Йозеф Винацер е завършил икономика и бизнес администрация във Виенския университет. Работил е в PTV (предшественик на Telekom Austria), в Profit Center Mobilkommunikation (която впоследствие се преименува в Mobilkom Austria - собственикът на "Мобилтел"). Бил е изпълнителен директор на Vipnet - хърватски мобилен оператор, притежаван от Mobilkom. От 2005 г. ръководи "Мобилтел".
- Господин Винацер, до къде се придвижи през 2007 г. проектът за изграждане на национална мрежа за широколентови телекомуникационни услуги в България?
- Мисля, че тази голяма инициатива вече е завършила своя първи етап. С подкрепата на КРС, на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения и останалите оператори, които участват в инициативата, изработихме един общ план за това как трябва да се развиват тези услуги, които ще спомогнат за въвеждането на високоскоростен пренос на данни в цялата страна. Има вече 6 работни групи, които изработват отделни проекти - за бизнеса, за частни потребители, за държавните институции.
В България 10% от БВП идват от информационните и комуникационни технологии, а в същото време мрежите за достъп до широколентови услуги са на едно доста ниско ниво в сравнение с други държави - членки на ЕС. Задачата на тази инициатива е да подобрим ситуацията.
В Гърция, например, имам един добър пример за разработване на такъв проект. Там има национален план за изграждане на оптична инфраструктура в отделни селища извън големите градове. Тя се изгражда с помощта на местната власт, но се ползва от всички оператори. Изграждането на такава мрежа е скъпо, ако с нея се заеме един отделен оператор, а в същото време ползите са за всички. Това е един добър пример и би било хубаво да бъде пренесен в България.
- Каква е вашата прогноза за срока, в който може да се въведе преносимостта на номерата и в България?
- Все още чакаме КРС да приеме техническите спецификации и конкретния нормативен акт за това. Но аз съм оптимист, че през първото полугодие на 2008 г. това ще е достъпно за българските потребители.
Ние още от началото на годината имаме проект за въвеждането на преносимостта в българските условия и дори сме вложили милиони евро, за да стане тя факт. Проблемът е сложен, тъй като трябва да се променят редица системи, за да стане възможно потребителите да сменят оператора си, без да се налага да променят номера на мобилния си телефон.
Това, което виждам на другите пазари, е, че търсенето на този вид услуга е доста ограничено. Не повече от 10% от клиентите променят своя мобилен оператор по принцип, а не знам как улесняването на тази промяна ще се възприеме в действителност в България. Аз мисля, че ще убедим нашите клиенти, че са направили най-добрия избор. Дори накрая може да се получи така, че повече клиенти да изберат "Мобилтел", отколкото да се откажат от него. Работим доста упорито в тази насока - имаме доста добри тарифи, които подобряваме непрекъснато, въвеждаме нови технологии.
- Има ли някакъв шанс хитът на 2007 г. - Iphone, да навлезе официално на българския пазар през някой мобилен оператор, както стана това лято в Германия, Англия, Франция?
- Производителят Apple вероятно има свой план за приоритети си. Но в този телефон първо трябва да се въведе кирилица, за да намери по-широко приложение в България, и тъй като това все още не е факт, България не бе в първата вълна на разпространение на този модел телефони. Освен това трябва да се водят преговори с компанията производител.
Iphone е един много добър пример за това как трябва да изглежда днес един бизнес телефон. Но има и други такива апарати, които предлагаме на българския пазар и които позволяват на потребителите ни да се възползват от най-новото в областта на високите технологии. Например, моделът "Блекбъри", който има успех сред корпоративните клиенти. Или пък картата "Водафон кънект", с чиято помощ достъпът до интернет става възможен и в много отдалечени места в страната.
- От няколко месеца вече действа наложеното от Европейската комисия намаляване на тарифите за роуминг. Имате ли изводи какво промени това за "Мобилтел"?
- Новите тарифи за разговори в роуминг са прозрачни и лесни за разбиране от страна на потребителите. Всеки вижда лесно колко ще му струва разговорът от чужбина. Надявам се да видим ефект от това много скоро, т.е. клиентите да почнат да използват тази услуга много повече.
- С какви резултати изпраща "Мобилтел" 2007 година?
- Финансовите резултати ще станат известни през първото тримесечие на 2008 г., заедно с резултатите на цялата група компании на австрийския телеком. Но можем да кажем какви са постиженията на "Мобилтел". За първи път в историята на компанията от доста време насам успяхме да увеличим нашия пазарен дял, което показва доверието, което изразяват клиентите към нас. По данни от третото тримесечие ние имаме 51% от пазара, вторият мобилен оператор има около 39%, а третият - около 10%.
Въведохме услуга, която предлага скорост на пренос на данни до 7.2 мегабита в секунда и е 10 пъти по-бърза от стандартната досега скорост за пренос на данни през GSM мрежа. Въведохме в цялата страна технологията EDGE, която е от ново поколение. Нашата голяма цел е да увеличим клиентите си до 5 милиона, което мисля, че ще стане съвсем скоро.
- Наскоро "Мобилтел" получи отличие за проявена социална отговорност от фондация "Българска традиция". Колко са стрували на компанията различните инициативи, които подкрепя през 2007 г.?
- През тази година "Мобилтел" направи дарения за 1.5 млн. лв. по много различни проекти. Нашата цел беше да помогнем на онези, които наистина имат нужда от помощ и по една или друга причина са забравени - хора с увреждания, деца без родители, възрастни хора в селата, пострадали от наводненията през годината. Голяма част от тези проекти бяха и в сферата на културата. Бих откроил, например, нашата помощ за построяване на училище за обучение на кучета водачи на слепи "Очи на четири лапи", което е първото такова в България.
В началото на годината М-Тел стана първата компания, която се присъедини към програмата на "SOS Детски селища България" - "Осинови семейство", и в момента е покровител на приемната майка Марчела и нейните 7 деца, подпомагайки ги с 35 000 лева през годината. Ежемесечно мобилният оператор осигуряваше финансова помощ, която да покрива разходите за храна, дрехи, учебни материали, медицинско обслужване и други нужди, свързани с отглеждането и възпитанието на децата. През 2008 г. смятаме да продължим с това. Вероятно знаете за помощта от 100 000 лв. за пострадалите от наводненията в град Цар Калоян. Освен тях бяха събрани и близо 200 000 лева от SMS-и, изпратени от клиентите на компанията по време на стартиралата на 8 август дарителска кампания.
С над 700 000 лева компанията подпомогна реализацията на различни проекти и прояви в областта на културата. Ще спомена само Народния театър и Националната опера. Първата по рода си изложба на открито "Земята отвисоко", организирана с подкрепата на М-Тел, привлече над 150 000 посетители. Тя успя да провокира съзнанието на хората, карайки ги да се замислят за ролята си в опазване бъдещето на планетата Земя. Значителни средства бяха отделени и за популяризирането на модерното изкуство в България.
Нали беше за 2007 г. предвидено възможността запренос на номера?
Питам, понеже искам да стана 5 000 000-я абонат на мТел...