Йордан Величков е роден на 10 януари 1940 г. в с. Кондофрей. Завършил е право в СУ. Работил е като следовател и прокурор. Завършил е Дипломатическата академия в Москва и е специализирал в Лондон. Във Външно изкачва йерархичната стълбица от трети секретар до посланик. Бил е началник на Консулската дирекция в МВнР. Председател е на патриотичен съюз "Защита". В 40-ия парламент влезе от коалиция "Атака", но после напусна групата и остана независим.
- Г-н Величков, претърпя ли крах националистическата идея с разпада на ПГ на "Атака"?
- Не бих казал, че е крах, но й беше нанесено едно тежко поражение. Поради прибързания начин на сформиране на тази коалиция. Ние не се познавахме достатъчно. Част от хората видяхме за първи път чак след влизането им в парламента. Нямахме ясни и точни правила, по които да функционира групата ни. Не регламентирахме начина за взимане на решения в коалицията с точно разписани договорености. И затова много скоро в групата настъпиха сериозни пукнатини. Първата възникна след изборите - при сформирането на кабинета. Тогава много от българските политици дадоха свобода на емоциите си, на мимолетни настроения, без дълбока преценка на положението. А то беше патово след изборите. БСП не взе това, което очакваше. Десните бяха в разпад. НДСВ поради огромния ресурс, който хвърлиха на изборите, успяха що-годе да запазят сериозно присъствие в парламента. Най-много спечели ДПС. В тази ситуация трябваше да се намери кураж да седнат леви и десни да помислят за един общ кабинет в името на националния интерес. Но те не го направиха. И остана ДПС. Тандемът БСП-ДПС бе подготвен отрано. Отговорност за това носи на първо място БСП и особено президентът. При тази ситуация имаше три варианта. Кабинет "БСП-ДПС" - лош. Следващият "БСП-ДПС-НДСВ" - още по-лош, защото след големите далавери - БТК, магистрала "Тракия", имотите на царя - НДСВ не трябваше да присъства във властта. Казват, че Първанов направил тройната коалиция. Не е вярно. Първанов направи съюза БСП-ДПС, но към тройната коалиция няма бащинско отношение. И тук ролята на "Атака" се оказа ключова. Аз и досега съм убеден, че първият кабинет БСП-ДПС с премиер Станишев бе по-добрият вариант. Той щеше да изпълни много повече задачи като решаване на проблема с имотите на Сакскобургготски и пълна ревизия на големите далавери на предишния кабинет. Ако това беше станало, само няколко месеца по-късно "Атака" щеше да удвои своето влияние, а и десните можеха да се съвземат. Защото мнозинството щеше да е по-нестабилно и да прибегне до нашата подкрепа. Третият, най-лош вариант беше да се отиде на предсрочни избори, но това щеше да посее хаос в страната.
В тази ситуация се прояви първото ни разногласие с Волен Сидеров. Какви са били мотивите му да не подкрепи първия, а да гласува за втория кабинет, не знам. Но нито ние извадихме ДПС от властта, нито се проявихме като убедителна опозиция в парламента.
- Възможно ли е да си простите и отново да се сближите с групата на Сидеров?
- Ние и досега идейно се припокриваме 90% с тези хора. Но имаше неща, които ние не подкрепяхме, а той гласува "за" тях, като двата закона на Емел Етем - за бедствията и за кризите. Дано да е от недоглеждане! Така че има въпроси, по които се различаваме. От самото начало лидерът Волен Сидеров наложи диктаторски стил при взимането на решения. А в най-новата история няма дълго просъществувала вождистка партия. Защото вождизмът не търпи умните, способните, чуждото мнение. И ние бяхме свидетели на техния разпад. Бизнес блокът отдавна е в небитието. След лидера си отиде и партията. НДСВ от 50% политическо влияние в българското общество днес е под 2%. Костов също превърна страховитата сила СДС в жалки отломъци. Вождизмът трудно преодолява кризите.
- Има ли възможност за поправителен на "Атака"?
- В политиката всичко е възможно. Да, ние разговаряхме, не сме чужди да помислим за едно сближаване, включително за някаква форма на обединение, но не и да се върнем в групата. Това може да стане само върху принципите на ясни и точни договорености.
- Как виждате оцеляването на националистическата идея на следващите парламентарни избори?
- Националистическата идея трябва да оцелее. В съседните нам страни не съществуват подобни формации, тъй като там водещите класически партии са достатъчно национално отговорни. Докато при нас не е така и ние се явяваме коректив. Ние никога не сме твърдели, че има ляво- или дяснопатриотични сили. Патриотизмът твърдо стои в центъра и той може да се разбира еднакво добре както с леви, така и с десни. Между нас и партия "Атака" няма разминаваме по въпроса за етническия характер на ДПС или за липсата на нормативна база по отношение на ромския етнос. Това е бомба със закъснител, която, гръмне ли, ще ни създаде невъобразими проблеми. Но имаме разминаване по отношение на тактиката. Аз мисля, че е крайно време ДПС да излезе от изпълнителната власт. Тя преяде и с власт, и с пари и стана опасна както за себе си, така и за държавата. В същото време сме против профанизацията на тези проблеми и митингаджийското им поднасяне. На улицата могат да се изнесат всякакви проблеми - икономически, социални и т.н. - но не и етнически. Те са взривоопасни. Имаме опита на нашите съседи. Аз лично не споделям този тормоз, който централната софийска джамия упражнява наоколо, но има законни политически средства за решаването на този проблем. Слага се лимит на децибелите и готово!
- Добре, но как ще подсигурите оцеляването на национализма в този парламент?
- Оцеляването може да се осигури само по един начин - по-тясна координация на всички патриоти не само в "Атака", а и тези, които напуснаха. Има и патриотични формации, които останаха извън парламента. Но някои неща трябва по-добре да се обмислят, да не се прави коалиция на коляно.
- В лицето на новата група на БНД виждате ли потенциални съюзници?
- Част от хората там имат много висок професионализъм и авторитет. В тяхното поведение аз виждам елемент на достойнство. Намериха сили да излязат изпод тежката сянка над тях, въпреки че трябваше малко по-рано това да стане. При всички случаи можем да си взаимодействаме. Ние сме го правили и с цялата опозиция досега.
- Ще рискувате ли пак с "Атака" на предстоящите избори?
- Ако си изградим ясни правила, би могло да се търси форма на някакво обединение. Всичко ще зависи от поведението на лидера на партия "Атака". Ние сме хора на диалога и компромиса в името на големите национални идеали. В същото време достатъчно достойно, за да се подложим отново на волята, на хрумванията, на непоследователността на една личност. Ако веднъж сме сбъркали, втори път няма да го допуснем. Дано и той преосмисли поведението си, особено след незадоволителните резултати на последните избори. Ако не бяхме стигнали до този разрив, ние сега щяхме да бъдем една сериозна сила и нямаше да разчистим пътя на Бойко Борисов. Ние му освободихме нашата ниша и той веднага се възползва, защото видя, че тя му носи дивиденти. А можехме да сме втората сила в парламента.
- Къде е полето за приложение на съвременния национализъм?
- При решаването на демографската криза например. Сега се чуват настойчиви гласове за внос на работници. Откъде? От Запад няма да дойдат, те ще дойдат от Изток и ще бъдат хора различни по религия, по манталитет, по образование, по език и култура. В същото време има над три милиона българи зад граница, от които само в бившия Съветски съюз повече от половин милион. По наши изследвания част от тях - между 150-180 хиляди, имат нагласата да дойдат в България. Тук обаче се показват едно впечатляващо безразличие и нехайство към тези хора. Няма една ясна държавна политика в това отношение. На тези хора трябва да се дадат възможности за работа в определи клонове на икономиката. Има и друг парадоксален проблем, който вече години не се решава от държавата, и това е проблемът с получаване на българско гражданство. В момента чакат някъде около 30 хиляди кандидати. Съгласно закона за българското гражданство то се дава на хора, които докажат, че са българи, и това става в рамките на три месеца. У нас за това се чака около три-четири години. Към днешна дата се разглеждат молбите за гражданство от 2003-2004 г. Пита се защо? Причината е според обяснението на бившия правосъден министър, че няма достатъчно хора в администрацията. Ако трябва, да се увеличат с няколко лева таксите, за да стигнат за заплати на още чиновници. Но ние не можем да оставим тези хора на двайсетина мафиотски структури, които пробиват чрез "наши хора" и получават гражданство в съкратени срокове. Очевидно тук се въртят няколко десетки милиона лева, докато всички управляващи досега нехаят и не решават този проблем. В същото време в Гърция гражданство се дава по списъци в рамките на няколко дни. Тук има и още един съществен национален проблем - това са българите в Македония. Там нагласа за българско гражданство имат няколкостотин хиляди души. По-силен удар по онази страховита антибългарска теза за македонизма няма! Тя подкопава и териториалната цялост на България заради претенциите на македонци в Пиринския край. Но ние отново се показваме като супернихилисти в това отношение. А това трябва да е наша национална кауза.
Атака е ТРАЙНО третата политическа сила в България... нооо продължават да се задават въпроси от рода "Как виждате оцеляването на националистическата идея на следващите парламентарни избори?"
.. да не говорим за хора, които се продадоха, като крави на конски пазар и на които се задава въпросът "Ще рискувате ли пак с "Атака" на предстоящите избори?"
.. ако не беше толкова тъжно щеше да е голем смех, смех, смех..
***
... иначе интервю с петия по рейтинг БГ политик и лидер на Атака, читателите на СЕГА има да чакат до второ пришествие