:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,011
Активни 364
Страници 15,478
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Чай в Айова

Христофор Караджов
В деня, когато излиза тази колонка, би трябвало да седя залепен пред Си Ен Ен да чакам резултатите от първичните избори в Айова. Вместо това смятам да наваксам с гледането на пропуснати епизоди на "Д-р Хаус". Поне така си мисля сега, защото началото на първичните избори в САЩ винаги ме изнервя с шума, който се вдига около него.
Не ме разбирайте погрешно. От това как на 3 януари потръгнат нещата за кампаниите на Хилари Клинтън, Барак Обама, Джон Едуардс, Майк Хъкаби, Мит Ромни, Фред Томпсън и Джон Макейн реално може да зависи съдбата на президентството (Руди Джулиани ще се включи в първичните избори по-късно, защото той залага най-вече на вота във Флорида и на февруарския "супер вторник", обяснени по-долу). Повечето кандидати

водят активни предизборни кампании от една година,

което е безпрецедентно дълъг период в американската политическа история. От днес за тях започват драматични пет седмици, следени внимателно от целия свят.
За първи път от 1928 г. насам в изборите не участва президент или вицепрезидент, което ги прави особено интересни. Силите са изравнени и макар че най-вероятно кандидатът на всяка партия ще стане ясен в началото на февруари, има минимален шанс номинациите да бъдат решени чак на летните партийни конференции. А съвсем не е все едно кой демократ с кой републиканец ще се бори за Белия дом наесен.
Няма да обяснявам надълбоко как точно от първичните избори през януари-февруари ще се стигне до номинация на партийните конференции през август-септември. "Уикипедия", която е добро начало в търсенето на много видове информация, стига да не спрете само дотам, предлага добре написана статия по темата (http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_presidential_primary). Също така съм сигурен, че отговорни български медии вече са публикували обяснителни материали, които ще бъдат полезни на неанглоговорещите читатели.
Докато четете тази колонка, десетки хиляди жители на Айова се препъват в утринния мрак по замръзналите улици на Де Мойн, Еймис и множество по-малки градчета. Те ще влязат в местни училища, съдебни сгради, клубове или дори съседски къщи. Ще отръскат снега от подметките си, ще си стоплят ръцете, ще се огледат и ще се отделят на групички според предпочитанията си към различните партийни кандидати. Със сигурност ще пият горещ чай, кафе, какао или безалкохолен пунш, докато бъбрят помежду си и чакат да бъдат преброени. Това са т. нар. "каукуси" (caucuses), или политически сбирки, където броенето на привържениците се води сравнително неформално, но резултатите имат монументални последици за предизборната надпревара.

Сезонът на първичните избори в САЩ става все по-кратък

в последните години и те все повече се превръщат в атракция наравно със същинската кандидатпрезидентска битка през есента. През 2000 г. първичните избори приключиха в началото на март. През 2004 г. това стана в края на февруари. Сега нещата са концентрирани в първите пет седмици на годината, като на 5 февруари 20 щата, включително Калифорния и Ню Йорк, ще проведат първичен вот. Други два важни щата - Флорида и Мичиган, приключват през януари.
Стартът на първичните избори дава някакъв, макар и невинаги добър ориентир на колебаещите се избиратели и на донорите кои кандидати имат най-добри шансове. Тези очаквания, мними или реални, често променят динамиката на надпреварата, защото медиите ги използват да правят прогнози, тези прогнози се цитират като факти, които водят до нови прогнози, и т.н. в безкраен цикъл с неясен изход. Никой не иска да изглежда неосведомен, затова всеки прави политически залагания и този вид хазарт реално влияе върху избирателите и променя хода на кампаниите. Затова първичните избори в Ню Хемпшър на 8 януари се смятат за класически праг, след който се очертават лидерите и изоставащите. Когато по-късно нещата се пренесат в Южна Каролина, разликите ще станат още по-очевидни. Докато се стигне до гласуване в по-големите щати, някои кандидати ще имат изградено предимство, други може и да са отпаднали вече.
Политическата психология е странно нещо, защото, ако в живота си някой прави изводи и взима решения на базата на същото минимално количество информация, в най-добрия случай ще бъде обвинен в хлапашка прибързаност. Ето за какво всъщност става въпрос: като цяло в първичните избори гласуват около 8 до 10% от регистрираните избиратели. При това става дума за най-запалените привърженици, за партийното ядро, което хич не е представително за останалите гласоподаватели от същата партия. Всички щати с ранни първични избори като Айова, Ню Хемпшър, Южна Каролина и Невада са малки като население, т.е. в крайна сметка предпочитанията на някаква част от процента от всички избиратели има

силата да окрили или закопае кандидати,

които поне теоретично трябва да бъдат избирани от цялата нация.
Настина Буш-младши през 2000 г. и Клинтън през 1992 г. успяха да наваксат загубеното на старта в Айова и Ню Хемпшър и да спечелят партийната номинация и президентството. Но сегашният много сгъстен календар оставя малко място за маневриране. Няма кога да се поправят евентуални грешки и гафове, затова е почти сигурно, че както им потръгне на кандидатите, така ще им върви.
Ако гледам "Д-р Хаус" днес, поне ще знам, че: а) той ще бъде груб към всички, но до края на епизода ще даде правилната диагноза; б) няма да бърза с избора си, защото зад лудостта му има метод.
Впрочем, от Хю Лаури, който играе Грегъри Хаус, би станал чудесен американски президент. Той е британец по рождение, затова със сигурност ще пие с удоволствие чай с премръзнали партийни активисти в Айова. Но понеже няма как да се кандидатира, май ще се изкуша по някое време да си пусна Си Ен Ен и да видя как вървят залаганията.

_______________________________________________________________
Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
24
3091
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
03 Януари 2008 00:55
Да, авторът e налял в публикацията много сантиментално проникновение и лирика в проза, показващи аромата и реалното лице на една предизборна американска увертюрна политическа трЕска, този път не за злато, а за един Нов и може би по-удачен политически лидер.
03 Януари 2008 01:02
Христофоре, не ме номерирай или поставяй в графата "критик", защото мразя тази дума, от която в България са произлизали само лоши неща, но ще се възползвам от представения е-мейл и от този удобен във Форума миг, за да ти честитя Новата 2008 година и пожелая успех на ринга на литературното поприще и в личния живот.
2009 (ex-2008)
03 Януари 2008 01:31
Като се замислиш, не е ли абсурдно че от това как ще гласуват селяндурите от Айова зависи до голяма степен съдбата на целия свят за поне 4 години напред?!
03 Януари 2008 01:45
Анацефал, а не беше ли абсурдно да се брои нон стоп в амиговска Флорида, където омбретата-латиноси трябваше да решат положението през 2000-та?
03 Януари 2008 06:18
anacephal , Щом светът се е докарал до положението съдбата му да се решава до голяма степен от айовските селяндури - значи си е заслужил напълно съдбата.
Освен това има две подробности :
1. Селяндурите в среднио Запад са здравомислещи хора.
2. Значението на техният избор е силно преувеличено.
Така че - споко. Ще победи който трябва. Т.Е. - нашето момче ( май този път ще е момиче ) .
03 Януари 2008 06:28
Момиче I New York.
03 Януари 2008 06:46
Да бе...не се заблуждавайте...жената на тоя дето му духат никога нема да стане президент(ка)
03 Януари 2008 06:49
Залагам 5 кинта на Джулиани :Д
03 Януари 2008 10:58
Аз пък залагам на баба Хилария. Така ще се затвори фамилния цикъл: Буш-дади, Клинтън-хъби, Буш-съни, Клинтън-уайф.
А ми се ще да е мормона, заради перспективата да има неколко фърст лейдита
03 Януари 2008 12:39
Давай Хилари!
Някой писа, че в случай на победа на Хилари Бил щял да бъде first lad.
03 Януари 2008 14:13
First Irish Gypo Lad
03 Януари 2008 14:21
First Irish Gypo Lad ???
От какви позиции го преценяваш, че е циганин? Ела да видиш тука сънародниците му "цигани" какво са постигнали, пък тогава приказвай за ирлански циганин.
03 Януари 2008 14:47

Президент ще стане този, който”чукне договорче” с AJC за следващите 4 години.
03 Януари 2008 14:48
Кво се стряскаш бе, Круелке??? Такъв си му е произходът - от ирландски цигани. Какво лошо виждаш в това? В кралството има уейтинг лист от молби за доказване на цигански произход.
03 Януари 2008 15:06
Здрасти, адаш - ЧНГ! Кво е това AJC?
03 Януари 2008 15:16

Адаш, и на тебе най-добри пожелания.Имам предвид American Jewish Committee.
03 Януари 2008 15:35
Ааа, тоа комитет явно много договори има. Писаха, че и Блеър му е клиент и напоследък им произнася речи като луд, срещу заплащане. Големата къща в Лондон требе да се изплаща, без хонорари не може
Обаче, лоша новина за Хилария - Ройтерс пише, че обамата й таковал мамата в Айова. Лоша новина за Круелка
03 Януари 2008 15:51
Ле-е-е-е! След дървения консерватор Буш не'къв смотан африкански либерал-социалист! Теа верно не могат да случат на президент.
03 Януари 2008 18:02
НЕГРОизация на Американизацията!
"The black is best!"...

Редактирано от - paragraph39 на 03/1/2008 г/ 18:03:08

03 Януари 2008 18:55
Оппа, и на мене не ми се отваря парашута - Хъкабито води на мормоно с три на два, а холивудо е чак на трето место.
Уви, май нема да има неколко фърст лейдита. Баптистите преебаа мормоните и киноартистите.
03 Януари 2008 20:49

Не знам, адаш, но няма да се учудя, ако следващите години американската политика да се поеме от тандема Билари Клинтън.
03 Януари 2008 21:15
Аз съм твърдо ЗА Барак Обама, който единствен има ясна позиция не само по американските въпроси, но и по световните...Ирак, Иран вмешателството на САЩ по други точки на света и пр.Другите са само възух и public relations...
03 Януари 2008 21:30
Независимо от относително негативното представяне на Буш като президент , все пак по някакъв начин президент пак ще е републиканец.
03 Януари 2008 22:41
Кой, душа? От твоите уста - в моите залагания. Само кажи кой
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД