Според експерти авиокомпаниите от ЕС ще повишат цените на билетите от 2012 г. заради ограниченията за вредните емисии. |
Мотивите са, че авиационната индустрия вече е отговорна за 3% от емисиите въглероден двуокис в света. Нейният дял в замърсяванията се е увеличил двойно от 1990 г. досега, а до 2020 г. ще се увеличи още два пъти в сравнение със сега. Това е много повече от "приноса" на стоманодобивната индустрия, а тези предприятия отдавна са в търговията с емисии. Тя се състои в определяне за всяка държава на квоти от вредни емисии, чието превишаване се глобява с големи суми. За да бъдат избегнати санкциите, замърсителите или трябва да се насочат към по-чисти технологии, или могат да купуват определени квоти от други държави.
Мярката за авиацията ще засегне всяка авиокомпания, която оперира на територията на Евросъюза, независимо дали е от страна членка или не. Предложението тепърва ще се гласува, но природозащитници и евродепутати вече го разкритикуваха като твърде слабо. В същото време САЩ се заканиха да предприемат правни действия срещу ЕС, ако плановете влязат в сила.
Причината за опасенията на авиокомпаниите са, че ще им трябват огромни инвестиции в нови самолети, които замърсяват по-малко атмосферата. За България съществува и една допълнителна опасност, тъй като не е известно коя година ще се вземе като база за изчисление на квотите. Допреди 2 години страната ни разполагаше с много стари руски самолети, които са силни замърсители. Подобен проблем възникна и при определянето на квотите за индустриално замърсяване - България тръгна от ниска база, тъй като бяха взети данни от началото на 90-те години, когато повечето предприятия от тежката ни индустрия вече бяха затворени. Заради това скорошното решение на Брюксел оряза с около една трета нужните ни квоти и от началото на 2008 г. много въглищни ТЕЦ-ове у нас трябва да намалят работа и да спират. Изчисленията за загубите на страната са за близо 700 млн. лева в краткосрочен аспект, които производителите ще трябва да калкулират в цените на продукцията.
СЪД
До 27 декември България ще изпрати официално писмото до Европейската комисия, с което ще я уведоми, че ще бъде съдена заради искането страната ни да намали квотите на вредни емисии. Това съобщи министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Решението за съдебното дело е взето на последното заседание на кабинета в четвъртък.