Близките на 27-годишната варненка Елвира Бохос Керемян, която повече от 20 месеца е в будна кома след раждане чрез цезарово сечение, ще искат независими лекари за съдебната експертиза, която да установи причините за трагедията. Както "Сега" писа, семейството на Елвира съди за небрежност частната клиника "Майчин дом" в морския град. Заведени са 4 иска за рекордните 1 161 134 лв., а в края на миналата година Варненският окръжен съд е запорирал сметките на здравното заведение.
Управител на "Майчин дом" е известният във Варна д-р Максим Яков. Адвокатът на семейството Иван Кръстев твърди, че според частна експертиза на шефа на клиниката по интензивно лечение към софийската болница "Царица Йоана" д-р Димитър Карадимов на родилката са поставени около три пъти завишени нива на лидокаин и фентанил, които се използват при анестезията. Преди това много лекари от Източна България са отказали да направят експертиза, тъй като познават Яков. За да не се стигне до често срещаната "колегиалност" при подобни случаи, роднините настояват със съдебната експертиза да се заемат лекари от други региони или от друга държава.
Елвира постъпва в клиниката за планово раждане на 5 март 2006 г. Според роднините лекарите са я посъветвали да роди чрез цезарово сечение заради големината на плода. На 15-ата минута от спиналната анестезия се ражда синът й Михаел с тегло 3900 грама и 53 см дължина. На втората минута след раждането спират сърдечната дейност и дишането на Елвира. По-късно сърцето проработва отново, но тя не се връща в съзнание. В момента жената е във Варненската военноморска болница. Там семейството плаща месечно по 3596 лв. за престоя в реанимация. По принцип НЗОК плаща за лечение на пациенти в кома, но цената на пътеката е 1000 лв. Вероятно затова от един момент нататък семейството само е поело разходите.
Шефът на "Майчин дом" д-р Яков изрази съчувствие към близките на Елвира и заяви, че ще съдейства на съда. След проверка и анализ той бил убеден в компетентността, отговорността и правилните действия на целия персонал на болницата.
ПРАКТИКА
Иван Кръстев обясни, че стандартните искове при такива случаи са 100-150 хил. лв., но са предявили огромна сума поради значимостта на случая и поради факта, че в Европа претенцията би била за десетки милиони евро. Държавната такса, която трябва да се плати при огромната искова претенция, е над 50 000 лв., но председателят на съда Ванухи Аракелян е освободила семейството от нея. Законът й дава такава възможност.
|
|