:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,547
Активни 510
Страници 13,421
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Антиинфлационно

След Европейската централна банка сега и Еврокомисията смъмри България (т.е. правителството, разбира се) заради високата инфлация. От Брюксел ни обърнаха внимание, че инфлацията още ще се повишава, щом растежът на заплатите изпреварва ръста на произведения продукт. Изпреварват заплатите производството и то - здраво. За 2007 г. се очаква средната брутна заплата да се увеличи с 30% над миналогодишната. В най-добрия случай брутният вътрешен продукт ще нарасне едва с 6.5% в съпоставими цени. Рекордният ръст на доходите може да се мери само с



инфлационния рекорд,



който ще поставим през 2007 г. За пръв път след 1997 г. инфлацията отново става проблем и то най-сериозният според мен икономически проблем на страната. Данните сочат, че от ноември 2006 до ноември 2007 г. цените са се повишили с 12.6%. А точно през декември няма никакъв шанс инфлационният процес да утихне. Напротив: традиционното коледно развързване на кесията на българина е вдигало цените и в най-тежките години. Затова можем да очакваме годишната инфлация за 2007 г. да остане доста над 12%.

Естествено, България е в челната тройка на Европейския съюз по поскъпване. В сравнението по годишния хармонизиран индекс на потребителските цени начело е Латвия с 13.7% пред България (11.4%) и Естония (9.3%). Най-ниска към ноември е 12-месечната инфлация в Холандия (1.8%), Финландия (2.1%) и Словакия (2.3%). А германците са много притеснени, защото за първи път от 13 години насам са отбелязали в края на ноември инфлация над 3% годишно (3.1%). А у нас никакво притеснение не личи, макар поскъпването близо 4 пъти да надхвърля темповете в Германия. И което е по-лошо - не се забелязва правителството да е замислило



никаква антиинфлационна политика.



Даже напротив. Обещанията за повишение на доходите валят със щедростта на новогодишни честитки. Но не бива да свързваме инфлацията само с (номинално) растящите доходи. Същият краен ефект върху цените имат и щедрите държавни разходи, та дори и инвестициите на фирмите, защото и те създават търсене днес, а ще започнат да произвеждат доход едва в някакъв бъдещ момент. В инфлационната обстановка от последните няколко месеца възможно най-лошата икономическа идея бе харченето на "коледния милиард" до края на годината. Дори да приемем безрезервно логиката, налагаща допълнителните държавни разходи за сметка на излишъка, какво налага изсипването на нови 1.3 милиарда лева в икономиката тъкмо в последния месец на годината? Това е 1/20 част от целия бюджет, близо средномесечните разходи на държавата, т.е. през декември държавата ще похарчи близо двоен месечен бюджет. Това е тъкмо обратното на антиинфлационна политика. Откровено и активно подклаждане на инфлацията. Вярно, че мерките на централната банка за ограничаване на кредита имат антиинфлационен ефект, но задържащата парична политика на БНБ напълно се обезсмисля от фискалната политика, която ударно създава търсене. Време е правителството сериозно да се замисли за активни антиинфлационни мерки, защото



ръстът на цените е тежък проблем,



особено болезнен за икономика във валутен борд. И не защото има опасност "инфлацията да срути борда". Такава опасност няма. Валутният борд е само едно просто правило, налагащо равенство между постъпилата валута по сметките на БНБ и емитираните левове. Никаква инфлация не може да го "срути". Но тя може да срути нас, потребителите, ако изяжда по 10-15% на година от домакинските ни бюджети. Поскъпването на живота предизвиква протести за повишаване на заплатите, исканията за по-високи доходи ескалират, а с тях и цените. Влезем ли в класическата инфлационна спирала доходи-цени, стачките и обичайните форми на гражданско неподчинение и хаос могат не само да катурнат кабинета, но и сериозно да застрашат икономиката. Не е нужно да се стига дотам. Много по-лесно е да се вземат няколко прости



превантивни мерки срещу инфлацията,



които правителството може да прочете във всеки учебник по макроикономика, по парична и финансова теория, та дори не е нужно да ги чете, защото министърът на финансите ги знае наизуст. Първите и най-прости антиинфлационни мерки са политиците да спрат фабриката за илюзии, че доходите могат лесно да се вдигнат, че поток от еврофондове ще ни залее, а самото правителство да спре да създава инфлация. Хазната му бездруго е препълнена, няма никаква нужда да увеличава акцизите. Крайно време е да спре увеличението на таксите и квазиданъците (т.нар. "държавни услуги" са сред най-бързо поскъпващите). Очакваното съкращение на 12% от държавните храненици е добра идея. Ако честно и без трикове я изпълнят, това ще свие държавните разходи почти с милиард (не бройте само спестените заплатите, за всяко гърло на държавната трапеза се плащат социални вноски, разходи за работно място, транспорт, обслужване и пр.). Спокойно може да се затворят цели ведомства, без никой да усети липсата им. Колегите от Института по пазарна икономика викат да закрием първо Министерството на бедствията и авариите. Само от него ще икономисаме към 500 млн. лева. А колко други ненужни служби и държавни разходи има.
33
4534
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
17 Декември 2007 01:00
Понякога Хърсев и смислени неща пише!
17 Декември 2007 01:26
Хърсев в случая е прав. Най-общо казано : политиката отново създава проблеми на икономиката.
17 Декември 2007 01:35
Каквото и да си говорим, изводът е един - време е Костов да дойде.
17 Декември 2007 02:48
Все забравян/м/ да чета автора веднъж на 10 пъти.



Редактирано от - ata на 17/12/2007 г/ 02:51:38

17 Декември 2007 08:20

Валутният борд е само едно просто правило, налагащо равенство между постъпилата валута по сметките на БНБ и емитираните левове. Никаква инфлация не може да го "срути".


А дали е така?! Кое срути борда в Аржентина?

Аржентинският валутен борд върза аржентинското песо за САЩ-ския долар между 1991 и 2002 година в опит да се елиминира хиперинфлацията и да се стимулира иконимическия растеж. Въпреки, че първоначално постигна значителен успех, действията на борда в крайна сметка се провалиха поради значителни дефекти в политиката и реализацията й.
...


Не ми се превежда повече. Целият материал от Уикипедия: Натиснете тук

17 Декември 2007 08:27
Не ми се превежда повече.
Ако беше продължил малко повече, щеше да стигнеш до:
The Argentine currency board violated all these rules at one time or another, except that of a fixed exchange rate.
и нямаше да се чудиш как може да се провали валутен борд

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
17 Декември 2007 09:01
Аз пък казвам да закрием първо Института по пазарна икономика. Колкото и да им се иска на някой, като Хърсев, заплатите ще се увеличават изпреварващо, а свръхпечалбата от ниската цена на труда, която получава бъгарската буржоазия ще се свива. Това е един от ефектите от влизането ни ЕС. *****. Няма да има някаква значима инфлация, защото цените у нас на основните хранителнни и промишлени стоки вече са стигнали средноевропейските.

Редактирано от - bot на 17/12/2007 г/ 12:13:22

17 Декември 2007 09:07
Ironside
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 721
Аз пък казвам да закрием първо Института по пазарна икономика. Колкото и да им се иска на някой, като Хърсев, заплатите ще се увеличават изпреварващо, а свръхпечалбата от ниската цена на труда, която получава бъгарската буржоазия ще се свива. Това е един от ефектите от влизането ни ЕС. Обективен, сиреч не зависим от рецептите на пишман икономисти като Хърсев и компания. Няма да има някаква значима инфлация, защото цените у нас на основните хранителнни и промишлени стоки вече са стигнали средноевропейските.
'
'
Бе те цените отдавна вече са по-високи и продължават да растат.
Път нагоре още има.
17 Декември 2007 09:27
Ами като е недоволен да мине на минимална заплата.
Така ще намали инфлационния индекс..............

----------------------------------------- -----------------------


Ако изборите можеха да променят нещо - отдавна да са ги забранили
17 Декември 2007 09:31
...за всяко гърло на държавната трапеза се плащат социални вноски, разходи за работно място, транспорт, обслужване и пр.


...и лицензи за продукти на Майкрософт бих добавил аз
17 Декември 2007 09:48
Ironside, !
Бих искал да попитам уважаемия г-н Хърсев, вярва ли си сам, като твърди, че в България инфлацията се дължи на повишаването на доходите?
17 Декември 2007 10:05
И ако да, защо смята, че в държава, в която политиката не се подчинява на общовалидни закони, икономиката следва такива?
17 Декември 2007 10:23
"Влезем ли в класическата инфлационна спирала доходи-цени, стачките и обичайните форми на гражданско неподчинение и хаос могат не само да катурнат кабинета, но и сериозно да застрашат икономиката."
Не съм икономист , но ще си позволя да "поразровя" темата . От края на 1989 г. сме пазарна икономика и цените би трябвало да се определят от търсенето и предлагането . Вече 18 години цените на монополните доставчици на ел.енергия , природен газ и ВиК услуги се вдигат изпреварващо с/о ръста на средната работна заплата и пенсия . В същото време това влияе и на цените на всички останали стоки и услуги . Хайде тук пишещите икономисти да ни осветлят с колко е паднала покупателната способност на българина - примерно сравнено с 1988 г. и днес . Защо правителството да може драстично да променя цени , а да не коригира пропорционално и заплатите на заетите в държавния сектор ? Как ще се борим с корупцията в администрацията , държавните болници , училища , полиция , ТЕЛК и още куп служби , като работещите там получават подаяния ? Не пиша за заплатите в министерствата и агенциите . Мнението ми е , че за този период от време ( 18г.) "великите" ни държавници и казионни икономисти оправно преляха държавните активи в собствения си бизнес , а сметката я платиха работещите и пенсионерите в БГ . Сега , когато икономически сме "обезкостени" - няма достатъчно производство и износ , камо ли висока технологичност и енергийна ефективност , а има страхотен дефицит за подготвени кадри или дори мотивирани работници , разни "корифеи" , като Хърсев , почват да реват . Ами това си е пазар - пазара на труда , като не намираш кадърен за 300 лв , дигаш мизата на 400 и т.н. . Като не искаш плоцая да е корумпиран - ще му плащаш 1000 и ще го гониш до дупка ако вземе 20 лв рушвет !
Дано да има смислени и аргументирани отговори на това мое мнение !
17 Декември 2007 10:26
Извинявам се - нека "плоцая" да се чете полицая - грешката е несъзнателна и правописна
17 Декември 2007 10:42
Абе четете, четете и пак не сте прочели.
Цитати от статията:
" Но не бива да свързваме инфлацията само с (номинално) растящите доходи. Същият краен ефект върху цените имат и щедрите държавни разходи....... В инфлационната обстановка от последните няколко месеца възможно най-лошата икономическа идея бе харченето на "коледния милиард" до края на годината........... Поскъпването на живота предизвиква протести за повишаване на заплатите, исканията за по-високи доходи ескалират, а с тях и цените.
[/b] Хазната му бездруго е препълнена, няма никаква нужда да увеличава акцизите. Крайно време е да спре увеличението на таксите и квазиданъците (т.нар. "държавни услуги" са сред най-бързо поскъпващите). Очакваното съкращение на 12% от държавните храненици е добра идея.[/b]"


Редактирано от - bot на 17/12/2007 г/ 12:13:54

17 Декември 2007 10:54
Днес си купих един илач, вече всички с нови цени от вчера.
Честита Коледа!
17 Декември 2007 11:08
Ученото си е учено, и в клозет да го затвориш, гладно няма да остане. А защо му е на някой да увеличава производителността на труда, да произвежда повече за единица време, да се трепе, за да продава повече за по-малко пари като може да произвежда и продава малко за по-много пари. А инфлацията ще изчезне напълно и окончателно, ако всички спрем да купуваме ядем и получаваме заплати и джиповете по улиците ще бъдат заменени с реактивни самолети, а магистралите с писти за тях. А учените гомнотворци да са чули, че в цитаделата на капитализма - Англия големите търговски вериги бяха глобени този месец с над 150 000 000 евро за неправомерно измъкване на пари от джобовете на клентите чрез картелно договорено надуване на цените това лято. А "нашето" министърче на икономиката като се подхилваше август какво разправяше? А като са чели толкова, за какво получи нобелова награда по икономика "Красивият ум" като е математик.
17 Декември 2007 12:58
Чай ,
Апропо някой да е чувал напоследък за Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите......
Българският еврокомисар М.Кунева, която се изживява като майка на няколко милиона европейци, би могла да се сети, че България е също член на ЕС, следователно потребителите в "тази страна" също се нуждаят от закрила.
Както личи от изказванията на финансистите обаче, това няма да се случи, защото на правителството му трябва виновник за високата инфлация, която ТО САМОТО допуска с политиката си. Така хората харчещи коледните си премии и заплати, ще послужат като изтривалка на онези, които /по принцип/ следва да гарантират правата им на потребители.
17 Декември 2007 13:07
Мъдри прозрения на г-н Хърсев, с които той доказва че въпреки крехката си възраст вече е готов за европейски министър.
Испания има една от най - високите инфлации в ЕС - 4, 1 % за ноември. Испанският министър на икономиката и финансите Педро Солбес, 65 годишен, обяснява в изказване вчера причините за това вредно явление по следния начин:
"Испанците са много щедър народ. Често се случва в кръчмата като си поръча някой 2 кафета и като ги плати и оставя 1 евро бакшиш. В сият случай това се оказва едно повишение с 50% на цената на стоката. "
17 Декември 2007 13:41
Това е за последния пасаж от статията.
Аз наскоро чух нещо за Комисията за защита на личните данни - ще си купуват нов автомобил
И като постоянно се обвързва повишаването на доходите и производителността - ето каква сметка ми се мотае из главата: сега разликата в заплатите тук и в ЕС е около 10 пъти (200 евро с-у 2000 евро).Демек - като вдигнем 10 пъти производителността - тогава ще ги стигнем европейците. Съответно - цените също ще се вдигнат около 10 пъти. Нали така?!
Та питам аз - къде в момента има 10 пъти по-висока производителност и по-високи цени от нашите? И чии сметки са грешни - моите ли?
17 Декември 2007 13:46
Кракатау , Buda Iskariotski
17 Декември 2007 15:23
Много объркана статия.
Пълна е с грешни твърдения и изводи.
Доходите - трябва човек съвсем да е изкукал, за да твърди, че доходите в България се повишават. Е, някои хитруват и слагат едно (номинално) към повишението на доходите. Очакванията и за 2007-ма/както и за 2008/ бяха също за скок в доходите и това не може да изненада никой при тези мизерни доходи в България. Растежа на доходите изпреварвал растежа на еди-какво си и следвало инфлация, дрън-дрън, нищо подобно, това щеше да бъде вярно, ако имахме нормални доходи, а не българската мизерия. При тази невъзможно ниска база, вяко дребно повишение на доходите изглежда като скок, а всъщност скок няма.
Номинално и реално повишение на доходите - номинално повишение може и да има, но даже и номинално получаваната чиста сума поради по-високите осигуровки и по-високия плосък данък през 2008-ма едва ли ще е по-висока от тази през 2007-ма. А реалните доходи, т.е. като отчетем и инфлацията продължават да падат, както е вече 18 години.
17 Декември 2007 15:59
Абсолютно поддържам Зетя тука.
И с тази си дописка този автор излага на показ драматичното си раздвоение - хем да се изживява като апологет на олигархията и да пази неистово нейните интереси,
хем - търси популярност и известност сред презряните (от него) плебеи.

Защо се дразня - ние се надяваме да поникне национално отговорно поведение от поне икономически независимите, а той ги полива с псевдомонетаристични отрови и заблуди.
Мисля, че е редно, когато човек вече се е осигурил - има пари за кебапчета (и бирра ъфкоз) - да вземе да помисли отговорно и за бъдещето на децата и държавата си.
И за ДОСТОЙНСТВОТО ИМ.

А не да ни навежда главиците пред Чичковците в чужбина.

Ако има желание да е морален, де.

А, да не забравя, икономиката далеч не е само пари.
А е преди всичко хора, човеци, работници и т.н.
Къде са те в тези теории?
17 Декември 2007 16:42
Статията не е пълна с фактологически грешки, както някой тук доста смело и конфузно се изцепи, напротив.
Но въпросът не е просто в цифрите и фактите, а в тяхното тълкуване - веднъж, и втори път - какво следва от тях.
Виждаме какво се случва, но не можем да го променим - това е доста по-гадния и честно казано най-лошият от всички възможни варианти за нас като данъкоплатци и граждани.
Чакаме нещата сами да се случат - и те се случват, но не в наша полза. Което е напълно логично с оглед на боклуците, които уж управляват държавата и общините, а в същност крадат и служат за гара разпределителна на бившата червена олигархия и полазилите покрай нея мутри.
Истината за това какво трябва да се направи винаги е била една и съща - революция или гражданска война (по ваш избор).

И тук стигаме до катастрофалния извод - дори революция няма кой да направи в тази нещастна страна ............
17 Декември 2007 17:04

В държава управлявана от мафията всичко е възможно.
Мафия това е съвкупността от политици-демократи и мутри-демократи.
България е страна, където на погребението на видни мафиоти от мутренски тип, може да видиш кого ли не от останалата част на мафията.
Изпреварват заплатите производството и то - здраво. За 2007 г. се очаква средната брутна заплата да се увеличи с 30% над миналогодишната.

Така ли е? Не, естествено. Поглеждаме в сайта на НСИ и "О ужас", нищо подобно на написаното в статията. Повишението за първите три тримесечия на 2007 към същото тримесечие за 2006-та е около 18%: 16.7%, 17.7% и 19.8%. За да стане увеличението 30% трябва за последното тримесечие да ни вдигнат заплатите с 50% или сравнено с последното тримесечие на 2006-та - с 61.6%. Та това въображемо повишение с 30% помпало инфлацията? Тъпота! При това тези средно 18% номинално повишение се облагат с по-високи данъци и осигуровки и чистата сума едва ли е по-висока с повече от 8-9%. А инфлацията се очертава над 12%, т.е. отново за пореден път и през 2007-ма доходите ни падат.
17 Декември 2007 17:10
xyz - статията е за инфлацията и за погрешната държавна политика, която се явява основен проинфлационен фактор в България.
17 Декември 2007 17:25
Две години държавна лаборатория е затворена, но служителите й вземали заплати
Някакви си боклуци от съдебен съвет се облажили с по 60 000
Тук таме некакви злоупотреби с по 600 000, некакви сметки от Топлото за милиони...
Некой си писал заплата 7 000, други се фанали за рокерство та миткат по странство
Некакви си 1.2 милиарда ще се харчат ударно
НЕ ПИПАЙТЕ ЗАПЛАТАТА НА МУНЧО, ЩОТО ИДЕ ИНФЛАЦИЯ
17 Декември 2007 18:12
rki - статията е за инфлацията, но стъпва на погрешна база, като основа за посочването на погрешната държавна политика, която се явявала основен проинфлационен фактор в България.
*
Основният проинфлационен фактор за 2007-ма е приемането ни в ЕС. Точно затова преди да ни приемат се говореше колко важно било да се увеличат заплатите, за да не ни удари чак толкова много инфлацията. Е, заплатите номинално малко се увеличаха, удръжките също, инфалцията изяде останалото и така би трябвало инфалцията да падне, защото доходите ни паднаха, т.е. ако не беше падането на доходите през 2007-ма инфлацията можеше да гони и 20%. Излишъка - още не са започнали да го харчат, а вече се твърди, че напомпал инфлацията. Прилича на говорене заради самото говорене - все нещо трябва да се каже, нали се сещаш? А всъщност харченето на излишъка е по принцип инвестиции, а не заплати. Това води до съживяване на икономиката и до по-малка инфлация, нали така?

17 Декември 2007 18:13
Мин. бет. авар. - една постоянна авария в държавата. Кьорсофра.
17 Декември 2007 18:36
XYZxyz
[Златен]
от British Indian Ocean

Общо мнения: 7064

*
Основният проинфлационен фактор за 2007-ма е приемането ни в ЕС.

'
Евфемизъм за погрешно взети решения и лошо договорени условия по присъединяването - виж например акцизите, АЕЦ и т.н.
'
Е, заплатите номинално малко се увеличаха, удръжките също, инфалцията изяде останалото и така би трябвало инфалцията да падне, защото доходите ни паднаха, т.е. ако не беше падането на доходите през 2007-ма инфлацията можеше да гони и 20%.
'
Погрешно - парадокса е, че намалената покупателна способност в България е проинфлационен фактор. Ако не беше кредитният бум през последните години, който все пак създаде някакво търсене на вътрешният пазар, цените щяха да са още по-високи.
'
Излишъка - още не са започнали да го харчат, а вече се твърди, че напомпал инфлацията. Прилича на говорене заради самото говорене - все нещо трябва да се каже, нали се сещаш? А всъщност харченето на излишъка е по принцип инвестиции, а не заплати.
'
Принципно би трябвало да е така, но безцелното и бързо харчене заради стремежа да се усвоят повече пари съвсем не е инвестиция, да не говорим, че 1. тази пари са взети от населението и по този начин му е намалена покупателната способност и 2. например като изхарчат пари за да достроят магистрала Тракия и после ти сложат такса за преминаването и, нима това няма да генерира инфлация?
'
Това води до съживяване на икономиката и до по-малка инфлация, нали така?
'
Краденето на пари от държавният бюджет няма как да съживи икономиката, още повече, че се дава заявка догодина да бием всички рекорди.
А и Хърсев правилно пита, защо след като хазната е препълнена са ни нужни нови акцизи, по-високи местни данъци и такси и по-ниски заплати?
17 Декември 2007 20:45
Е, и?
Никой нищо не каза, къде аджеба се "изпариха" около 1, 3 млрд от "излишъка"?!
Що така бе "Макро"-таковата?
Нещо неясно ли има?

17 Декември 2007 20:59
Айде сега Да надникнем тук!
Дават се "едни пари" по "едни направления" значи!
Опалла...
За какво и кому се дават е ясно!
Аз само за магистралата, ей тъй, като пример:
-за материали(някой тряба да чука камъне, т.е. дават се заплати за каменоломците, сиреч инфлационен натиск)
-за транспорт на същите тези материали(заплати на шофьорите - въх, и тук инфлация)
-за валяците(и тук заплати, за горива и моточасове не споменавам, ще стане мазало)
-за подготовка на трасето(кой че копа, Станишев ли...и тук трябват заплати)
...
Да продължавам ли?
С инфлацията...
Или с акцизите...
И ДДС-то...
.
К'во става бе "Макро"-таковата, накъдето и да се обърнете - инфлация ви гони!?
17 Декември 2007 21:15
Жа извиняваш, ма от този линк, дет си дал сичко стана още по-мъгливо.
Но ето го и любимият ми цитат - обичам го това момче:
'
“Търсихме баланс между различните сектори – няма сектор в държавата, която да е пренебрегнат”, категоричен е Станишев.
'
Дет са вика - за всекиго по нещо - малко но от сърце.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД