:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,896
Активни 296
Страници 15,363
За един ден 1,302,066
Интервю

Апартамент може да се застрахова и срещу 20 лв.

Застрахователите са разделени за задължителната застраховка "Бедствие", защото има много нерешени въпроси, казва изпълнителният директор на "Армеец" Цветанка Крумова
Снимка: Юлиян Савчев
Цветанка Крумова
Цветанка Крумова е изпълнителен директор и член на Управителния съвет на застрахователното дружество "Армеец" от 2005 г. Завършила е право в Софийския университет и международни икономически отношения в УНСС. Има множество специализации у нас и в чужбина. Участвала е в управлението на "Булстрад", "Интерлийз", ТБ "Кредит Експрес", "Ти Би Ай Евробонд" и др.



- Г-жо Крумова, защо се наложи покачването на цената на застраховките "Гражданска отговорност" с 40% през този сезон - средно от 100 лв. на 140 лв. за масовите автомобили?

- Тази тенденция е напълно обяснима. В България премиите по застраховка "Гражданска отговорност" са необосновано по-ниски от средните в Европа дори на сравними с нас държави. От началото на 2007 г. застраховката е валидна на територията на целия ЕС и рискът е съвсем различен. Естественото движение на цените е към средноевропейските нива.

- Едва ли е логично цените у нас да се сравняват точно със Западна Европа, защото България се различава от тези държави по много показатели.

- Ако вземем за показател кои водачи на МПС са по-дисциплинирани и толерантни на пътя, което има пряко отношение към цената на застраховката, то сравнението няма да е в наша полза. Бихме могли да се сравняваме например с Румъния, която влезе в ЕС заедно с България и в която не смятам, че обстоятелствата, свързани с риска по "Гражданска отговорност", са много по-различни. Премиите по застраховката там са значително по-високи. За 2007 г. за един автомобил до 1800 куб.см премията е от 140 евро до 160 евро.

- Но там и доходите на хората са по-високи.

- Да, но става въпрос за риска, за това, че срещу тази премия застрахователите трябва да изплащат обезщетения, които са за настъпили произшествия в цяла Европа. Социалната функция на застраховката се състои не в цената й, а в това пострадалите да получават адекватно обезщетение.

- Какви са цените на "Гражданска отговорност" в "Армеец"?

- За автомобили до 1800 куб.см в зависимост от месторегистрацията цената е между 140 и 155 лв., като за управление в определени райони има и допълнителни отстъпки.

- Ако повишаването на цените е свързано с влизането в ЕС и разширяването на обхвата на застраховката, защо то не се случи в края на миналата година, когато се сключваха застраховките за 2007 г., а сега?

- От една страна, цените трябва да се съобразяват с платежоспособността на населението, за да не се увеличи броят на незастрахованите. София е едно, а страната е друго. Все още има в движение автомобили, чиято пазарна стойност се доближава до цената на застраховката, а част от тях имат годишен пробег под 1000 км. Колко според вас би платил един собственик на такъв автомобил за тази застраховка? Другата причина за ниските цени е ожесточената конкуренция. Това, което се случи в България след освобождаването на цените, беше много странно. През 1995 г., когато се отменя контролът върху тарифите в Италия, цените на "Гражданска отговорност" общо за целия пазар се увеличават средно 4 пъти. Това е ефектът от либерализацията там. От тази гледна точка това, което се случи в България, изглежда нелогично и обратно на нормалните тенденции. След като рискът се увеличава, нормално е и цената на застраховката да се увеличава. Но на нашия пазар има компании, които са изцяло зависими от този вид застраховка, тъй като над 50% от портфейла им е "Гражданска отговорност". Естествено е те да се стремят към агресивно конкурентно поведение с цел да запазят пазарния си дял. От друга страна, вече всички осъзнават необходимостта от осигуряване на стабилност на пазара като цяло.

- По време на кампанията тази година отново ли застрахователите предлагат различна цена на полицата в зависимост от това дали шофьорът ще пътува в ЕС или не?

- Компаниите предлагат различни цени, като отчитат различни рискови фактори. Същевременно покритието на застраховката не би могло да бъде различно, то е за единната европейска територия. Ние не можем да ограничаваме гражданите дали ще пътуват с този автомобил извън страната или не. Нямаме право да поставяме такова условие на нашите клиенти.

- Когато пътуват в ЕС, гражданите трябва ли да носят сертификат "Зелена карта", въпреки че от 1 август отпадна граничният контрол за сключена "Гражданска отговорност"?

- Съгласно международните разпоредби българският регистрационен номер е достатъчен, за да се пътува с автомобил в Европа. Съгласно европейските директиви са забранени систематичните проверки за наличието на застраховка, но могат да се извършват случайни проверки, които не са насочени единствено към проверка на застраховката. Една застраховка, написана на български език, трудно би могла да бъде разчетена.

- Има ли много дела между застрахователи и клиенти относно размера на изплатените обезщетения? Доколкото знам, специално по "Гражданска отговорност" често има значителни разминавания между определената от застрахователя сума и съдебната практика.

- Не. Това е нещо, което се случва не само в България - светът става все по-съдебен. Все повече хората биха желали да си търсят правата чрез съда. Често на увредените лица се внушава, че воденето на дело е нещо, което ще им донесе по-голямо обезщетение, което не бих казала, че е вярно. В закона е предвидена процедура за изплащане по доброволен ред на обезщетения чрез т. нар. застрахователно-експертни комисии. В "Армеец" по-голямата част от претенциите се уреждат по този начин. Бързото и точното плащане на обезщетения по този ред е плюс за всяка компания, защото спестява време и съдебни разноски.

- Кои са критериите, на базата на които се определя размерът на обезщетението?

- Те са в закона. Обезщетението покрива имуществени и неимуществени вреди вследствие на пътнотранспортни произшествия. Застрахователно-експертните комисии се съобразяват със статистическата информация за съдебната практика, с която разполагат.

- Според Асоциацията за защита на застрахованите средното обезщетение при смърт, което обикновено се определя от застрахователите, е 30-35 хиляди лв., докато в съдебната практика сумата е 70 000-80 000 лв.

- Всеки случай е много индивидуален. Има много фактори, които се вземат предвид при определяне на обезщетенията - възраст, специфика на конкретния случай. Най-трудният въпрос е да кажем колко струва човешкият живот. Така както съдът го определя, така би трябвало да бъде определен.

- Имате ли вече случаи, в които сте платили обезщетения на граждани на Европейския съюз и по-високи ли са те от обезщетенията, които плащате на българските граждани?

- Вярно е, че обезщетенията, които се изплащат в други държави, са по-високи, защото се прилага законът по мястото, където е настъпило събитието. Отражение върху размера на тези обезщетения има и стандартът на живот в съответните държави. Факт е, че обезщетението за една и съща телесна повреда в България и в Германия е различно, но то произтича от икономическите реалности, все още държавите в Европа не са равни икономически.

- Застрахователите се разделиха по темата трябва ли да се въвежда задължителна застраховка "Бедствие" или данък бедствие. Каква е вашата позиция по въпроса?

- Става въпрос не толкова за задължителността на застраховката. Това, в което са разделени застрахователите, е дали да бъде наложена една обща схема за тази застраховка, която да бъде извадена от пазара, т.е. тези застраховки да се сключват от пул с участието на държавата, който да поема тези рискове и да ги преразпределя между застрахователите.

Има много проблеми и въпроси. Първо, дали това няма да свие пазара като цяло, защото задължителността би била приложима по отношение на всички, но и в момента има пазар на тези застраховки? При положение че се наложи обща схема, която ще е много евтина и има стеснено покритие, дали това няма да свие пазара и хората, които сега правят доброволни застраховки, да спрат да го правят? Дали това ще е нещо, което да е добавка към съществуващите полици, която да покрива риска земетресение? Спори се и дали наводнението също да попада в обхвата на застраховката и какво да бъде участието на държавата в тази схема. Трябва да се вземат предвид и въпросите с мерките за ограничаване на риска, т.е. дали в тази схема биха били застраховани постройки, които са незаконно построени.

- Какви евентуални цени на тези застраховки се обсъждат? Стана дума, че премията в Румъния е около 3-4 евро на година за селска къща и към 20 евро за градско жилище.

- Цената в застраховането трябва да покрие риска. Сега цените на имуществените застраховки са достатъчно ниски. При ниски лимити човек може да си застрахова апартамента и срещу 20 лв. на година срещу пожар, природни бедствия, кражба до определени лимити. Що се отнася до риска земетресение, премията за застрахователна сума до 100 000 лв. в новопостроена сграда в София до 6 етажа ще бъде 100 лв., а във Варна ще е 30 лв. София е по-силно земетръсен район.
7
3919
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
03 Януари 2008 02:43
Yes, Yeah, Yep, Yup, OK, Alright! Тази цена може би не включва застраховка на тоалетната чиния в ЪпЪртЪмАнтЪ.
03 Януари 2008 06:30
Само доброволни застраховки.
Никакви задължителни застраховки,
задължителна застраховка = задължителен рекет.
03 Януари 2008 07:16
Ами след като извеждат основанията за увеличнието от ЕС, тогава да задължават с по-големи такси онези, които ще пътуват из Европата.Ама че спекулации се правят с тази Европа?! Нека тази госпожа ми отговори, а къде е застрахована тяхната фирма.НИКЪДЕ.Тези застрахователни компании са сборщина от мързеливци-пиявици.
03 Януари 2008 09:31
...застрахователя трябва да е държавен за да не ни рекетира частникът-мутра с: нямаш застраховка за пожар е ти факлата...
03 Януари 2008 10:30
интересно ми е тези застраховки дали въобще се изплащат??
03 Януари 2008 11:23
Застраховките "отговорност към други/трети лица" са задължителни не само у нас. В това число освен тази за коли има задължителни застрахови поемащи отговорността към съседите например - от пожар, наводнение и т.н - по вина на предизвикалия ги.
---
За съжаление, този бизнес у нас е все още до голяма степен мутренски - добре се знаят кои са компаниите с подобен произход, където се дават бонуси при покупка на полицата, а съответно се плаща мизерно обезщетение, а ако решиш да ги съдиш...
Лошото е, че българина кара отвратително лошо, коли в недобро състояние по пътища, които не отговарят дори на БДС и това, че масово уврежда ламарини, които също не са скъпи у нас не може да компенсира изцяло това, че го прави по-често, а също и повишаващата се цена на виновно отнетия живот на пътя.
---
Все пак да се радваме, че още сме далеч от 300те евро, които прогнозираха западните специалисти преди присъединяването ни!
03 Януари 2008 18:59
Какви са тъпите кръвосмучещи застрахователи, че да определят дали една застраховка е задължителна. Този рекет ни нарушава гражданските права.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД