:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,411
Активни 464
Страници 13,285
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

А можехме да сме втора сила в парламента

Държавата се показва като супернихилист спрямо българите зад граница, казва независимият депутат Йордан Величков.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Йордан Величков
Йордан Величков е роден на 10 януари 1940 г. в с. Кондофрей. Завършил е право в СУ. Работил е като следовател и прокурор. Завършил е Дипломатическата академия в Москва и е специализирал в Лондон. Във Външно изкачва йерархичната стълбица от трети секретар до посланик. Бил е началник на Консулската дирекция в МВнР. Председател е на патриотичен съюз "Защита". В 40-ия парламент влезе от коалиция "Атака", но после напусна групата и остана независим.





- Г-н Величков, претърпя ли крах националистическата идея с разпада на ПГ на "Атака"?

- Не бих казал, че е крах, но й беше нанесено едно тежко поражение. Поради прибързания начин на сформиране на тази коалиция. Ние не се познавахме достатъчно. Част от хората видяхме за първи път чак след влизането им в парламента. Нямахме ясни и точни правила, по които да функционира групата ни. Не регламентирахме начина за взимане на решения в коалицията с точно разписани договорености. И затова много скоро в групата настъпиха сериозни пукнатини. Първата възникна след изборите - при сформирането на кабинета. Тогава много от българските политици дадоха свобода на емоциите си, на мимолетни настроения, без дълбока преценка на положението. А то беше патово след изборите. БСП не взе това, което очакваше. Десните бяха в разпад. НДСВ поради огромния ресурс, който хвърлиха на изборите, успяха що-годе да запазят сериозно присъствие в парламента. Най-много спечели ДПС. В тази ситуация трябваше да се намери кураж да седнат леви и десни да помислят за един общ кабинет в името на националния интерес. Но те не го направиха. И остана ДПС. Тандемът БСП-ДПС бе подготвен отрано. Отговорност за това носи на първо място БСП и особено президентът. При тази ситуация имаше три варианта. Кабинет "БСП-ДПС" - лош. Следващият "БСП-ДПС-НДСВ" - още по-лош, защото след големите далавери - БТК, магистрала "Тракия", имотите на царя - НДСВ не трябваше да присъства във властта. Казват, че Първанов направил тройната коалиция. Не е вярно. Първанов направи съюза БСП-ДПС, но към тройната коалиция няма бащинско отношение. И тук ролята на "Атака" се оказа ключова. Аз и досега съм убеден, че първият кабинет БСП-ДПС с премиер Станишев бе по-добрият вариант. Той щеше да изпълни много повече задачи като решаване на проблема с имотите на Сакскобургготски и пълна ревизия на големите далавери на предишния кабинет. Ако това беше станало, само няколко месеца по-късно "Атака" щеше да удвои своето влияние, а и десните можеха да се съвземат. Защото мнозинството щеше да е по-нестабилно и да прибегне до нашата подкрепа. Третият, най-лош вариант беше да се отиде на предсрочни избори, но това щеше да посее хаос в страната.

В тази ситуация се прояви първото ни разногласие с Волен Сидеров. Какви са били мотивите му да не подкрепи първия, а да гласува за втория кабинет, не знам. Но нито ние извадихме ДПС от властта, нито се проявихме като убедителна опозиция в парламента.

- Възможно ли е да си простите и отново да се сближите с групата на Сидеров?

- Ние и досега идейно се припокриваме 90% с тези хора. Но имаше неща, които ние не подкрепяхме, а той гласува "за" тях, като двата закона на Емел Етем - за бедствията и за кризите. Дано да е от недоглеждане! Така че има въпроси, по които се различаваме. От самото начало лидерът Волен Сидеров наложи диктаторски стил при взимането на решения. А в най-новата история няма дълго просъществувала вождистка партия. Защото вождизмът не търпи умните, способните, чуждото мнение. И ние бяхме свидетели на техния разпад. Бизнес блокът отдавна е в небитието. След лидера си отиде и партията. НДСВ от 50% политическо влияние в българското общество днес е под 2%. Костов също превърна страховитата сила СДС в жалки отломъци. Вождизмът трудно преодолява кризите.

- Има ли възможност за поправителен на "Атака"?

- В политиката всичко е възможно. Да, ние разговаряхме, не сме чужди да помислим за едно сближаване, включително за някаква форма на обединение, но не и да се върнем в групата. Това може да стане само върху принципите на ясни и точни договорености.

- Как виждате оцеляването на националистическата идея на следващите парламентарни избори?

- Националистическата идея трябва да оцелее. В съседните нам страни не съществуват подобни формации, тъй като там водещите класически партии са достатъчно национално отговорни. Докато при нас не е така и ние се явяваме коректив. Ние никога не сме твърдели, че има ляво- или дяснопатриотични сили. Патриотизмът твърдо стои в центъра и той може да се разбира еднакво добре както с леви, така и с десни. Между нас и партия "Атака" няма разминаваме по въпроса за етническия характер на ДПС или за липсата на нормативна база по отношение на ромския етнос. Това е бомба със закъснител, която, гръмне ли, ще ни създаде невъобразими проблеми. Но имаме разминаване по отношение на тактиката. Аз мисля, че е крайно време ДПС да излезе от изпълнителната власт. Тя преяде и с власт, и с пари и стана опасна както за себе си, така и за държавата. В същото време сме против профанизацията на тези проблеми и митингаджийското им поднасяне. На улицата могат да се изнесат всякакви проблеми - икономически, социални и т.н. - но не и етнически. Те са взривоопасни. Имаме опита на нашите съседи. Аз лично не споделям този тормоз, който централната софийска джамия упражнява наоколо, но има законни политически средства за решаването на този проблем. Слага се лимит на децибелите и готово!

- Добре, но как ще подсигурите оцеляването на национализма в този парламент?

- Оцеляването може да се осигури само по един начин - по-тясна координация на всички патриоти не само в "Атака", а и тези, които напуснаха. Има и патриотични формации, които останаха извън парламента. Но някои неща трябва по-добре да се обмислят, да не се прави коалиция на коляно.

- В лицето на новата група на БНД виждате ли потенциални съюзници?

- Част от хората там имат много висок професионализъм и авторитет. В тяхното поведение аз виждам елемент на достойнство. Намериха сили да излязат изпод тежката сянка над тях, въпреки че трябваше малко по-рано това да стане. При всички случаи можем да си взаимодействаме. Ние сме го правили и с цялата опозиция досега.

- Ще рискувате ли пак с "Атака" на предстоящите избори?

- Ако си изградим ясни правила, би могло да се търси форма на някакво обединение. Всичко ще зависи от поведението на лидера на партия "Атака". Ние сме хора на диалога и компромиса в името на големите национални идеали. В същото време достатъчно достойно, за да се подложим отново на волята, на хрумванията, на непоследователността на една личност. Ако веднъж сме сбъркали, втори път няма да го допуснем. Дано и той преосмисли поведението си, особено след незадоволителните резултати на последните избори. Ако не бяхме стигнали до този разрив, ние сега щяхме да бъдем една сериозна сила и нямаше да разчистим пътя на Бойко Борисов. Ние му освободихме нашата ниша и той веднага се възползва, защото видя, че тя му носи дивиденти. А можехме да сме втората сила в парламента.

- Къде е полето за приложение на съвременния национализъм?

- При решаването на демографската криза например. Сега се чуват настойчиви гласове за внос на работници. Откъде? От Запад няма да дойдат, те ще дойдат от Изток и ще бъдат хора различни по религия, по манталитет, по образование, по език и култура. В същото време има над три милиона българи зад граница, от които само в бившия Съветски съюз повече от половин милион. По наши изследвания част от тях - между 150-180 хиляди, имат нагласата да дойдат в България. Тук обаче се показват едно впечатляващо безразличие и нехайство към тези хора. Няма една ясна държавна политика в това отношение. На тези хора трябва да се дадат възможности за работа в определи клонове на икономиката. Има и друг парадоксален проблем, който вече години не се решава от държавата, и това е проблемът с получаване на българско гражданство. В момента чакат някъде около 30 хиляди кандидати. Съгласно закона за българското гражданство то се дава на хора, които докажат, че са българи, и това става в рамките на три месеца. У нас за това се чака около три-четири години. Към днешна дата се разглеждат молбите за гражданство от 2003-2004 г. Пита се защо? Причината е според обяснението на бившия правосъден министър, че няма достатъчно хора в администрацията. Ако трябва, да се увеличат с няколко лева таксите, за да стигнат за заплати на още чиновници. Но ние не можем да оставим тези хора на двайсетина мафиотски структури, които пробиват чрез "наши хора" и получават гражданство в съкратени срокове. Очевидно тук се въртят няколко десетки милиона лева, докато всички управляващи досега нехаят и не решават този проблем. В същото време в Гърция гражданство се дава по списъци в рамките на няколко дни. Тук има и още един съществен национален проблем - това са българите в Македония. Там нагласа за българско гражданство имат няколкостотин хиляди души. По-силен удар по онази страховита антибългарска теза за македонизма няма! Тя подкопава и териториалната цялост на България заради претенциите на македонци в Пиринския край. Но ние отново се показваме като супернихилисти в това отношение. А това трябва да е наша национална кауза.
25
3826
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
17 Декември 2007 00:10
Атака е ТРАЙНО третата политическа сила в България... нооо продължават да се задават въпроси от рода "Как виждате оцеляването на националистическата идея на следващите парламентарни избори?"
.. да не говорим за хора, които се продадоха, като крави на конски пазар и на които се задава въпросът "Ще рискувате ли пак с "Атака" на предстоящите избори?"
.. ако не беше толкова тъжно щеше да е голем смех, смех, смех..
***
... иначе интервю с петия по рейтинг БГ политик и лидер на Атака, читателите на СЕГА има да чакат до второ пришествие

17 Декември 2007 00:46

Йордан Величков-Председател е на патриотичен съюз "Защита". В 40-ия парламент влезе от коалиция "Атака", но после напусна групата и остана независим.
/:/ "...Ако си изградим ясни правила, би могло да се търси форма на някакво обединение. Всичко ще зависи от поведението на лидера на партия "Атака". Ние сме хора на диалога и компромиса в името на големите национални идеали..."
......................................... ......................................... .....................................
НЕ разбрах: кои сте вие "ние"?!
В българския Парламент НЯМА ПГ на Коалиция "Атака" още от есента на 2005 г., - когато тази ПГ, по ДОБРОВОЛНО и ЛЕГИТИМНО решение на участниците в нея, и в ПЪЛНО съответствие с Правилника на Народното събрание и чл. 67 от българската Конституция, ПРЕСТАНА да съществува и бе учредена ЛЕГИТИМНА Парламентарна Група на ПАРТИЯ "Атака"!
Второ, в българския Парламент НЕ е имало РЕАЛНА ПГ на Коалиция "Атака", а само наречена така ПГ- тъй като Коалиция "Атака" беше само една /пред/ИЗБОРНА коалиция, регистрирана САМО в ЦИК, но НЕ и в Съда! Сиреч, Коалиция "Атака" ЮРИДИЧЕСКИ съществуваше САМО до края на изборния ден/25.06.2005 Г./ на парламентарни Избори 2005! И /пред/изборната Коалиция "Атака" НЕ е влизала в българския Парламент- и, следователно, нейни представители НЯМАТ право на претенции спрямо Партия "Атака" и депутатите й/при това, Партия "Атака" НЕ е била ЛЕГИТИМЕН коалиционен партньор в предизборната Коалиция "Атака" поради това, че беше регистрирана съдебно чак близо месец след Избори 2005!
Впрочем, цялото име на "патриотичен съюз" "Защита" е "Сдружение на воините и офицерите от запаса-"Защита""- с всички свързани с това име асоциации и факти!!!
17 Декември 2007 01:33
Завършил е Дипломатическата академия в Москва....ясна, пенявене до второ пришествие...
17 Декември 2007 04:26
Чии националисти са Атака? Руски ли?
Величков е работил в службите по македонските организации на запад. Съгласен съм с последния му отговор. Да се дава лесно бълг. гражданство на всеки от бълг. произход който иска и не е извършил престъпление. Да се води държавна пропаганда в Македония, Сърбия, Албания, Молдова и Украйна.
17 Декември 2007 04:27
Ченгесар-камуняката ного активен на тая възраст. Пращи от гениални идеи. Поколението със савецките академии опразни България от всичко читаво, но-оо сега вече ще внасят българи от евразийската пустош. Без майтап.
17 Декември 2007 08:46
Докато ДПС е във властта няма да си мръднат пръста за връщане на българи обратно и за привличане на хора от диаспората. А ромите са решили да си направят първата ромска държава в света тук. Затова мнозина българи работят на принципа на активните борци против фашизма - сега помагат на ромите, та после да получат народна ромска пенсия.
17 Декември 2007 10:17
Ясен е тоя роден 40-та година учил в Москва и специализирал в Лондон, влязал в парламента с 'Атака" що е това - ЧЕНГЕ обучен ДС кадър.
Не знам какво може да се очаква от такива.
17 Декември 2007 10:39
"Държавата се показва като супернихилист спрямо българите зад граница, казва независимият депутат Йордан Величков" - ако за тях е супернихилист, то за тези, които сме тук е суперсепер нихилист.
17 Декември 2007 11:21
1. "Ще рискувате ли пак с Атака?" браво за провокаторския въпрос.
2. етническата Д П С трябва да се ужищожи незабавно а не да чакаме да излезе от изпълнителната власт.
17 Декември 2007 12:06
Може ли някой да ми покаже формулата или метода, по които от ЗАВИСИМ се става НЕЗАВИСИМ ? иЛИ ЗА ДА ЗАПАЗЯТ КОРПОРАТИВНОТО СИ СТАТУКВО - ИЗЛИЗАТ ОТ ЦЪРКВА И ВЛИЗАТ В ДЖАМИЯ. Или обратно.
17 Декември 2007 12:33
"Завършил е Дипломатическата академия в Москва и е специализирал в Лондон"
е как да не му теглиш една майна-на едното място е зубрил тестисите на Ленин и загробвал капитализмо, на другото мляскал от гнилото
17 Декември 2007 13:16
... мдааа, Сидеров заложи на младите и необвързани хора в Атака и не сбърка...
Атака върви нагоре, а тези дето бяха пробутани, чрез партии-мандатоносители и които напуснаха с цел разбиването на Атака - за тях никой не си спомня вече... изключая разни интервюта с реанимираща цел и поредната поръчка срещу Атака
"Можехме да сме втора политическа сила" - каканиже господина. Демек - видите ли го тоз Сидеров, заради него Атака е чаааак трета политическа сила
***
.. някой някъде да прочете една добра дума за Сидеров или Атака, които въпреки две и половина годишния медиен и държавен ТЕРОР са в челната политическа топ-класация
17 Декември 2007 14:32
Деница Гаджева е родена на 6 декември 1982 г. в Хавана, Куба. Завършила е Технология и управление на транспорта в Техническия университет, София. Освен от политика се интересува от автомобилни спортове, стрелба и музика. Членува в АТАКА още от създаването на партията, зам.-председател е на младежката организация. Владее италиански, ползва немски и английски език. От края на май е депутат от АТАКА и е най-младата народна представителка.
"- Основната цел на АТАКА е да "измие" пораженческото мислене на българина. Втора ръка европейци е насадено понятие, естествено продължение на тезата, че българинът е некадърен, неспособен, измамник, крадец, а дори и нечистоплътен. Докато не се отърсим от тези определения, колкото и да е отворен пазарът, ние ще продължаваме да бъдем нетрудоспособни. Не българските работници са проблем на Европейския съюз и не той е проблем на българския работник.
За мен лично ограничението на трудовия пазар на някои държави от Европейската общност не е въпрос, подлежащ на широки дебати и каквото и да било притеснение. Приоритет ли е за една държава да играе ролята на донор-кадри за друга. Не е ли по-важно да създадем условия за реализация и професионално развитие на българина в собствената му страна? Но, това вече се нарича социална политика, а за жалост, при настоящото управление на тройната коалиция аз все още не усещам дори и зараждане на такава. По този въпрос можем да почерпим опит от Ирландия или Австрия. "
Натиснете тук
17 Декември 2007 16:19
Само да НАПОМНЯ / и да осведомя НЕосведомените!/:
Партия "Атака" бе учредена през м.април 2005 г.- по инициатива на фенове на едноименното публицистично предаване на В. Сидеров по бургаската национална кабелна телевизия "СКАТ"!
Към момента на учредяването на Партия "Атака" се очакваха/ и умишлено, май, се забавяха до последно?!/ ПРОМЕНИ в Избирателния закон и Закона за политическите партии. Това принуди Партия "Атака" да потърси и намери РЕГИСТРИРАНИ съдебно партии, които да използва, като "мандатоносители", за да участв ЧРЕЗ тях в Избори 2005/за което участие настояваха феновете и учредителите на Партия "Атака" и дадоха "мандат" на ръководството й да търси и намери такива подходящи и съгласни "мандатоносители"/! Но, фактически, новоучредената/но все още НЕрегистрирана съдебно към този момент!/ Партия "Атака" вече ИМАШЕ голям брой поддръжници и фенове- бъдещ нейн Електорат! В средата на май- 2005 г. , след търсене, намиране и преговори, ръководството на Партия "Атака" инициира създаването и регистриранато й в ЦИК на КОАЛИЦИЯ Национално Обединени/НО/"Атака"/на която даде и името си!/, състояща се от 2/две/ съдебно регистрирани съществуващи и почти никому НЕизвестни дотогава партии: БНПП на П. Манолов и НДСО на Ил. Киров.- Натиснете тук- В тази /пред/изборна Коалиция Партия "Атака" НЕ участваше официално- тъй като НЕ беше регистрирана съдебно към този момент- но участваше НЕофициално! Нещо повече: В. Сидеров, дори, влезе в Парламента като кандидат-депутат от листата на БНПП на П. Манолов!!! Но, както и на мандатоносителите, така и на феновете и избирателите на Партия "Атака", беше пределно ясно, че Ядрото и Двигателят на Коалиция НО "Атака", "ракетата-носител", беше новоучредената, но все още НЕрегистрирлана съдебно ПАРТИЯ "Атака" и, че тази набързо учредена и регистрирана Коалиция НО "Атака" трябваше да послужи , единствено и само, хора на Партия "Атака" да влязат в Парламента още на парламентарни Избори 2005! Което и стана- но с ЦЕНАТА на уговорени и договорени с мандатоносителите НЕмалък брой посочени от тях кандидат-депутати! Един от тях беше и въпросният даващ това интервю Йордан Величков!!! А в Парламента бе учредена и регистрирана ПГ на Коалиция НО"Атака"- в която влизаха както НЕофициалните кандидати- вече депутати, на Партия "Атака", така и официалните кандидати-вече депутати, на партиите-мандатоносители!!!
След съдебната регистрация на Партия "Атака" /на 12 юЛи 2005 г.- т.е., почти месец след датата на Избори 2005!/ , на основание Правилника на Народното Събрание и на чл. 67 от българската Конституция депутатите от ПГ на Коалиция НО "Атака" решиха- демократично, по Правилника, по Закона и по Конституцията!- да ПРЕКРАТЯТ съществуването на ПГ на Коалиция НО "Атака" и да учредят- пак демократично, по Правилника, по Закона и по Конституцията!- НОВА парламентарна група/ПГ на ПАРТИЯ "Атака"/! Още повече, че самата /пред/изборна Коалиция НО "Атака", регистрирана само в ЦИК, но НЕ и в Съда, ЮРИДИЧЕСКИ престана да съществува веднага след КРАЯ на изборния ден на парламентарни Избори 2005- и, следователно, само по волята на избраните депутати от тази коалиция може да има/ или да НЯМА!/ ПГ, носеща името на тази вече НЕ съществуваща юридически след деня на Избори 2005 Коалиция НО "Атака"!
Ерго, в 40-то българско Народно Събрание още от есента на 2005 г./сиреч, само след 3-4 месеца след Избори 2005/ НЯМА парламентрна група на Коалиция НО "Атака", а има ПГ на ПАРТИЯ "Атака"- която ПГ е учредена и регистрирана в Парламента в ПЪЛНО съответсвие с Правилника на Групата, с Правилника на Парламента, със Закона за политическите партии и с чл.67/който е АБСУРДЕН според мен!/ от българската Конституция!
Така че, когато Й. Величков казва "ние"- трябва слушателите и читателие му да са наясно КОИ са тези "ние"! И, съответно, основателни ли са им Претенциите на тези Великови "ние" към Партия "Атака", ръководството й и и феновете й?! Според мен, тези Величкови "ние" трябва да са безкрайно БЛАГОДАРНИ на Партия "Атака, на ръководството й и на феновете й за това, че вкараха Величковите "ние"-та в Парламента! Впрочем, видяхме ги на преминалите избори /за евродепутати и местни/ колко тежат тези Величкови "ние"-та и партиите и сдруженията им- "ЗЕРО"!!! А Партия "Атака" продължава да е 3-4 политическа сила- въпреки съдадената нарочно и пусната нарочно срещу нея Бат` Бойкова "царска" партия ГЕРБ! И въпреки всички и от всякъде удари "под кръста" срещу Партия "Атака"! КАЗАХ!
17 Декември 2007 16:31
Изявление на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов: “Българите да са БЛАГОДАРНИ, че се появи ГЕРБ! Иначе сега "Атака" щеше да управлява България!"
***
без коментар
17 Декември 2007 16:58
Ми благодарни сме.Ако ми чучнат Болен за премиер моментално емигрирам.
17 Декември 2007 17:07
.. ти в момента си е/и/мигрант в собствената си Родина
... ама то не е по силите а един папагал да го разбере
17 Декември 2007 17:42
PAPAGAL,
/:/ "...Ми благодарни сме.Ако ми чучнат Болен за премиер моментално емигрирам."
......................................... ......................................... ....................................
ТЪЙ, тъй?!?...
Значи, досегашните 1-2 милиона емигрирали български Граждани след 1989 г. са емигрирали, защото Волен Сидеров НЕ е бил Премиер досега?! А?!
17 Декември 2007 18:06
Гадовете продажни бавят това Българите по света да не вземат наше гражданство! Гласувайте пак либерално-червено и ще почернеем от цигания скоро!
17 Декември 2007 18:12
Значи, досегашните 1-2 милиона емигрирали български Граждани след 1989 г. са емигрирали, защото Волен Сидеров НЕ е бил Премиер досега?! А?!
Защо са емигрирали може да се досетим, ако видим КЪДЕ са емигрирали. Значи искат това, което е в тези страни и бягат, защото не става тук. Ако да речем, емигрират в Куба и Северна Корея, значи искат социализъм и бягат от капитализма.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
17 Декември 2007 18:27
Чичо Фичо, за първи път 100% съгласен с тебе
17 Декември 2007 19:03
и каде ще отидеш параграфе при положение, че тази коалициа закопава страната в ямата на корупция, апатия...и дпс като сайбия на раята, господина от статията е праж за едно, дпс трайно да се извади от властта, ако мже завинаги, най добре
17 Декември 2007 20:21
paragraph39"Нещо повече: В. Сидеров, дори, влезе в Парламента като кандидат-депутат от листата на БНПП на П. Манолов!!!"
Кой го предложи?Чакам точен отговор на един от създателите на "Атака".
17 Декември 2007 22:51
Само като му прочета биографията на другаря и ме побиват тръпки, бр-р-р-р-р-р....представям си тъмни стаички в подземия, мокри стени и решетки, вързан човек за стола, съборен назад, разгърден мустакат "сътрудник" удря с пръчка по табаните на накакъв човек....
18 Декември 2007 19:01
Партия “Атака” е вече прочетена книга с добре известно съдържание. При това от тия, към които не посягаш повторно.
Тук влизам само по повод обширните обяснения (2 пъти в темата!) на уважавания paragraph39, които имаме “удоволствието” да четем периодично. Те касаят не само “Атака”.
Юридически всичко е “ажур”. Още повече, че пътят беше отъпкан от НДСВ. Но това не прави по-добри нито законите, позволяващи подобни комбинации, нито партиите, възползващи се от тях. Защото ако се вникнете внимателно във верните обяснения на paragraph39 ще разберете 2 съществуващи вече в практиката неща:
1. Че в парламента е напълно нормално да съществуват партии и парламентарни групи, които изобщо не са участвали в изборите! (“В тази /пред/изборна Коалиция Партия "Атака" НЕ участваше официално” - paragraph39)
2. Че партии не участвали в изборите могат да станат дори управляващи (НДСВ)!
Тази юридически подплатена практика дава възможност и на ГЕРБ безпроблемно да направи парламентарна група – със сигурност повече от 15 депутата с готовност ще влязат официално в партията за тази цел! Не става единствено, защото от това няма да има полза БъБъ и той го знае.
Истина е, че не е логично да има задължение предизборните коалиции да остават такива през целия мандат на парламента – през това време е нормално да се правят и развалят различни коалиции вътре. Но е логично и морално спрямо избирателите в него да съществуват само партиите, участвали в изборите. Философията на конституцията е относно независимостта на депутатите от партиите (да могат да остават такива и извън партията чрез която са избрани).
Една от причините да бъде такова дереджето на парламента ни е и тая: 5 влизат 15 излизат!
Изборите не са бал с маски да гадаем кой е под маската на Зоро!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД