Говорителят на БСП и шеф на комисията по отбрана Ангел Найденов и премиерът Сергей Станишев - без носталгия по старите сантименти на соцпартията към войската. |
Една от запазените територии за социалистите в държавата винаги е била армията. Не само като институция, свързана най-вече с националната сигурност, но и като източник на електорат. Но колкото повече намаляват избирателите й от този сектор, толкова и любовта на БСП към армията изтлява.
През годините на прехода войската се сви от 100 000 на 45 000, а вече ще остане 30 000 души. През онези години социалистите надигаха вой до небето, че се реже жива плът от държавата, най-кадърните хора губят работата си и няма кой да ни пази.
Но както е казано - всичко се променя. Преди десетина дни БСП направи специално заседание на изпълнителното бюро на партията. На него беше взето едно-единствено решение - социалистите се съгласиха с предложението на военния министър Веселин Близнаков да бъдат съкратени през следващата година нови 9000 души от БА и МО. И само това. За да замаже положението, говорителят на БСП и председател на комисията по отбрана Ангел Найденов се заяде с военния министър, че трябва да се пише нов Стратегически преглед на отбраната. Широката публика трябва да знае, че този документ е нещо, което е пълно с пожелания, най-общи размисли по международното положение и страната ни в частност и някои намерения. В него няма конкретика, нищо задължително, дори и нищо препоръчително. По-скоро това е документ, с който казваме пред партньорите си от НАТО какви мислим да ги вършим занапред. Затова и първият Стратегически преглед беше направен през 2004 г.
ИБ на БСП се опита да отклони вниманието от себе си, след като се съгласи със съкращенията в армията, като отправи силни критики към състоянието на войската и системата на отбраната. Хвърлянето на прах в очите продължи с критика от страна на оперативното ръководство на социалистите, че парите на данъкоплатците се изразходват неправилно, тъй като бюджетът издържал голяма армия, която била оборудвана лошо.
Идеята е да се дават повече пари за нова техника,
а не за осигуровки и заплати за хората. България е сред страните с най-висок процент на съотношение между населението и заетите в отбраната - 0.69% при средно 0.35-0.4% от страните в НАТО, обясниха от червената централа.
Същевременно правителството "Станишев" направи най-лошия коледен подарък за армията, като отпусна извънредно на МО 110 млн. от бюджетния излишък. По този начин кабинетът подсигури средства за съкращенията на военните през следващата година. Парите са толкова много, тъй като всеки военен получава до 20 пълни заплати при напускане на системата. Харченето става по сложна схема, измислена от финансистите на МО.
Бюджетният излишък всъщност трябваше да се изхарчи бързо и затова 50 млн. лева от него отидоха за авансово плащане за нови транспортни хеликоптери. А парите за тях, които фигурират в бюджет 2008, ще отидат за съкращенията на военните.
За съкращения до 9000 души заговори преди няколко седмици военният министър Веселин Близнаков, който обяви, че предложенията за промяна в План 2015 ще влязат в МС в началото на 2008 г. В него най-вероятно ще бъде записана армия с численост 30 000. Сега тя е около 38-39 000 души. Тоест
новият план пак ще бъде преизпълнен до края на 2008 г.
и План 2015 ще трябва да бъде преправян отново.
Ангел Найденов призова от трибуната на специалното заседание на БСП и за по-добра координация между правителството и парламента при одобряването на проектите за модернизация на армията. Идеята му е в НС да се внесе дългосрочна програма за това какво ще е нужно да се купува до 2015 или 2020 г. Червените настояха и за повече информация и по-прозрачни процедури при модернизацията на армията.
Това, че проектите се правят на тъмно, е видно. Но е парадоксално, че Найденов пропуска обстоятелството, че модернизацията на армията отдавна е директно под контрола на премиера Станишев. Освен това в министерство на отбраната БСП има двама зам.-министри - Спас Панчев и Симеон Николов. Панчев е топлата връзка на МО с Русия, а Николов обикаля из Европа и разглежда заводите на големи оръжейни концерни. Не малка част от експертите, които участват в комисиите по избор на доставчик на нова техника, също са в топли отношения с червената централа.
Да не говорим, че вече цяла година председателят на комисията по корупция, който е и депутат от БСП,
Бойко Великов не предприема нищо
относно отказа на МО да предостави списък със заменените и продадените военни имоти. А именно той в началото на 2007 г. се кълнеше, че ще провери всяка една сделка и ако има нарушения, виновните ще бъдат дадени на прокуратурата.
Освен това червените настояха и МО да дава всяка година прогноза за участието на военни контингенти в мисии зад граница. Това изискване граничи с искане министерството да е ясновидец. При положение че военният комитет на НАТО не прави такива дългосрочни прогнози поради динамичната обстановка в света, не е ясно как българските военни експерти ще знаят колко бойци в коя точка на света ще бъдат изпратени.
Към армията БСП става все по-непредсказуема. Дали пък именно червената партия няма да предложи следващото съкращение на армията - до 24 000 души?