Агенцията за приватизация (АП) постигна споразумение за прекратяване на договора за модернизация между "Сименс" и ТЕЦ-Варна при максимална защита на държавния интерес. Това съобщиха от ведомството ден след като изтече срокът за подписване на договор за продажба на 100% от ТЕЦ-Варна с руската РАО "Единна енергийна система на Русия ". От агенцията отказаха да съобщят какви неустойки ще трябва да плати държавата на "Сименс". Договорът между ТЕЦ-а и немците е за 11 млн. евро. В случая не е ясно и какви ще са последиците за държавата. Възможно е правителството да компенсира "Сименс" с друг голям договор - в енергетиката, транспорта или инфраструктурата, коментираха експерти. Срокът за подписване на приватизационния договор изтече в понеделник, но АП го удължи с два дни, за да се прекрати договорът със "Сименс". Това е шесто удължаване на сделката за варненската централа.
"Договорът със "Сименс" беше една от големите пречки пред сделката и тя падна", коментира за "Сега" източник от българското представителство на РАО "ЕЕС". Според него още няма решение от Москва за подписване на сделката.
Останалите условия на руснаците вероятно няма да бъдат удовлетворени, предположи шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Причината е в нормативния документ, наречен "Основни насоки на регулаторната политика в електроенергетиката". В него се определя 12% норма на възвръщаемост на инвестициите и са описани формулите, по които се изчислява какво количество ток може да продава всяка централа на свободния пазар. "Този документ влезе в сила, преди да се проведат търговете за ТЕЦ-овете и ако сега се промени, останалите участници могат да съдят държавата, че променя условията, при които е стартирала процедурата", каза Шушулов. Руската компания иска по-висока норма на възвръщаемост. Останалите кандидати да купят ТЕЦ- Варна бяха чешката ЧЕЗ, италианската "Енел" и гръцката PPC.
Цената на ТЕЦ-Варна е 389,272 млн. евро. Руската компания даде и най-висока цена и за 100% от Топлофикация "Русе" - 119,997 млн. евро. Комисията за защита на конкуренцията обаче забрани на компанията да вземе двата ТЕЦ-а и те избраха този във Варна.
|
|