Разочарование от България лъха от междинния доклад на Европейската комисия, която контролира как страната отстранява слабостите си в сферата на правосъдието и вътрешния ред. "През първата година от своето членство в ЕС България продължи да полага усилия за справяне със слабостите. Въпреки това в ключови области като борбата с корупцията на високо равнище и организираната престъпност все още не се демонстрират убедителни резултати", пише в документа.
"Ситуацията дава основания за безпокойство", алармира ЕК, която напомня, че пълната оценка ще бъде направена в годишния доклад през юни. Брюксел наблюдава България по шест показателя от първия ден на членството й, както предвижда създаденият заради нея и Румъния "Механизъм за сътрудничество и проверка". Той ще действа 3 г. и ако не бъде забелязано решително подобрение, държавата може да бъде санкционирана с предпазна клауза, а Европа да откаже да признава решенията на българските съдилища.
Единственото извинение в документа е, че "изтеклите шест месеца след първия доклад се смятат за прекалено кратък период". Говорителят на ЕК Марк Грей се опита да разведри атмосферата: "Казано в спортни термини, имахме лошо първо полувреме, очакваме второто и в момента не знаем дали ще има продължение и дузпи. Очакваме да се поправят във второто полувреме".
По нито един от шестте показателя не е забелязано достатъчно подобрение, за да отпадне от наблюдението. По първия показател за отчетността и независимостта на съдебната система, заради който бе променена конституцията, се посочва, че все още се чака да заработи инспекторатът към ВСС, което би трябвало да стане до края на март.
Вторият показател, който изисква прозрачен и ефективен съдебен процес, не е изпълнен, защото "все още не е създадена система за мониторинг на ГПК". Освен това "формални ограничения в досъдебната фаза възпрепятстват бързото протичане на съдебните процедури и водят до често връщане на делата от съда към прокуратурата". В особена сила това важи за дела срещу корупцията на високо равнище и организираната престъпност.
ЕК обяви, че не знае дали има резултати от работата на новосъздадения дисциплинарен комитет за прилагане на етичния кодекс на магистратите. "Мониторингът на ефективността на съдебния процес страда от липса на съответните данни и капацитет за качествен анализ", пише в документа.
Особено остра е критиката към пресичането на корупцията на високо равнище. "Качествени данни за стратегията на проверките, техните приоритети и оценка на риска не бяха предоставени", негодува ЕК. "Ето защо не бе възможно да се прецени доколко тези дейности са допринесли за ограничаване на корупцията на високо равнище в България."
По показателя за борба с корупцията по границите и в местното управление положението е същото. На този етап ЕК не разполага с достатъчно подробности по случаите и наложените санкции. Безмитните магазини по границите с Турция и Сърбия са определени като "средищна точка на местна организирана престъпност и корупция".
Показателят за борбата с организираната престъпност представя България още по-зле, защото данните й за многобройни съдебни дела и присъди са игнорирани като маловажни. "Анализ на Комисията на подбрани случаи показва, че само едно дело е приключено от 2000 г. насам, а половината от останалите са все още на етап предварително разследване."
Повечето констатации са познати от предишния доклад. Новост е препоръката "да се активизира борбата с корупцията в местните власти и в чувствителни сектори като здравеопазването и образованието". Брюксел си прави и самокритика, че не е дал експертна помощ на България в тази сфера.
-----------
ЕДНА СТОКА
Румъния също не успява да се измъкне от наблюдение по никой от показателите, за нея те са четири. Основният й проблем е, че не е дала "убедителни резултати за борба срещу корупцията на високо равнище". Брюксел е смаян, че през октомври 2007 г. румънският парламент е гласувал промяна в наказателния си кодекс, според която злоупотреба до 9 млн. евро се смята за "дребно нарушение", наказуемо с не повече от 5 г. затвор. В България злоупотреба над 28 000 лв. се наказва като измама в особено големи размери със затвор до 10 г.
"Въпреки това в ключови области като борбата с корупцията на високо равнище и организираната престъпност все още не се демонстрират убедителни резултати."
Какви убедителни резултати, то няма никакви резултати.
Възможно ли е управляващите да осъдят самите себе си!