В четири-пет от най-големите градове в България разликата в цените на парното между миналата и тази зима ще е около 25%, като във Враца ще достигне дори 39%. Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов малко след като комисията утвърди окончателно новите цени, които ще влязат в сила от 1 ноември.
В София увеличението на сметките ще е 23,52%, т. е. с около 3% по-малко, отколкото в проекта, подложен на обществено обсъждане преди две седмици. В Пловдив ще е 28% вместо 35%, а във Варна - 25% вместо 27%. Причината е, че през последните две седмици комисията е прегледала основно бизнесплановете на топлофикационните дружества и почти навсякъде е намалила печалбата от 5% на 4% върху стойността на активите. "Това ще означава няколко десетки милиона лева по-малка печалба, които топлофикациите ще трябва да осигурят за сметка на несъбраните вземания", обясни Шушулов.
Въпреки промените Казанлък остава градът с най-скъпа топлоенергия - 97 лв. с ДДС за 1 мегаватчас. Русе и Перник, където се работи с въглища, са сред най-евтините - по 41 лв. с ДДС. В Бургас, където поскъпването в сравнение с миналата зима ще е 26,18%, цената на топлинната енергия ще е 57,16 лв. с ДДС. В Плевен ще е 58,27 лв., а във Враца - 63,32 лв.
"Дори природният газ да поскъпне отново с повече от 3-4% след Нова година, няма да променим цените на парното до края на отоплителния сезон - каза Шушулов. - Ако обаче стане обратното, цените на парното и топлата вода ще бъдат намалени, независимо от коя дата", обеща той.
ОДОБРЕНИЕ
Премахването на т. нар. "първо стъпало" на цената на електроенергията за нетоплофицираните жилища от 1 октомври тази година, бе одобрено от мисията на Международния валутен фонд (МВФ). Това съобщил на ДКЕВР ръководителят на мисията Ханс Фликеншилд в петък. Тази мярка е оправдана, защото вече няма държавни субсидии за топлоснабдяването, казали от фонда. Първото стъпало представляваха 50 киловатчаса електроенергия, които нетоплофицираните потребители плащаха по старите цени през зимата. Първите 75 киловатчаса ток, които всички потребители плащат през цялата година по-евтино, ще останат поне до края на следващото лято и тази мярка също е била одобрена от МВФ, каза Шушулов. Тогава вероятно ще бъдат премахнати и първите 250 киловатчаса топлоенергия, които също струват по-евтино от редовната тарифа за всички потребители.
|
|