:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,084
Активни 411
Страници 15,551
За един ден 1,302,066
Предчувствие

Краят на глобализацията?

Ивайло Дичев
Да почнем с икономиката. Сигурно през ден четете статии за надвисналата криза. Рутинна "корекция" на световните пазари - която пак ще обере парите на дребните акционери - или става дума за нещо по-сериозно?

Отговорът на този въпрос е част от проблема, т.е. колкото повече се паникьосваме, толкова по-бързо ще потъне икономиката. Кризата на ипотечните кредити в САЩ, скандалът в "Енрон" и проблемът с прехвърлянето на американския дълг върху плещите на света - всичко това не само подкопава устоите на най-силната световна икономика, но и поражда все повече въпроси около неолибералния ред, установен в света. Вече няма месец без някакъв скандал - и у нас, и в чужбина, - някой излъгал в отчетите на компанията си, друг взел пари за одит, трети продал акциите си преди фалита на компанията си, четвърти просто бръкнал в касата... Битката срещу тези уродливи израстъци на пазара днес започва да става основен легитимационен ресурс на аполитичната политика.



Не трябва ли повече регулация, за да има честен и справедлив пазар?



Милиардите, изсипани от няколко световни банки за потушаване на американската криза, породена от безотговорни частни кредитори (включително ? 350 милиона от Европейската централна банка, т.е наши, публични пари), днес вече показват тенденция към отказ от глобалното laissez-faire.

Проблемът на този икономически ред е, че компаниите са под натиск да осъществяват печалби далеч по-големи от нормалните - иначе просто акционерите бягат. А ненормално големи печалби се правят с ненормални средства - оттук непрекъснатите кризи. Но как да се снижат очакванията за печалба и да се нормализира планетарната икономика, без да се минава през катастрофа?

Свидетели сме на преход към



режим на глобален дефицит на ресурси,



породен от влизането на нови няколко милиарда души в модерния свят. Конкуренцията е много полезна там, където има човешки труд и творчество, съмнително е обаче до какво тя води в сферата на суровините. Дали снабдяването с енергия например е само пазарен проблем (купувам, което ми е най-евтино), или тук по-важна роля играе сигурността, независимостта от доставчик монополист от типа на Русия?

Петролът и газът днес са фундамент, върху който управляват меки диктатори като Путин, популисти като Чавес, теокрации като Саудитската монархия или просто ориенталски монарси - централноазиатските. Барелът гони стоте долара; впрочем преди няколко години Бин Ладен каза, че справедливата му цена била двеста, а, както знаем, неговите хора умеят да влияят върху цените. Забележете обаче и скока на млечните продукти, рекордните стойности на житото. Гладът за суровини през 19 век роди колониалната експанзия, а през 20-и различни форми на все по-краен протекционизъм от ню дийл и кейнсианството до комунизма и нацизма.

Някак разбираемо (не че го оправдавам!) е в ситуация на тежък дефицит да посегнеш на чуждите ресурси или да браниш своите със сила. Например рязкото засушаване през 4 век задвижва хуните, които тръгват да търсят пасища на запад и изтласкват народи като славяни, прабългари и, разбира се, германците, които ще съсипят Римската империя. Какво бихме ги посъветвали - да си останат в степите и да умрат от глад? Разбира се, по-разумно би било човечеството да намери начин, за да оползотворява по-рационално ресурсите, по-вероятно обаче ми се вижда Китай да колонизира Африка, САЩ да посегнат на Иран, Русия да сведе демокрацията до стриктния медиен минимум.

Появата на глобален политически разум днес изглежда също толкова далеч, колкото във времето на хуните. Европа, която щеше да ни брани срещу бурите на глобализацията, се оказа съвсем разпасана команда - вече е трудно да се намери някаква тема, по която тук има консенсус, като се почне от данъчната хармонизация и социалните права и се стигне до признаването на Косово или тайните затвори на ЦРУ.

Уж проеевропейският "хиперпрезидент" Саркози днес е в най-тежкия конфликт с немските си партньори от създаването на Съюза до сега. Последният удар в отношенията беше сделката с налудния диктатор Кадафи, сключена през главите на европейските партньори (впрочем президентът Първанов опозори страната си, като не се възпротиви да застане рамо до рамо с този човек, макар и да нямаше ядрени централи за продан: тъй да се каже, самоунижение с идеална цел).

Ще кажете, в сравнение с останалата планета икономиката в ЕС е свръхрегулирана. Само че ефектът на бюрократичните лабиринти е в последна сметка обратен: наместо да създадат честна система на конкуренция в определени сфери и да я забраняват извън тях, те правят възможна една нерегламентирана конкуренция на лобита, юридически процедури и разрешителни режими, еднакво отдалечена и от либерализма, и от консерватизма, и от социализма. В резултат националната държава се връща на сцената с национални политики в сферата на икономиката, национален консенсус около ценностите и правилата на играта. За твърде малките като нас традиционно не остава друго, освен отново да се сателитизираме, да си намерим гостоприемник, в чиито гънки да съществуваме. Сегашното правителство като че ли избра нов път, като реши да превърне страната в офшорна зона без особени политики, ценности и правила. В повече им идва населението, но пък нали то вече е свободно да си ходи.

В по-глобален план върна се една ако не студена, то поне хладна война между Америка и Русия. Напрежения между Китай и Запада по повод подценения юан, между Латинска Америка и САЩ, между фундаменталисти и авторитарни режими в ислямския свят с техните западни поддръжници; напрежения, породени от драматичното разтваряне на ножицата на социалните разлики в места като Индия. Станахме свидетели дори на бунтовете в средновековен стил, породени от разпадането на модерната социална тъкан, в родината на човешките права - Франция.



Да споменем и екологията,



която по определение е жертва на неолибералната дерегулация. Сюжетът е пред очите ни тук, в самата България: бясна конкуренция за строежи на хотели, унищожаване на природата, падане на цената на същите тези хотели, криза. Същият сюжет отдавна тече в Испания, там вече рушат курортни комплекси, но поука - никаква. Освободена от опеката на политическия разум, икономиката се движи напред като безмозъчно мекотело и трябва да се опари, за да се дръпне назад. Та как ще спреш корупцията в строителния бизнес, като от едната страна имаш милиардите на новобогаташите, от друга - изтъняващата държава, която неолибералите не спират да ругаят, че спирала прогреса. Ако това е прогрес - да строиш, после да рушиш, - аз лично се записвам при реакционерите. Струва ми се, очевидно е, че трябва да стане скъпа спекулацията, а доходно - да инвестираш за дълго, но това иска политики, а от Маргарет Тачър насам ни внушават, че всяка политика е лоша, защото спира растежа (тази идеология днес кара нашите закъснели неолиберали да се откажат от лоста на данъчните преференции, кой както реши - така).

Междувременно люшкането на махалото напред-назад - големи печалби, после големи загуби - необратимо руши природата. И не просто нашите плажове. Повишава се температурата, следствията от това са непредвидими. Водата изчезва в много точки на планетата. Настъпват пустините.

Разбира се, може да се впрегне конкуренцията и пазарът в спасяването на природата и още по-важно - адаптирането към новите условия. Но по определение екосредата е отвъд конкуренцията, отвъд битката за все по-големи и все по-бързи печалби, така че наивно е да смятаме, че "невидимата ръка на пазара" някак спонтанно ще я защити. Има някакво разбиране по тези въпроси в Европа, в места като Калифорния (тя също, казват, бавно се превръща в пустиня), но докато се надлъгват с г-н Буш и г-н Ху Дзинтао, може и да стане късно.

Във всеки случай след еуфорията на 90-те години



усещането за неминуема катастрофа



неусетно започва да завладява духовете. Все по-често чувате да се говори за нуждата от морал в капитализма, връщането на отговорността на бизнеса пред мястото, откъдето извлича печалбите си. Германия, а после и Гърция възприеха ограничения за купуване на стратегическите национални компании от чужденци, във Франция заговориха за "икономически патриотизъм". Надигат се критики на флуидността на капиталите, на подозрително високите печалби, на безконтролността в частния бизнес. Все по-често звучи думата "регулации".

Самите хора се поумориха да вярват в мита на глобализацията: у нас например според социолозите два пъти е намалял процентът на младежите, които искат да емигрират, а мнозинството предпочитат качеството на живота, свързано с ценности като приятели, смислена работа, с една дума, онова, което Аристотел нарича "добрия живот" пред бързите пари и многото вещи. Не казвам, че хората са станали идеалисти, а че просто са се изморили да се надбягват във всички посоки.

Крайните неолиберални политики само задълбочават кризата и разочарованието, правят възможно залитането на махалото към другата крайност - протекционизъм, авторитаризъм, ксенофобия, конфликти. Вече ги виждаме на хоризонта. Адекватната защита на либералните ценности днес ми се струва обратно, в очертаването на разумни граници за пазара, успокояване на побеснялата конкуренция, въвеждане на някакъв разум в джунглата, преди да е станало късно.
Снимка: Ройтерс
На срещата на Г-8 в Хайлигендам (Германия ) през лятото на миналата година бяха взети изключителни мерки за сигурност срещу демонстрациите на антиглобалистите. Достъпът до курорта на практика бе невъзможен.
108
5875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
108
 Видими 
02 Януари 2008 23:52
Ебаси и тюрлю-гювеча.
От всичко по-малко и некомпетентно - икономика, история, политика, екология и квот там още има!
02 Януари 2008 23:55
Краят на блогализацията?
03 Януари 2008 00:22
Изсипаните от ЕЦБ кинти нито са 350 млн, нито са наши, публични.
03 Януари 2008 00:28
Хе-хе, Кракатау т'ва не е най-големият бисер!
'
" Вече няма месец без някакъв скандал - и у нас, и в чужбина, - някой излъгал в отчетите на компанията си, друг взел пари за одит, трети продал акциите си преди фалита на компанията си, четвърти просто бръкнал в касата... Битката срещу тези уродливи израстъци на пазара днес започва да става основен легитимационен ресурс на аполитичната политика."
'
И този оксиморон, заедно с предхождащата го аргументация, заслужава медал.
03 Януари 2008 00:33
Ама финала е бесен:
"Крайните неолиберални политики само задълбочават кризата и разочарованието, правят възможно залитането на махалото към другата крайност - протекционизъм, авторитаризъм, ксенофобия, конфликти. Вече ги виждаме на хоризонта. Адекватната защита на либералните ценности днес ми се струва обратно, в очертаването на разумни граници за пазара, успокояване на побеснялата конкуренция, въвеждане на някакъв разум в джунглата, преди да е станало късно."
'
'
03 Януари 2008 00:48
А ненормално големи печалби се правят с ненормални средства - оттук непрекъснатите кризи. Но как да се снижат очакванията за печалба и да се нормализира планетарната икономика, без да се минава през катастрофа?

Какви "кризи"?!Какви "катастрофи"!?....Какви марксически брътвежи?!
Светът благодарение на капитализъма никога не е бил по богат и по ефективен в използването на природни богатства и човешки ресурс.
03 Януари 2008 01:28
"Напънала се планината, родила мишка"- яяя, колко кратка оценка биха дали старите хора, които помня от детството. Писане, заради самото писане, за съжаление
03 Януари 2008 01:30
М н о г о г р а м о т н а с т а т и я , ж а л к о з а п ъ р в о с и г н а л н и т е р е а к ц и и п о г о р е
03 Януари 2008 01:57
Ивйло малко множко се е попрестарал с тоя лабиринт , но това може да се преглътне.
03 Януари 2008 02:08
глобализацията нема да спре най-малкото по една единствена причина -- тия дето командват имат далавера от нея. а командирите нито пишат у блогове, нито ги четат. тех само ги цитират.
03 Януари 2008 02:20
т.е наши, публични пари Ох аман от пишман начетени. На български public money си е народни пари а не публични пари. Публични пари няма, има публична излагация.
03 Януари 2008 02:31
бегемотщина
03 Януари 2008 03:12
Как края на глобализацията бе? Щерка ми на 15 г. оня ден се сети за едни стари приятелки туркинчета, тейко им беше в ООН преди десетина години. Тя си спомни имената им, аз - фамилията на тейкото. За две секунди ги намери на Фейсбук и се свързаха. Те са в Анкара.
03 Януари 2008 03:37
Хахахаха....са като гушнат и последните милиарди от нефта, ще прецакат последните арабели и ще пуснат елекромобили(които отдавна са измислени ефективни, според мене). После ще построят магистрали и пътища на по 5 етажа...после и градовете ще станат на етажи...чисто жито няма да се сее(яде)....животните ще питат: не искате ли от моя бут...ще ме заколят съвсем хуманно...а леваците (ние) ще бачкат за соя и ел-кола...и с раниците на Витоша...хехехехе....глобализация....
03 Януари 2008 03:43
Краят на глобализацията ще настъпи когато богоизбраните решат да инвестират в следващия печеливш проект, примерно в антиглобализацията
03 Януари 2008 04:51
Един наш народен синдикален вожд ми беше надул главата преди балдър години, с постоянните внушения, че решаването на проблемите в България ще получат реализация чрез детонацията на една голяма атомна бомба!

Редактирано от - 2009 на 03/1/2008 г/ 05:36:09

03 Януари 2008 06:50
Икономиката можела да потъва. Много свежа глобалистична мисъл.Вероятно авторът иска да каже, че учените икономисти ще потънат нейде из небитието или ..моля преведете ми това бисерче на будната икономическа съвест на господин Дичев.
03 Януари 2008 08:50
Е ква стана тя?
Ко шъ прай либералката Крувелка, либерало Фичо е лесен, вече се е свързал с любимата му Анкара и след Манхатънът там ще оди. Най накрая май ще си натисне задникот в родната Варна. Както аз впрочем го натиснах в София и турих край на глобализацията.
03 Януари 2008 08:54
"НЕ е Беден този, който ИМА малко, а този, който иска МНОГО!"/Сенека/
Капиталистическият "Закон за максималната Печалба/ за в джоба на капиталиста!/" ще съсипе Природата и Човечеството! А Глобализацията прави този Закон ГЛОБАЛЕН!
03 Януари 2008 08:57
ТВ "Европа"-03.01.2008, 08:30 ч.:
"Видни американски архитекти представиха в Конгреса доклад за изследването си на събитията от 11/09 2001.- разрушаването на сградите на WTC в Ню Йорк. Според тях, налице са доказателства, че е имало взрив отвътре!
03 Януари 2008 08:59
Пара - ето ги поименно Натиснете тук Глобалните мискини по списък !
03 Януари 2008 09:08
Джордж Буш няма да отвори стратегическите петролни запаси на САЩ
http://WWW.ACTUALNO.COM
Президентът Джордж Буш няма да отвори стратегическите запаси от петрол, за да въздейства на пазара, след като днес за първи път в историята петролът достигна цената от сто долара за барел на борсата в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.
"Наясно сме, че в момента цените са високи и търсенето е извънредно високо", каза говорителката на Белия дом Дейна Перино. Президентът смята, че усилията трябва да се насочат към увеличаване на предлагането в САЩ.
"Ако временно бъдат освободени стратегическите петролни запаси, цените няма да се променят кой знае колко. Знаем това от опит", каза Перино...- Натиснете тук
......................................... ......................................... ....................................
Че к`во му пука на Джордж Буш-младши- нали Чейни приятелите нефтени магнати печелят от високите цени на петрола/купуват евтино от Ирак, а продават скъпо в САЩ и по Света/?!
03 Януари 2008 09:15
Пара, затрогващ си!
03 Януари 2008 09:16

Дичев заслужава едно за тази статия. Може и да е попрекалил тук-там, но никога не е излишно да се посочат крайностите и недъзите. А когато те стават масово явление си е и наложително! Просто един малък повод за малък размисъл, за това, че няма универсални рецепти и универсални теории. Просто защото ние, хората, сме си такива. И място за морал винаги има и ще има. Каквото и да значи това.

03 Януари 2008 09:19
Muktadasaxkoburgidiotski
COOL !!!
03 Януари 2008 09:21
OLO, затормозващ си!
03 Януари 2008 09:24
Статията може и да е наивно написана , но поне мнението на автора е искрено . А за феновете на глобалната и либерална икономика ще кажа : " Лакомо дупе - кръв сере ! " - народна поговорка ...
03 Януари 2008 09:49
Смесица от сълзи , сополи и социалдемократически бълвоч.
Браво на Саркози!
03 Януари 2008 10:07
Къдя дваесе деня вече форумягите само се оригват на свинско и винско из форума и даже не могат да напопържат опонента си както трябва. Аман от тая пост-новогодишна депресия. Ама га ядохти пражолите що ни ривахте а? Айде вземете се в ръце ако обичате.
03 Януари 2008 10:08
Само не разбрах авторът лично какво е направил срещу омразната му глобализация, освен да помрънка надълго и нашироко. Спрял ли е да купува стоки от мултинационални компании? Не участва ли на финансовите пазари? Изтеглил ли си е парите от мултинационалните банки (или да си погаси наведнъж кредитите към такива)? И още други такива неща. Че то е много лесно да громиш глобализацията, докато ползваш например компютър на HP със софтуер на Microsoft, караш кола на Ford, държиш си парите в UniCredit и ползваш кредитна карта на Visa. Ама малко на лицемерие прилича...А на същите въпроси могат да отговорят и другите антиглобалисти.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
03 Януари 2008 10:10
Има много зрънца истина. Някои от тях се случват тук-там вече...
03 Януари 2008 10:11
Дичев,
реакцията на българските глобализаторчета означава, че си им сложил пръст в задниците.
В Съединените щати корпорациите купуват политици за да гласуват закони в тяхна полза. Но за да се прокара някакъв изгоден да дадена корпорация закон, лобистките фирми наемат всякакви експерти - юристи, учени и прочие, които подготвят законопроекта. В този процес се наемат всякакви мастити учени, които срещу солидни суми се съгласяват да защитават ненаучни тези. На практика важна част от научния свят е корумпирана от големите корпорации. Можеш да ги видиш навсякъде в медиите в ролята на фичовци и подобни спецове. Както знаеш, в България тази корупция проникна по линията на Отворени общества, фондации и разни други общества. Доста голяма част от българските учени бяха корумпирани и във форума доста хора, които са били и са на еврейска копаня, няма да им харесват позициите ти срещу глобализацията.
Аз искам да ти посоча един аспект от глобализацията и това е процесът на превръщането на националните капитали в наднационални. Възможността големите фирми или богатите хора да прехвърлят пари навсякъде в света, да създават фирми навсякъде, особено в офшорни зони, това моментално води до укриване на доходи. Тях никакво национално фискално счетоводство не ги хваща. Те просто си прехвърлят пари от една държава в друга, от една фирма в друга в различни части на света, прехвърлят пари от единия джоб в другия, и тъй като засега няма наднационално фискално счетоводство със съответен силов авторитет, колемите корпорации на практика са безконтролни, освободени от данъци по причина, че никой не може да ги хване за данъци. Всички са с двойни счетоводства- едното реалното, другото за пред съответна държавна хазна. Счетоводството на Ал Капоне. С това наднационалните капитали получават неоспоримо конкурентно предимство пред националните, т.е. пред по-малките фирми, които работят само на територията на отделна държава и си плащат към хазната като попове.
Големите мултинационални корпорации имат черни каси за милиарди долари, които използват за лобизъм, за корумпиране на отделни правителства, но тези пари няма да ги видиш в никой годишен отчет пред акционерите.
Та проблемът с наднационалните капитали е в най-голяма степен от криминален характер. Двойните счетоводства, финансовите измами, данъчните измами, парите за подкупи, измамнически схеми за източване на държавна собственост, и...безкраен е списъкът на престъпленията- това са наказуеми деяние във всяка държава. За съжаление, тези капитали са извън контрола на националните държави, а няма световен авторитет, който да ги вкара в пътя.
Та за тази глобализация иде реч, а не както Фичо се опитва да отъждестви глобализацията само като разширени възможности за комуникация между дъщеря му и някакво туркинче.
Засега единствено банкерите могат да хванат движението на международните капитали, но знаеш кой е на върха на финансовата пирамида и какви цели гони. През банките минават всички пари от наркотици, от всякакви видове престъпност, но най-вероятно мозъкът и босовете на тези бизнеси са в банковата система. Трильони долари от мръсни пари минават оттам и никой не ги хваща. Глобализация.
03 Януари 2008 10:25
Маркс явно разбира статията като някакво пророчество. Марксе, пророчествата в икономическата, социалната и политическата област обикновено не се сбъдват. Това е поредното четиво на тази тема, чели сме ги такива и преди, нищо ново. Пък и споровете дали нещо ще стане така или иначе са напълно безпредметни докато не стане.
Ще ми се да запитам авторът: "А какъв беше предишният световен ред?" Западна Европа, Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия, от една страна, останалият свят - от друга, а лагерът - по средата. В лагера знаехме как се живее, на Запад - предполагахме. За бедните страни не съществуваше и минимален шанс да излязат от ситуацията. Къде щяха да бъдат Индия и Китай без глобализацията? По този въпрос антиглобализаторите срамежливо мълчат.
И като говорим за изчерпването на ресурсите защо не се изтъква най-логичното обяснение - неконтролируемото нарастване на населението? Какво прави ООН и правителствата на държавите с огромна раждаемост? Този проблем трябваше да обедини силите на всички държави още преди 30-40 години. Ама някой като повдигне такъв резонен въпрос го обявяват за реакционер и неомалтусианец.
03 Януари 2008 10:28
има ли значение дали е искрено или не? по - добре да си го беше запазил за себе си.. номинирам го за приза първа глупава статия на 2008..
03 Януари 2008 10:32
Намирам статията за грамотна и искрена (както смята мечо). Не я намирам за наивна (както смята мечо). Мисля също, че е обективна и коректна, което е изненадващо, предвид други упражнения от тоя автор тука.
Без да съм привърженик на заклинанията, едно от които е т.н. "глобализация" и само за баланс искам да кажа някои неща от другата страна на медала:
--Глобализацията е една от причините за измъкването на половин милиард души от оскотяваща бедност (Китай).
--Верно, че февруарския нефт стана сто долара, но сто долара сега са петдесет долара преди две-три години.
--Нефт има и ще има много, независимо от апокалиптичните сценарии в пресата
--Проблемът за "глобалното затопляне" - преувеличен, или не - вече се приема за проблем дори и от Щатите
--Алчността и броят на мошениците са достигнали стратосферно равнище, но и при некои съдебни системи не им цепят басма. Особено при американската, и в по-малка степен - руската.
Пак казвам - само за баланс. Иначе, ако сме само песимисти, требе скоро да очакваме Третата световна война
03 Януари 2008 10:33
Та исках да ти кажа, че наднационалният капитал той вече не служи на никоя нация. Той само ограбва нациите.
Корпорациите лобират /подкупват/ правителствата, за да намаляват заплатите на работниците, да им орежат социалните осигуровки, здравното осигуряване, парите за охрана на труда, парите за квалификация на работници, парите за възстановяване щетите върху природната среда от дейността и в същото време се борят да не плащат данъци към държавата. Също така искат държавата да им подготвя все по-добри кадри. Интересно е само какво ще кажат специалистите по политическа икономия. Откъде ще дойдат парите за социални дейности, здравеопазване, охрана на труда, екологияята, образованието, ако не от бизнеса! Или бизнесът пряко се натоварва с този род дейности, или държавата го натоварва с данъци и тя организира изпълнението им. Няма вариант в който бизнесът да си прави чисти печалби, а държавата да търси пари назаем от извънземните за да лекува разболяните от корпорацията работници, да им оправя щетите, нанесени на екологията, да им образова кадри и т.н.
Та както и да е, но в момента светът сериозно навлиза във фаза хаос и този хаос идва най-вече от безконтролното положение на международните капитали.
03 Януари 2008 10:37
Проф. Вучков изчисли процента на простаците
Те са 10-15 на сто от тв зрителите, категоричен е водещият
След 5 години, прекарани в СКАТ и с над 100 предавания там, проф. Юлиан Вучков сменя телевизията. На 26 януари започва излъчването на новото му предаване в ТV 2 с работно заглавие "Светът и човекът". То ще бъде тричасово и ще се излъчва на живо всяка събота.
"Моето предаване ще има и образователен характер", обещава проф. Юлиан Вучков
03 Януари 2008 10:40
Тези 10 - 15 % са най-вече в неговото предаване.
Можем спокойно да причислим и него в това число.
03 Януари 2008 11:11
'Сегашното правителство като че ли избра нов път, като реши да превърне страната в офшорна зона без особени политики, ценности и правила.' - Пътят е абсолютно правилен, тъй като намесата на Държавата в икономиката не води до нищо добро, колкото и да ни убеждава в обратното автора. Дори и социалистите са разбрали, че само чистата конкуренция движи светът напред...
03 Януари 2008 11:13
Както се казва, авторът - стоейки на здрави класови позиции - е засегнал всички основни въпроси на нашата тревожна действителност.
Пропуснал е само усложнената пътна обстановка в следствие на обилните снеговалежи.
03 Януари 2008 11:44
Авторът дава израз на невъобразимо нахалство и политическо късогледие. Абе, Ивайло, едно време ти набиваха в кратуната, че не трябва да се съмняваш в "светлото бъдеще", от почти две десетилетия ти повтарят, че "свещените крави" на демокрацията не се пипат, ти пак си знаеш твоето. Ама иде Видовден - като утвърдат ценностите и забранят съмнението със закон, да те видим тогава...
03 Януари 2008 11:53
Като всеки пухкав социалдемократ, Дичев пищи истерично, но не е посочва изхода от капиталистическия ад. Знаем, с течение на времето левите идеи се втвърдяват до степен чугун и чак тогава те стават движуща сила на класовата борбъ. Следва плячкосване на мандри, лечебници, пощенски клонове и данъчните книги на кметствата. Че комунистическият рай е настъпил се познава по истеричните писъци кога политбюро набива ръждивите гвоздеи първо у гъзо на гнилата интелигенция. И нема угодия.
03 Януари 2008 11:54
“Ел Паис”: София-европейската столица на корупцията
03 януари 2008 | Агенция "Фокус" - Натиснете тук

03 Януари 2008 12:17
Дичев,
няма какво да се чудиш толкова!
Има още една политическа доктрина на която държавата все и пречи - Анархизмът!
БГ лЕберализмът е творчески реализиран анархизъм - на практика няма държава - просто един "кръг от фирми" временно контролира достъпа до обществени поръчки и силови и законови структури и механизми позволяващи му да притиска конкуренцията. Поради това и пачките и големината им стават все по определящи при самите избори - колкото повече медии/социолози напазаруваш толкова по вероятно е да спечелиш. На последните избори започнаха да наддават и директно за избирателите.
И при това положение да те питам какво точно означава израза "повече/по-малко държава"?

А на избирателя вече му е все по-очевидно че "ние най-демократично ги избираме, а те най-демократично си правят каквото си искат" според сполучливия израз на мениджър в средно голяма БГ ИТ компания.

Къде тук виждаш някакъв "обществен разум"?
03 Януари 2008 12:51
за автора, за Гозамбо и за КомънСенс
03 Януари 2008 13:22
Г-н Дичев се опитва да занимае аудиторията с европейския интелектуален дебат за глобалното и локално-националното а българина г'лей какаво е разбрал... Абе като не зацепвате не ви ли барем мързи достатъчно та пишете...
Какъв капитализъм бе Ел какаво ефективно използване на ресурсите. Нашият капитал какаво направи по морето? Защо се вдига температурата? Колко унищожен ресутс има и в EU и в USA от този "капитализъм" Защо великият капитализъм не разви България? При все че вече два пъти имаше възможност нещо да направи. Колко още национални катастрофи трябва да постигнем че да престанем да мислим идеологически? Някъде да има свободен пазар? Някъде да има свобода на капитала? Има го само в англосаксонските препоръки за тъпите и бедни страни - като нашата. Защо Китай се справя добре въпреки дисонанса си със Световната банка как се прави растеж?
Пазарът регулира само какаво да се прави, с какаъв ресурс и колко. Пазарът не създава правилата на играта. Те се създават другаде извън пазара извън икономиката - в политическото. Дали ще е Пиночет, дали ще е Ком. партията на Китай, Европейската национална държава или стрнно изглеждащото общество в Америка няма значение. Трябват правила - твърди и трудно променими. Защотот капиталистът навсякъде си е нерез - ако го изтървеш ще разрови двора, ще бутне оградата ще застрои морето и отвъд теритириалните води ....
03 Януари 2008 13:54
Особено когато червеният нерез се развихри да прави капитализъм става страшно.
03 Януари 2008 13:56
KALVA4,
/:/ "...акционирането на капитала по същество еи СОЦИАЛИЗАЦИЯ на капитала и този тип СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ дружества носят в себе си абсолютно същите рискове като бившите ни соц.мастодонти. Това е и Енрон...."
......................................... ......................................... ....................................
Така е, ама НЕ е съвсем така!
Първо, при "капиталистическите" акционерните дружества/АД/ Собственици на Акциите им са голям брой физически и/или юридически Лица! При "социалистическите" /Е-еднолични/АД-та/впрочем, при Социализма НЯМАШЕ социлистически АД-та- но, условно, да приеме, че е имало!/ Собственикът им е само ЕДИН- Държавата!!!
Второ: ако става въпрос, например, за ОТВОРЕНИТЕ акционерни д-ва при Капитализма, се знае, че техните акции се купуват и продават на Борсите-сиреч, Собствениците на акциите им НЕ са постоянни! И, което е по-важното, собствениците на акции, чрез Борсите, "СПЕКУЛИРАТ"/ в добрия и в лошия смисъл на тази дума!/ с покупко-продажбата на акции- с цел извличане на максимална "спекултивна Печалба"! При "социалистическите" /Е/АД-та Собственикът на акциите им е само Държавата и тя няма как да "спекулира" сама със себе си!!
Трето: в "капиталистическите" АД-та има т.нар. "мажоритарни" Собственици- т.е, които притежават чувствително ГОЛЯМ брой/дял/ акции, а има и т.нар. "миноритарни"/дребни/ акционери- т.е., които притежавт сравнително МАЛЪК брой акции! Следствие на това, "капиталистическите" АД-та се управляват, фактически, ОТ и В интерес на "мажоритарните" собственици/чиито интереси е възможно и да НЕ съвпадат с интересите на "миноритарните" акционери! Това го няма при "социалистическите" /Е/АД-та!
Четвърто: за разлика от "капиталистическите" АД-та, които НЯМАТ причини да си го позволяват и да правят това, "социалистическите" МОГАТ резонно да работят на "нулева Печалба", например, та, дори, и на Загуба! Защото, Собственикът им- Държавата, може и има право да реши, че продукцията на губещото соц. предприятие е НУЖНА! А Загубата, например, на губещо/но НУЖНО !/ производство да се компенсира с по-високи Цени на друго производство на Стоки или Услуги! А е възможно тъкмо защото Собственикът и на губещите и на скъпите Производства е един-Държавата! Така социалистическата Държава имаше възможност да продава НА ЗАГУБА/ от икономическа гледна точка/, например, Стоки и Услуги за "широко потребление"/"масови"/: хляб, месо, млеко, ток, вода, парно, телефон, детски храни и облекла, лекарства и т.н., ПЛЮС безплатно Здравеопазване, Образование и прочие, а да продава на завишени цени и с голяма Печалба, т.нар. "луксозни"/ и НЕмасови!/ Стоки и услуги! Сиреч, социалистическата Държава да прави "Социална Политика" в полза на Мнозинството от Народа!
В днешно време, "демократичната" Държава продаде Собствените си предприятия на частни Капиталисти- и, като резултат, НЯМА как да прави реалн "Социална Полтика", а Цените и на някогашните "стоки и услуги за Широко Потребление/"масови"/ вървят все по-нагоре- за НЕрадост на Мнозинството от Народа! Което е ФАКТ!
Отделно от това, управлявщият политически "елит" сега НЯМА вече източници/ доходоносна Собственост- фирми, предприятия, банки, ДЗИ и т.н.!/ на Приходи в Бюджета/ от парите в който живее този "елит"!/- и сега "елитът" е принуден, за да живее все по-охолно, да ВДИГА все по-често и все повече Данъците, Акцизите, Таксите и др. под.! Което е ФАКТ!
Ерго, наистина почти НЯМА разлика, от икономическа гледна точка, между Държавния Капитализъм:Социализма/ и Частния Капитализъм! Въпросът е "Къде отива Печалбата!" от Производството и Продажбата на Стоките и Услугите- дали в Бюджета на Държавата / при Държавния Капитализъм/ или в личните джобове и банкови сметки на Частния Капиталист/ при Частния Капитализъм/??! Отговорът е ИЗВЕСТЕН! А ако перефразираме Законът на Ломоносов, значи... "Нищо НЕ се губи/ при "Прехода"!/- само преминава от един джоб в друг!" !!! КАЗАХ!

03 Януари 2008 14:49
Едно не може да се отрече на другарите комунисти. Царе са на мимикрията и прегрупирането.
От комунизъма като коляно-мотовилков механизъм движещ колелото на историята, до либерализъмът - пърт в колелото на прогреса
И в двата случая разбира се няма нищо такова, но пък за това е изчерпателно описано в томове и блогове.
Добре че поне прогреса спести на света носителя на глупостите и маса гори покрай това. Та има надежда.
03 Януари 2008 14:58
извинявам са за втората реплика, но пропуснах да помена, че и за мястото на Първанов до либийския шмекер автора не е прав.
Лика прилика си бяха
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД