:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,300
Активни 386
Страници 13,174
За един ден 1,302,066
Форум

Без гражданско общество ще си останем тоталитарна държава

Проблемът на българската демокрация е липсата на законност и абсолютната безконтролност на политиците, смятат читателите на "Сега"
Сирена

Единственото демократично нещо у нас е, че от време на време си избираме управници от всякакъв сорт. Оттам нататък, чак до следващите избори, управниците правят каквото и както си искат, без никакъв контрол и без никаква възможност обществото да им въздейства за каквото и да е. При това положение е чудно, че само 44% смятат, че има скрита диктатура. Тя си е съвсем явна, макар и диктаторите да се сменят през 4 години.



Дохс_Читем

Демокрацията, както и диктатурата, са вид държавно устройство. А ние държава си нямаме...



total

Както вече много други преди мен отбелязаха - проблемът на българската демокрация е в законността! Като поведение и законоприлагане! Смело мога да твърдя, че такова ВСЕОБЩО неуважение и оттам - неизпълнение на законите, не може да се види никъде в Европа! И това антидържавно поведение обхваща не само дискутираните с лекота тук политици, мутри, покровителствани "бизнесмени"-бушони, а и повечето от българите...

Ето това е голата истина и докато не си дадем сметка и за собственото си дялово участие в нея - реално нищо няма да се подобри.

Всъщност единствената "подобряваща" алтернатива на тази анархо-демокрация днес (ако приемем, че усилията на ЕС ще се окажат ялови поради нашата мудна некадърност) е появата на "здрава и справедлива ръка", която ще размаха демократично сопата на закона и ще вкара стадото в коловоза. Това всъщност е "путиновият вариант".

Е, на мен нещо не ми се нрави подобна вероятност, ама знае ли човек докъде ще я докараме със законогазенето.



borowan

Не е вярно, че 44% мислят, че има скрита диктатура. Всички знаем - не сме на мнение - че си е открита диктатура. Независимо от названието й.

Прост пример - назначените във ВСС си обявили по едни 60 000 лева. Което не е обсъждано на заседанията!!! Т.е. скрити центрове на властта са решили и одобрили.

Така че - не мислим, че... Знаем! И какво от това? Просто чрез подобни анкети и форуми като този се изпуска парата. Да отива в свирката - демек, свободата на словото.





Cruella de Vil

Демокрацията може да има всякакви кусури, но ако човек погледне класацията на държавите по БВП на глава от населението, се вижда, че всички държави в челото са демократични (изключение правят страните, богати на петрол, използван пак от същите развити държави).

Държави като Чехия, Словакия, Унгария и Естония вече имат 2/3 от БВП на глава от населението в сравнение с развитите държави, ние кретаме на опашката с около 1/3. Сравняваме се с африканските и по-бедните от латиноамериканските държави. Така е, защото у нас няма развито гражданско общество. Проявите му се изразяват единствено в стачки, защитаващи тясно професионални интереси и опиращи само до увеличаване на доходите. Няма протести с искания за реформи, които да намалят корупцията и увеличат прозрачността в управлението. Няма протести, които да кажат "Стига!" на разточителството на управляващите, изразяващо се в непропорционално високи заплати и всякакви други екстри, и то на фона на масовата бедност на населението. Безобразието с ударното изхарчване на излишъка от бюджета не породи никаква по-сериозна реакция в обществото.

Вместо протести, българинът търси и намира обяснения в някакви конспиративни теории, с които да оправдае собствената си пасивност и безпомощност. Като за успокоение вършат работа, но по никакъв начин не променят нещата към по-добро.



Manrico

Тук не съм съвсем съгласен. За икономическо развитие трябва ред, законност и икономическа свобода (или да седиш върху петрол). Най-често се получават при демокрация и умен и цивилизован народ, който се възползва добре от демокрацията. Но не е задължително - пример с Пиночет, който от разсипаното Чили направи процъфтяваща страна с жестока диктатура. Обратен пример - в демократична Венецуела, които са на път да си разсипят икономиката, като строят демократично социализъм, макар че седят върху петрол - вече са я докарали до двучасови опашки за мляко. Но май започнаха да се осъзнават по мъничко...



make

Мисля, че достатъчно сме давали кредит на доверие на едни или други, на следващия избор предлагам да гласуваме срещу ДЕБИТ на доверие!



дъртреалист

Вярно е. България е тоталитарна държава. Защото нямаме гражданско общество. Тоест - влияние на цивилните граждани върху политическото управление. Гражданска активност имаме, но тя няма резултат, защото реципиентът - политиците - са глухи за граждански сигнали.

Затова степента на наличие на гражданско общество е индикация за общо състояние на демократичността в една държава, а не белег за гражданска развитост.

Демокрация има, когато народът може да влияе върху политиката в държавата. Как народът може да влияе на политиката - текущо - чрез общественото мнение и чрез изборите.

Общественото мнение - не се възприема като дразнител от самодостатъчните ни самозвани политици. Защото те не се отчитат пред обществеността, а пред актьори извън кадър.

Изборите у нас са фалшиви - като замисъл, структура и процедури.

Избор всъщност нямаш, а дори и да гласуваш - фалшифицират резултатите.

Затова у нас демокрация няма.

Най-четените статии в "Сега" в периода 10.12.-16.12.

Най-четените новини

1. Скрита диктатура вижда почти всеки втори у нас - 5333

2. Съдът прахосал 5 млн. евро за негодна информационна система - 3517

3. КАТ настоява глобите да се плащат преди обжалването - 3659



Най-четените коментари

1. Кирилица ли? на Божидар Божков - 6 032

2. Тухла на ластик на Димитри Иванов - 5784

3. Да свалим кабинета - интервю с кмета на София Бойко Борисов - 4653
13
3705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
17 Декември 2007 00:13
В един устав на фондация "Нареден Лечител, поняатията социализъм и комунизъм бяха субституирани с понятие "гражданско общество" Това е първият източник на това ново понатие в нашата правна лексика.Но под гражданско общество се разбираше онова общество, което е напълно разоръжено и не мисли за война.Понятието civile е антоним на понятието военен. Това беше основният смисъл, вложен в това ново понятие. В интерес на истината е, че в "Le Code Napoleon" се предвиждат граждански лица- societe civil, но под това понятие се е разбирало търговските субекти.У нас можеше да се въведе понятието "гражданско лице" и това трябваше да стане в новата ни Конституция или поне в старата, като се промени малко текста и, говорещ за ръководната сила. Трябваше да се каже, че БКП е гражданско лице. И нямаше да се върнем сто години назад?! Впрочем, БКП не беше регистрирана в съда, но имаше конституционна опора. Сега кой остана да има конституционна опора???...А се страхува от вакум. Според професор Витали таджер, подобни формирования без регистрация няма правосубектност, тоест не можеха да извършват сделки. Например още БНБ. Тя беше уставна организация, не беше държавен орган.Нямаше регистрация в съда.
17 Декември 2007 02:23
Проблемът на БЪЛГАРСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ е в Закона за политичесите партии.
Той така е направен че да се запази статуквото. И да гледаме един и същ театър.
Ами сменете малко артистите, режисьорите, сценаристите....
За 18г. все едно и също..... Поне един патриот да бяхте изкарали.
Ама сигурно от ЕС ще дойдат да Ви го посочат!
17 Декември 2007 05:54
кат ми пееш Пенке ле, кой ли ма те слуша...
17 Декември 2007 08:51
Не е проблема в политическите партии. Те винаги ще се нуждаят от пари, а парите са в олигархията. Олигархията се създаде в този вид селд 1989 г. когато националното богатство бе приватизирано по неправилен начин. А за да се ликвидира олигархията трябва национализация и всичко отначало.
17 Декември 2007 10:48
"А за да се ликвидира олигархията трябва национализация и всичко отначало." - Ехх-х-х-х-х-х как да стане това, не съм убеден, че ми се минава през всичко това отначало. Нови мутри, нови велики бизнесмени, нови охранители и кметове после...същия народ!?!
17 Декември 2007 10:59
Сирена
Единственото демократично нещо у нас е, че от време на време си избираме управници от всякакъв сорт.
Проблемът е, че това е капиталистическото гражданско общество. Отворете Карл Попър и той ясно ви го казва, че Демокрацията (разбирай западната) се състои от това да можеш да махнеш едно правителство, което не харесваш и да сложиш друго-нищо повече.
Понятието "гражданско общество" възниква преди и по времето на Френската революция, по-точно в трудовете на Русо, Енциклопедистите и др. То е противовес на феодализма, т.е., всички граждани на дадена държава с равни права, визирайки третото съсловие, т.е. буржоазията - на дребната буржоазия сега и викат "средна класа". В този смисъл никъде по света така наречената "средна класа" няма реална власт, тясе явява доста размито понятие. На Запад реална власт имат големите корпяорации и монополи. От тук и на Запад "гражданското общество" е една фикция.
Социалистическото общество е "гражданско общество без частна собственост" - то се отнася до целия народ, а не до някакъв сегмент наречен "средна класа" - това е идеяата за народовластите. И това е разликата между "народна демокрация" в протововес на западната демокрация.
Разбира се народната демокрация. която прповядваха Стамболийски и Г. Димитров не можа да бъде осъществена, при първия, поради изклющително ниското ниво на сподвижниците му земеделци и защото му беше отрязана главата, а при вртория поради защото Западът обяви Студената война и Итокът отговори с Диктатура на пролетарията.
17 Декември 2007 12:28
бе много философствувате сега , ама викахте "Слава на Савецкия союз"..
17 Декември 2007 12:29
, , Без гражданско общество ще си останем тоталитарна държава.”
Това е типичен оксиморон.
--------------------------
Има ли го едното , другото го няма.За да съществува едното , другото не трябва да го има.А тук те даже предполагат логоса на проб-ЛЕМА.Какво е ЛЕМА дали изабщо се знае?

Като логика , задачката е за пеленачета.

Един от начините , да получим ясен и кратък отговор , ни дава аналогията.

Има ли в света бананова държава с ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО.НЯМА.
Какво означава това.Те са бананови-защото няма гражданско общество.А не ни пращайте да пасем трева на Марс.Категорично НЕ.За банановите държави е характерно точно това-НЯМА И НЕ МОЖЕ да има гражданско общество.Липсата на гражданско общество , като обяснение е ялово , откъдето и да се погледне.
17 Декември 2007 13:21
Добре Китайче ,
С тебе поне едно рецепторче в повече мъчим ... Нашият капУтализъм е някаква крайна фаза на класическия , но от времето на латифундията ... Който има , да обади друго определение ...

17 Декември 2007 14:45
Общо взето никъде няма такова животно "гражданско общество". Разликата от нас и Западът е, че там взимат по-високи заплати, защото произвеждат високо технологични и с голяма себестойност продукти, като автомобили, електроника и т.н. и поради исторически причини са по-дисциплинирани. За тази дисциплинираност огромна роля е изиграл феодализма. На Запад той е бил много жесток. Феодалите са били много близко до подчинените си и са налагали жестока дисциплина. Там непрекъснато е имало войни между феодали, между крале. Централната власт в Германската империя, например, е била слаба, а и властта на кралете ограничавана от папата. Религиозната и светската власт са били разделени. Това правело много силни феодалите. Там са се извърявали огромни жестокости, като различните кръстоносни походи срещу катари, албигойци, по-късно - хугеноти, срещу непокръстените литовци, лов и избиване на вещици, гонения на евреи, цихгани, просяци, друговерци, смъртни наказания за просия, мастурбиране, содомия, педерастия и какво ли не. Неща, които почти ги е нямало вОсманската империя, а и във Източната римска империи. Там императорът или султанът са били силни, талка, че са закриляли в известна степен селяните от феодалите.
17 Декември 2007 15:09
"Гражданско Общество" ОЗНАЧАВА Общество и Държавата Му, в които РЕАЛНО Суверенът/"Носител на върховната Власт"/ е Народът- т.е., Гражданите по паспорт, Првва и Задължения по Конституцията и Законите на държавата! Сиреч, "Гражданско Общество" е Общество и Държавата Му, в което УПРАВЛЯВАНИТЕ УПРАВЛЯВАТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ!/Р39/
Обаче, съществуващата реална Демокрация НЕ дава, НЕ гарантира и НЕ защитава това! Нагледен ПРЕСЕН пример: НАЛОЖИХА им силово и НЕ дадоха на Народите в ЕС да си кажат думата- с РЕФЕРЕНДУМ !- по отношение на новата т.нар. "Европейска Конституция"/ Договорът от Лисабон/! Ерго, Обществата в държавите в ЕС НЕ са "Граждански Общества"- тъй като Гражданите там НЯМАТ последната дума, НЕ са Суверенът и НЕ управляват Управляващите! Това НЕ е Демокрация- това е ДемоОСРАция! КАЗАХ!
17 Декември 2007 15:11
По тази тема се тиражира една самоунизителна заблуда, че ние българите сме граждански пасивни и затова сме нямали гржданско общество, поради което държавата е тоталитарна.
Няма такова нещо.
Народът ни си е доста буден и политически грамотен.

Истината е, че на нас НЕ НИ СЕ ПОЗВОЛЯВА да имаме гражданско общество, т.е. - политиката да зависи от гражданите.
Едно общество може да е "гражданско" ако е свободно.
А у нас...
Нашата държава, ... дори не е и бананова, защото не се управлява от СВОЯ олигархия.
Нас ни управлява колониална администрация.
Която през '89 осиротя и вече 18 години трескаво раздава парче по парче държавата - на всяка потенциална метрополия - само и само да ги оставят на власт.

17 Декември 2007 16:19
Аха! дъртреалист е прав. Имаме си "гражданско общество", което обаче е натикано в ъгъла. Справка: многобройни произнасяния на Върховния административен съд (а и Конституционния!) по казуси от обществен интерес, повдигнати от граждани и граждански организации (например за регистрационните табели на автомобилите, но и много други). Справка: стачници, които си блъскат главите в асфалта... и още и още...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД