Единственото демократично нещо у нас е, че от време на време си избираме управници от всякакъв сорт. Оттам нататък, чак до следващите избори, управниците правят каквото и както си искат, без никакъв контрол и без никаква възможност обществото да им въздейства за каквото и да е. При това положение е чудно, че само 44% смятат, че има скрита диктатура. Тя си е съвсем явна, макар и диктаторите да се сменят през 4 години.
Дохс_Читем
Демокрацията, както и диктатурата, са вид държавно устройство. А ние държава си нямаме...
total
Както вече много други преди мен отбелязаха - проблемът на българската демокрация е в законността! Като поведение и законоприлагане! Смело мога да твърдя, че такова ВСЕОБЩО неуважение и оттам - неизпълнение на законите, не може да се види никъде в Европа! И това антидържавно поведение обхваща не само дискутираните с лекота тук политици, мутри, покровителствани "бизнесмени"-бушони, а и повечето от българите...
Ето това е голата истина и докато не си дадем сметка и за собственото си дялово участие в нея - реално нищо няма да се подобри.
Всъщност единствената "подобряваща" алтернатива на тази анархо-демокрация днес (ако приемем, че усилията на ЕС ще се окажат ялови поради нашата мудна некадърност) е появата на "здрава и справедлива ръка", която ще размаха демократично сопата на закона и ще вкара стадото в коловоза. Това всъщност е "путиновият вариант".
Е, на мен нещо не ми се нрави подобна вероятност, ама знае ли човек докъде ще я докараме със законогазенето.
borowan
Не е вярно, че 44% мислят, че има скрита диктатура. Всички знаем - не сме на мнение - че си е открита диктатура. Независимо от названието й.
Прост пример - назначените във ВСС си обявили по едни 60 000 лева. Което не е обсъждано на заседанията!!! Т.е. скрити центрове на властта са решили и одобрили.
Така че - не мислим, че... Знаем! И какво от това? Просто чрез подобни анкети и форуми като този се изпуска парата. Да отива в свирката - демек, свободата на словото.
Cruella de Vil
Демокрацията може да има всякакви кусури, но ако човек погледне класацията на държавите по БВП на глава от населението, се вижда, че всички държави в челото са демократични (изключение правят страните, богати на петрол, използван пак от същите развити държави).
Държави като Чехия, Словакия, Унгария и Естония вече имат 2/3 от БВП на глава от населението в сравнение с развитите държави, ние кретаме на опашката с около 1/3. Сравняваме се с африканските и по-бедните от латиноамериканските държави. Така е, защото у нас няма развито гражданско общество. Проявите му се изразяват единствено в стачки, защитаващи тясно професионални интереси и опиращи само до увеличаване на доходите. Няма протести с искания за реформи, които да намалят корупцията и увеличат прозрачността в управлението. Няма протести, които да кажат "Стига!" на разточителството на управляващите, изразяващо се в непропорционално високи заплати и всякакви други екстри, и то на фона на масовата бедност на населението. Безобразието с ударното изхарчване на излишъка от бюджета не породи никаква по-сериозна реакция в обществото.
Вместо протести, българинът търси и намира обяснения в някакви конспиративни теории, с които да оправдае собствената си пасивност и безпомощност. Като за успокоение вършат работа, но по никакъв начин не променят нещата към по-добро.
Manrico
Тук не съм съвсем съгласен. За икономическо развитие трябва ред, законност и икономическа свобода (или да седиш върху петрол). Най-често се получават при демокрация и умен и цивилизован народ, който се възползва добре от демокрацията. Но не е задължително - пример с Пиночет, който от разсипаното Чили направи процъфтяваща страна с жестока диктатура. Обратен пример - в демократична Венецуела, които са на път да си разсипят икономиката, като строят демократично социализъм, макар че седят върху петрол - вече са я докарали до двучасови опашки за мляко. Но май започнаха да се осъзнават по мъничко...
make
Мисля, че достатъчно сме давали кредит на доверие на едни или други, на следващия избор предлагам да гласуваме срещу ДЕБИТ на доверие!
дъртреалист
Вярно е. България е тоталитарна държава. Защото нямаме гражданско общество. Тоест - влияние на цивилните граждани върху политическото управление. Гражданска активност имаме, но тя няма резултат, защото реципиентът - политиците - са глухи за граждански сигнали.
Затова степента на наличие на гражданско общество е индикация за общо състояние на демократичността в една държава, а не белег за гражданска развитост.
Демокрация има, когато народът може да влияе върху политиката в държавата. Как народът може да влияе на политиката - текущо - чрез общественото мнение и чрез изборите.
Общественото мнение - не се възприема като дразнител от самодостатъчните ни самозвани политици. Защото те не се отчитат пред обществеността, а пред актьори извън кадър.
Изборите у нас са фалшиви - като замисъл, структура и процедури.
Избор всъщност нямаш, а дори и да гласуваш - фалшифицират резултатите.
Затова у нас демокрация няма.
Най-четените статии в "Сега" в периода 10.12.-16.12.
Най-четените новини
1. Скрита диктатура вижда почти всеки втори у нас - 5333
2. Съдът прахосал 5 млн. евро за негодна информационна система - 3517
3. КАТ настоява глобите да се плащат преди обжалването - 3659
Най-четените коментари
1. Кирилица ли? на Божидар Божков - 6 032
2. Тухла на ластик на Димитри Иванов - 5784
3. Да свалим кабинета - интервю с кмета на София Бойко Борисов - 4653
1. Скрита диктатура вижда почти всеки втори у нас - 5333
2. Съдът прахосал 5 млн. евро за негодна информационна система - 3517
3. КАТ настоява глобите да се плащат преди обжалването - 3659
Най-четените коментари
1. Кирилица ли? на Божидар Божков - 6 032
2. Тухла на ластик на Димитри Иванов - 5784
3. Да свалим кабинета - интервю с кмета на София Бойко Борисов - 4653