Премиерът Сергей Станишев в общи линии е доволен от обективността на доклада на ЕК за България. Но уточни, че не са взети предвид последните ни успехи. "Доколкото знам, за част от предоставената от България информация не е имало техническо време да бъде отразена. Ако един доклад разчита да бъде изцяло обективен, трябва да се отчете цялата информация", обясни Станишев.
Колкото до критиките за безмитните магазини, премиерът коментира: "Ако ги закрием по българските граници, същата дейност ще се извършва в съседните страни и всички средства ще остават там". Той е поръчал на финансовия министър Пламен Орешарски да подготви анализ по въпроса, а крайното решение за съдбата им ще вземе кабинетът. Станишев обаче не съобщи в какъв срок ще стане това.
Министърът на вътрешните работи Румен Петков пък се саморазкритикува за недостатъчно добрата си комуникация с Европейската комисия. "Грешка е, на първо място моя, че няма достатъчно активен диалог с комисията", обяви Петков. Координацията трябвало да стане редовна, за да се подава целият обем информация. "Без да драматизирам, част от материалите, които дадохме, не са отразени", съгласи се с констатацията на премиера и шефът на МВР. Според него докладът на ЕК е по-скоро положителен, тъй като в четири области се отчита напредък. Част от бележките били технически. Най-важното било МВР да убеди обществото и партньорите, че процесите са необратими и системата работи.
Правосъдният министър Миглена Тачева смята, че докладът е "положителен и реалистичен". В четвъртък е насрочено специално заседание на Висшия съдебен съвет, на което ще бъде обсъден.
"Не виждам никаква причина за налагане на предпазна клауза в областта на правосъдието. Никой у нас няма интерес от дезинтеграция на правосъдието - нито хората от тази система, нито българските граждани, нито европейските институции", бе коментарът на евроминистърът Гергана Грънчарова пред агенция "Фокус".