:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,817
Активни 691
Страници 22,382
За един ден 1,302,066
Интервю

Пазарът не може да откроява ценности

Краят на XX век беше епоха на естетически мистификации, твърди д-р Пламен Дойнов, автор на двутомно изследване за съвременната поезия
Михаела Катеринска
Пламен Дойнов
---------

Пламен Дойнов е роден през 1969 г. в Разград. Поет, драматург и литературовед. Той е доктор по теория и история на литературата и преподавател в НБУ. Автор на няколко книги с поезия, а негови пиеси са отличени с наградите "Иван Радоев" (2001) и "Аскеер" (2006). След критическата книга "Литература в междувековието" (2004) преди месец излезе обемистото му двутомно изследване "Българската поезия в края на ХХ век".

---------



- Над 1000 страници на тази възраст - как се пише такъв труд?

- И лесно, и трудно. Лесно, защото не само съм преживял времето, което изследвах, но и защото участвах в много от културните му приключения. И трудно, защото трябваше да спазвам научна дистанция спрямо време, за което имам богати спомени. Нов български университет ми даде възможност трудът постепенно да се превърне в дисертация. Благодарен съм на издателство "Просвета", че отпечата книгата в пълния й обем. Включих различни текстове - както аналитични студии, така и по-темпераментни манифести, рецензии, екзотични жанрове като библиотопията например...Вижте приложенията на двутомника - само те са над 100 страници с посочени около 700 стихосбирки и титанична критическа библиография.

- Колко време работихте над двутомника?

- 15 години. С търпение към себе си и с любопитство към другите. Опитах се да не пропусна нищо съществено от многообразието на 90-те години - почти всички поети и книги на 90-те, новото поколение след 1989 г., литературната носталгия по миналото, проблема с новото творческо поведение на утвърдени поети след промените, бума на антологиите, преструктурирането на литературната публичност и на книжния пазар...Така се получи това панорамно изследване.

- Поезията, пък особено съвременната, не е ли твърде встрани от общественото внимание, за да заслужава толкова усилия?

- Хляб ядат почти всички, значи той се радва на голямо обществено внимание, но не ми е известно за хляба да има подобен двутомник. От такива подробни трудове като моя се нуждаят по-беззащитните неща...

- Тоест томовете са нещо като "защита на поезията" ли?

- Искаше ми се да покажа какъв културен феномен е поезията на 90-те. Всеизвестен факт е, че вестниците след 89-а година взривиха официозния език, направиха го по-всекидневен, но и по-беден. Истинското деидеологизиране на езика обаче извърши поезията, която създаде автономни пространства, където българският език умножи своите богатства. Всъщност, ако има българска литература на 90-те години, за това основната заслуга е на поезията - появиха се десетки силни нови автори и бяха преоткрити множество стари поети.

- Не се ли боите, че нарушавате много неписани забрани с факта, че пишете история, па макар литературна, без дистанцията на десетилетията?

- Това е една от илюзиите на историята - че дистанцията от времето, което изследва, й гарантира безпристрастност. Вижте колко съчинения от епохата на Народна република България, посветени на събития от предишни векове, всъщност са заразени от идеологически пристрастия. Безпристрастната позиция се гарантира не толкова от дистанцията, колкото от професионалната етика. Иначе съм изкушен да историзирам съвременността, дори вчерашния ден. Той вече се е отлял в публикации, в документи, в устни свидетелства и това е достатъчно да бъде написана неговата история. Впрочем какво представлява бумът от блогове в интернет, ако не проява на волята за лично, малко, но последователно историзиране на собствения ти живот?

- Но това дава и чувство за измамна леснота на историзирането, възможности за мистификации...Има ли лек мистификационен елемент в "Българската поезия в края на XX век"? Имам предвид твърдението ви, че понякога сте подготвяли съдържанието на книгите си чрез замислени нарочно актове, тоест нещо като режисура на историята, но не впоследствие, а предварително?

- Чрез авторски публикации и нарочни преводи в "Литературен вестник" формирах теми - за неоавангарда и нонсенса, за пренаписването на традицията и новия автентизъм...Изключих творчеството си от обекта на изследване, но присъствам "зад кулисите" в книгата именно чрез тези "преднамерени" актове. Има и друго - краят на ХХ век беше епоха на естетическите мистификации. Чрез тях литературата създаваше успоредни на живота въобразени светове, алтернативни на бездарната политика и на агресивния медиен език.

- Щом има такива моменти, бихте ли изброили някои?

- Сред емблематичните литературни мистификации са книги от Кирил Мерджански - "Избрани епитафии от залеза на Римската империя", Бойко Пенчев - "Стихосбирка", Ани Илков - "Изворът на грознохубавите", Бойко Ламбовски - "Едварда", сборниците "Българска христоматия" и "Българска антология", преведеният от Николай Парушев уж "изгубен финал" на "Евгений Онегин"...

- Какви "-изми" откроявате в последните две десетилетия? Как репликират те с миналия век - т.нар. "социалистически реализъм", модернистичните течения от началото на ХХ век?

- Открих много диалози с предишните епохи. По-голямата част от литературата на 90-те непрекъснато цитира миналото. Соцартът пародира соцреализма. Постмодернизмът преобръща с главата надолу почти всички традиции, но особено се заиграва с литературата от Възраждането и началото на ХХ век. Новият автентизъм има предпочитания към изповедната поезия от 70-те и 80-те години. Обаче най-важното е, че 90-те години доведоха до същностно пренареждане на литературното поле. Оказа се, че големите български поети до 1989 г. не са били нито Любомир Левчев, нито Джагаров, а Константин Павлов, Николай Кънчев, Биньо Иванов, Иван Теофилов, Иван Цанев, Стефан Гечев, Иван Динков, Борис Христов, Екатерина Йосифова... И това не го направи с декрет нито една институция, извърши го свободното четене.

- Е, това са много спорни тези. Особено глаголът "оказа се". Не допускате ли, че разни фактори, дори читателският интерес, могат да ви опровергаят?

- Не. Напротив, критерият "читателски интерес" би потвърдил тази теза, заедно с имената на Стефан Цанев, Миряна Башева, Радой Ралин...

- Факт е обаче, че се чете малко родна литература. Защо, според вас?

- Причините са много. И конкуренцията на визуалната култура, и безпаричието, и немалкото слаби книги от български автори. Но кризата в четенето ще се преодолее не чрез ПР акции, а чрез изграждане на модерна система от публични фондове за подкрепа и популяризиране на българската литература и култура, въвеждане на данъчни облекчения за книгата и т.н.

- Литературното образование като цяло е подложено на натиск, че не готви нужни за пазара и живота кадри... Какво мислите за неговото бъдеще у нас?

- Достатъчно е, че му предричам бъдеще. Но на едно ново литературно образование, което не стимулира наизустяване на образци, а изгражда литературна култура, основана върху конкретна работа върху текста, създава умения за говорене и писане.

- Има ли шанс българската литература за достойно съществуване, ако не е подпряна от патерицата на задължителното изучаване - първо в училище, после в университетите?

- А има ли шанс българският бизнес да съществува, ако не е подпрян на патерицата на задължителното изучаване на математика в училище? Нещата са свързани.

- О, не виждам връзка. Математиката дава възможност за търговия, тоест за бизнес и печалба. Литературата дава възможност за далеч по-крехки ценности, съответно по-уязвими.

- И в двата случая е необходимо да бъдат възпитавани образовани личности. Литературата дава друг тип образованост, без която всеки човек остава едноизмерен.

- В България има Сдружение на български писатели, Съюз на българските писатели, има още два или три писателски съюза. Те рядко осъществяват съвместни проекти, липсват общи дискусии. Как се открояват ценностите? Пазарът ли е техен индикатор, или критиката, която също почти липсва?

- Пазарът не би могъл да откроява ценности. Той откроява успешните, най-продаваните книги. Независимо дали има, или няма критика, тя също сама по себе си не би могла да посочи ценните текстове, защото рядко стига до консенсус. Именно тук е проблемът - липсата на общо пространство за дискусия, в която не е задължително да се постигне общо съгласие, но открито да се сблъскат различните мнения, толерантно да се чуят едно друго. Ето, бих предложил като начало Съюзът и Сдружението на писателите да направят един общ литературен преглед на последните години (например от 2005 г. до днес), на който различни критици и литератори да представят своите визии. Дори да не се срещнат в нито една оценка, това ще е добро начало.

- След промяната на режима преди 17 години имаше опити някои от т.нар. "пролетарски" автори - Вапцаров, Смирненски, Гео Милев, да бъдат "деидеологизирани" или дори избутани от литературната ни история. Как е ситуацията сега?

- Чрез "деидеологизацията" искаха да направят тези автори "приемливи" за новото училище след 1989 г. Защото нямаха думи да обяснят как Вапцаров има стих "Терора долу! Съюз със СССР!" и едновременно с това е голям европейски писател. Не можеха да съчетаят "Червените ескадрони" на Смирненски с откритието, че той е може би първият поет на модерния български град. Време е спокойно да приемем, че идеологията пронизва литературата на всички писатели и с това те не стават по-малки или по-значими. Мястото на споменатите автори е в литературния канон. Същевременно обаче този канон се нуждае и от други имена. След 1989 г. към тях се присъедини само Далчев, но там имат място още писатели на (условно казано) градската култура като Николай Лилиев, Теодор Траянов, Александър Вутимски, Александър Геров, Иван Пейчев...

- Заплашен ли е българският език?

- Не. Ако е заплашен от нещо или някого, това са небрежните му "ползуватели". Макар че изпадам в ужас, като видя как някой "ползва" езика, а не живее в него.

- А обществото ни като цяло заплашено ли е? От какво?

- Рисковете идват от модела на скачените съдове, който възпроизвеждат две уж непримирими противоположности. Евроутопизмът често води до евроскептицизъм, и обратно. Фаворизирането на една или друга етническа общност усилва националистическите енергии, и обратно. Корумпираната част от политическата класа е обявила война на мафията, докато същата мафия продължава да корумпира политическата класа. Ето, от тези скачени съдове могат да изпълзят чудовища.

ЦИТАТИ

"Без литературата всеки човек остава едноизмерен."



"Корумпираната част от политиците се бори с мафията, а мафията продължава да я корумпира. "
19
3214
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
01 Февруари 2008 23:30
Да-а, Дойнов....
Както казваше генералът от "Особености национальый охоты"
"И чего мы сейчас будем...ету..."
"Мелковат"-, отговаряше друг герой на същия филм.
"Мелковат, а водку сколько выпил" - завършваше трети.
Ну, за изкуство!
02 Февруари 2008 00:17
"- Пазарът не би могъл да откроява ценности. Той откроява успешните, най-продаваните книги. "
Наистина , пазарът откроява МАТЕРИАЛНИТЕ ценности. Ако един автор подхожда комерсиално към плодовете на своя труд - то именно пазарът е неговият съдник.
Ако се стреми да търси духовни измерения - в днешна България гладен ще ходи.
Няма страшно - такава е била съдбата и на повечето велики художници и писатели от миналото. Изключение правят някои графове и дворяни ( Толстой , Пушкин ) разчитащи на други източници на доходи и можещи да си позволят общочовешки поглед върху нещата.
02 Февруари 2008 00:53
Пази боже да те лекува такъв доктор !
02 Февруари 2008 04:44
Забелязал съм, че Лудогорието ражда едни такива много умнички, много засуканички, много отплеснатички труженици на литературната нива. Не зная в какво е в причината - в климата ли, в почвата ли, във водата ли или в ислямската среда? А може би е във видовете пасищна трева...
02 Февруари 2008 05:02
Оказа се, че големите български поети до 1989 г. не са били нито Любомир Левчев, нито Джагаров, а Константин Павлов, Николай Кънчев, Биньо Иванов, Иван Теофилов, Иван Цанев, Стефан Гечев, Иван Динков, Борис Христов, Екатерина Йосифова...

..................
Едва ли това е класация, но все пак - аз бих поставил Николай Кънчев на първо място...
02 Февруари 2008 05:04
Действително, в цялото интервю прозира гордостта ли, самодоволството ли, на автора, че е написал такова дебело нещо, но - аз не бих се отнесъл с пренебрежение...
02 Февруари 2008 07:29

1000 страници. Баси! Кой в днешно време мое да отдЕли време да прочете толкоз матриял ве?!

02 Февруари 2008 09:59
Който не си губи времето, като си изгледа сериалите и се наблябляка с комшийката, да ходи на църква...
02 Февруари 2008 11:05
Хихи, Дъртанян,
Дойнов казва някои спорни неща, а и в труда му има доста спорни работи, има и автомитологизация, но при все това е ценен труд. На практика единственият, който предлага строен, систематичен поглед към поезията на 90-те. Тези, които се интересуват от темата, ще го прочетат. Ясно е, че тази книга не е предназначена за широко "ползуване"
02 Февруари 2008 13:02
кафе поемите
изкълчено е внушението за дистанцията на времето
големият георги рупчев го е написал, че поезията е инстинкт за неприспособимост
достойните не привнасят мистификационен елемент в битието на днешния си ден
само до другата трева на биньо убива такива като лл, гц, гдж, мб, рр, ...
бг език не е заплашен, защото отдавна такъв няма; по правилно ще е да говорим за т нар бг език; пример:цял народ подмени ядрен глагол и говори само за ^реализирам^, но тук обясненията остават за умни психолози
не е важен броят на запалянковците на бг поезия...
02 Февруари 2008 13:51
Мда, седнах и аз да прочета и по средата спрях. Скукааа.
Мисля, че именно това е показателно за БГ литературата - едни хора си пишат едни неща от по 1000-2000 страници, четат се едни други и си правят другарска критика, говорят си на някакъв си високопарен език, публикуват се едни други - напр. Сега публикува напъните на издателката Б. Апостолова, ако не се лъжа, тя пък сигурно им връща жеста и пр.
В цялата система липсва само една дребна съставка - читателят.
Но за какво им е - нали пазарът не създава ценности.
02 Февруари 2008 19:49
Не си прав, Цуцурко. Аз например не познавам нито Дойнов, нито автора на статията, нито, подчертавам го, когото и да било от гилдията им. Но за скуката - може и да си прав. Ама пък не можеш да си представиш каква скука е Стивън Хокинг, например!
...........................
А читателят - читателят чете хороскопи. Всеки с културата си.
02 Февруари 2008 23:56
Хубаво интервю


Големите български поети до 1989 г. не са били нито Любомир Левчев, нито Джагаров, а Константин Павлов, Николай Кънчев, Биньо Иванов, Иван Теофилов, Иван Цанев, Стефан Гечев, Иван Динков, Борис Христов, Екатерина Йосифова


Малки забалежки - и в края на 70-те, началото на 80-те знаех, че Борис Христов и примерно неспоменатият Георги Борисов, а не члена на държавния съвет Г. Джагаров, са много интересни поети. (Стефан Гечев го знаех от превъзходния превод на Луис Карол.) Сега Б. Христов вече е жив класик, но работата му си остава духовно там, в 70-те. Л. Левчев беше придворен, но все пак поет, и донякъде сега може би по-актуален с лутанията си и с модерните си интернационални образи от библейския Б. Христов. К. Павлов, уважаван като дисидент, на мене лично не ми харесва с интелигентската си чепатост. Хр. Фотев (не е споменат) пък е прекалено пролетарски поет.

Литературата дава друг тип образованост, без която всеки човек остава едноизмерен


Точно така - литературата развива речта и учи на "благородни чувства", поради което американските business и law schools искат да пишат есета за приемния изпит, а едно време в Китай изпитите за чиновници били с писане на стихотворения.


Не можеха да съчетаят "Червените ескадрони" на Смирненски с откритието, че той е може би първият поет на модерния български град

Според мене и най-върлите седесари обичат Смирненски и Вапцаров, всеки знае, че са поети на модерното и на света. "А навън мъглата гъста тегне... и всуе се мъчи да пробегне / остър писък на локомотив", "отвънка беше шум / и светеха реклами". Един съученик особено се кефеше от "човекът, чийто поглед верен / е вперен в нервния компас". И света е техен, с което приличат на Алеко и Гео, не на разочарованите от Европа блудница.

03 Февруари 2008 02:41
>>><<<
Да, Христо Фотев не е споменат, Валери Станков също ( а той би камбаната и написа навремето и публикува неща, които някои не искат нарочно да си спомнят(, Бойко Ламбовски не е споменат сигурно за да се избегне сянката на някакво подмазвачество...но това са все имена...ама автора може и да не знаев де..
03 Февруари 2008 11:08

Дъртанян, аз не се съмнявам в силата на думите, аз се съмнявам, че изброените личности я владеят!

Сега по-сериозно. Когато ходех на училище, въпреки, че обичах да чета книги, литературата ми беше един от най-неприятните предмети (не българският език, където се учеше граматика и пр., а литературата). Опитвам се да разбера защо беше така (вече не е) и ето какво мисля: Основната причина е, че литературата се използваше (не знам как е сега) с идеологическа цел. Изучаваха се автори и произведения, които не ми (ни) бяха интересни. В резултат се получаваше отблъскване както към авторите, така и към предмета литература. Сега осъзнавам, че би ми било от полза да мога да се изразявам по-добре, да мога да използвам повече литературни похвати и пр. и пр. И вероятно литературата щеше да развие у мен тези умения (аз бях добра ученичка), ако не беше идеологическата основа. Дебело трябва да подчертая, че под идологическа имам предвид не само комунистическата, но и националистическата такава. Например "Под игото" ми беше абсолютно бреме... А можеше да е и иначе. Ако трябва да се възпитава родолюбие (да не използвам компрометираната дума национализъм), има и други начини. Например, отричайки "Под игото" аз не отричам Вазов. Но поемите му са напълно достатъчни в това отношение. И т.н. и т.н...

С една дума Дъртанян, мога да взема аргументите ти от под съседната статия (за религиозното обучение) и да ги приложа почти едно към едно към обучението по литература.

03 Февруари 2008 12:05
"Оказа се" наистина е наистина доста неопределено и безлично...И тогава си ги знаехме тези поети, че са големи, но някои от тях просто не ги печатаха...Коста Павлов НАЧЕЛО! - това говори добре за Дойнов, а Фичо разбира повече от нЕкои други неща, ама естетическият му усет за поезия понакуцва. Обущарю - гледай си обувките...
03 Февруари 2008 12:44
А ето и за познавачи едно от най-добрите стихотворения на К. Павлов, останало незабелязано дори от многобройните му "фенове" и критици:

ВТОРО КАПРИЧИО ЗА ГОЙЯ

web | Стихове | Стари неща

Омръзна ми да бъда нощна смяна.
От тъмнината станах суеверен.
Приятел ли е,
враг ли е,
еднакво го отбягвам.
С ТОЧНОСТТА НА ПРИЛЕПИ СЕ РАЗМИНАВАМЕ.

Станал съм несигурен и подозрителен.
Вече по инстинкт налучквам само
кой ми се усмихва в тъмното
и кой се мръщи.

... Иска ми се бодър да посрещам слънцето.
Може в първия момент да зажумя.
Ще свикна.
Някаква си птица сутрин пеела -
славей ли, какво ли го наричали...
Казват че било приятно.

© Константин Павлов

"С точността на прилепи се разминаваме" е една от големите метафори на онова СОЦченгесарско време , а защо не и за днешните зомбирани от сметки и кредити КАПдушички...
03 Февруари 2008 18:23
Хм. Поезия в Проза. Ню Уейв=New Wave or Poetry in Motion.
03 Февруари 2008 18:27
"Една от "ЗОМбираните КАПдушички" говори, а ако искаш да заговори "Гласът на Вашата Съвест", то има само един начин - преминаване на Хайвер-Диета и масово признаване на соята. И двете водят до безинфарктни състояния и летален изход.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД