Според Би Би Си въпросният терорист е тунизиецът Низар Трабелси, бивш футболист на германския клуб "Дюселдорф". През 2001 г. той е арестуван за подготовка на терористични удари, две години по-късно е осъден на 10 години затвор. Няколко пъти той се е срещал в Афганистан с Осама бен Ладен, лидера на терористичната мрежа "Ал Кайда". По време на съдебния процес Трабелси разкри, че искал от Осама разрешение да стане терорист самоубиец. Накрая получил заповед да замине за Белгия и да извърши терористичен удар във военна база на 160 км от Брюксел. За целта е трябвало да набави камион, да скрие в него мощен експлозив и после да се взриви в базата. Агенция Ройтерс твърди, че след съдебния процес тунизиецът уточнил пред радиостанцията, че във въпросната база имало американско ядрено оръжие.
Той всъщност бил арестуван на 13 септември 2001 г. - два дни след ударите в Ню Йорк и Вашингтон. Според негови адвокати съдът не приел под внимание разкаянието му и за назидание му дал тежка присъда.
"Арестуваните са се подготвяли да използват стрелково оръжие и взривове, за да го освободят", заяви на пресконференция Лив Пелен, говорителка на белгийската федерална прокуратура.
В столицата Брюксел са засилени мерките за сигурност в местата, където се струпват много хора. По улиците се появиха повече полицейски патрули, чувствително е засилен контролът в метрото, коледните пазари, летището, железопътните гари, автоспирките.
Брюксел е административната столица на Европейския съюз. Тук се намират много от неговите институции. Тук е и щабквартирата на НАТО, както и централите на много международни компании. Засилени са охраната и наблюдението върху тях, защото те потенциално могат да бъдат мишени на терористични нападения от страна на ислямски фундаменталисти.
НАЙ-ПОСЛЕ
Клетва пред белгийския крал Албер Втори подаде новото временно правителство начело с холандскоговорящия Ги Верхофстад. Кабинетът бе сформиран с огромни усилия 194 дни след вота за парламент на 10 юни. Верхофстад е предишният премиер. Очаква се 5-партийният кабинет да се захване с най-неотложните проблеми като бюджета за 2008 година и ценовия ръст на храните и горивата. То ще започне и преговори за конституционна реформа, която да спаси страната от разпад на холандско- и френскоговоряща част. Ще остане на власт най-късно до 23 март.