:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,686
Активни 413
Страници 9,560
За един ден 1,302,066

Суматоха около косовската независимост

Как да се намерят основания за отцепване, без да се създаде лош прецедент
Снимка: "Ню Йорк таймс"
Косово се готви за независимост.
По някое време в началото на тази година президентът на САЩ Джордж Буш и големите европейски лидери вероятно ще признаят независимостта на Косово въпреки яростните възражения на Сърбия и на нейния традиционен закрилник Русия. Подобно решение може да доведе до нежелани последици. Ако Косово успешно се сдобие с държавност, сръбската общност в Босна, наречена Република Сръбска, ще бъде подбудена да направи същото за наказание, като по този начин разцепи Босна почти наполовина.

Едновременно с това в Белгия се говори за повторение на "кадифения развод" в Чехословакия през 1993 г., като фламандците и валонците се разделят и си направят малки държави. Какво да кажем за претенциите за независимост на Кюрдистан от Ирак, на Чечения от Русия или на Приднестровието от Молдова? Спрямо два района в Грузия руският президент Владимир Путин отбеляза: "ако някой е сигурен, че на Косово трябва да се даде пълна независимост като държава, защо да отказваме същото на Абхазия и Южна Осетия?" Това не е лош въпрос и той сигурно ще озори наследника на Буш в Белия дом.

Кой заслужава държавност?

Изглежда че в началото на ХХI в. някои проверени от времето отговори вече не вършат работа. Както се знае, (президентът на САЩ от 1913 до 1921 г.) Удроу Уилсън провъзгласи правото на народите на самоопределение. Този подривен принцип бе приложен към загубилите Първата световна война Отоманска и Австроунгарска империя (но не и към победителките - Британската и Френската империя). Кое дефинира нацията? Френският философ от ХIХ в. Ернест Ренан запита: "Защо холандците са народ, а жителите на немското Хановерско кралство и на Великото Пармско херцогство - не?". Дали определящи признаци са езикът, етническата или религиозната принадлежност, общата политическа система, общата територия, нейният размер (през XIX в. либералите смятат, че някои народи като сицилийците и бретонците са твърде малки за държавност)? Езикът не дава отговор: в света днес има около 6900 езика, а държавите в ООН са 192.

Друг определящ фактор според Уилсън трябва да бъде признаването на демократичния избор: ако група хора гласува на честни избори за самоуправление, другите трябва да уважат нейния вот. През 1999 г. жителите на Източен Тимор гласуваха за независимост от Индонезия; за 2011 г. се очаква референдум за отделяне на Южен Судан. Но да се следва волята само на един референдум би свалило летвата твърде ниско. В света има твърде много потенциални "отцепници" (както ги нарича презрително китайското правителство), започвайки от индонезийската провинция Ачех и завършвайки със Синцзян-Уйгурския автономен район; ако всеки от тези райони би имал примамливата перспектива да получи независимост чрез избирателните урни, това би довело до хаос и граждански войни. Когато мнозинството гласува за независимост, би дало сигнал за преследване на малцинствата, останали верни на майката-родина.

Според някои политолози по-доброто решение би се опирало върху



индивидуалните, не колективните права



Група хора може основателно да поиска международно признание, когато е потискана толкова грубо, че самоуправлението става единствен начин за закрила на живота и свободите. Както смята политологът Алън Бюканън от Университета Дюк, правото на отцепване е "само лечебно право" - начин за поправяне на лошото. Това правило трябва да се разглежда заедно със становището на покойния Джон Роулс, което гласи: отцепването е неправомерно, ако влече след себе си угнетяване на други хора. В този смисъл Роулс отхвърляше правото на Юга да се отцепи от САЩ през 1861 г., защото така би се увековечило робството. С помощта на двата ориентира може да се предпази международният политически дебат от безкрайни националистически претенции и контрапретенции.

Правилото на човешките права означава, че шотланците, квебекците и баските нямат много основания да претендират за отцепване от стабилни, проспериращи и либерални демокрации. Те имат достатъчно гаранции за лични права и за местно самоуправление. Точно обратното е положението при кюрдите, разделени между Сирия, Турция, Иран и Ирак - те имат по-спешно основание за собствена държавност. Що се отнася до Косово, Слободан Милошевич наложи сръбската власт чрез лиишаване на провинцията от нейната автономност, а след това и чрез смазване на гражданите. Въпраки това, косовските албанци трябва първо да спрат да заплашват сръбското малцинство преди да заслужат международно признание.

Колкото и благовиден да бъде криитерият за отцепване, следващият президент не бива да прибързва. Съветникът на Удроу Уилсън по външната политика полк. Едуард Хаус ни е оставил следното размишление по повод Парижката мирна конференция през 1919 г.: "Това бе най-радостният и в същото време най-безразсъдният ход в историята. В стремежа към свобода бе забравено всичко друго". При липсата на ясни критерии за признаване от Запада на държавността на Косово могат да се затруднят усилията за убеждаване на своенравното суданско правителство да допусне общ контингент на ООН и Африканския съюз в Дарфур, защото, превръщайки се в протекторат, един ден той може да поиска независимост. Цената на тази мъглявост може да бъде много висока, но няма да я плащаме ние.
25
3664
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
07 Януари 2008 22:28
Ахааа, ето я най-после истината дето я търся толкова време. Щом си част от либерални демокрации нямаш право да се цепиш. Що си част от нетакива имат право да ти го нацепят. Cool motherfuckers.
08 Януари 2008 00:41
A_Bulgarian_in_USA!
Точно в целта!

Да ама се оказва че Русия може вече да не е глобална сила, но се превръща в регионална такава. Особенно след като Сакашвили пак е президент няма нужда да се съобразява с Грузия.
От тук нататък, не носещото никакви материални или политически облаги отцепване на Косово, най - вероятно ще доведе до отцепването и последващото присъединяване към Русия на Абхазия и Южна Осетия, а може и Приднестровието, което вече ще е шамар за прозападния режим в Грузия и Молдова и може да предизвика и верижни реакци из ОНД-то.

08 Януари 2008 01:17
Малко е тъпо да плашиш с отцепване на Абхазия и Южна Осетия, след като те са отдавана фактически са извън Грузия и няма переспекива да се върнат обратно.
Струва си да си спомним отцепването на Абхазия, което бе финансирано и организирано от Русия, в следствие на което току-що формираната грузинска войска беше унизително изгонена. След туй обаче руснаците се сетиха че не искат да подкрепят обаразуването на независими държави и... наложиха ембарго на Сухуми, довеждайки "автономната република" до мизерия сравнима само с тази в Хаити.
После се чудете защо грузинците не обичали братушките и искали в НАТО.

Косово вече реално е независимо от Сърбия, като решаваща заслуга за това има другарят Слобо, който много грешно си направи сметката.
Разбира се, има шанс Косово да остане още няколко години "в широка конфедерация" със Сърбия, от която няма да има никаква полза - икономически и политически връзки между Прищина и Белград няма да съществуват, а докато уж са в рамките на една държава, дивите албанци ще прогонят и малцината останали сърби.

А, забравих - статията е много добра, но прекалено интелектуална като за тукашната аудитория.

Редактирано от - Oraсle на 08/1/2008 г/ 01:40:13

08 Януари 2008 03:12
Oraсle!
А кой финансира, организира и бомбандира Сърбия за да осъществи Косовското отделяне?
Това за ембаргото за Абхазия или си си го измислил сам или си го прочел в някой жълт вестник и си му повервал! 90% от абхазците са руски граждани които пътуват без проблеми и въртят бизнес с Русия. Руснаците масово почиват из курортите на абхазия въпреки недоразвитата инфраструктура, а сега и ще им дават договори за олимипиадата в Сочи!
08 Януари 2008 03:35
Независимост ОТ КАКВО?!
От Волята на Мнозинството в държавата ли?!
Та това ПРОТИВОРЕЧИ на основните Принципи на Демокрацията, бе, пишман-"демократи"!!!
Независимост може и има Право/ на Самоопределение/ да иска САМО "национален Етнос" в държавата! Впрочем, "Национален етнос" е този Етнос, който има "негова" държава/където е ПРЕОБЛАДАВАЩ и държавнотворен/ ИЗВЪН държавата, в която, като Етнос, иска Независимост и в която държаав се е оказал след НАСИЛСТВЕНО завладяване или прекрояване на съществували граници! "НЕнационален Етнос" пък е Етнос, който НЯМА и НЕ е имал "негова" насилствено завладяна държава/ например, циганите/!!!
Създаването в 21 век на "етнически чисти" държави ПРОТИВОРЕЧИ на Принципите на Демокрацията и е опасен Прецедент! Създаването н "етнически чисти" държави означава създаване на ЕТНОКРАЦИЯ, вместо Демокрация- Етнокрацията е "убиец" на Демокрацията и е форама на Расизъм!
Случаят с Косово е и абсурден, защото ИМА съществуваща държава на албанския Етнос- държават Албния и НЯМА никакви причини да бъде създавана и втора държва на същия този Етнос?!
Принципът и Правото на "Самоопределение" на Народите ИМА /и е имал!/смисъл САМО по отношение на насилствено завладени и/или колонизирани от бившите колониални държави Народи и държавите им! Но днес, в 21 век, да се иска и да се дава Независимост- с цел създаване на "етнически чиста" държава и Етнокрация!- е фрапантно нарушаване на Принципа на Демокрацията "Мнозинството решава!" и е Престъпление спрямо Демокрацията! Още повече, че т.нар. Международна Общност разполага с механизми и средства да се противопостави на всякакви прояви на Дискриминация на "националните Малцинства/Етноси/" в държавите по Света- чрез икономическо политическо и военно Ембарго, например, и всякакъв, позволен от Устава на ООН начин!
Държавни граници в 21 век трябва да падат и да се премахват/ нали, уж, Глобализация?!/, а НЕ да се създават ИЗКУСТВЕНО и НЕправомерно нови!!! НЕжеланието на едно етническо Млцинство в държавата да изпълнява Конституцията и Законите, приети от Мнозинството в държавата, НЕ е основние за искане и получаване на Независимост на това етническо Малцинство от държавата, в която е , и създаване на негова държава/ в която, вероятно, СЪЩО ще има някакво етническо Малцинство нали- ако НЕ бъде проведено "етническо прочистване" в новата държава, де?!/!!! Ерго, албанците от Косово да отиват в държавата им/Албния/, щом искат да живеят и да са Граждани на тяна си албанск държава, а НЕ да "взривявт" Балканите, Европа и Света! КАЗАХ!
08 Януари 2008 04:50
Ми суматоха и конфуз е цялата работа! Не е лесно черното, бяло да го изкараш и " Гарван, гълъб да стане".
08 Януари 2008 10:05
По тези теми , Доктор Хаус каза , че вече е решил да ни гледа сеира ... Напомняли му времето , когато България "замижала" и въпреки Закона , притурила етнически политформации в политическата си система ... Баф ти , като му знам снайпера за черните прогнози , "изпотявам се" ...

08 Януари 2008 10:38
Гадна американска политика.
Гадна американска политика.
Гадна американска политика.
08 Януари 2008 10:45
Параграф 39-често не споделям казаното от теб, но сега-поздравления!

08 Януари 2008 10:54
Но днес, в 21 век, да се иска и да се дава Независимост- с цел създаване на "етнически чиста" държава и Етнокрация!- е фрапантно нарушаване на Принципа на Демокрацията "Мнозинството решава!" и е Престъпление спрямо Демокрацията!
Параграфе, това мнение само за Косово ли се отнася, или евентуално и за Палестина - че съседният материал пък е за нея, а гледам - не си писал там?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
08 Януари 2008 11:04
Отвъд и отсам Океана ни повтарят, като будистки мантри, че между косовари и сърби имало НЕпреодолима Неприязън- и поради тази ОСНОВНА причина на Косово, като на "уникален случай"/?!?/ трябвало да бъде дадена и призната Незвисимост?!
Да, ама, мй, НЕ е така! Ако беше така, то и сърбите щяха да искат Косово и косоварите да НЕ са в Сърбия, нали?! А истината е, че сърбите са против отделянето на Косово от Сърбия!
Да, може би, сърбите са за НЕотделянето на Косово от Сърбия САМО заради Територията Косово, а НЕ и заради косоварите?! Но, нали, ако сърбите в Косово останат там и след Независимостта на Косово от Сърби, то сърбите в Косово ще бъдт там Малцинство! А , по сегашната отвъдокеанска и отсамокеанск Логик/?!/щом сърбите ще са Малцинство и има "НЕпреодолима Неприязън" между тях и Мнозинството от косоварите/албнци/ в Независимо Косово, то сърбите би трябвало, ако поискат, да им се признае и даде Независимост от Независимо Косово?! Нали?! Значи, НАЙ-ДОБРЕ, Косово да се РАЗДЕЛИ на две! А по-добре от най-добре ще е...Косово да НЕ се дели въобще! КАЗАХ!
08 Януари 2008 11:24
Празни приказки! Още Сервантес чрез Дон Кихот е казал, че свободата е на върха на копието. Който се има потенциал и се пребори, обикновено получава совобода. Албанците в Косово го направиха и най-вероятно ще станат свободна държава. А ползата от това да живееш в "своя" си държава са добре известни.
Който не се бори или не знае как да се пребори, ще си остане там където е! Така че няма какво да се боите от "верижни" реакции!! Мрънкалниците против игото са много, борците за свобода малко! Те това е цялата работа.
Добре ще е за Косово, добре ще е и за Сърбия, щото й се отварят вратите одма за ЕС. А тя там знае какво трябва и как да го прави, за да си заеме полагащото й се място. По паметливите не са забравили Титова Югославия как живееше и как се оправяше с Европата.
Така че място за мрънкане няма!
08 Януари 2008 11:57
значи забравихме пакта за стабилност и положените там подписи и под една меджу другото клауза за ненарушимост на границите на балканите...
08 Януари 2008 12:24
Може и да съм еврооптимист, но не схващам какъв е смисъла в желанието за роене на държави и държавици (Великобритания, Ирландия, Белгия, Испания, Румъния, Сърбия, Босна и още и още където се сетите за повече от един етнос в Европа) след като нещата вървят към падане на границите, към свободното движение на хора, стоки, капитали, към европейска конституция, към обща европейска външна политика, валута, пазар на труда и каквото се сетите. Нима е необходимо да бъдат създавани държави които след 10, 20 или 50 години ще се присъединяват към обединена Европа. Нещо май съм глупавичък та не разбирам.
08 Януари 2008 12:47
Трябва да се запитаме какви са основанията на албанците в Косово за искане на независимост.
(нека да се помни, че те са албанци, а не "косовари". Косово не е град, за да наричаме жителите му по този начин)
Та, основанията са, че 90% от населението на областта са албанаци и затова...искат независимост.
Не се е чуло (поне от 1999 насам) някой да им нарушава индивидуалните или колективни права, по-скоро това важи спрямо сръбското малцинство.
Значи така, щом в дадена област живее мнозинство от "други хора", те имат право на отцепване и държавност?
Ако приложим този критерий и то само на Балканския полуостров ще стане една такава каша - най-малко седем-осем нови държави населени с българи биха имали право да се появят на картата.
Другата версия е отцепване и присъединяване към "Майка-Албания". Следва Западна Македония, Епир, парче от Черна Гора...
Ако за това става въпрос, нека се запитаме, кой има интерес от голяма мюсюлманска държава в сърцето на православна Европа?
08 Януари 2008 12:54
Желанието за свобода е в главата и сърцето и който го няма не може да му се помогне.

08 Януари 2008 13:15
Сигурно ще я признаят за независима държава, но сърбите ще си вземат частта от Косово и тази населена с босненски сърби. Не ми е ясно ние от коя страна ще застанем, или пак ще се дупим? И какво ще стане с етническите анклави ? Предстоят интересни събития/дано не участваме в тях/
08 Януари 2008 13:32
Сърбите няма да дадат Косово. То е историческия връх на тая страна. Все едно ние да направим независима република Търново. Май всички забравяте това. Но историческият аргумент не единственият. Никой няма полза от независимо Косово, дори живеещите на та зи територия. Това не е Черна гора. Те нямат препитание. Ще се препитават с това, което винаги са правили-контрабанда на оръжие и проституция. Но два пъти повече от сега. Какво ще каже др. Ахтисаари тогава, а?!
08 Януари 2008 14:36
Според тази статия, Българите в Западните покрайнини и Егейска Македония
имат пълното право да поискат независимост.
08 Януари 2008 16:36
Умувайте си геополитически, ама помислете не глобално а локално. Как си представяте пак Косово под сръбска власт? Нали ще се изколят!
08 Януари 2008 18:45
Томчо мили ,
Режи и хвърляй ... Туй им беше целта ... По този въпрос и за нелоша /двойна/ плата , у нас се стараят поне дузина Фичобалканисти ...

08 Януари 2008 21:24
Косово не е като Търново за сърбите, а с голяма натяжка - като Охрид. Охрид не е в България.

Защо с голяма натяжка - защото Охрид бил населен предимно с българи в 9 в. и бил столица на България в 10-11 в. А Косово станало владение на сърбите в 13-14 в. и никога не е било предимно сръбско етнически. Империята на Стефан Душан вклювала български и други етнически области, и титлата му, която си избрал за коронацията си в българския град Скопие (в присъствието на бълг. търновски патриарх и царски двор) била и госпидар "на части от българското царство". Сръбската патриаршия била турена тъкмо в Печ заради южното му местоположение на път към морето и по-цивилизованите (български) земи и заради по-голямата образованост на завареното (българско) местно православно население.

Сърбия има два пътя - без Косово в ЕС или с Косово и с всички тамошни проблеми, вкл. вероятен тероризъм, завинаги извън ЕС. Мисля, че приятелите на Сърбия трябва да са за първия, враговете - за втория. Най-големите врагове на Сърбия са в Дединье.
08 Януари 2008 21:54
Интересно, етническите фичовци коя област населяват?
08 Януари 2008 21:54
Я чичо Пичо веднага питай водещия ти офицер - на ред 3-ти си сбъркал нещо с дезинформацията.
08 Януари 2008 22:22
Освен, че Охрид не е в България, и Киев не е в Русия, и Цариград не е в Гърция. Откъде-накъде Печ да е в Сърбия?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД