:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,228
Активни 665
Страници 10,102
За един ден 1,302,066

Политически аспекти на снеговалежа: мисловен експеримент

Даниел Смилов
Представете си държава - да речем Хипотеландия, - в която доверието в институциите е на критичен минимум: 80% от гражданите не одобряват дейността на партии, парламент, правителство и съдебна власт. Представете си също така, че там се е наложило мнението, че публичните институции не трябва да "отнемат ресурс" от "продуктивните" граждани чрез прогресивни данъци. Преразпределението чрез държавата трябва да е минимално и да е организирано така, че да е от полза най-вече за хората с високи доходи (например чрез нисък плосък данък). В Хипотеландия се счита, че ако държавата се опита да наложи по-високи данъци, тя или няма да може да ги събере, или пък ще стимулира гражданите с високи доходи да регистрират фирми и сметки в офшорни зони, за да избегнат нейната юрисдикция. Нещо повече, дори и да събере средствата, най-вероятно е държавата просто да ги прахоса, тъй като се смята, че публичните институции са "лоши стопани", неспособни да доставят качествени услуги. Единственото познато решение е тези услуги да бъдат прехвърлени в частния сектор чрез концесия или приватизация с цел по-добро "стопанисване".

Навръх Нова година в Хипотеландия завалява пухкав сняг за радост на децата и ужас на общинарите, които установяват, че концесионерите по чистотата са оставили както столицата, така и останалите населени места да се превърнат в импровизирани ски курорти. Като добри стопани концесионерите перфектно са защитили своя интерес, който е да вземат възможно



най-много обществени средства срещу най-малко работа



Например те са записали в договорите, че почистването започва четири часа след спирането на снеговалежа, че ще чистят само големите улици, че ще ползват N на брой снегопочистващи уреди (без да се уточнява за метли ли става дума или за снегорини), че ще могат да ползват тези уреди в няколко населени места едновременно и т.н. Общинарите знаят, че ако тръгнат на съд, шансовете да спечелят са минимални - в крайна сметка от "лош стопанин" трудно излиза съдебен лъв, който да спечели по юридически път това, което е проспал (съзнателно или не) на административно ниво.

В този момент Хипотеландия като политическа общност достига до прозрението, че съществуват неизбежни конфликти между частния и обществения интерес и че са необходими защитници на обществения интерес, различни от добрите стопани в частния сектор. От немай-къде общественият взор се отправя към политическите партии. Партийният пейзаж в страната е, както следва:



Партии на образцовите пазарчици



Това са формации, които проповядват малка държава, дерегулация и ниски данъци. Лидерите им изглеждат като юпита и са експерти в икономическо отношение. По проблема със снеговалежа те няма какво да кажат - всичко дотук се е случило според тяхната идеология за съкращаване на публичния апарат, приватизация и концесиониране. Останалото е въпрос на спазване на концесионния договор и съдебно уреждане на споровете. Ако концесията се е оказала неизгодна, трябва да се прекрати и да се обяви нов търг с нови играчи. От два до четири процента от хипотеландците хващат вяра на този план за действие. Останалите не виждат как той ще реши базовия проблем с конфликта на интереси. На мнозинството му остава неясно, например, защо при един нов концесионен договор общественият интерес ще бъде по-добре защитен.



Партии на новопокръстените пазарчици:



Това са партии, които отскоро са възприели идеите за минимална държава, дерегулация и т.н. Те страдат от два комплекса. Комплексът на "недоказаната нова идентичност" ги кара да предлагат политики, които дори образцовите пазарчици биха се посвенили да защитават. Освен все по-ниски плоски данъци новопокръстените предлагат ограничаване на правото на стачка например. Техните лидери произлизат от традиционно лявата част на политическия спектър, който не възприема еднозначно новото им амплоа. Това води до втория комплекс на новопокръстените - комплекса на "предадената стара идентичност". Той е като цяло безобиден и се изразява в честа и неуместна употреба на думи като "социално", "солидарно", "социалисти", "либерали", "Масларова" и др. По въпроса със снеговалежа новопокръстените действат енергично, като създават държавна агенция за борба с корупцията по високите етажи. Надеждата е, че в бъдеще концесионните договори ще се сключват по-изгодно от обществена гледна точка, тъй като общинарите, макар и лоши стопани, поне ще изпитват по-силен страх от директна корупция в отношенията си с концесионерите. В Хипотеландия обаче и тази стратегия не е особено печеливша. Хората са се нагледали на агенции и институционални реформи, антикорупционни стратегии и екшън планове. Доверието в новопокръстените спада - общо те имат около 25% подкрепа.



Популистка алтернатива I:



На този безрадостен фон на заснежената електорална сцена се появява политик, който се втурва по нощите сам (заедно с няколко ТV екипа) да рине снега, праща сподвижници да броят моторизираните уреди на концесионерите, заплашва ги със съд, а видът му подсказва възможна саморазправа. Този политик не разчита на договори, юристи и антикорупционни агенции: той самият е въплъщение на народното недоволство, трансформирано в неформална антикорупционна агенция, която през ден открива скандали в топлофикационни, трамвайни и други публични дружества. Не си представяйте обаче хората в Хипотеландия като лапнишарани, които са готови да се вържат на всеки евтин медиен трик. Те много добре съзнават, че от действията на един такъв политик големи промени в общото заснежаване едва ли ще настъпят. Но мнозина от тях започват да гласуват за него, защото с публичните си жестикулации той - за разлика от изброените по-горе - подчертава съществуването на един реален проблем: натрупващите се конфликти между частния и обществения интерес, които не се дължат само на корупция, а и на липсата на политическа репрезентация на широки групи от граждани; дори и при най-безкористни общинари, Хипотеландия би си останала място, в което едни получават много повече възможности от други. Възможна ли е дълготрайна политическа кариера само благодарение на подчертаването на този проблем? Уви не, защото хипотеландци са капризни и интелигентни същества: ако някой дълго експонира проблем, без да го решава, за тях той се превръща в част от него. Затова продължителността на популярността на такива политици като правило е ограничена - 800 дена най-много, а понякога и само до следващия голям сняг. Дори при настоящия снеговалеж някои хипотеландци се досещат, че вече са избрали столичен кмет, от който се очаква не само ентусиазъм, но и резултати в борбата с природни и социални стихии.



Популистка алтернатива II:



Вече е ясно, че експериментираме с особена политическа общност, в която никой не е склонен да направи компромис с частния си интерес за сметка на обществения и същевременно всички живеят с остро усещане за загуба на общо благо и справедливост. Тези противоречиви нагласи се примиряват (временно) в т.нар. хипотеландска "теория за баницата": икономическият растеж държи общността заедно, защото само в такива условия парчето на всеки нараства или поне не намалява (по Парето). В какъв смисъл Хипотеландия е политическа общност, обаче, освен в битовия такъв на хора, седнали на една маса? Какво гарантира, че при забавяне на растежа (не дай боже!) страната няма да се разпадне на имигранти, изолирани острови на благоденствие, и заобикалящи ги гета?

Това са наистина трудни въпроси, които засега не получават ясен отговор освен следния: Хипотеландия е държава на хипотеландската нация, която е съществувала, съществува и ще продължава да съществува. Голяма част от обществената енергия се изразходва в онтологически доказателства на тази теза. Представете си, че под патронажа на президентството е започнало препогребването на едно място на всички държавни глави на страната, започвайки например с Навухудоносор и Атила, минавайки през хан Чака и цар Калоян и достигайки до характерните за Централна Европа фашизоидни и комунистически диктатори на XX век. Тази одиозна идея за континуитет обикновено намира отражение и във фигурата на "работилия за държавността" като човек с особен морален авторитет, дори той всъщност да е следвал открито (но най-вече конспиративно) налудничави идеи за териториално разширение, тоталитарни идеологеми или простата полицейска параноя.

За разлика от високите етажи на президентския патронаж националпопулизмът на по-ниско ниво в Хипотеландия брани въпросния континуитет чрез сформирането на униформени историко-боеви отряди, изнасяне на сказки и беседи по кабеларките и пламенни речи в стил "Великия диктатор" на Чаплин. Този по-нисък вид популизъм добива и някои грозни - ксенофобски и расистки форми, от които мнозинството засега се гнуси: например в директен сблъсък на президентски избори високоетажният националпопулизъм би спечелил срещу ниския в съотношение 80%-20%.

Така, парадоксално, в Хипотеландия гражданите не са склонни



да се солидаризират чрез даване на средства за обществена полза



(чрез данъци, доброволни дарения и т.н.), но често изразяват ритуална готовност да отдадат живота си за нацията, като се включат в историко-боеви отряд или футболен фенклуб. По въпроса със снеговалежа националпопулистката алтернатива няма какво особено да каже. Ситуацията може да се използва обаче за историческа възстановка на преминаването на Ханибал през Алпите например.

Всички съвпадения на имена, лица и факти в текста са случайни. Всичко разумно обаче е действително (по Хегел).
 Понякога един сняг може да навее неочаквани политически мисли.
30
3791
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
07 Януари 2008 23:58
Не разбрах какво точно иска да ни каже автора. Подозирам, че е уманитар, инак би му било трудно да каже толкоз малко неща с толкоз много думи...
08 Януари 2008 00:11
...Se non e vero e ben trovato...


_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Януари 2008 00:15
Четоох, и се уморих, ама няма да "кажа" нищо...щото, нали...?! Ха Ха.
08 Януари 2008 00:54
Йезуит!
Без малко да ти се обидя на хуманитарна почва, но навреме видях как си го написал.
Прав си - за "уманитар" и толкоз стига.
08 Януари 2008 01:31
На този безрадостен фон на заснежената електорална сцена се появява политик, който се втурва по нощите сам (заедно с няколко ТV екипа) да рине снега, праща сподвижници да броят моторизираните уреди на концесионерите, заплашва ги със съд, а видът му подсказва възможна саморазправа.

***
Това е едно чудесно нещо, което ми оправи настроението преди сън, а статията е в спокоен, мъдър и едновременно усмихнат тон.
Кикотът е оставен за читателя, не е редно авторът да се кикоти самичък.
08 Януари 2008 02:14
националпопулизмът на по-ниско ниво в Хипотеландия брани въпросния континуитет чрез сформирането на униформени историко-боеви отряди, изнасяне на сказки и беседи по кабеларките и пламенни речи в стил "Великия диктатор" на Чаплин.

И това е добро за пред сън, развеселява и успокоява, като лъжичка мед в топла вода...
08 Януари 2008 02:39
Тишината в залива на утрото
е обагрена с вишнев цвят
и бистрее заедно с минутите
на деня базразсъдно млад.
08 Януари 2008 08:57
Откъде тръгнахме, през какъв сняг газихме, за да стигнем накрая до Пейо Трънаков ...
08 Януари 2008 09:03
Матрялчето е просто супер.
08 Януари 2008 09:12
Хехе, Брайтман и Геновева! Хехе, Геновева и Брайтман!
08 Януари 2008 09:27
Евала за анализа.
Само липсва 'светлината в тунела'. Малко като в песента на Тодор Колев: ...и след мъглата мъгла...
08 Януари 2008 09:53
Абсолютно объркана и сбъркана статия, каквито сбъркани са и тези от този "Институт по либерални стратегии". Те са едни теоритичари - на теория всичко го доказват, ама когато практиката покаже нещо друго, те си го изсмукват от пръстите да докажат, че тяхната теория е правилна.
тъй като се смята, че публичните институции са "лоши стопани", неспособни да доставят качествени услуги. Единственото познато решение е тези услуги да бъдат прехвърлени в частния сектор чрез концесия или приватизация с цел по-добро "стопанисване".
Ясно че едно се смята, ама съвсем друго излиза на практика. А че частната собственост съвсем не е панацеята и всички тези дивотии, че публичните институции са "лоши стопани", неспособни да доставят качествени услуги са си някакви сбъркани мисловни конструкции става все по-ясно, особено, когато става въпрос за такива неща, които засягат обществото, като цяло - в конкретрния случай със снеговалежа. В такива кризисни моменти засягащи цялата страна или цял град публичните и дързавни институции са далеч по-ефекивни. Това го показаха как се справиха Куба и САЩ с ураганите преди 1-2 години.
Чатните инициативи са добри в малкия бизнес, търговия, и др. такива. За неща, които засягат страната като цяло публичните институции са по-ефективни. Затова огромна грешка беше, че се приватизираха важни отрасли, които засягат обществото като цяло- енергоразпределението и др.
08 Януари 2008 10:12
Нямам нищо против германския, американския, английския, френския, руския, китайския или, който и да е чужд посланик да се появи в национална медия и да ни каже каквото иска да ни каже.
Когато обаче въпросните държави и техни NGO-та плащат на работещите в родни NGO-та политически проститутки, за да ни манипулират, това вече си е твърде нагла намеса във вътрешните работи.
08 Януари 2008 10:29
Господа , моите почитания ... Преведете парите и ме почакайте да се върна ... На второто утро над Родината , Нова година ми сервира подобната случка и за 72 часа стървах постинга си за действителността на разумното в демократичната Абсолютна идея ... Към важна дописка на Джимо беше ...

08 Януари 2008 10:58
Така, парадоксално, в Хипотеландия гражданите не са склонни да се солидаризират със
стачните искания на разните съсловия..
08 Януари 2008 11:13
Автора
Хем тъжно, хем смешно
Да добавя само , че хипотеландците много обичат обществения интерес да е и частен и обратното.

08 Януари 2008 11:14
В този момент Хипотеландия като политическа общност достига до прозрението, че съществуват неизбежни конфликти между частния и обществения интерес и че са необходими защитници на обществения интерес, различни от добрите стопани в частния сектор.

Пита се обаче дали наистина Хипотеландия е стигнала до това прозрение. Иначе забелязвам, че все повече стават публичните анализатори, които зарязаха неолибералните притчи и започнаха да настояват върху зловещите дефицити на публичния сектор. Неприятното е, че отчасти и заради тези хора и техните по-раншни приказки ги ручаме жабетата.
Та така де. То е пределно ясно какво е нужно: работещ публичен сектор, разбиване на монополите и по възможност отглеждане на гражданско съзнание за общественото благо в страната на всеобщата безотговорност, преминаваща за пореден път през стадия на ранен капитализъм. Трудна работа, а? Авторът хубаво го е резюмирал накрая: хипотеландецът не ще да плаща данъци и да защитава обществени интереси, но пък стадните му инстинкти са добре развити и олигархията ги подхранва с патриотарски мантри.
Та статията е много хубава, обаче само със статии явно не се получава... Натиск трябва, натиск!
08 Януари 2008 12:15
Бе тоа афтор газил ли е снег изобщо през живота си?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
08 Януари 2008 13:09
.
08 Януари 2008 13:26
Даниел Смилов се е постарал и статията е добра, има страничен поглед, бих го посаветвал да напише още една статия: с футористичен поглед върху Хипотеландия след ерата на безнадежността.

И в отговор на Трънаков искам да приложа и аз нещо:

God save the oligarchy her fascist regime
It made you a moron a potential h bomb !

God save the oligarchy she ain’t no human being
There is no future in bulgarian’s dreaming

Don’t be told what you want don’t be told what you need
There’s no future no future no future for you

God save the oligarchy we mean it man (God save window leen)
We love our oligarchy God saves (God save... human beings)

God save the oligarchy cos tourists are money
And our figurehead is not what she seems
Oh God save history God save your mad parade
Oh lord God have mercy all crimes are paid

When there’s no future how can there be sin
We’re the flowers in the dustbin
We’re the poison in your human machine
We’re the future your future

God save the oligarchy we mean it man
There is no future in bulgarian’s dreaming

No future for you no future for me
No future no future for you


Редактирано от - Bacho Ilia на 08/1/2008 г/ 13:31:04

08 Януари 2008 13:36
Малко множко плиткоумно материалче ли, що ли?!
08 Януари 2008 16:22
А също така една съществена част /или поне такава която заема ключови позиции/ "продуктивни" граждани смята че е напълно в реда на нещата да гепи парите за пътища, да си купи с тях хипер луксозни мерцедеси, ламборгини и пр. и да ги кара из дупките.
Същите високоинтелигентни и свръхвисоко производителни граждани които в голямата си част управляват или са собственици на фирми(т.е. са добри стопани) някакси не им хрумва че например тези добри стопани/т.е. концесионери/ които са защитили така добре своя си концесионерски интерес да не почистват снега за много пари са увредили интересите на доста други "добри стопании" чиито частен интерес е работниците им да пристигат навреме на работа, по възможност да не губят месеци в болнични защото са си счупили крайниците вследствие на непочистен сняг и по възможност клиентите им да се добират до офисите им без да е необходимо да използват котки, пикели и др. алпийски инструменти.
08 Януари 2008 16:46
Та въпросните пазарчици и високо производителни граждани, които очевидно се затрудняват да схванат какво е това "обществен интерес", е хубаво да погледнат на това от гледна точка например на икономията от мащаба.

Не е икономически изгодно например всяка фирма да поддържа собствена малка армия, която да я защитава и същевременно да изпълнява съдебно-полицейски функции, както правеха в началото на прехода Мултаци, СИК-аджии и ВИС-аджии, поддържайки силови бригади.

Не е икономически изгодно също така фирмата А да има един отделен водопровод/канализация/кабел за електричество и телефон/ фирмата Б друг, фирмата С трети и така нататък всяка - със своя собствена канализация/водопровод/окабеляване.

Не е възможно също така всяка фирма да има своя отделна пътна инфраструктура.

Скъпо и неадекватно е също така всяка фирма да прави собствено начално/основно/средно/висше училище за да обучава бъдещите си кадри в тях.

За това тези неща, които за по-кратко се наричат инфраструктура, обикновено и в преобладаващата си част са общи и независимо от това дали се поддържат от концесионер или са държавни, фирмите и гражданите би следвало да са са силно заинтересувани срещу цената, която плащат за тях под формата на данъци, да получават съответната качествена услуга.

Иначе се получава така че концесионера /който по дефиниция е "добър частен стопанин"/ е успял да открадне/или поне да предизвика пропуснати ползи на/ от другите "добри частни стопани".
Което поставя съвсем основателно въпроса - "ама наистина ли са толкова добри стопани те след като са позволили интересът им да бъде ощетен?".

А как наричаме състояние при което едни "добри частни стопани" крадат от други "добри частни стопани"!?






08 Януари 2008 16:50
Неочаквано добре за Центъра за либерални стратегии! Кой разбрал разбрал, кой не разбрал ругае автора и защитава тезите му./Вж напр Маркс+++++/
08 Януари 2008 17:15
Материалчето е огледало на "дълбокоумното" управление в България, подплатено с идеологическа "мощ" като снеговалеж.
За Автора
08 Януари 2008 17:39
Авторът е пределно ясен - когато 80 процента от нацията е против шарлатаните в управлението на държавата, когато един снежец обърне колата, когато начело на министрество на бедствията и авариите от 1420 души /представяте ли си колко роднини са там!/ стои една крадла, тогава такава България не може да бъде дори и в Третия свят.
Размерът на нещастието, сполетяло България от 18 години насам е толкова огромен, че минава като статистика. Ако утре нас ни нападне някоя враждебна сила, няма да има и помен от държавно управление, от защита на населението, от отпор и запазване на територията ни. Справка - бомбардировките над София 1943/44 г он Съюзниците/. Тогава ще ви стане ясно за какво иде реч. Но днес, когато отгоре са ни тройкаджии, проститутки и лумпени, облечени с власт, когато 2 милиона българи избягаха от този кошмар, когато страната ни е мащеха за интелигентитее си, е трудно да стигне до съзнанието на хората заплахата, която виси над всички ни.
Удин политик е онзи, който не прави умни разбори на държавните катаклизми, а умее да ги предвижда и избягва. Затова платете на швейцарците и те да ни построят западното общество. Друг път няма!
08 Януари 2008 19:52
Искам да ви натрапя един паралел. Какаво е общото между пълната безпомощност на нашенските институции да се справят с едната педя сняг поръсил се през януари и ужасяващата безпомощност на най-богатата страна в света да се справи с последствията от урагана Катрина... И за да не ви измъчвам по това време ще ви кажа - общото е неолиберализма. Глупостите за малкото държава, идеологиите че всеки трябвало да се спасява сам, че като оставим парите на богатите те някак си щели да достигнат да бедните, глупостите че пазарЪт можел да орави всичко и т.н. И се питам как така един славянски народ т.е. коликтивестичен такъв прегърна толкова бързо глупавите аглосаксонски идеи? Как така синчетата на руско мислещия ни елит до преди 89та предаде веруюто на родителите си? И колко ли пари са наляли американците в тези юпита за да могат да превърнат страната в офшорна зона с бедно население и подкупни политици, които да осигурят удобен пристан на криминалния глобален капитал. Това последното е тавталогия...
08 Януари 2008 20:39
Watmark, още сме си колективисти. Бъркате и в "мислещия ни елит" независимо дали е преди или след 89; и в американците - никога не наливат, обикновено диктуват условията; и в аглосаксонските идеи - повечето са добри, неприятното е, че пропагандаторите на лошите идеи са по-грамогласни, а нас или ни мързи, или се страхуваме да отстояваме собствените си; и не "офшорна зона", а "Коалиция на желаещите"; и капиталът винаги е собствен, макар глобално да бъде укриван, пардон инвестиран.
08 Януари 2008 21:56
Българин и колективизъм ? Значи българският народ в никакъв случай не е славянски.

Незнам какави са българите но говорим славянски език. От иранските ни корени и тюркския елит не е останало нищо.

Що се отнася до колектива нека да не го възприемаме по социалистически. Ние сме родово-семейно общество. Просто така оцеляваме - доходите на три поколения обикновенно се въртят в семейството. дядовци и баби, родители деца... Индивидуалисти сме само когато се спасяваме. Това че нямаме успехи в колективните спортове говори за друго но не за индивидуализъм. Но това е друг въпрос.

А пък за американците - оранжавите революции не са диктат ...
08 Януари 2008 22:14
Те и японците нямат кой знае какви успехи в колективните спортове, а са най-големите колективисти. При това без да са славяни.
Българинът разглежда колектива или като натрапена тежест, или като средство за прецакване на другарчето, или като дойна крава за окрадване заради личната копанка
Brightman вероятно се е объркал, мислел е за българсият бизнес, ама написал българинът. 90% от фирмите са родово-семейни, в сравнение с 30% семейни българи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД