Новият Граждански процесуален кодекс да не влиза в сила от 1 март. За това настоява Висшият адвокатски съвет пред парламента, министъра на правосъдието, шефовете на двете върховни съдилища и главния прокурор.
Според висшия орган на адвокатурата прилагането на кодекса, който бе приет преди половин година, ще блокира дейността на съдебната система. Адвокатите вещаят и значителни финансови и морални щети за гражданите и фирмите. Затова настояват да се преразгледа и промени срока за влизането в действие на новия ГПК вместо от 1 март 2008 г. за друга разумна дата.
За първи път за възможно отлагане на влизането в сила на новия ГПК се заговори официално преди две седмици, когато правосъдният министър Миглена Тачева заяви, че се чуват такива гласове в съдебната система. Тя поискала информация от съдилищата за готовността им да започнат да го прилагат, а от Националния институт по правосъдие - колко магистрати са преминали обучение по него. Самата Тачева не се ангажира с позиция дали влизането в сила на кодекса трябва да се отложи или не.
В изключително острата реакция на адвокатите, подписана от шефа на ВАС Траян Марковски, обаче се сочат някои конкретни капани в ГПК. Като пример се дава поставянето на ищец и ответник в неравностойно положение. Ищецът не е ограничен в подготовката за завеждане на делото, докато ответникът трябва да организира всичко по защитата си в едномесечен срок. "Твърде е възможно незнаещият гражданин да потърси адвокат в края на срока и тази защита да не успее да се организира добре", аргументират се от съвета.
Проблем има и в новите правила за призоваване - възможности за злоупотреба и за лишаване на ответник от участие в процеса. Според ВАС е неоправдана възможността да се връчват съобщения и призовки на адвокат не само в кантората му, но и "на всяко място, където той се намира по служба".
Като друг проблем се сочи и уредбата на касационното производство. Адвокатите смятат, че тя сериозно минира възможността такова производство въобще да се осъществява.
За тях е абсолютно неоправдана и заложената възможност съдът да указва на страните "да допълнят" твърденията си. Според тях с такава намеса може да се манипулира спора. Критики има и срещу възможността за принудително прекратяване на търговско дружество заради признат дълг на съдружник.
Адвокатите смятат, че ако не бъдат чути, може и с прилагането на ГПК да възникнат огромни проблеми, непълноти и противоречия, които се проявяват покрай влизането в сила на новия търговски регистър.
|
|