи паметник на Вейсел паша на Шипка преди години". Не се мотайте денят преваля, а вестника е ежедневник, утре темата я няма!
17 Декември 2007 16:43
Стига с тези паметници на царе, що за безвкусица! къде е цар Калоян, къде е Търновград, що са превърфунени претенции. парвенюцина, нищо повече, затова и секирата е "спряла" копката
17 Декември 2007 17:58
На цар Калоян във Варна не му върви
Зтова пък на висшата адмиралска прослойка им върви. Като на Свети адмирал Ушаков в Каварна - уредил се е с чутовен паметник. Брей - ем светия ем адмирал - жалко че няма нищо общо с България. Адмирал-светец - не е докосвал сигурно никой с пръст през живота си. Пък на Дякона му отказаха канонизиране защото само го подозират - нямат преки доказателства. Народе?!!
17 Декември 2007 20:02
Блу фиш, благодаря! Отлична идея за паркинг под паметника.
Прав си за Мусала.

Буклърнт - съгласен съм с всичко освен с махането на козирката - според мене трябва да си остане козирка, но да поръчат нова стъклена от Сантяго Калатрава, каквато е дигнал на Източната гара в Лисабон.
Козирката е възпята от Шамара
А срещу катедралата и митрополията не е много добро място за Ромеоубиеца. По-добре при полицията и военните. По-добре е също отзад да има фон сграда, не парк, като на пл. Народно събрание.

Марко - според мене си имате прагматично управление колкото е възможно у нас - ето Дарик и 24 часа ви гласуваха най-добър град за живеене в България, сигурно има защо. Хубаво е, че кмета се меси да спре паметника, щом има обществени вълнения. Там също ще пречи на новогодишните концерти. Хубаво е също, че военните искат да правят паметник и са дали материала. Хубаво е, че е на Калоян, не на Филип Македонски или диадоха му Лизимах, който управлявал в Одесос. А съм доволен и, че паметника е "реалистичен" като на Цар Освободител в София и на Крум и Филип в Пловдив, а не модернистичен като руския паметник на Турна тепе. Също ми харесва, че владиката прави новите църкви да приличат на Св. Неделя в София, а не "модерни" като смолянската Св. Висарион. Познатите ми архитекти не са съгласни с мене.

17 Декември 2007 23:21
Фичо да оставиш едно място във Варна и за паметник и за тебе. В цял ръст с американското тескере в ръка.
17 Декември 2007 23:24
Идеята на автора за конен паметник и на Владислав Варненчик хич не е лоша всъщност. Макар че има на него музей, булевард, район и жк. Може да се финансира и от Полша - няма да откаже. В Сентрал парк в Ню Йорк също има полски паметник на другия Ягело, от Грюнвалдската битка.

Може да се сложи например пред входа на Арх. музей на бул. Мария Луиза, полските туристи да седят по него.

На постамента може да се сложат гербовете на страните участнички в похода, както е в музея - Литва, Полша, Унгария, Германия, Чехия, Украйна, Босна, Хърватия, Румъния (Влахия) и България, също и герба на република Венеция и Св. престол които ги нямаше в музея. (Сърбите били съюзници на турците, както и в битката при Никопол 1396, а власите - 4 хил. конници на войводата Влад Дракул - след първата си атака разграбили турския обоз и избягали от бойното поле.)

Паметника на Владислав ще е като баланс на Калояновия. Калоян разби кръстоносците, Владислав води последния кръстоносен поход (Crusade of Varna) по нашите земи за освобождението на България от турците.

В музея има две (тракийски) могили - "Владиславовата" и "Мурадовата". Не е лошо на "Мурадовата" да се сложи знак и за загиналите турски войници. Там са загинали общо между 19 и 33 хиляди души, може би до 20 хил. само турци. У нас има поддържани военни гробища на противникови войници. В Добрич има руски и румънски гробища от Добричката епопея в ПСВ. Във Варна е имало френски и англ. войнишки гробища от Кримската война на католическите гробища дето е сегашния пантеон, и м/у другото Контров искаше да се върне френския паметник на мястото му - той бил преместен на разклона за Виница след девети. Има 4 френски оръдия, забити в земята, солиден паметник.

Може да се сложи знак и за загиналия под днешния Аспарухов мост папски легат Джуалиано Чезарини, един от водачите на кръстоносците и голяма ренесансова фигура.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД